loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Zamek Królewski w Warszawie przystępuje do rekonstrukcji ogrodów dolnych
Opublikowano dnia 13.09.2017 08:00
Zamek Królewski w Warszawie przystępuje do rekonstrukcji ogrodów dolnych. To ma być ukoronowanie dzieła odbudowy kompleksu zamkowego. Za kilkanaście miesięcy ogrody mają być otwarte nieodpłatnie dla zwiedzających. Czy goście poczują, że obcują z tradycją ogrodnictwa sięgającą XV wieku?

mat. prasowe Zamku Królewskiego
Andrzej Berezowski

Niemal każdą rezydencje królewską otaczał ogród. Mieszkańcy Paryża i dziś korzystają z ogrodów Luwru, chętnie też jeżdżą do parku w pobliskim Wersalu. Ogród otaczał też rezydencję królów Polskich – Zamek Królewski w Warszawie. Pierwsze wzmianki o ogrodzie pochodzą jeszcze z XV wieku, kiedy to w Warszawie rządzili Piastowie z linii mazowieckiej. Król Zygmunt III Waza kazał sadzić unikatowe kwiaty i drzewa owocowe, budować fontanny i stawiać wielkie klatki, w których mieszkały ptaki. Ogród usytuowany był gdzie indziej niż obecnie, bowiem w owym czasie rzeka płynęła tuż u podnóża grodu (linia brzegu Wisły znalazłaby się dziś pod sklepieniem Arkad Kubickiego). W latach 20. XIX w. Jakub Kubicki otrzymał zadanie uporządkowania terenów znajdujących się pomiędzy zamkiem a Wisłą. Ruchliwą ulicę, jaka wówczas pod zamkiem biegła, schował w tunel, który dziś nosi nazwę Arkad Kubickiego. Nad i obok tunelu zaprojektował ogrody.
Po powstaniu listopadowym w ogrodach zaczął stacjonować oddział Kozaków, który wykorzystał je jako plac do ujeżdżania koni. Na początku XX w. giną ostanie ślady ogrodu. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Wy-delegowani, czyli pracownik kontra rząd
Nowy prezydent Francji, ale również politycy z krajów Beneluksu, przystąpili do
próby zmiany unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych Konflikt wokół nich ma charakter zarówno międzynarodowy, jak i krajowy na linii rząd – związki zawodowe.
Legalny przekręt
Ujawniamy poważne luki prawne dotyczące oświadczeń majątkowych urzędników. Dochody osobiste można w nich sprytnie chować, a sam obowiązek złożenia dokumentu nie obejmuje wszystkich kluczowych samorządowców.
Związki na pogodę i niepogodę
Istnieją międzynarodowe porównawcze badania, w tym zlecane przez OECD, które wskazują, że kraje, w których działa system partycypacyjny, mają lepsze wyniki ekonomiczne. Elementem takiego systemu są związki zawodowe – mówi wybitny ekonomista, prof. Elżbieta Mączyńska w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 38/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl wywiad Cezarego Krysztopy z protestującym przeciwko KOD Zygmuntem Poziomką
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

[Ujawniamy] Samorządowe pieniądze miasta Szczecin też trafiały do Agory/AMS i Fundacji "Stocznia"
Warszawa, Gdańsk, Kraków... po tych miastach, dziś pokazujemy kolejne przykłady na finansowanie liberalnych mediów oraz "zaufanych" fundacji przez samorządy zarządzane przez równie liberalnych polityków. Pora więc odwiedzić zarządzany przez prezydenta Piotra Krzystka Szczecin. I znowu widać jak na dłoni, że samorządowiec wywodzący się ze środowiska Platformy Obywatelskiej i będący jednym ze współzałożycieli komitetu wyborczego prezydenta Bronisława Komorowskiego, także ma wyjątkową słabość do mediów liberalnych.
avatar
Kazimierz
Paczesny

Kazimierz Paczesny: O bezpieczeństwie żywnościowym Polski i Narodowej Strategii Ochrony Pszczół
Albert Einstein miał powiedzieć: ,,jeśli zginą pszczoły ludziom zostaną cztery lata życia”. A pszczoły giną i już obserwujemy spadek plonów, przekładający się na wysokie ceny wiśni, czereśni czy malin.
avatar
Andrzej
Fajda

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Andrzeja Fajdy: Legendy powracają....
... czasem w nowych odsłonach...
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.