loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Zamek Królewski w Warszawie przystępuje do rekonstrukcji ogrodów dolnych
Opublikowano dnia 13.09.2017 08:00
Zamek Królewski w Warszawie przystępuje do rekonstrukcji ogrodów dolnych. To ma być ukoronowanie dzieła odbudowy kompleksu zamkowego. Za kilkanaście miesięcy ogrody mają być otwarte nieodpłatnie dla zwiedzających. Czy goście poczują, że obcują z tradycją ogrodnictwa sięgającą XV wieku?

mat. prasowe Zamku Królewskiego
Andrzej Berezowski

Niemal każdą rezydencje królewską otaczał ogród. Mieszkańcy Paryża i dziś korzystają z ogrodów Luwru, chętnie też jeżdżą do parku w pobliskim Wersalu. Ogród otaczał też rezydencję królów Polskich – Zamek Królewski w Warszawie. Pierwsze wzmianki o ogrodzie pochodzą jeszcze z XV wieku, kiedy to w Warszawie rządzili Piastowie z linii mazowieckiej. Król Zygmunt III Waza kazał sadzić unikatowe kwiaty i drzewa owocowe, budować fontanny i stawiać wielkie klatki, w których mieszkały ptaki. Ogród usytuowany był gdzie indziej niż obecnie, bowiem w owym czasie rzeka płynęła tuż u podnóża grodu (linia brzegu Wisły znalazłaby się dziś pod sklepieniem Arkad Kubickiego). W latach 20. XIX w. Jakub Kubicki otrzymał zadanie uporządkowania terenów znajdujących się pomiędzy zamkiem a Wisłą. Ruchliwą ulicę, jaka wówczas pod zamkiem biegła, schował w tunel, który dziś nosi nazwę Arkad Kubickiego. Nad i obok tunelu zaprojektował ogrody.
Po powstaniu listopadowym w ogrodach zaczął stacjonować oddział Kozaków, który wykorzystał je jako plac do ujeżdżania koni. Na początku XX w. giną ostanie ślady ogrodu. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

100-lecie odzyskania niepodległości także na Oleandrach?
Odzyskiwanie niepodległości było dłuższym procesem, nie jednorazowym fajerwerkiem. Kraków odegrał w tym procesie rolę niepoślednią.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Niemiecka prasa o amerykańskiej gospodarce za Trumpa. Skąd my to znamy?
Niemiecka gazeta przyznaje: "Wiadomości o rychłym upadku amerykańskiej gospodarki okazały się przedwczesne. Od 20 stycznia 2017 rządzi Donald Trump. Nie spowodowało to ruiny gospodarczej. Przeciwnie, gospodarka kwitnie". 
avatar
Paweł
Janowski

Skala Leszka-Janusza
Jak wszyscy wiemy zadaniem Głównego Urzędu Miar jest pilnowanie systemu miar obowiązujących w Polsce. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że zaraz po nowym roku wpłynęło na biurko Rady Urzędu podanie o zaopiniowanie nowej jednostki pomiaru. Mierzyny siłę huraganów, sztormów i erupcji wulkanów. Teraz czas zmierzyć dokonania Leszka Balcerowicza i Janusza Lewandowskiego.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.