loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Sąd umorzył sprawę wobec sędziego, który porównał Kaczyńskiego do Hitlera
Opublikowano dnia 12.08.2017 15:33
Sąd dyscyplinarny umorzył postępowanie wobec sędziego Cezarego Skwary, który porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa sąd apelacyjny w Lublinie powołał się na „znikomą społeczną szkodliwość”.

pixabay.com
Od wyroku sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji można odwołać się do Sądu Najwyższego. Takie prawo posiada np. minister sprawiedliwości, obwiniony sędzia czy sędziowski rzecznik dyscyplinarny.

Sąd apelacyjny w swoim uzasadnieniu napisał- „Czyn obwinionego, jakkolwiek zasługujący na całkowitą dezaprobatę i w swej wymowie naganny (…), charakteryzuje się znikomym stopniem społecznej szkodliwości”.

Przypomnijmy, że początek całej sprawy ma swoje korzenie we wrześniu ubiegłego roku, kiedy poseł PiS Marek Suski powiedział, iż Jarosław Kaczyński nie ożenił się, „bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał służąc Polsce”. Sędzia Cezary Skwara z Sądu Okręgowego w Warszawie, na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia nie odmówił sobie skomentowania tej wypowiedzi. Zamieścił post o treści- „Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne”.

Wpis wzbudził ogromne oburzenie i został usunięty. Skwara zrezygnował z funkcji członka zarządu warszawskiego oddziału Iustitii. Wydał również oświadczenie, w którym tłumaczył iż zamieszczony na portalu społecznościowym post stanowił jedynie komentarz do wypowiedzi polityka partii, a nie ocena prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło się wówczas do sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności w stosunku do sędziego. Wniosek wypłynął do sądu w marcu br., a był motywowany zachowaniem, które przyniosło ujmę godności sędziego i naruszyło powagę tego stanowiska.
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Balli
Marzec

Balli Marzec: Prezent Pana Hilarego
Dzisiaj zadzwonił do mnie mój stary znajomy – to repatriant z Kazachstanu, który przyjechał do Polski w pierwszych latach „pieriestrojki”
avatar
Waldemar
Biniecki

Zablokujmy wspólnie amerykańskie ustawy S. 447 i HR 1226. Czas na działanie.
„Obrona Polski jest dzisiaj naszym najświętszym i najważniejszym obowiązkiem.” Karol Rozmarek pierwszy prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Tata
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.