loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[video] Dzisiejszej nocy - deszcz meteorów z roju Perseidów. Warto obserwować niebo
Opublikowano dnia 12.08.2017 09:00
Sierpień słynie z pięknego nocnego nieba, na którym obserwować możemy spadające meteory. Maksymalne natężenie tego zjawiska obserwować będzie można dziś, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto wybrać się poza miasto lub do dużego parku, bo będzie co oglądać. Naukowcy zapowiadają nawet do 120 mereorów na godzinę.

YT, print screen
Zjawisko to powstaje w wyniku przedostawania się do atmosfery ziemskiej niedużych odłamków kosmicznych ciał, często małych fragmentów po kometach lub asteroidach. Co ciekawe, mimo że widok spadającego meteora sprawia wrażenie, jakby był to duży obiekt, w rzeczywistości może być to drobina niewiele większa od ziarna piasku. 

Kiedy fragment materii kosmicznej wpada do atmosfery mknie z ogromną prędkoscią i spala się w temperaturze wielu tysięcy stopni Celsjusza zostawiając błyszczący ślad, który obserwować możemy na niebie.

Dzisiejsza noc stanowć będzie apogeum tego zjawiska  w roku 2017.


źródło: YT/Astronomia24, pap/fb

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Arturem Wosztylem
Blogi
avatar
Andrzej
Fajda

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: "...każdy demonstrować może..."
...trochę lepiej lub trochę gorzej...
avatar
Przemysław
Jarasz

Jarasz: senator Misiołek opuścił PO, bo po skrytykowaniu Budki stracił na Śląsku partyjne wpływy?
Znacznie szerszy kontekst – niż mogłoby się to wydawać – ma wczorajsza decyzja śląskiego senatora Andrzeja Misiołka o wystąpieniu ze struktur Platformy Obywatelskiej. Mógł to być raczej ruch wyprzedzający ze strony parlamentarzysty po tym, jak zaczął być w ostatnich tygodniach marginalizowany w strukturach śląskiej PO. Jak ustaliliśmy, najpierw pod koniec listopada Misiołek pożegnał się z piastowanym przez lata fotelem szefa zabrzańskiego koła partii. Zaś w miniony poniedziałek nie tylko nie mógł ubiegać się o stanowisko szefa władz regionalnych PO, do którego aspirował, ale nawet nie wszedł do zarządu regionalnego, w którym dotąd zasiadał. Zresztą czując pismo nosem, w ogóle nie pojawił się w Katowicach na wyborach. Tajemnicą poliszynela jest, iż taka utrata wpływów to „zapłata” za publiczne i wręcz pisemne skrytykowanie pochodzącego z Zabrza wiceszeprzewodniczącego władz krajowych PO – Borysa Budki za jego nieszczęsny wywiad dla niemieckiej prasy.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Krakowski Europejczyk (pożegnanie dyrektora MCK)
To właśnie On wprowadzał podwawelski gród na europejskie salony.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.