loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Ewa Zarzycka dla "TS": Konstytucja! Konstytucja!
Opublikowano dnia 07.08.2017 18:00
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, art. 32: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Ewa Zarzycka

Czy pamiętają o tym ci, którzy nie tak dawno przed Pałacem Prezydenckim, Sejmem i Sądem Najwyższym skandowali „Konstytucja!, konstytucja!” i przez wszystkie przypadki to słowo odmieniali? Najwyraźniej nie, skoro samo przesłuchanie przez prokuratorów (przedstawicieli władzy publicznej) Donalda Tuska, ba, samo to, że został przez nich wezwany, traktują jako... zamach na demokrację. Na ustrój, którego podstawą jest równość obywateli wobec prawa. A demokracja nie jest wybiórcza. Z nią jest jak z ciążą – nie może być częściowa. A premier, czy były, czy aktualny, z jakiejkolwiek partii by się wywodził, pomazańcem bożym nie jest. Nie odpowiada tylko przed Nim. Ta odpowiedzialność to sprawa jego duszy i sumienia. Za swoje czyny lub ich brak, za to, co zrobił, a czego zaniechał, odpowiada przed nami – tak jak on obywatelami RP. I tak jak my może być sądzony przez prawo. Ale jak my, dopóki sąd nie orzeknie o jego winie, jest niewinny.

Nie wszystko jednak da się skodyfikować, ująć w ramy przepisów i paragrafów. Ktoś, kto nigdy prawa nie złamał, nie jest automatycznie człowiekiem prawym. Np. służby specjalne całego świata mają niepisaną, nieujętą w żadnym regulaminie zasadę – nie zostawiają swoich poległych na placu boju. Nie handlują ich ciałami w zamian za lepsze traktowanie przez tych czy innych możnych tego świata. Ich polegli są ważniejsi niż inni żywi.

Donald Tusk postąpił inaczej. I bez względu na to, czy prawo go za to osądzi, czy nie, zawsze będzie się z tego musiał tłumaczyć.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (30/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl o. Jacek Norkowski Czy pobieramy narządy od żywych ludzi?
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Powrót opozycyjnego samca alfa
Schetyna chciał jednoznacznie udowodnić, że nadal jest niekwestionowanym liderem nie tylko PO, ale całej opozycji.
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

Historia w Aspektach Różnych: 20 października 1655 r. – ugoda w Kiejdanach
362 lata temu, 20 października 1655 r., w Kiejdanach na Litwie podpisano układ pomiędzy hetmanem wielkim litewskim Januszem Radziwiłłem i jego kuzynem koniuszym wielkim litewskim Bogusławem Radziwiłłem, a przedstawicielem króla szwedzkiego Karola X Gustawa Magnusem Gabrielem De la Gardie. Umowa ta poddawała pod protekcję Szwecji całe Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu (gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę) stanowiła faktyczne poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji.
avatar
Tomasz
Samołyk

[video] "Kultura Naprawdę Niezależna": nowy cykl Tomasza Samołyka
Jakiś czas temu powstala inicjatywa pt. "Kultura Niepodległa". Zrzesza ona dobrze znany "pseudoelitarny" świat celebrytów, ludzi pełniących zawód "uczestnik protestów" lub artystów zwabionych szansą kolejnego utożsamienia się ze zmorą poprawości politycznej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.