loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Długo czekaliśmy na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę nt. konstytucji
Opublikowano dnia 25.08.2017 13:36
- Wiele protestów w naszym kraju przerodziło się w walkę o konstytucję pracowniczą. Strajki na Śląsku, strajki w Szczecinie dały wyraz, które zostały podpisane tu w Gdańsku przez delegacje robotników i delegację rządową. Ta dzisiejsza konferencja to wielkie święto demokracji. - rozpoczął swoje wystąpienie rozpoczynające konferencję "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" Piotr Duda

zrzut ekranu - Youtube.com

Państwo polskie w pewnym momencie nie zdało egzaminu. zapomniało o bezimiennych bohaterach. Ale "Solidarnosć" o nich pamięta i realizuje ich testament. (...) Długo czekaliśmy panie Prezydencie na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę, która ma się zakończyć referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.


- powiedział szef "Solidarności".

- Obowiązująca dzisiaj konstytucja ma już 20 lat i czas najwyższy, aby zacząć dyskusję nad jej zmianami. Pomimo wielu zapisów, które sa pozytywne dla obywateli, są też takie, z których nie wynika nic. W artykule 12 konstytucji jest zapis o wolnych związkach zawodowych, o wolnym zrzeszaniu. Jak to się ma do rzeczywistości? Najwięcej problemów mieliśmy przez ostatnich osiem lat, kiedy to na porządku dziennym było łamanie konstytucji. Gdy młodych związkowców zwalniano z pracy tylko dlatego, że zapisali się do związku.

- mówił Piotr Duda.


- Wzmocnienie referendów krajowych i lokalnych - demokracja bezpośrednia - to jest nasz kierunek. W naszym kraju nie odpowiedzaiło się ani jedno referendum obywatelskie. Politycy robili konstytucję dla siebie, nie dla obywateli.

- kontynuował.


- Ta dyskusja jest bardzo ważna, ale dzisiaj chcemy rozmawiać właśnie o tych aspektach społecznych. Referenda obywatelskie są bardzo ważne. Żeby zmiany się dokonywały.

- dodał.

W projekcie konstytucji przygotowanej przez "Solidarność" jest kilkanaście punktów czuwajacych nad pracownikiem. W obecnej konstytucji jest tylko jeden punkt na ten temat. Nie muszę przypominać czym to owocuje.

- mówił Piotr Duda.

- Na co dzień w komisjach zakładowych nasi działacze związkowi codziennie zdają egzamin "Solidarności". Dlatego panie Prezydencie ja bardzo dziękuję za ta piękną inicjatywę. Nasz najważniejszy postulat, którego nigdy nie odpuścimy. Widzicie co się dzieje. Już Komisja Europejska wkłada swoje łapy tam, gdzie nie trzeba. My jako związek nigdy tego postulatu nie odpuścimy i dlatego chcemy, aby pewne rzeczy były uprawomocnione w konstytucji. Aby kolejne rządy, które przyjdą, nie mogły tak łatwo zmieniać.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kto ma pamiątki z sypania polskiej Mogiły Mogił?
Wystawa pt. „Kopiec pamięci” zostanie otwarta 6 sierpnia br. i potrwa do 27 stycznia 2019 roku.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Bez realnych zmian Ukraina, Mołdawia i Gruzja nigdy nie staną się częścią Zachodu.
Wiele wskazuje na to, że fala pokojowych demonstracji, która doprowadziła już do zmiany rządów w Armenii i w Gruzji dotrze i do innych post sowieckich państw. Zaczynają się protesty w Mołdawii oraz na Ukrainie. Pisałem już wcześniej, iż są tacy analitycy, którzy dopatrują się w tym „ręki Moskwy” i tego rodzaju inspiracji nie można wykluczyć, jednak trzeba też bezstronnie stwierdzić, że tamtejsze elity, najczęściej deklaratywnie prozachodnie, dołożyły niemało starań, aby doprowadzić do zaognienia sytuacji wewnętrznej.
avatar
Jacek
Matysiak

Jacek Matysiak: Między Trumpem, a nadzieją?
Czy Trump potrafi i czy jest zdolny, zatrzymać koło historii nakręcone przez kroczących odważnie i skutecznie banksterów? Pochodzi z ich gniazda, ich centrum, z Nowego Jorku, dobrze ich zna, jest już doświadczonym miliarderem po 70-ce, który zdobywając prezydenturę i niespodziewanie bijąc ich przedstawicielkę, zaskoczył wszystkich strukturalnie myślących analityków. Trump jest również modelem inteligentnego trybuna, doskonale odczytuje problemy trapiące znaczne rzesze obywateli, nazywa je i oferuje remedium.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.