loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Branża piwowarska dyskutowała o swojej przyszłości [GALERIA ZDJĘĆ]
Opublikowano dnia 13.09.2017 13:30
Pod hasłem "Odpowiedzialność za miejsca pracy, a zrównoważony rozwój" w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie odbył się Kongres Pracowników Branży Piwowarskiej. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Tygodnik Solidarność".

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
List do uczestników Kongresu skierowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, w którym podkreśliła, że wraz z rozwojem techniki rodzi się konieczność dbałości o etyczne zarządzanie ludźmi. Wskazała, że możliwe jest pogodzenie zrównoważonego rozwoju z rynkiem pracowniczym.
 

Praca jest podstawą potrzebą funkcjonowania polskich rodzin 


- napisała.

Minister dodała, że istnieje konieczność pogodzenia potrzeb pracowników z oczekiwaniami pracodawców. Wyraziła nadzieję, że Kongres zaowocuje wypracowaniem rozwiązań korzystnych dla pracowników.

Mirosław Nowicki, przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ Solidarność podkreślił, że niezbyt często zdarza się, aby w jednej branży strona społeczna i pracodawcy mówili jednym głosem.
 

Pomimo postępu technologicznego, komputeryzacji nie możemy zapomnieć o pracownikach 


- podkreślił. Dodał, że globalna polityka kraju musi być stabilna, przewidywalna i dająca gwarancję zatrudnienia.

Kongres podzielony był na dwie części. W pierwszej pochylono się nad tematem "Niepewna przyszłość. Miejsca pracy branży piwowarskiej w obliczu wyzwań". W trakcie dyskusji wskazano na szereg szans i zagrożeń dla odpowiedzialnego rozwoju branży piwowarskiej w Polsce. Mówiono m.in. że konsument staje się coraz bardziej świadomy, a wiedza na temat piwa i jego jakości stałe wzrasta. Krzysztof Jasek z Solidarności w Grupie Żywiec wskazał m.in. na technologiczny rozwój producentów piwa. 
 

Rozwój technologiczny powoduje, że pracownicy muszą być coraz bardziej wykwalifikowani. Są stanowiska, na których brakuje ludzi do pracy, np. elektryków, wózkowych 


- powiedział.

Wśród zagrożeń wymieniono także próby ograniczenia legalnego handlu alkoholami, co zdaniem panelistów, wpływa na rozwój szarej strefy. Innym problemem jest "nierozsądne działanie regulatora", które zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, może doprowadzić do szkodliwych zawirowań w branży piwowarskiej oraz zahamowania jej rozwoju.

Katarzyna Blachowicz, dyrektor departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju, zapewniła że nie ma w resorcie rozmów mających wpłynąć na zmiany w branży piwowarskiej.

Obecny na Kongresie poseł Kukiz'15 i właścicieli pięciu browarów Marek Jakubiak wskazał na zbyt rozbudowaną strukturę otwierania nowych browarów, która zniechęca do rozwijania rynku.

W drugiej części Kongresu omówiono kwestię zmian wzorców konsumpcji alkoholu w Polsce. Wstęp do panelu wygłosili dyrektor Polityka Insight Łukasz Lipiński oraz dr Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W trakcie dyskusji wskazano na czynniki wpływające na zmianę modelu spożycia alkoholu, który ulega zmianie. Eksperci wyrazili nadzieję, że dojdziemy do modelu zachodnioeuropejskiego.
 

Z badań wynika, że konsumpcja alkoholu w Polsce zmienia się. Pijemy mniej alkoholi mocnych na rzecz alkoholi niskoprocentowych, o czym świadczą nie tylko wyniki badań, ale obserwacja rynku 


- mówił w czasie panelu dyskusyjnym Jan Hałaś, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Piwowarskiego NSZZ Solidarność.

Podkreślił, że pracownicy branży piwowarskiej i ich rodzin powinny być ambasadorami i promotorem branży. 

Powinniśmy zachęcać do spożywania piwa z umiarem i rozsądkiem 


- dodał.

Patrząc pod kątem zdrowia publicznego Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, wskazał na dwa czynniki, które są istotne do realizacji: obniżenie grupy osób pijących w stopniu szkodliwym (czyli upijających się) oraz jeszcze silniejsze przesunięcie konsumpcji na alkohole niskoprocentowe.

