loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Ewa Zarzycka dla "TS": Konstytucja! Konstytucja!
Opublikowano dnia 07.08.2017 18:00
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, art. 32: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Ewa Zarzycka

Czy pamiętają o tym ci, którzy nie tak dawno przed Pałacem Prezydenckim, Sejmem i Sądem Najwyższym skandowali „Konstytucja!, konstytucja!” i przez wszystkie przypadki to słowo odmieniali? Najwyraźniej nie, skoro samo przesłuchanie przez prokuratorów (przedstawicieli władzy publicznej) Donalda Tuska, ba, samo to, że został przez nich wezwany, traktują jako... zamach na demokrację. Na ustrój, którego podstawą jest równość obywateli wobec prawa. A demokracja nie jest wybiórcza. Z nią jest jak z ciążą – nie może być częściowa. A premier, czy były, czy aktualny, z jakiejkolwiek partii by się wywodził, pomazańcem bożym nie jest. Nie odpowiada tylko przed Nim. Ta odpowiedzialność to sprawa jego duszy i sumienia. Za swoje czyny lub ich brak, za to, co zrobił, a czego zaniechał, odpowiada przed nami – tak jak on obywatelami RP. I tak jak my może być sądzony przez prawo. Ale jak my, dopóki sąd nie orzeknie o jego winie, jest niewinny.

Nie wszystko jednak da się skodyfikować, ująć w ramy przepisów i paragrafów. Ktoś, kto nigdy prawa nie złamał, nie jest automatycznie człowiekiem prawym. Np. służby specjalne całego świata mają niepisaną, nieujętą w żadnym regulaminie zasadę – nie zostawiają swoich poległych na placu boju. Nie handlują ich ciałami w zamian za lepsze traktowanie przez tych czy innych możnych tego świata. Ich polegli są ważniejsi niż inni żywi.

Donald Tusk postąpił inaczej. I bez względu na to, czy prawo go za to osądzi, czy nie, zawsze będzie się z tego musiał tłumaczyć.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (30/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Wroga grabież: Polska albo odzyska, co jej się należy od Niemiec, albo już zawsze będzie biedniejsza od Berlina.
W dziale historia o twarzach warszawskiej Syreny: „Maj, rok 1937. Na I Ogólnopolskim Salonie Rzeźby w Warszawie Ludwika Kraskowska-Nitschowa przedstawia projekt pomnika „Syrena – godło Warszawy”
W dziale związek o założeniu organizacji zakładowej w Mokate:
Od niedawna w spółce tej działa Solidarność. Mokate i Solidarność – co wyniknie z takiego związku? 
a także o górniczym krwiodawstwie:

„Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Choć od wielu lat trwają zaawansowane badania nad pozyskaniem sztucznej krwi, jej produkcja jest jeszcze w powijakach. Dlatego tak ważne jest honorowe dawstwo” - pisze Dariusz Piechowicz

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 32/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Agnieszka Kutyłowska: "Nie jesteśmy "antyszczepionkowcami""
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Grzybica ucha
Czy żyjąc we współczesnym świecie umiemy jeszcze egzystować bez telefonu, tabletu lub komputera? Sam jako namiętny twitterowicz łapię się na tym, że trudno jest mi przeżyć kilka dni bez otwarcia aplikacji z "ćwierkającym niebieskim ptaszkiem".
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Bazgranie na Fladze Narodowej
Radość z kibicowania naszym sportowcom jest powszechna. Cieszymy się, gdy Polka lub Polak wygrywa. Śpiewamy hymn narodowy i wysoko powiewamy narodowymi flagami. Ale czy zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze symbole narodowe trzeba chronić i dbać o ich wygląd.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co powiedział generał Chocha pułkownikowi Kuklińskiemu?
- Skoro nie można się dogadać z „naszymi”, to może trzeba zacząć rozmawiać z „tamtymi”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.