loading
Proszę czekać...
[video] Dzisiejszej nocy - deszcz meteorów z roju Perseidów. Warto obserwować niebo
Opublikowano dnia 12.08.2017 09:00
Sierpień słynie z pięknego nocnego nieba, na którym obserwować możemy spadające meteory. Maksymalne natężenie tego zjawiska obserwować będzie można dziś, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia. Warto wybrać się poza miasto lub do dużego parku, bo będzie co oglądać. Naukowcy zapowiadają nawet do 120 mereorów na godzinę.

YT, print screen
Zjawisko to powstaje w wyniku przedostawania się do atmosfery ziemskiej niedużych odłamków kosmicznych ciał, często małych fragmentów po kometach lub asteroidach. Co ciekawe, mimo że widok spadającego meteora sprawia wrażenie, jakby był to duży obiekt, w rzeczywistości może być to drobina niewiele większa od ziarna piasku. 

Kiedy fragment materii kosmicznej wpada do atmosfery mknie z ogromną prędkoscią i spala się w temperaturze wielu tysięcy stopni Celsjusza zostawiając błyszczący ślad, który obserwować możemy na niebie.

Dzisiejsza noc stanowć będzie apogeum tego zjawiska  w roku 2017.


źródło: YT/Astronomia24, pap/fb

 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Akcja ratunkowa akwarystów pod M-3
Kiedy zaczęła się panika, mało kto przypominał sobie buńczuczne zapowiedzi. Do tych osób należał oczywiście tata Łukaszka. Lutowego popołudnia siedział spokojnie w kuchni i spokojnie popijając herbatę obserwował miotające się po mieszkaniu mamę i babcię Łukaszka.
avatar
Grzegorz Gołębiewski
(grzechg)

Grzegorz Gołębiewski: Porażka inicjatorów "antysemickiej fali" w Polsce
Jest oczywiście czuły punkt w polskiej tożsamości dotyczący II wojny światowej. To jest nasza powszechna jeszcze świadomość, że walczyliśmy od samego początku z Niemcami, że mieliśmy Armię Krajową, że pomagaliśmy Żydom pod groźbą kary śmierci. Tej świadomości nie mają ani Zachód, ani USA, ani światowa opinia publiczna.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Sendlerowa na cenzurowanym
Po kończących się właśnie feriach zimowych, sprawa patrona dla Zespołu Szkół w Izdebniku z pewnością powróci.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.