Wiele uwagi poświęcono kulturze spożywania alkoholu. Dr Dragan podkreśliła, że na jej rozwój i zachodzące zmiany wpływ ma wiele czynników także działania producentów piwa i mediów. Zaznaczyła, że wbrew promowanych przekazom Polska nie jest krajem, w którym spożywa się nadmierną ilość alkoholu.

Branża piwowarska w Polsce to 200 tys. miejsc pracy w kluczowych sektorach gospodarki, w tym m.in. w handlu, rolnictwie i usługach. Na rynku istnieje jedenaście dużych zakładów skupionych w trzech grupach oraz ok. 200 mniejszych browarów, które często są małymi firmami rodzinnymi. Polska jet czołowym producentem piwa w Europie. W latach 2010-2016 odnotowano ok. 70 proc. wzost.

Każdego roku do budżetu państwa branża piwowarska poprzez warzenie, dystrybucję i sprzedaż piwa przekazuje 10 mld zł. 1/3 tej kwoty stanowią wpływy do budżetu z akcyzy. 

Izabela Kozłowska


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer

Wy-delegowani, czyli pracownik kontra rząd
Nowy prezydent Francji, ale również politycy z krajów Beneluksu, przystąpili do
próby zmiany unijnej dyrektywy o pracownikach delegowanych Konflikt wokół nich ma charakter zarówno międzynarodowy, jak i krajowy na linii rząd – związki zawodowe.
Legalny przekręt
Ujawniamy poważne luki prawne dotyczące oświadczeń majątkowych urzędników. Dochody osobiste można w nich sprytnie chować, a sam obowiązek złożenia dokumentu nie obejmuje wszystkich kluczowych samorządowców.
Związki na pogodę i niepogodę
Istnieją międzynarodowe porównawcze badania, w tym zlecane przez OECD, które wskazują, że kraje, w których działa system partycypacyjny, mają lepsze wyniki ekonomiczne. Elementem takiego systemu są związki zawodowe – mówi wybitny ekonomista, prof. Elżbieta Mączyńska w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 38/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem
Blogi
avatar
Paweł
Janowski

Paweł Janowski: Juncker Flaszkobrody
Im ciemniej, tym jaśniej – powiedziała Zofia z Radości pod Warszawą. Im gorzej, tym lepiej – piszą na murach anarchiści z Owsiakowa. A szef Komisji Europejskiej Jan Klaudiusz Flaszkobrody z Luksemburga zaproponował 13 września 2017 r. nową sentencję - Im mniej, tym więcej. I słusznie. Po co Donald, skoro może być Jan? Po co jeden fotel, skoro może być tapczanik - suma foteli przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Janek siądzie wygodnie i z Klaudiuszem wszystko sobie wyjaśni. Zaplanuje, narysuje i wybuduje. A Donalda popchnie w stan niebytu, czyli spoczynku. Lub oskarżenia. Ale to może Zbyszek załatwi.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd podjął decyzję o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego
W tych dniach do mediów przeciekła informacja, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK), zostanie zlokalizowany w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego, gdzie przebiega autostrada A-2, a także linia kolejowa z Warszawy do Żyrardowa.
avatar
prof. Marek Jan
Chodakiewicz

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Ułan Franek
Umarł Franciszek Kosowicz „Franuś”, „Maciejka,” „Małecki” (ur. 16 września 1928, zm. 12 lipca 2017), plutonowy-kawalerzysta Zgrupowania Stołpeckiego i Kampinowskiego AK, „żołnierz wyklęty”, czyli powstaniec antykomunistyczny, kawaler Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i wielu innych odznaczeń (w tym Krzyż Komandorski Orderu Zasługi od śp. Lecha Kaczyńskiego), zaściankowiec z Rakowa herbu Wieniawa, kresowiak, społecznik, kapral US Army, jeden z najprężniejszych działaczy polonijnych w Los Angeles. Poznałem go bliżej dopiero na początku XXI w., ale słyszałem o nim od dawna, bo uczestniczył w rozmaitych działaniach mego kalifornijskiego opiekuna, lwowiaka Zdzicha Zakrzewskiego.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.