loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[video] Dzisiejszej nocy - deszcz meteorów z roju Perseidów. Warto obserwować niebo
Opublikowano dnia 12.08.2017 09:00
Sierpień słynie z pięknego nocnego nieba, na którym obserwować możemy spadające meteory. Maksymalne natężenie tego zjawiska obserwować będzie można dziś, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto wybrać się poza miasto lub do dużego parku, bo będzie co oglądać. Naukowcy zapowiadają nawet do 120 mereorów na godzinę.

YT, print screen
Zjawisko to powstaje w wyniku przedostawania się do atmosfery ziemskiej niedużych odłamków kosmicznych ciał, często małych fragmentów po kometach lub asteroidach. Co ciekawe, mimo że widok spadającego meteora sprawia wrażenie, jakby był to duży obiekt, w rzeczywistości może być to drobina niewiele większa od ziarna piasku. 

Kiedy fragment materii kosmicznej wpada do atmosfery mknie z ogromną prędkoscią i spala się w temperaturze wielu tysięcy stopni Celsjusza zostawiając błyszczący ślad, który obserwować możemy na niebie.

Dzisiejsza noc stanowć będzie apogeum tego zjawiska  w roku 2017.


źródło: YT/Astronomia24, pap/fb

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.