loading
Proszę czekać...
Tysiące osób na trwającym właśnie proteście Solidarności pod budynkiem KE w Warszawie
Opublikowano dnia 16.09.2017 12:14
Pod siedzibą Komisji Europejskiej w Warszawie trwa pikieta Solidarności przeciwko ingerencji urzędników Unii Europejskiej w polskie rozwiązania legislacyjne w sprawie wieku emerytalnego. Z miejsca protestu dla Tysol.pl relacjonuje Izabela Kozłowska.

Tysol.pl
Tysiące osób z całej Polski przybyło pod warszawską siedzibę KE, aby wyrazić swój sprzeciw wobec ingerencji unijnych instytucji względem Polski. Komisja zapowiedziała interwencję w sprawie obniżenia wieku emerytalnego w Polsce. Uznając, że rozwiązanie to dyskryminuje Polki.

 
Jak widać nigdy nie ma do końca dobrego czasu i musimy walczyć o prawa pracownicze. Nie spodziewaliśmy się, że ci, którzy powinni bronić godności pracownika będą przeciwko obniżeniu wieku. Komisji Europejskiej nic do tego
- mówił Piotr Duda.

 
Nasza pikieta i nasz protest nie jest przeciwko idei UE. Osiem lat temu oczekiwaliśmy pomocy ze strony UE. W Sosnowcu poprosiłem wiceszefa PE, Schulza, żeby porozmawial z premierem Tuskiem. Odpowiedział, że nie może ingerować w wewnętrzne sprawy Polski. Co więc się zmieniło? Zmieniło się to, że według biurokratów unijnych nie ci powinni rządzić
- dodał przewodniczący Solidarności.

 
Jesteśmy w UE i jesteśmy z tego dumni. Nie głosowałem na Angelę Merkel, głosowałem na Andrzeja Dudę. Nie możemy pozwolić na legalną okupację naszego kraju. Przez ostatnie 27 lat byliśmy kolonią dla starej 15-stki UE. Byliśmy wyzyskiwani i dalej jesteśmy wyzyskiwani. I trzeba z tym skończyć, bo jesteśmy pełnoprawnym członkiem UE
- kontynuował.

 
Odpowiadamy biurokratom z Brukseli - zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją a przywilejem. Nasze prawo - nasz wybór
- podkreślił.


Szef Solidarności zapowiedział że jeśli będzie taka potrzeba przeprowadzi protest w Brukseli.
 
My, ludzie z Solidarności brzydzimy się donosicieli z PO i Nowoczesnej, którzy tylko donoszą na nasz kraj
- powiedział.

 
Na ręce wiceprzewodniczącego PE, Ryszarda Czarneckiego została przekazana petycja o treści:

NSZZ Solidarność uznaje za niedopuszczalne stawianie Polsce zrzutów o dyskryminację, zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet  i mężczyzn. (...) Zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest formą dyskryminacji i jest zgodne z polską konstytycją. Żądamy, aby KE uszanowała wolę polskich obywateli.Ryszard Czarnecki skomentował petycję następująco:

To jest głos nie tylko w obronie praw pracowniczych i w obronie polskich kobiet. Dziękuję za głos w obronie naszego kraju, który ma pełne prawo ustanawiać takie prawodawstwo, jakiego chce. (...) z polskiego punktu widzenia jest rzeczą niedopuszczalną, że zwracają nam uwagę ludzie, którzy nie mają do tego żadnego prawa. (...) mam nadzieję, że ten głos dotrze do Brukseli. To potrzebny głos i potrzebna demonstracja. Wiemy, że UE cofa się tylko pod presją.


Wiceszef PE zaprosił Solidarność do Brukseli, aby tam protestowała.
 
Droga Solidarność, to Wy zawsze w chwilach ważnych potrafiliście stanąć po stronie ważnych spraw. I dziś też stajecie po tej stronie. Rząd PiS przywrócił prawo do wyboru wieku emerytalnego. Timmersmans chce decydować, kiedy Polki będą mogły przejść na emeryturę. Na to nigdy nie pozwolimy. (...) mnie to zwyczajnie wkurza, że ci, co Polski nie znają chcą nam urządzać nasz kraj. Mówią o tym, że demokracja jest zagrożona, że Polska dyskryminuje kobiety. Bzdury. (...) Totalna opozycja wykorzysta każdy pretekst, aby uderzyć w Polskę
- powiedziała europosłanka Jadwiga Wiśniewska.
 
Polska ma prawo ustanawiać wiek emerytalny według własnej woli. (...) KE, zwłaszcza sławny pan Timmermans nadużywa prawa europejskiego wobec Polski. (...) Osiem krajów w UE ma zróżnicowany wiek emerytalny, a tylko Polska została wywołana. To oznacza, że zdecydowano, aby grillować i molestować Polskę za zróżnicowane przepisy. To pokazuje polityczne zagranie
- mówił Jacek Saryusz-Wolski i zapowiedział walkę w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Do demonstrantów przemawiała także Joanna Kruk, przewodnicząca Krajowej Sekcji Kobiet NSZZ Solidarność:
Dziękuję serdecznie, że jesteście solidarni okazując nam szacunek. (...) Dziękuję za szacunek i wiarę w to, że polskie kobiety potrafią dokonywać słusznych wyborów.
Z kolei Ksenia Ulanowicz-Sienkiel z prezydium Krajowej Sekcji Młodych „S” zaznaczyła:

Dyskryminacją dla Polek jest to, że zarabiają znacznie mniej niż ich koleżanki na Zachodzie. Nie jest dyskryminacją, że mamy wybór kiedy chcemy iść na emeryturę. 
Chcą się dobierać do polskich kobiet, chcą żebyśmy pracowały do 67 roku życia. (...) Gdyby nie Solidarność, to byłaby cisza w tej sprawie
- podsumowała Małgorzata Calińska.


Na zakończenie pikiety Piotr Duda podziękował wszystkim, którzy zabrali głos: 
Bardzo dziękuję za naszą solidarność, że bronimy naszych praw. (...) Jesteśmy konsekwentni i w ciągu dwóch lat udało się rozwiązać m.in. problem pracy tymczasowej, stawkę godzinową 13 zł i wiele innych kwestii, które są bardzo ważne dla pracowników.

Szef Solidarności podkreślił, że wysoka emerytura będzie możliwa jedynie wtedy, kiedy będzie wysoka płaca. Hańbą nazwał fakt, że w listopadzie Parlament Europejski będzie dyskutował o obniżeniu emerytur dla SB. Wyjaśnił także, że po raz pierwszy Hanna Gronkiewicz-Waltz robiła wiele problemów Solidarności przy organizacji demonstracji.
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl
Blogi
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Kto dowodzi Siłami Zbrojnymi RP?
Konstytucja: „Prezydent Rzeczypospolitej jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych”. Najwyższy Zwierzchnik „mianuje Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych” i odwołuje go , a każdym razem na wniosek premiera rządu. Mianowanie odbywa się wyłącznie „na czas wojny”. Uchwałę o wprowadzeniu stanu wojny podejmuje Sejm RP, a jeśli nie może zebrać się na posiedzenie, o stanie wojny postanawia Prezydent RP. Uchwała taka może być podjęta jedynie w przypadku zbrojnej agresji na terytorium Rzeczypospolitej lub gdy z umów międzynarodowych wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przed agresją. 
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Powrót opozycyjnego samca alfa
Schetyna chciał jednoznacznie udowodnić, że nadal jest niekwestionowanym liderem nie tylko PO, ale całej opozycji.
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

Historia w Aspektach Różnych: 20 października 1655 r. – ugoda w Kiejdanach
362 lata temu, 20 października 1655 r., w Kiejdanach na Litwie podpisano układ pomiędzy hetmanem wielkim litewskim Januszem Radziwiłłem i jego kuzynem koniuszym wielkim litewskim Bogusławem Radziwiłłem, a przedstawicielem króla szwedzkiego Karola X Gustawa Magnusem Gabrielem De la Gardie. Umowa ta poddawała pod protekcję Szwecji całe Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu (gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę) stanowiła faktyczne poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.