loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Długo czekaliśmy na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę nt. konstytucji
Opublikowano dnia 25.08.2017 13:36
- Wiele protestów w naszym kraju przerodziło się w walkę o konstytucję pracowniczą. Strajki na Śląsku, strajki w Szczecinie dały wyraz, które zostały podpisane tu w Gdańsku przez delegacje robotników i delegację rządową. Ta dzisiejsza konferencja to wielkie święto demokracji. - rozpoczął swoje wystąpienie rozpoczynające konferencję "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" Piotr Duda

zrzut ekranu - Youtube.com

Państwo polskie w pewnym momencie nie zdało egzaminu. zapomniało o bezimiennych bohaterach. Ale "Solidarnosć" o nich pamięta i realizuje ich testament. (...) Długo czekaliśmy panie Prezydencie na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę, która ma się zakończyć referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.


- powiedział szef "Solidarności".

- Obowiązująca dzisiaj konstytucja ma już 20 lat i czas najwyższy, aby zacząć dyskusję nad jej zmianami. Pomimo wielu zapisów, które sa pozytywne dla obywateli, są też takie, z których nie wynika nic. W artykule 12 konstytucji jest zapis o wolnych związkach zawodowych, o wolnym zrzeszaniu. Jak to się ma do rzeczywistości? Najwięcej problemów mieliśmy przez ostatnich osiem lat, kiedy to na porządku dziennym było łamanie konstytucji. Gdy młodych związkowców zwalniano z pracy tylko dlatego, że zapisali się do związku.

- mówił Piotr Duda.


- Wzmocnienie referendów krajowych i lokalnych - demokracja bezpośrednia - to jest nasz kierunek. W naszym kraju nie odpowiedzaiło się ani jedno referendum obywatelskie. Politycy robili konstytucję dla siebie, nie dla obywateli.

- kontynuował.


- Ta dyskusja jest bardzo ważna, ale dzisiaj chcemy rozmawiać właśnie o tych aspektach społecznych. Referenda obywatelskie są bardzo ważne. Żeby zmiany się dokonywały.

- dodał.

W projekcie konstytucji przygotowanej przez "Solidarność" jest kilkanaście punktów czuwajacych nad pracownikiem. W obecnej konstytucji jest tylko jeden punkt na ten temat. Nie muszę przypominać czym to owocuje.

- mówił Piotr Duda.

- Na co dzień w komisjach zakładowych nasi działacze związkowi codziennie zdają egzamin "Solidarności". Dlatego panie Prezydencie ja bardzo dziękuję za ta piękną inicjatywę. Nasz najważniejszy postulat, którego nigdy nie odpuścimy. Widzicie co się dzieje. Już Komisja Europejska wkłada swoje łapy tam, gdzie nie trzeba. My jako związek nigdy tego postulatu nie odpuścimy i dlatego chcemy, aby pewne rzeczy były uprawomocnione w konstytucji. Aby kolejne rządy, które przyjdą, nie mogły tak łatwo zmieniać.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niemieckie obozy zagłady
Chcemy, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach - Niemcach.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kosmonauta bez stopnia generalskiego?
Mirosław Hermaszewski może stracić swój stopień.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: CBA rozbiło kolejną szajkę. Wyłudzili 30 mln zł zwrotu VAT, wyprali 161 mln zł
Prezes i wiceprezes dużej warszawskiej agencji pracy tymczasowej zostali zatrzymani przez agentów CBA z Łodzi oraz wspierających ich żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Do tej samej sprawy policjanci z komendy wojewódzkiej zatrzymali członka zarządu spółki zajmującej się pośrednictwem pracy. Wszyscy wpadli w ręce agentów i policji w Warszawie. Sprawa dotyczy działania grupy przestępczej, która w latach 2014 - 2016 wyłudziła zwrot podatku VAT na kwotę ponad 30 mln zł i wyprała ponad 161 mln zł pochodzących z przestępstw.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.