loading
Proszę czekać...
Senat oddał hołd Patronowi Solidarności
Opublikowano dnia 22.09.2017 08:46
Z okazji 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddał hołd Kapelanowi i Patronowi NSZZ „Solidarność”. - Temu wybitnemu Polakowi i kapłanowi – męczennikowi, który odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski – czytamy w uchwale.

Fot. Marek Lewandowski
Izba jednogłośnie podjęła uchwałę w 70. rocznicę urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przygotowaną przez grupy senatorów PO i PiS. Przypomniano w niej życiorys, Jego posługę kapłańską, comiesięczne msze św. za ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu i tragiczną śmierć z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL.

W tej części obrad udział wzięli: brat błogosławionego Józef Popiełuszko wraz z małżonką panią Alfredą, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz prałat Jarosław Mrówczyński, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Jarosław Szarek i przewodniczący Piotr Duda, wraz z członkami Prezydium i Komisji Krajowej.

Po przyjęciu uchwały Marszałek Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Piotrem Dudą dokonali otwarcia wystawy „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i Męczennik” zorganizowaną przez NSZZ „Solidarność”.

Piotr Duda wręczył Marszałkowi kopię dekretu o ustanowieniu Kapelana "Solidarności" patronem Związku i miniaturę pomnika Błogosławionego oraz przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko od 2014 r. jest patronem NSZZ „Solidarności”.

- To wyróżnienie, ale i ogromne zobowiązanie. Staramy się wykonywać testament księdza w codziennej naszej pracy na rzecz podmiotowości pracownika” – zapewnił przewodniczący Piotr Duda.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wartości, które legły u podstaw «Solidarności»” – mówił prezes IPN Jarosław Szarek.

- Wasi rodzice tworzyli «Solidarność». Pytajcie o to w swoich domach. Także i wy musicie być strażnikami tej pamięci – apelował do młodzieży.


Wystawa autorstwa Teresy Sowińskiej prezentuje fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym Związkiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego dla rodzin internowanych był opiekunem, a dla wszystkich ‒ wsparciem w trudnych chwilach.

ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl odwiedza miasteczko namiotowe pod SN im. Miernika
Blogi
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Kto dowodzi Siłami Zbrojnymi RP?
Konstytucja: „Prezydent Rzeczypospolitej jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych”. Najwyższy Zwierzchnik „mianuje Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych” i odwołuje go , a każdym razem na wniosek premiera rządu. Mianowanie odbywa się wyłącznie „na czas wojny”. Uchwałę o wprowadzeniu stanu wojny podejmuje Sejm RP, a jeśli nie może zebrać się na posiedzenie, o stanie wojny postanawia Prezydent RP. Uchwała taka może być podjęta jedynie w przypadku zbrojnej agresji na terytorium Rzeczypospolitej lub gdy z umów międzynarodowych wynika zobowiązanie do wspólnej obrony przed agresją. 
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Powrót opozycyjnego samca alfa
Schetyna chciał jednoznacznie udowodnić, że nadal jest niekwestionowanym liderem nie tylko PO, ale całej opozycji.
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

Historia w Aspektach Różnych: 20 października 1655 r. – ugoda w Kiejdanach
362 lata temu, 20 października 1655 r., w Kiejdanach na Litwie podpisano układ pomiędzy hetmanem wielkim litewskim Januszem Radziwiłłem i jego kuzynem koniuszym wielkim litewskim Bogusławem Radziwiłłem, a przedstawicielem króla szwedzkiego Karola X Gustawa Magnusem Gabrielem De la Gardie. Umowa ta poddawała pod protekcję Szwecji całe Wielkie Księstwo Litewskie i wraz z układem w Ujściu (gdzie wojewoda poznański Krzysztof Opaliński i wojewoda kaliski Andrzej Karol Grudziński oddali królowi Szwecji Wielkopolskę) stanowiła faktyczne poddanie Litwy i Wielkopolski Szwecji.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.