Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]

Pod hasłem "Odpowiedzialność za miejsca pracy, a zrównoważony rozwój" w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie odbył się Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność".
M. Żegliński Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
List do uczestników Kongresu skierowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w którym podkreśliła, że wraz z rozwojem techniki rodzi się konieczność dbałości o etyczne zarządzanie ludźmi. Wskazała, że możliwe jest pogodzenie zrównoważonego rozwoju z rynkiem pracowniczym.
 

Praca jest podstawą potrzebą funkcjonowania polskich rodzin 


- napisała.

Minister dodała, że istnieje konieczność pogodzenia potrzeb pracowników z oczekiwaniami pracodawców. Wyraziła nadzieję, że Kongres zaowocuje wypracowaniem rozwiązań korzystnych dla pracowników.

Mirosław Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność podkreślił, że niezbyt często zdarza się, aby w jednej branży strona społeczna i pracodawcy mówili jednym głosem.
 

Pomimo postępu technologicznego, komputeryzacji nie możemy zapomnieć o pracownikach 


- podkreślił. Dodał, że globalna polityka kraju musi być stabilna, przewidywalna i dająca gwarancję zatrudnienia.

Kongres podzielony był na dwie części. W pierwszej pochylono się nad tematem "Niepewna przyszłość. Miejsca pracy branży piwowarskiej w obliczu wyzwań". W trakcie dyskusji wskazano na szereg szans i zagrożeń dla odpowiedzialnego rozwoju branży piwowarskiej w Polsce. Mówiono m.in. że konsument staje się coraz bardziej świadomy, a wiedza na temat piwa i jego jakości stałe wzrasta. Krzysztof Jasek z Solidarności w Grupie Żywiec wskazał m.in. na technologiczny rozwój producentów piwa. 
 

Rozwój technologiczny powoduje, że pracownicy muszą być coraz bardziej wykwalifikowani. Są stanowiska, na których brakuje ludzi do pracy, np. elektryków, wózkowych 


- powiedział.

Wśród zagrożeń wymieniono także próby ograniczenia legalnego handlu alkoholami, co zdaniem panelistów, wpływa na rozwój szarej strefy. Innym problemem jest "nierozsądne działanie regulatora", które zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, może doprowadzić do szkodliwych zawirowań w branży piwowarskiej oraz zahamowania jej rozwoju.

Katarzyna Blachowicz, dyrektor departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju, zapewniła że nie ma w resorcie rozmów mających wpłynąć na zmiany w branży piwowarskiej.

Obecny na Kongresie poseł Kukiz'15 i właścicieli pięciu browarów Marek Jakubiak wskazał na zbyt rozbudowaną strukturę otwierania nowych browarów, która zniechęca do rozwijania rynku.

W drugiej części Kongresu omówiono kwestię zmian wzorców konsumpcji alkoholu w Polsce. Wstęp do panelu wygłosili dyrektor Polityka Insight Łukasz Lipiński oraz dr Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie dyskusji wskazano na czynniki wpływające na zmianę modelu spożycia alkoholu, który ulega zmianie. Eksperci wyrazili nadzieję, że dojdziemy do modelu zachodnioeuropejskiego.
 

Z badań wynika, że konsumpcja alkoholu w Polsce zmienia się. Pijemy mniej alkoholi mocnych na rzecz alkoholi niskoprocentowych, o czym świadczą nie tylko wyniki badań, ale obserwacja rynku 


- mówił w czasie panelu dyskusyjnym Jan Hałaś, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ Solidarność.

Podkreślił, że pracownicy branży piwowarskiej i ich rodzin powinny być ambasadorami i promotorem branży. 

Powinniśmy zachęcać do spożywania piwa z umiarem i rozsądkiem 


- dodał.

Patrząc pod kątem zdrowia publicznego Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, wskazał na dwa czynniki, które są istotne do realizacji: obniżenie grupy osób pijących w stopniu szkodliwym (czyli upijających się) oraz jeszcze silniejsze przesunięcie konsumpcji na alkohole niskoprocentowe.

Wiele uwagi poświęcono kulturze spożywania alkoholu. Dr Dragan podkreśliła, że na jej rozwój i zachodzące zmiany wpływ ma wiele czynników także działania producentów piwa i mediów. Zaznaczyła, że wbrew promowanych przekazom Polska nie jest krajem, w którym spożywa się nadmierną ilość alkoholu.

Branża piwowarska w Polsce to 200 tys. miejsc pracy w kluczowych sektorach gospodarki, w tym m.in. w handlu, rolnictwie i usługach. Na rynku istnieje jedenaście dużych zakładów skupionych w trzech grupach oraz ok. 200 mniejszych browarów, które często są małymi firmami rodzinnymi. Polska jet czołowym producentem piwa w Europie. W latach 2010-2016 odnotowano ok. 70 proc. wzost.

