loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Zamek Królewski w Warszawie przystępuje do rekonstrukcji ogrodów dolnych
Opublikowano dnia 13.09.2017 08:00
Zamek Królewski w Warszawie przystępuje do rekonstrukcji ogrodów dolnych. To ma być ukoronowanie dzieła odbudowy kompleksu zamkowego. Za kilkanaście miesięcy ogrody mają być otwarte nieodpłatnie dla zwiedzających. Czy goście poczują, że obcują z tradycją ogrodnictwa sięgającą XV wieku?

mat. prasowe Zamku Królewskiego
Andrzej Berezowski

Niemal każdą rezydencje królewską otaczał ogród. Mieszkańcy Paryża i dziś korzystają z ogrodów Luwru, chętnie też jeżdżą do parku w pobliskim Wersalu. Ogród otaczał też rezydencję królów Polskich – Zamek Królewski w Warszawie. Pierwsze wzmianki o ogrodzie pochodzą jeszcze z XV wieku, kiedy to w Warszawie rządzili Piastowie z linii mazowieckiej. Król Zygmunt III Waza kazał sadzić unikatowe kwiaty i drzewa owocowe, budować fontanny i stawiać wielkie klatki, w których mieszkały ptaki. Ogród usytuowany był gdzie indziej niż obecnie, bowiem w owym czasie rzeka płynęła tuż u podnóża grodu (linia brzegu Wisły znalazłaby się dziś pod sklepieniem Arkad Kubickiego). W latach 20. XIX w. Jakub Kubicki otrzymał zadanie uporządkowania terenów znajdujących się pomiędzy zamkiem a Wisłą. Ruchliwą ulicę, jaka wówczas pod zamkiem biegła, schował w tunel, który dziś nosi nazwę Arkad Kubickiego. Nad i obok tunelu zaprojektował ogrody.
Po powstaniu listopadowym w ogrodach zaczął stacjonować oddział Kozaków, który wykorzystał je jako plac do ujeżdżania koni. Na początku XX w. giną ostanie ślady ogrodu. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Michał
Orzechowski

Pismo do Ministra Kultury Piotra Glińskiego w/s informacji medialnych dot. filmów promujących Polskę
do: Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
avatar
Andrzej
Fajda

Zestaw "Pozbądź się przybysza" to świetny pomysł na prezent...
...od kochającego partnera dla każdej strajkującej w Czarny Piątek pani ...
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: ZLP nie zasiedział Oleandrów
Władze Krakowa są gotowe na rozpoczęcie remontu Domu im. Józefa Piłsudskiego jeszcze przed definitywnym zakończeniem sporu prawnego.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.