loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Długo czekaliśmy na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę nt. konstytucji
Opublikowano dnia 25.08.2017 13:36
- Wiele protestów w naszym kraju przerodziło się w walkę o konstytucję pracowniczą. Strajki na Śląsku, strajki w Szczecinie dały wyraz, które zostały podpisane tu w Gdańsku przez delegacje robotników i delegację rządową. Ta dzisiejsza konferencja to wielkie święto demokracji. - rozpoczął swoje wystąpienie rozpoczynające konferencję "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit" Piotr Duda

zrzut ekranu - Youtube.com

Państwo polskie w pewnym momencie nie zdało egzaminu. zapomniało o bezimiennych bohaterach. Ale "Solidarnosć" o nich pamięta i realizuje ich testament. (...) Długo czekaliśmy panie Prezydencie na inicjatywę, aby po 20 latach rozpocząć szeroką debatę, która ma się zakończyć referendum konsultacyjnym w sprawie zmiany Konstytucji.


- powiedział szef "Solidarności".

- Obowiązująca dzisiaj konstytucja ma już 20 lat i czas najwyższy, aby zacząć dyskusję nad jej zmianami. Pomimo wielu zapisów, które sa pozytywne dla obywateli, są też takie, z których nie wynika nic. W artykule 12 konstytucji jest zapis o wolnych związkach zawodowych, o wolnym zrzeszaniu. Jak to się ma do rzeczywistości? Najwięcej problemów mieliśmy przez ostatnich osiem lat, kiedy to na porządku dziennym było łamanie konstytucji. Gdy młodych związkowców zwalniano z pracy tylko dlatego, że zapisali się do związku.

- mówił Piotr Duda.


- Wzmocnienie referendów krajowych i lokalnych - demokracja bezpośrednia - to jest nasz kierunek. W naszym kraju nie odpowiedzaiło się ani jedno referendum obywatelskie. Politycy robili konstytucję dla siebie, nie dla obywateli.

- kontynuował.


- Ta dyskusja jest bardzo ważna, ale dzisiaj chcemy rozmawiać właśnie o tych aspektach społecznych. Referenda obywatelskie są bardzo ważne. Żeby zmiany się dokonywały.

- dodał.

W projekcie konstytucji przygotowanej przez "Solidarność" jest kilkanaście punktów czuwajacych nad pracownikiem. W obecnej konstytucji jest tylko jeden punkt na ten temat. Nie muszę przypominać czym to owocuje.

- mówił Piotr Duda.

- Na co dzień w komisjach zakładowych nasi działacze związkowi codziennie zdają egzamin "Solidarności". Dlatego panie Prezydencie ja bardzo dziękuję za ta piękną inicjatywę. Nasz najważniejszy postulat, którego nigdy nie odpuścimy. Widzicie co się dzieje. Już Komisja Europejska wkłada swoje łapy tam, gdzie nie trzeba. My jako związek nigdy tego postulatu nie odpuścimy i dlatego chcemy, aby pewne rzeczy były uprawomocnione w konstytucji. Aby kolejne rządy, które przyjdą, nie mogły tak łatwo zmieniać.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Życie w 800 gramach
Gdzie zaczyna się człowiek? Choć etycy, duchowni i naukowcy wciąż nie są w tej kwestii zgodni, w Polsce nie ma obowiązku ratowania dzieci rodzących się między 23 a 27 tygodniem ciąży. Lekarze - i trudno ich za to winić - nie chcą w takich przypadkach sami podejmować decyzji. Pytają rodziców. Podobno większość odpowiada – walczmy. Dziś medycyna jest zdolna uratować znaczny odsetek skrajnych wcześniaków. Jak funkcjonują te, którym udało się przeżyć? To temat tygodnia 47 numeru TS.

Czy grożą nam emerytalne kominy?
– Rząd łamie prawo (…). Proponuje rozwiązanie, które będzie zarzewiem konfliktów społecznych i problemów finansowych – mówi członek KK NSZZ Solidarność Henryk Nakonieczny. O co chodzi w projekcie zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dlaczego związki zawodowe tak mocno go krytykują? Anna Grabowska
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 47/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wideoczat z por.Arturem Wosztylem
Blogi
avatar
Andrzej
Fajda

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Sąsiedzi mają kłopoty...
...ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko...
avatar
Waldemar
Żyszkiewicz

Waldemar Żyszkiewicz: Autodestrukcja PiS? Lepsze jest wrogiem dobrego
Idzie dobrze. Mimo starań tandemu ‘ulica&zagranica’, poparcie dla rządu Beaty Szydło, Prawa i Sprawiedliwości, a nawet dla Zjednoczonej Prawicy zwyżkuje. No, pewne kłopoty sprawia otoczenie prezydenta Andrzeja Dudy, być może nawet on sam...
avatar
Alexander
Degrejt

Alexander Degrejt: Patrioty, nagonka na Polskę i murzyńskość
Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego poinformowała w ubiegłym tygodniu, że po uzyskaniu akceptacji Departamentu Stanu przekazała do akceptacji Kongresowi sprzedaż Polsce systemu obrony powietrznej „Patriot”. I w tym właśnie miejscu leży przyczyna straszliwego antypolskiego wycia jakie rozległo się w światowych mediach i Parlamencie Europejskim.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.