loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Długo czekaliśmy na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę nt. konstytucji
Opublikowano dnia 25.08.2017 13:36
- Wiele protestów w naszym kraju przerodziło się w walkę o konstytucję pracowniczą. Strajki na Śląsku, strajki w Szczecinie dały wyraz, które zostały podpisane tu w Gdańsku przez delegacje robotników i delegację rządową. Ta dzisiejsza konferencja to wielkie święto demokracji. - rozpoczął swoje wystąpienie rozpoczynające konferencję "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" Piotr Duda

zrzut ekranu - Youtube.com

Państwo polskie w pewnym momencie nie zdało egzaminu. zapomniało o bezimiennych bohaterach. Ale "Solidarnosć" o nich pamięta i realizuje ich testament. (...) Długo czekaliśmy panie Prezydencie na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę, która ma się zakończyć referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.


- powiedział szef "Solidarności".

- Obowiązująca dzisiaj konstytucja ma już 20 lat i czas najwyższy, aby zacząć dyskusję nad jej zmianami. Pomimo wielu zapisów, które sa pozytywne dla obywateli, są też takie, z których nie wynika nic. W artykule 12 konstytucji jest zapis o wolnych związkach zawodowych, o wolnym zrzeszaniu. Jak to się ma do rzeczywistości? Najwięcej problemów mieliśmy przez ostatnich osiem lat, kiedy to na porządku dziennym było łamanie konstytucji. Gdy młodych związkowców zwalniano z pracy tylko dlatego, że zapisali się do związku.

- mówił Piotr Duda.


- Wzmocnienie referendów krajowych i lokalnych - demokracja bezpośrednia - to jest nasz kierunek. W naszym kraju nie odpowiedzaiło się ani jedno referendum obywatelskie. Politycy robili konstytucję dla siebie, nie dla obywateli.

- kontynuował.


- Ta dyskusja jest bardzo ważna, ale dzisiaj chcemy rozmawiać właśnie o tych aspektach społecznych. Referenda obywatelskie są bardzo ważne. Żeby zmiany się dokonywały.

- dodał.

W projekcie konstytucji przygotowanej przez "Solidarność" jest kilkanaście punktów czuwajacych nad pracownikiem. W obecnej konstytucji jest tylko jeden punkt na ten temat. Nie muszę przypominać czym to owocuje.

- mówił Piotr Duda.

- Na co dzień w komisjach zakładowych nasi działacze związkowi codziennie zdają egzamin "Solidarności". Dlatego panie Prezydencie ja bardzo dziękuję za ta piękną inicjatywę. Nasz najważniejszy postulat, którego nigdy nie odpuścimy. Widzicie co się dzieje. Już Komisja Europejska wkłada swoje łapy tam, gdzie nie trzeba. My jako związek nigdy tego postulatu nie odpuścimy i dlatego chcemy, aby pewne rzeczy były uprawomocnione w konstytucji. Aby kolejne rządy, które przyjdą, nie mogły tak łatwo zmieniać.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Wy-delegowani, czyli pracownik kontra rząd
Nowy prezydent Francji, ale również politycy z krajów Beneluksu, przystąpili do
próby zmiany unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych Konflikt wokół nich ma charakter zarówno międzynarodowy, jak i krajowy na linii rząd – związki zawodowe.
Legalny przekręt
Ujawniamy poważne luki prawne dotyczące oświadczeń majątkowych urzędników. Dochody osobiste można w nich sprytnie chować, a sam obowiązek złożenia dokumentu nie obejmuje wszystkich kluczowych samorządowców.
Związki na pogodę i niepogodę
Istnieją międzynarodowe porównawcze badania, w tym zlecane przez OECD, które wskazują, że kraje, w których działa system partycypacyjny, mają lepsze wyniki ekonomiczne. Elementem takiego systemu są związki zawodowe – mówi wybitny ekonomista, prof. Elżbieta Mączyńska w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 38/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Juncker Flaszkobrody
Im ciemniej, tym jaśniej – powiedziała Zofia z Radości pod Warszawą. Im gorzej, tym lepiej – piszą na murach anarchiści z Owsiakowa. A szef Komisji Europejskiej Jan Klaudiusz Flaszkobrody z Luksemburga zaproponował 13 września 2017 r. nową sentencję - Im mniej, tym więcej. I słusznie. Po co Donald, skoro może być Jan? Po co jeden fotel, skoro może być tapczanik - suma foteli przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Janek siądzie wygodnie i z Klaudiuszem wszystko sobie wyjaśni. Zaplanuje, narysuje i wybuduje. A Donalda popchnie w stan niebytu, czyli spoczynku. Lub oskarżenia. Ale to może Zbyszek załatwi.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd podjął decyzję o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego
W tych dniach do mediów przeciekła informacja, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK), zostanie zlokalizowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego, gdzie przebiega autostrada A-2, a także linia kolejowa z Warszawy do Żyrardowa.
avatar
prof. Marek Jan
Chodakiewicz

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Ułan Franek
Umarł Franciszek Kosowicz „Franuś”, „Maciejka,” „Małecki” (ur. 16 września 1928, zm. 12 lipca 2017), plutonowy-kawalerzysta Zgrupowania Stołpeckiego i Kampinowskiego AK, „żołnierz wyklęty”, czyli powstaniec antykomunistyczny, kawaler Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i wielu innych odznaczeń (w tym Krzyż Komandorski Orderu Zasługi od śp. Lecha Kaczyńskiego), zaściankowiec z Rakowa herbu Wieniawa, kresowiak, społecznik, kapral US Army, jeden z najprężniejszych działaczy polonijnych w Los Angeles. Poznałem go bliżej dopiero na początku XXI w., ale słyszałem o nim od dawna, bo uczestniczył w rozmaitych działaniach mego kalifornijskiego opiekuna, lwowiaka Zdzicha Zakrzewskiego.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.