loading
Proszę czekać...
Senat oddał hołd Patronowi Solidarności
Opublikowano dnia 22.09.2017 08:46
Z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd Kapelanowi i Patronowi NSZZ „Solidarność”. - Temu wybitnemu Polakowi i kapłanowi – męczennikowi, który odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski – czytamy w uchwale.

Fot. Marek Lewandowski
Izba jednogłośnie podjęła uchwałę w 70. rocznicę urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przygotowaną przez grupy senatorów PO i PiS. Przypomniano w niej życiorys, Jego posługę kapłańską, comiesięczne msze św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i tragiczną śmierć z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.

W tej części obrad udział wzięli: brat błogosławionego Józef Popiełuszko wraz z małżonką panią Alfredą, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz prałat Jarosław Mrówczyński, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Jarosław Szarek i przewodniczący Piotr Duda, wraz z członkami Prezydium i Komisji Krajowej.

Po przyjęciu uchwały Marszałek Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Piotrem Dudą dokonali otwarcia wystawy „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i Męczennik” zorganizowaną przez NSZZ „Solidarność”.

Piotr Duda wręczył Marszałkowi kopię dekretu o ustanowieniu Kapelana "Solidarności" patronem Związku i miniaturę pomnika Błogosławionego oraz przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko od 2014 r. jest patronem NSZZ „Solidarności”.

- To wyróżnienie, ale i ogromne zobowiązanie. Staramy się wykonywać testament księdza w codziennej naszej pracy na rzecz podmiotowości pracownika” – zapewnił przewodniczący Piotr Duda.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wartości, które legły u podstaw «Solidarności»” – mówił prezes IPN Jarosław Szarek.

- Wasi rodzice tworzyli «Solidarność». Pytajcie o to w swoich domach. Także i wy musicie być strażnikami tej pamięci – apelował do młodzieży.


Wystawa autorstwa Teresy Sowińskiej prezentuje fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym Związkiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego dla rodzin internowanych był opiekunem, a dla wszystkich ‒ wsparciem w trudnych chwilach.

ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Były prominentny polityk śląskiej lewicy jest zbyt chory na więzienie, ale miał siły na rozrywkę
Być może to już jutro Sąd Rejonowy w Zabrzu zdecyduje ostatecznie o losach byłego wiceprezydenta Zabrza Jerzego W., prawomocnie skazanego na karę więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Ten były samorządowiec i wpływowy onegdaj działacz lewicy na Śląsku w zasadzie powinien był już trafić za kraty, lecz próbuje od pewnego czasu udowodnić przed zabrzańskim sądem, iż po orzeczeniu wyroku tak poważnie podupadł na zdrowiu, że nie może trafić do więzienia. Tymczasem jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., Jerzy W. jeszcze do późnej jesieni ub.r., a nawet wiosną br. pojawiał się na meczach Górnika Zabrze i to pomimo tęgiego chłodu i zimowych wręcz warunków atmosferycznych. Zaś po nastaniu nowego roku brał udział nie tylko w opłatku środowisk biznesowych Zabrza, ale wręcz uczestniczył w zabawie karnawałowej. Jest też i inna kluczowa wątpliwość – czy Jerzy W. powinien być opiniowany przez miejscowych biegłych lekarzy sądowych m.in. pod kątem zaburzeń sercowych, skoro zarówno on, jak i jego małżonka – Anna powszechnie znani są ze ścisłych kontaktów ze światem śląskiej kardiologii medycznej?
avatar
Elżbieta
Połomska

Elżbieta Połomska: Marność nad marnościami
Przedkładanie jednego życia ludzkiego nad drugie jest okrutnym precedensem, a usprawiedliwianie tego „realiami polityki społecznej” brzmi jak molochowy żart. Można mieć tylko nadzieję, że postawa p. poseł nie jest reprezentatywna dla całego ugrupowania PiS, które wyniosło panią na szczyty władzy. Chociaż opór tego obozu w procedowaniu tej i podobnych obywatelskich propozycji jest zaskakujący i głęboko niepokojący nas, wyborców.
avatar
Przemysław
Jarasz

64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej
Wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach o łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych oraz 641 osób pokrzywdzonych – to efekt działania piramidy finansowej stworzonej przez dwóch mężczyzn z Kalisza i okolic. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 47-latka na karę 12 lat pozbawienia wolności, 700 tysięcy złotych grzywny, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych. Drugi z mężczyzn usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, obowiązek zapłaty 250 tys. złotych grzywny oraz zobowiązano go do uiszczenia 160 tysięcy złotych kosztów sądowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.