Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II

W katedrze w Gliwicach zakończyła się uroczystość udzielenia sakry biskupiej oraz ingres nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu hierarchów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. 62-letni bp Sławomir Oder jest trzecim biskupem diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 roku.
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej / PAP/Zbigniew Meissner

 

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, co z satysfakcją zaznaczył na początku uroczystości bp Jan Kopiec, administrator diecezji gliwickiej. - Traktujemy to jako dobry prognostyk do wzajemnej otwartości na współpracę, szanując reguły przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa, ale zawsze z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców i wiernych naszej diecezji - powiedział dotychczasowy biskup gliwicki.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. reprezentanci świata akademickiego oraz delegaci innych Kościołów chrześcijańskich.

Homilia

Choćby przyszło nam iść ciemną doliną, nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami - powiedział bp Andrzej Suski. Nawiązując do słów Jezusa: “Ja jestem Dobrym Pasterzem” bp Suski wskazywał, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, ponieważ kocha swoje owce i zna je poprzez swą wszechogarniającą i poświęcającą się miłość. Jego pasterska miłość wyraża się najbardziej tym, że życie oddaje za owce. Jezus - Dobry Pasterz jest żywym i porywającym wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła - wskazał emerytowany biskup toruński.

Zwrócił też uwagę, że źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. - Chrystus i Kościół stanowią jedno. Nie da się oderwać Chrystusa od Kościoła. Dlatego nie odpowiada rzeczywistości hasło “Jezus tak, Kościół nie” - podkreślił duchowny.

Zwracając się do nowego biskupa gliwickiego bp Suski przypomniał, że na styl pracy ks. prałata Odera w Kościele miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, których był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych. “Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby“ - zauważył kaznodzieja.

“Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” - zakończył swoją homilię bp Andrzej Suski.

Sakra

Ks. prałat Sławomir Oder przyjął święcenia biskupie z rąk pięciu hierarchów: abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari.

Zawołanie biskupie bp. Sławomira Odera - „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zawartych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). 

Listy gratulacyjne

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP. Andrzej Duda podziękował bp. Oderowi zwłaszcza za “wspaniałą misję” postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Przypomniał, że polski papież “stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej”, a jego nauczanie pozostaje ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił bp. Odera o woli harmonijnej współpracy w służbie wspólnemu dobru.

List gratulacyjny odczytał podczas uroczystości także przewodniczący Episkopatu. “Niech Pan Bóg, wraz z tym urzędem, udzieli Tobie wystarczających łask do jego udźwignięcia” - życzył abp Stanisław Gądecki.

“Kto wytrwa do końca, ten zyska odpust zupełny” - zażartował dziękując zgromadzonym w katedrze nowy biskup gliwicki. Podziękował papieżowi Franciszkowi, biskupom, rodzinie, przyjaciołom z Polski i zagranicy, a także osobom starszym i chorym za wsparcie modlitewne oraz przedstawicielom innych Kościołów za ich obecność na uroczystości.

***

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975). W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu m.in. funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym.

tk / Toruń


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nagły zwrot w sprawie Zbigniewa Ziobry. Nieoficjalne informacje z ostatniej chwili
Nagły zwrot w sprawie Zbigniewa Ziobry. Nieoficjalne informacje

Koalicja rządząca odroczyła przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przez komisję śledczą ds. Pegasusa – informuje Wirtualna Polska.

Tomasz Siemoniak zapowiada działania ws. likwidacji CBA. Mamy komentarz Piotra Kalety z ostatniej chwili
Tomasz Siemoniak zapowiada działania ws. likwidacji CBA. Mamy komentarz Piotra Kalety

- To aż strach pomyśleć, jak wiele rzeczy będzie trzeba odtworzyć, kiedy już ta banda nieudaczników odda władzę. CBA będzie musiało być odtworzone dokładnie w takiej formule jak teraz, bo będzie miało bardzo dużo pracy  - stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta w rozmowie z Tysol.pl.

Jest projekt ustawy ws. nowego podatku. Ma dotyczyć jednej grupy z ostatniej chwili
Jest projekt ustawy ws. nowego podatku. Ma dotyczyć jednej grupy

Lewica złożyła w piątek projekt ustawy, która ma zniechęcić tzw. flipperów do spekulacji nieruchomościami. Zakłada on m.in. podniesienie stawki podatku od sprzedaży mieszkań w krótkim czasie od ich zakupu. – To rozwiązania, które nie mają żadnych kosztów dla państwa – podkreśliła poseł Dorota Olko.

Weto prezydenta Dudy ws. tabletki dzień po. Prezydent wsłuchał się w głosy rodziców z ostatniej chwili
Weto prezydenta Dudy ws. tabletki "dzień po". "Prezydent wsłuchał się w głosy rodziców"

Gdyby przepisy dot. tabletki "dzień po" wróciły do Sejmu w odniesieniu do kobiet powyżej 18. roku życia, to decyzja prezydenta będzie inna - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka, komentując prezydenckie weto nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Problem w Pałacu Buckingham. Dramatyczne doniesienia w sprawie księcia Williama z ostatniej chwili
Problem w Pałacu Buckingham. Dramatyczne doniesienia w sprawie księcia Williama

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu, księcia Williama, poinformowała w piątek, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej, była związana z wykrytym u niej rakiem. Tabloid „In Touch” przekazał niepokojące informacje w sprawie księcia Williama.

Wypadek w Szczecinie: Czworo dzieci trafiło do szpitala z ostatniej chwili
Wypadek w Szczecinie: Czworo dzieci trafiło do szpitala

Czworo dzieci trafiło do szpitala po tym, jak grupę przedszkolaków podczas spaceru w Puszczy Bukowej przygniótł ok. pięciometrowy konar leżący na wzniesieniu. Jeden z chłopców i przedszkolanka nie wymagali hospitalizacji.

Tabletka dzień po. Jest weto prezydenta Dudy z ostatniej chwili
Tabletka "dzień po". Jest weto prezydenta Dudy

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto) - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał 54 lata z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski dziennikarz. Miał 54 lata

Nie żyje Marek Cender, który przez ponad 30 lat związany był z Polskim Radiem Kielce. Zajmował się sportem, a dokładnie piłką ręczną. Miał 54 lata.

Migranci zaatakowali patrol Straży Granicznej z ostatniej chwili
Migranci zaatakowali patrol Straży Granicznej

Straż Graniczna opublikowała nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej.

Morawiecki odpowiada Tuskowi: Wszedł Pan na ostatnią minutę z ostatniej chwili
Morawiecki odpowiada Tuskowi: "Wszedł Pan na ostatnią minutę"

Donald Tusk pochwalił się danymi z polskiej gospodarki przedstawionymi przez ministra finansów, Andrzeja Domańskiego. Jest odpowiedź Mateusza Morawieckiego.

REKLAMA

Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II

W katedrze w Gliwicach zakończyła się uroczystość udzielenia sakry biskupiej oraz ingres nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu hierarchów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. 62-letni bp Sławomir Oder jest trzecim biskupem diecezji gliwickiej, utworzonej w 1992 roku.
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej Uroczystości sakry biskupiej i ingresu postulatora procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II
abp Salvatore Pennacchio i ks. Słąwomir Oder podczas sakry biskupiej / PAP/Zbigniew Meissner

 

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, co z satysfakcją zaznaczył na początku uroczystości bp Jan Kopiec, administrator diecezji gliwickiej. - Traktujemy to jako dobry prognostyk do wzajemnej otwartości na współpracę, szanując reguły przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa, ale zawsze z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców i wiernych naszej diecezji - powiedział dotychczasowy biskup gliwicki.

W uroczystości uczestniczyli także m.in. reprezentanci świata akademickiego oraz delegaci innych Kościołów chrześcijańskich.

Homilia

Choćby przyszło nam iść ciemną doliną, nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami - powiedział bp Andrzej Suski. Nawiązując do słów Jezusa: “Ja jestem Dobrym Pasterzem” bp Suski wskazywał, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, ponieważ kocha swoje owce i zna je poprzez swą wszechogarniającą i poświęcającą się miłość. Jego pasterska miłość wyraża się najbardziej tym, że życie oddaje za owce. Jezus - Dobry Pasterz jest żywym i porywającym wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła - wskazał emerytowany biskup toruński.

Zwrócił też uwagę, że źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. - Chrystus i Kościół stanowią jedno. Nie da się oderwać Chrystusa od Kościoła. Dlatego nie odpowiada rzeczywistości hasło “Jezus tak, Kościół nie” - podkreślił duchowny.

Zwracając się do nowego biskupa gliwickiego bp Suski przypomniał, że na styl pracy ks. prałata Odera w Kościele miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, których był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych. “Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby“ - zauważył kaznodzieja.

“Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” - zakończył swoją homilię bp Andrzej Suski.

Sakra

Ks. prałat Sławomir Oder przyjął święcenia biskupie z rąk pięciu hierarchów: abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari.

Zawołanie biskupie bp. Sławomira Odera - „Quod dixerit facite” jest nawiązaniem do słów Maryi z Kany Galilejskiej, zawartych w Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5). 

Listy gratulacyjne

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny od Prezydenta RP. Andrzej Duda podziękował bp. Oderowi zwłaszcza za “wspaniałą misję” postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II. Przypomniał, że polski papież “stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej”, a jego nauczanie pozostaje ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapewnił bp. Odera o woli harmonijnej współpracy w służbie wspólnemu dobru.

List gratulacyjny odczytał podczas uroczystości także przewodniczący Episkopatu. “Niech Pan Bóg, wraz z tym urzędem, udzieli Tobie wystarczających łask do jego udźwignięcia” - życzył abp Stanisław Gądecki.

“Kto wytrwa do końca, ten zyska odpust zupełny” - zażartował dziękując zgromadzonym w katedrze nowy biskup gliwicki. Podziękował papieżowi Franciszkowi, biskupom, rodzinie, przyjaciołom z Polski i zagranicy, a także osobom starszym i chorym za wsparcie modlitewne oraz przedstawicielom innych Kościołów za ich obecność na uroczystości.

***

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975). W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu m.in. funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym.

tk / Toruń



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe