loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[video] Dzisiejszej nocy - deszcz meteorów z roju Perseidów. Warto obserwować niebo
Opublikowano dnia 12.08.2017 09:00
Sierpień słynie z pięknego nocnego nieba, na którym obserwować możemy spadające meteory. Maksymalne natężenie tego zjawiska obserwować będzie można dziś, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto wybrać się poza miasto lub do dużego parku, bo będzie co oglądać. Naukowcy zapowiadają nawet do 120 mereorów na godzinę.

YT, print screen
Zjawisko to powstaje w wyniku przedostawania się do atmosfery ziemskiej niedużych odłamków kosmicznych ciał, często małych fragmentów po kometach lub asteroidach. Co ciekawe, mimo że widok spadającego meteora sprawia wrażenie, jakby był to duży obiekt, w rzeczywistości może być to drobina niewiele większa od ziarna piasku. 

Kiedy fragment materii kosmicznej wpada do atmosfery mknie z ogromną prędkoscią i spala się w temperaturze wielu tysięcy stopni Celsjusza zostawiając błyszczący ślad, który obserwować możemy na niebie.

Dzisiejsza noc stanowć będzie apogeum tego zjawiska  w roku 2017.


źródło: YT/Astronomia24, pap/fb

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Wroga grabież: Polska albo odzyska, co jej się należy od Niemiec, albo już zawsze będzie biedniejsza od Berlina.
W dziale historia o twarzach warszawskiej Syreny: „Maj, rok 1937. Na I Ogólnopolskim Salonie Rzeźby w Warszawie Ludwika Kraskowska-Nitschowa przedstawia projekt pomnika „Syrena – godło Warszawy”
W dziale związek o założeniu organizacji zakładowej w Mokate:
Od niedawna w spółce tej działa Solidarność. Mokate i Solidarność – co wyniknie z takiego związku? 
a także o górniczym krwiodawstwie:

„Krew, składniki krwi i produkty krwiopochodne należą do najczęściej stosowanych środków leczniczych. Choć od wielu lat trwają zaawansowane badania nad pozyskaniem sztucznej krwi, jej produkcja jest jeszcze w powijakach. Dlatego tak ważne jest honorowe dawstwo” - pisze Dariusz Piechowicz

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 32/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Grzybica ucha
Czy żyjąc we współczesnym świecie umiemy jeszcze egzystować bez telefonu, tabletu lub komputera? Sam jako namiętny twitterowicz łapię się na tym, że trudno jest mi przeżyć kilka dni bez otwarcia aplikacji z "ćwierkającym niebieskim ptaszkiem".
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Bazgranie na Fladze Narodowej
Radość z kibicowania naszym sportowcom jest powszechna. Cieszymy się, gdy Polka lub Polak wygrywa. Śpiewamy hymn narodowy i wysoko powiewamy narodowymi flagami. Ale czy zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze symbole narodowe trzeba chronić i dbać o ich wygląd.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co powiedział generał Chocha pułkownikowi Kuklińskiemu?
- Skoro nie można się dogadać z „naszymi”, to może trzeba zacząć rozmawiać z „tamtymi”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.