[nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski

"Nie ma w życiu problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą różańca" - mówiła siostra Łucja z Fatimy. Te słowa bardzo mocno do serca wzięli sobie organizatorzy wydarzenia "Różaniec Do Granic", którzy podjęli się przygotowania niezwykłej akcji ewangelizacyjnej. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą - dosłownie. Z Agnieszką Kminikowską, jedną z organizatorek wydarzenia, rozmawiał Robert Wąsik.
 [nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski
/ rozaniecdogranic.pl
RW: Przybliżmy samą inicjatywę "Różańca Do Granic". Na czym to wydarzenie polega?
A.K: Cel jest taki, aby całą Polskę otoczyć modlitwą różańcową. Dosłownie otoczyć. Żeby wokół całej Polski, na całej długości granicy stanęli ludzie z różańcami i modlili się: nie tylko za Polskę, ale i cały świat.

Dlaczego właśnie modlitwa różańcowa?
Każda modlitwa jest ważna, natomiast Matka Boża we wszystkich uznanych przez Kościół objawieniach prosiła właśnie o różaniec. Zarówno w Fatimie 100 lat temu, jak i bardzo wyraźnie w Gietrzwałdzie na ziemiach Polski, gdzie objawienia miały miejsce 140 lat temu. Prosiła bardzo dokładnie: odmawiajcie codziennie różaniec. Wskazała go, jako ratunek dla świata. Tak naprawdę Maryja przy każdej okazji mówi: pokutujcie i odmawiajcie różaniec. Staramy się odpowiadać na to wezwanie: w ubiegłym roku fundacja "Solo Dios Basta" zorganizowała "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze. Teraz jest "Różaniec Do Granic". Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku mamy obchody okrągłej rocznicy objawień Maryjnych - w Gietrzwałdzie 140 lat, a w Fatimie setna rocznica, to właśnie chwytamy za różańce.

Jak od strony logistycznej będzie to wyglądało? Co kilka kilometrów na granicy powstanie punkt modlitewny?
Pierwszym krokiem było wyznaczenie tzw. kościołów stacyjnych. To parafie, które są najbliżej granic w każdej diecezji. Warto zaznaczyć, że wszystkie diecezje włączyły się w to wydarzenie. W wybranych świątyniach 7 października odbędzie się msza święta, a później specjalne nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu. Po tym nabożeństwie i eucharystii, wyjdziemy na granicę do modlitwy. Strefy modlitwy będą średnio co kilometr. Wiadomo, że nie wszędzie się da, także z powodów naturalnych uwarunkowań - nie brakuje przecież miejsc nieprzejezdnych, np. w górach. Dlatego koordynatorzy diecezjalni mają pewną dowolność w wyznaczaniu tych punktów. Nam zależy, żeby było to bezpieczne i łatwo dostępne miejsce. Gdzieś będzie co 2 km, a gdzie indziej co kilkaset metrów. Np. w Trójmieście na plaży planujemy stać jeden przy drugim, bo tutaj nie ma sensu dzielić się na jakieś grupki, skoro możemy razem stanąć na plaży i modlić się wzdłuż linii brzegowej. 

Ile osób weźmie udział w wydarzeniu?
Naprawdę trudno to oszacować. Samych kościołów stacyjnych jest 320. My mówimy, że potrzeba około miliona osób, żebyśmy mogli zamknąć to modlitewne koło wokół Polski i żeby można było nazwać ten dzień ogólnopolskim zrywem modlitewnym. To jest dzieło Kościoła, dlatego głęboko wierzymy, że to nie my zapraszamy, ale sam Duch Święty. Gdy organizowaliśmy "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze, spodziewaliśmy się około 50 tysięcy uczestników, a przyjechało 150 tysięcy. Nie chcemy więc ograniczać Pana Boga
w Jego zamiarach. Wierzymy, że wszystko zależy od działania Ducha Świętego i otwartości ludzi na Jego wezwanie. 

Co należy zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu? 
Mamy zapisy na stronie rozaniecdogranic.pl. W zakładce "mapa" znajdziemy lokalizację kościołów stacyjnych i można tam dokonać zapisu do wybranego kościoła stacyjnego. Natomiast chcę mocno podkreślić, że zapisy nie są konieczne. Rejestracja na stronie pomaga nam w przygotowaniach na przyjęcie pielgrzymów, ale Różaniec Do Granic to modlitwa otwarta na każdego. W ubiegłym tygodniu mieliśmy zarejestrowanych 50 tysięcy chętnych. 

O co będziecie prosić w modlitwie?
O pokój, bezpieczeństwo i błogosławieństwo dla Polski i dla świata. Modlimy się nie tylko za nasz kraj, ale za cały świat. Są miejsca, w których będą z nami nasi sąsiedzi - np. w Cieszynie w modlitwę włączą się także Słowacy i Czesi. Inicjatywa ma jednoczyć i w tym kluczu to organizujemy i rozumiemy. Narody, które z nami graniczą, również zapraszamy do modlitwy.

Czy możemy spodziewać się informacji o "Różańcu Do Granic" w naszych parafiach?
25 sierpnia projekt przedstawiono na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Zapadła tam decyzja o wystosowaniu komunikatu o wydarzeniu do wszystkich parafii w Polsce. Został on już wysłany przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, będzie czytany w diecezjach i parafiach 24 września. Ogromnie cieszymy się ze wsparcia i zaufania, jakim obdarzyli nas księża biskupi. 

Dziękuję za rozmowę. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych z ostatniej chwili
Dramat w Niemczech. Polka wśród ofiar śmiertelnych

47-letnia Polka jest jedną z ofiar śmiertelnych wypadku autobusowego, do którego doszło w środę na autostradzie A9 w pobliżu Lipska na wschodzie Niemiec. Policja przekazała w czwartek informacje na temat tożsamości trzech spośród czterech osób zabitych w wypadku.

Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Przez 10 lat Polak nominował do Nobla z fizyki

Przez ponad 10 lat Polak formalnie nominował do Nagród Nobla z fizyki! To pierwszy przypadek, gdy opinia publiczna się o tym dowiaduje.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

REKLAMA

[nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski

"Nie ma w życiu problemu, którego nie można rozwiązać za pomocą różańca" - mówiła siostra Łucja z Fatimy. Te słowa bardzo mocno do serca wzięli sobie organizatorzy wydarzenia "Różaniec Do Granic", którzy podjęli się przygotowania niezwykłej akcji ewangelizacyjnej. 7 października, w Święto Matki Bożej Różańcowej, cała Polska zostanie otoczona modlitwą - dosłownie. Z Agnieszką Kminikowską, jedną z organizatorek wydarzenia, rozmawiał Robert Wąsik.
 [nasz wywiad] A.Kminikowska [Różaniec do granic]: To będzie Wielka Modlitwa Różańcowa na granicach Polski
/ rozaniecdogranic.pl
RW: Przybliżmy samą inicjatywę "Różańca Do Granic". Na czym to wydarzenie polega?
A.K: Cel jest taki, aby całą Polskę otoczyć modlitwą różańcową. Dosłownie otoczyć. Żeby wokół całej Polski, na całej długości granicy stanęli ludzie z różańcami i modlili się: nie tylko za Polskę, ale i cały świat.

Dlaczego właśnie modlitwa różańcowa?
Każda modlitwa jest ważna, natomiast Matka Boża we wszystkich uznanych przez Kościół objawieniach prosiła właśnie o różaniec. Zarówno w Fatimie 100 lat temu, jak i bardzo wyraźnie w Gietrzwałdzie na ziemiach Polski, gdzie objawienia miały miejsce 140 lat temu. Prosiła bardzo dokładnie: odmawiajcie codziennie różaniec. Wskazała go, jako ratunek dla świata. Tak naprawdę Maryja przy każdej okazji mówi: pokutujcie i odmawiajcie różaniec. Staramy się odpowiadać na to wezwanie: w ubiegłym roku fundacja "Solo Dios Basta" zorganizowała "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze. Teraz jest "Różaniec Do Granic". Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku mamy obchody okrągłej rocznicy objawień Maryjnych - w Gietrzwałdzie 140 lat, a w Fatimie setna rocznica, to właśnie chwytamy za różańce.

Jak od strony logistycznej będzie to wyglądało? Co kilka kilometrów na granicy powstanie punkt modlitewny?
Pierwszym krokiem było wyznaczenie tzw. kościołów stacyjnych. To parafie, które są najbliżej granic w każdej diecezji. Warto zaznaczyć, że wszystkie diecezje włączyły się w to wydarzenie. W wybranych świątyniach 7 października odbędzie się msza święta, a później specjalne nabożeństwo z adoracją Najświętszego Sakramentu. Po tym nabożeństwie i eucharystii, wyjdziemy na granicę do modlitwy. Strefy modlitwy będą średnio co kilometr. Wiadomo, że nie wszędzie się da, także z powodów naturalnych uwarunkowań - nie brakuje przecież miejsc nieprzejezdnych, np. w górach. Dlatego koordynatorzy diecezjalni mają pewną dowolność w wyznaczaniu tych punktów. Nam zależy, żeby było to bezpieczne i łatwo dostępne miejsce. Gdzieś będzie co 2 km, a gdzie indziej co kilkaset metrów. Np. w Trójmieście na plaży planujemy stać jeden przy drugim, bo tutaj nie ma sensu dzielić się na jakieś grupki, skoro możemy razem stanąć na plaży i modlić się wzdłuż linii brzegowej. 

Ile osób weźmie udział w wydarzeniu?
Naprawdę trudno to oszacować. Samych kościołów stacyjnych jest 320. My mówimy, że potrzeba około miliona osób, żebyśmy mogli zamknąć to modlitewne koło wokół Polski i żeby można było nazwać ten dzień ogólnopolskim zrywem modlitewnym. To jest dzieło Kościoła, dlatego głęboko wierzymy, że to nie my zapraszamy, ale sam Duch Święty. Gdy organizowaliśmy "Wielką Pokutę" na Jasnej Górze, spodziewaliśmy się około 50 tysięcy uczestników, a przyjechało 150 tysięcy. Nie chcemy więc ograniczać Pana Boga
w Jego zamiarach. Wierzymy, że wszystko zależy od działania Ducha Świętego i otwartości ludzi na Jego wezwanie. 

Co należy zrobić, aby wziąć udział w wydarzeniu? 
Mamy zapisy na stronie rozaniecdogranic.pl. W zakładce "mapa" znajdziemy lokalizację kościołów stacyjnych i można tam dokonać zapisu do wybranego kościoła stacyjnego. Natomiast chcę mocno podkreślić, że zapisy nie są konieczne. Rejestracja na stronie pomaga nam w przygotowaniach na przyjęcie pielgrzymów, ale Różaniec Do Granic to modlitwa otwarta na każdego. W ubiegłym tygodniu mieliśmy zarejestrowanych 50 tysięcy chętnych. 

O co będziecie prosić w modlitwie?
O pokój, bezpieczeństwo i błogosławieństwo dla Polski i dla świata. Modlimy się nie tylko za nasz kraj, ale za cały świat. Są miejsca, w których będą z nami nasi sąsiedzi - np. w Cieszynie w modlitwę włączą się także Słowacy i Czesi. Inicjatywa ma jednoczyć i w tym kluczu to organizujemy i rozumiemy. Narody, które z nami graniczą, również zapraszamy do modlitwy.

Czy możemy spodziewać się informacji o "Różańcu Do Granic" w naszych parafiach?
25 sierpnia projekt przedstawiono na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Zapadła tam decyzja o wystosowaniu komunikatu o wydarzeniu do wszystkich parafii w Polsce. Został on już wysłany przez Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, będzie czytany w diecezjach i parafiach 24 września. Ogromnie cieszymy się ze wsparcia i zaufania, jakim obdarzyli nas księża biskupi. 

Dziękuję za rozmowę. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe