loading
Proszę czekać...
Sąd umorzył sprawę wobec sędziego, który porównał Kaczyńskiego do Hitlera
Opublikowano dnia 12.08.2017 15:33
Sąd dyscyplinarny umorzył postępowanie wobec sędziego Cezarego Skwary, który porównał Jarosława Kaczyńskiego do Adolfa Hitlera. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa sąd apelacyjny w Lublinie powołał się na „znikomą społeczną szkodliwość”.

pixabay.com
Od wyroku sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji można odwołać się do Sądu Najwyższego. Takie prawo posiada np. minister sprawiedliwości, obwiniony sędzia czy sędziowski rzecznik dyscyplinarny.

Sąd apelacyjny w swoim uzasadnieniu napisał- „Czyn obwinionego, jakkolwiek zasługujący na całkowitą dezaprobatę i w swej wymowie naganny (…), charakteryzuje się znikomym stopniem społecznej szkodliwości”.

Przypomnijmy, że początek całej sprawy ma swoje korzenie we wrześniu ubiegłego roku, kiedy poseł PiS Marek Suski powiedział, iż Jarosław Kaczyński nie ożenił się, „bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał służąc Polsce”. Sędzia Cezary Skwara z Sądu Okręgowego w Warszawie, na Twitterze warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia nie odmówił sobie skomentowania tej wypowiedzi. Zamieścił post o treści- „Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne”.

Wpis wzbudził ogromne oburzenie i został usunięty. Skwara zrezygnował z funkcji członka zarządu warszawskiego oddziału Iustitii. Wydał również oświadczenie, w którym tłumaczył iż zamieszczony na portalu społecznościowym post stanowił jedynie komentarz do wypowiedzi polityka partii, a nie ocena prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie zwróciło się wówczas do sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego o podjęcie czynności w stosunku do sędziego. Wniosek wypłynął do sądu w marcu br., a był motywowany zachowaniem, które przyniosło ujmę godności sędziego i naruszyło powagę tego stanowiska.
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wałęsa idzie na rekord
Jestem przekonany, że Lecha Wałęsę stać na jeszcze więcej w autodestrukcji resztek dawnego autorytetu.
avatar
Graf
Zero

[Grafzero vlog literacki]: "Psalm jedwabny" Tadeusz Nowak | Jeden wiersz
O czym pisał Tadeusz Nowak?
avatar
Kazimierz
Paczesny

Kazimierz Paczesny: Krym złączony z Rosją
Kilka dni temu Rosja połączyła się z Krymem mostem drogowym, omijając stałym połączeniem teren Ukrainy oraz płacąc A. Rotenbergowi za jego budowę blisko 4 miliardy dolarów amerykańskich.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.