loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Senat oddał hołd Patronowi Solidarności
Opublikowano dnia 22.09.2017 08:46
Z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd Kapelanowi i Patronowi NSZZ „Solidarność”. - Temu wybitnemu Polakowi i kapłanowi – męczennikowi, który odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski – czytamy w uchwale.

Fot. Marek Lewandowski
Izba jednogłośnie podjęła uchwałę w 70. rocznicę urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przygotowaną przez grupy senatorów PO i PiS. Przypomniano w niej życiorys, Jego posługę kapłańską, comiesięczne msze św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i tragiczną śmierć z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.

W tej części obrad udział wzięli: brat błogosławionego Józef Popiełuszko wraz z małżonką panią Alfredą, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz prałat Jarosław Mrówczyński, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Jarosław Szarek i przewodniczący Piotr Duda, wraz z członkami Prezydium i Komisji Krajowej.

Po przyjęciu uchwały Marszałek Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Piotrem Dudą dokonali otwarcia wystawy „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i Męczennik” zorganizowaną przez NSZZ „Solidarność”.

Piotr Duda wręczył Marszałkowi kopię dekretu o ustanowieniu Kapelana "Solidarności" patronem Związku i miniaturę pomnika Błogosławionego oraz przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko od 2014 r. jest patronem NSZZ „Solidarności”.

- To wyróżnienie, ale i ogromne zobowiązanie. Staramy się wykonywać testament księdza w codziennej naszej pracy na rzecz podmiotowości pracownika” – zapewnił przewodniczący Piotr Duda.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wartości, które legły u podstaw «Solidarności»” – mówił prezes IPN Jarosław Szarek.

- Wasi rodzice tworzyli «Solidarność». Pytajcie o to w swoich domach. Także i wy musicie być strażnikami tej pamięci – apelował do młodzieży.


Wystawa autorstwa Teresy Sowińskiej prezentuje fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym Związkiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego dla rodzin internowanych był opiekunem, a dla wszystkich ‒ wsparciem w trudnych chwilach.

ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Tatrzańska aplikacja
Jednym z ułatwień jest nabywanie biletów wstępu do TPN przy pomocy telefonów komórkowych.
avatar
Jerzy
Bukowski

Komornik na Oleandrach
Czy zajęcie przez komornika jednego pomieszczenia w Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach będzie czymś na kształt wsadzenia nogi w drzwi przez jego prawowitego właściciela?
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Jaki patron dla kolebki "Solidarności"?
Wybór patrona dla Stoczni Gdańskiej jest czymś więcej niż nadanie imienia jakiemuś innemu zakładowi pracy w Polsce.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.