Każdego roku do budżetu państwa branża piwowarska poprzez warzenie, dystrybucję i sprzedaż piwa przekazuje 10 mld zł. 1/3 tej kwoty stanowią wpływy do budżetu z akcyzy. 

Izabela Kozłowska










 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos z ostatniej chwili
Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos

Nasi sojusznicy zostali poinformowani o odwołaniu gen. Jarosława Gromadzińskiego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu z odpowiednim wyprzedzeniem - powiedział w czwartek szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. Zapewnił, że "nie ma żadnego zaniepokojenia między nami a sojusznikami".

Neoprokuratura usiłuje zastraszyć adwokata Fundacji Profeto? z ostatniej chwili
Neoprokuratura usiłuje zastraszyć adwokata Fundacji Profeto?

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat Fundacji Profeto, opisuje w mediach społecznościowych szokujące zachowanie prokuratorów po zatrzymaniu ks. Michała O., którzy mieli namawiać go, aby… zrezygnował z obrony duchownego. 

Szef KPRM: Nie należy się spodziewać, że konsultacje z Ukrainą przyniosą jakiś przełom z ostatniej chwili
Szef KPRM: Nie należy się spodziewać, że konsultacje z Ukrainą przyniosą jakiś przełom

– Nie należy się spodziewać, że czwartkowe polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe przyniosą jakiś przełom; w sprawie rolnictwa stanowiska są rozbieżne. Ważne, że prowadzimy dialog, ale stan rozmów nie jest jeszcze zadowalający – powiedział PAP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.

Rafał Trzaskowski zapowiedział zwolnienie brata „Pablo Moralesa” z ostatniej chwili
Rafał Trzaskowski zapowiedział zwolnienie brata „Pablo Moralesa”

Na antenie TVP Info trwa debata wyborcza kandydatów na prezydenta stolicy. Rafał Trzaskowski zapowiedział zwolnienie brata bliźniaka „Pablo Moralesa”. Przypomnijmy, że znany dziennikarz śledczy Marcin Dobski na łamach Salonu24 poinformował, że brat „Pablo Moralesa” jest prezesem podlegającej Rafałowi Trzaskowskiemu spółki i hejtuje w sieci.

Sensacyjne dane: Polska najważniejszym partnerem handlowym Niemiec z ostatniej chwili
Sensacyjne dane: Polska najważniejszym partnerem handlowym Niemiec

„Chiny zepchnięte z pierwszego miejsca: Polska po raz pierwszy najważniejszym partnerem handlowym Berlina” – pisze tagesspiegel.de.

Prof. Zbigniew Krysiak: Europejskie superpaństwo doprowadzi do wywłaszczenia obywateli Wiadomości
Prof. Zbigniew Krysiak: Europejskie superpaństwo doprowadzi do wywłaszczenia obywateli

Instytut Myśli Schumana zainicjował Solidarny Ruch Oporu przeciwko superpaństwu w Europie. O tym i o skutkach zbudowania europejskiego superpaństwa mówił na kanale Optyka Schumana prof. Zbigniew Krysiak, założyciel i przewodniczący Rady Programowej Instytutu.

Morawiecki: Akcją służb rząd chce przykryć swoją ogromną nieudolność z ostatniej chwili
Morawiecki: Akcją służb rząd chce przykryć swoją ogromną nieudolność

– Dlaczego akurat teraz, przed świętami, obecny rząd przedsięwziął taką akcję? Odpowiedź jest oczywista. Rząd chce przykryć swoją ogromną nieudolność w realizacji obietnic wyborczych – powiedział były premier Mateusz Morawiecki na antenie telewizji wPolsce.

Atak terrorystyczny pod Moskwą. USA wydały komunikat z ostatniej chwili
Atak terrorystyczny pod Moskwą. USA wydały komunikat

– Rosjanie wiedzą, że ich twierdzenia na temat odpowiedzialności USA i innych państw za zamach w Krasnogorsku są kategorycznie fałszywe – powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Skomentował w ten sposób wypowiedzi przedstawicieli Kremla obwiniające USA i Ukrainę za atak dżihadystów.

Agencja S&P obniża prognozę PKB Polski z ostatniej chwili
Agencja S&P obniża prognozę PKB Polski

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2024 r. wyniesie 2,8 proc., a więc będzie niższy niż wynikało z wcześniejszych prognoz – poinformowało S&P Global. Powodem obniżki prognozy jest słaby wzrost w Europie Zachodniej – wyjaśniono.

Minister rolnictwa mianował nowego Głównego Lekarza Weterynarii z ostatniej chwili
Minister rolnictwa mianował nowego Głównego Lekarza Weterynarii

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski mianował nowego Głównego Lekarza Weterynarii.

REKLAMA

Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]

Pod hasłem "Odpowiedzialność za miejsca pracy, a zrównoważony rozwój" w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie odbył się Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność".
M. Żegliński Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
List do uczestników Kongresu skierowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w którym podkreśliła, że wraz z rozwojem techniki rodzi się konieczność dbałości o etyczne zarządzanie ludźmi. Wskazała, że możliwe jest pogodzenie zrównoważonego rozwoju z rynkiem pracowniczym.
 

Praca jest podstawą potrzebą funkcjonowania polskich rodzin 


- napisała.

Minister dodała, że istnieje konieczność pogodzenia potrzeb pracowników z oczekiwaniami pracodawców. Wyraziła nadzieję, że Kongres zaowocuje wypracowaniem rozwiązań korzystnych dla pracowników.

Mirosław Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność podkreślił, że niezbyt często zdarza się, aby w jednej branży strona społeczna i pracodawcy mówili jednym głosem.
 

Pomimo postępu technologicznego, komputeryzacji nie możemy zapomnieć o pracownikach 


- podkreślił. Dodał, że globalna polityka kraju musi być stabilna, przewidywalna i dająca gwarancję zatrudnienia.

Kongres podzielony był na dwie części. W pierwszej pochylono się nad tematem "Niepewna przyszłość. Miejsca pracy branży piwowarskiej w obliczu wyzwań". W trakcie dyskusji wskazano na szereg szans i zagrożeń dla odpowiedzialnego rozwoju branży piwowarskiej w Polsce. Mówiono m.in. że konsument staje się coraz bardziej świadomy, a wiedza na temat piwa i jego jakości stałe wzrasta. Krzysztof Jasek z Solidarności w Grupie Żywiec wskazał m.in. na technologiczny rozwój producentów piwa. 
 

Rozwój technologiczny powoduje, że pracownicy muszą być coraz bardziej wykwalifikowani. Są stanowiska, na których brakuje ludzi do pracy, np. elektryków, wózkowych 


- powiedział.

Wśród zagrożeń wymieniono także próby ograniczenia legalnego handlu alkoholami, co zdaniem panelistów, wpływa na rozwój szarej strefy. Innym problemem jest "nierozsądne działanie regulatora", które zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, może doprowadzić do szkodliwych zawirowań w branży piwowarskiej oraz zahamowania jej rozwoju.

Katarzyna Blachowicz, dyrektor departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju, zapewniła że nie ma w resorcie rozmów mających wpłynąć na zmiany w branży piwowarskiej.

Obecny na Kongresie poseł Kukiz'15 i właścicieli pięciu browarów Marek Jakubiak wskazał na zbyt rozbudowaną strukturę otwierania nowych browarów, która zniechęca do rozwijania rynku.

W drugiej części Kongresu omówiono kwestię zmian wzorców konsumpcji alkoholu w Polsce. Wstęp do panelu wygłosili dyrektor Polityka Insight Łukasz Lipiński oraz dr Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie dyskusji wskazano na czynniki wpływające na zmianę modelu spożycia alkoholu, który ulega zmianie. Eksperci wyrazili nadzieję, że dojdziemy do modelu zachodnioeuropejskiego.
 

Z badań wynika, że konsumpcja alkoholu w Polsce zmienia się. Pijemy mniej alkoholi mocnych na rzecz alkoholi niskoprocentowych, o czym świadczą nie tylko wyniki badań, ale obserwacja rynku 


- mówił w czasie panelu dyskusyjnym Jan Hałaś, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ Solidarność.

Podkreślił, że pracownicy branży piwowarskiej i ich rodzin powinny być ambasadorami i promotorem branży. 

Powinniśmy zachęcać do spożywania piwa z umiarem i rozsądkiem 


- dodał.

Patrząc pod kątem zdrowia publicznego Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, wskazał na dwa czynniki, które są istotne do realizacji: obniżenie grupy osób pijących w stopniu szkodliwym (czyli upijających się) oraz jeszcze silniejsze przesunięcie konsumpcji na alkohole niskoprocentowe.

Wiele uwagi poświęcono kulturze spożywania alkoholu. Dr Dragan podkreśliła, że na jej rozwój i zachodzące zmiany wpływ ma wiele czynników także działania producentów piwa i mediów. Zaznaczyła, że wbrew promowanych przekazom Polska nie jest krajem, w którym spożywa się nadmierną ilość alkoholu.

Branża piwowarska w Polsce to 200 tys. miejsc pracy w kluczowych sektorach gospodarki, w tym m.in. w handlu, rolnictwie i usługach. Na rynku istnieje jedenaście dużych zakładów skupionych w trzech grupach oraz ok. 200 mniejszych browarów, które często są małymi firmami rodzinnymi. Polska jet czołowym producentem piwa w Europie. W latach 2010-2016 odnotowano ok. 70 proc. wzost.

Każdego roku do budżetu państwa branża piwowarska poprzez warzenie, dystrybucję i sprzedaż piwa przekazuje 10 mld zł. 1/3 tej kwoty stanowią wpływy do budżetu z akcyzy. 

Izabela Kozłowska










 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe