loading
Proszę czekać...
Ewa Zarzycka dla "TS": Konstytucja! Konstytucja!
Opublikowano dnia 07.08.2017 18:00
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, art. 32: „Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”.

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Ewa Zarzycka

Czy pamiętają o tym ci, którzy nie tak dawno przed Pałacem Prezydenckim, Sejmem i Sądem Najwyższym skandowali „Konstytucja!, konstytucja!” i przez wszystkie przypadki to słowo odmieniali? Najwyraźniej nie, skoro samo przesłuchanie przez prokuratorów (przedstawicieli władzy publicznej) Donalda Tuska, ba, samo to, że został przez nich wezwany, traktują jako... zamach na demokrację. Na ustrój, którego podstawą jest równość obywateli wobec prawa. A demokracja nie jest wybiórcza. Z nią jest jak z ciążą – nie może być częściowa. A premier, czy były, czy aktualny, z jakiejkolwiek partii by się wywodził, pomazańcem bożym nie jest. Nie odpowiada tylko przed Nim. Ta odpowiedzialność to sprawa jego duszy i sumienia. Za swoje czyny lub ich brak, za to, co zrobił, a czego zaniechał, odpowiada przed nami – tak jak on obywatelami RP. I tak jak my może być sądzony przez prawo. Ale jak my, dopóki sąd nie orzeknie o jego winie, jest niewinny.

Nie wszystko jednak da się skodyfikować, ująć w ramy przepisów i paragrafów. Ktoś, kto nigdy prawa nie złamał, nie jest automatycznie człowiekiem prawym. Np. służby specjalne całego świata mają niepisaną, nieujętą w żadnym regulaminie zasadę – nie zostawiają swoich poległych na placu boju. Nie handlują ich ciałami w zamian za lepsze traktowanie przez tych czy innych możnych tego świata. Ich polegli są ważniejsi niż inni żywi.

Donald Tusk postąpił inaczej. I bez względu na to, czy prawo go za to osądzi, czy nie, zawsze będzie się z tego musiał tłumaczyć.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (30/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Akcja ratunkowa akwarystów pod M-3
Kiedy zaczęła się panika, mało kto przypominał sobie buńczuczne zapowiedzi. Do tych osób należał oczywiście tata Łukaszka. Lutowego popołudnia siedział spokojnie w kuchni i spokojnie popijając herbatę obserwował miotające się po mieszkaniu mamę i babcię Łukaszka.
avatar
Grzegorz Gołębiewski
(grzechg)

Grzegorz Gołębiewski: Porażka inicjatorów "antysemickiej fali" w Polsce
Jest oczywiście czuły punkt w polskiej tożsamości dotyczący II wojny światowej. To jest nasza powszechna jeszcze świadomość, że walczyliśmy od samego początku z Niemcami, że mieliśmy Armię Krajową, że pomagaliśmy Żydom pod groźbą kary śmierci. Tej świadomości nie mają ani Zachód, ani USA, ani światowa opinia publiczna.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Sendlerowa na cenzurowanym
Po kończących się właśnie feriach zimowych, sprawa patrona dla Zespołu Szkół w Izdebniku z pewnością powróci.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.