loading
Proszę czekać...
[Ujawniamy] Samorządowe pieniądze miasta Szczecin też trafiały do Agory/AMS i Fundacji "Stocznia"
Opublikowano dnia 24.09.2017 00:21
Warszawa, Gdańsk, Kraków... po tych miastach, dziś pokazujemy kolejne przykłady na finansowanie liberalnych mediów oraz "zaufanych" fundacji przez samorządy zarządzane przez równie liberalnych polityków. Pora więc odwiedzić zarządzany przez prezydenta Piotra Krzystka Szczecin. I znowu widać jak na dłoni, że samorządowiec wywodzący się ze środowiska Platformy Obywatelskiej i będący jednym ze współzałożycieli komitetu wyborczego prezydenta Bronisława Komorowskiego, także ma wyjątkową słabość do mediów liberalnych.

grafika modyfikowana
Tradycyjnie już, działamy w granicach tego, co udostępniono w BIP - a udostępniono relatywnie niewiele, choć i z tego będzie można wyciągnąć ciekawe wnioski... wszystkich chętnych, jak zwykle zapraszamy do wspólnego śledzenia zawartości danych znajdujących się pod linkiem:
http://bip.um.szczecin.pl/chapter_50899.asp

Tym razem wyszukiwanie jest o wiele wygodniejsze niż w poprzednio opisywanych miastach, stąd podawane przykłady ograniczymy do minimum, zaś chętni będą mogli samodzielnie weryfikować podane informacje i zapoznać się z większą liczbą szczegółów (oczywiście, pokażemy co i jak).


Zaczynamy od podmiotu będącego jak do tej pory największym zleceniobiorcą wśród przez nas opisywanych... czyli - Agory S.A.: po ustawieniu opcji "dostawca", "zawiera", "AGORA S.A." (można wpisać pierwsze znaki i wybrać z pojawiającej się listy), kliknięciu "szukaj" oraz posortowaniu po "wartość umowy" z porządkiem "malejąco", pokaże się lista, której początek (wraz z widokiem ustawień, dla dociekliwych Czytelników) prezentujemy poniżej:


Łącznie znaleziono kilkadziesiąt umów, na 2 stronach wyników wyszukiwania. Sumaryczna kwota to ponad 225 tys. zł, a pamiętajmy że przeszukujemy tylko UM i tylko za około 4 ostatnie lata...

Jednakże jak wiemy, gdzie Agora S.A., tam zwykle można też znaleźć siostrzaną spółkę AMS S.A. (również zamieszczamy nagłówek z ustawieniami wyszukiwania):


Co więcej, w przypadku Szczecina da się zauważyć, że tutaj to AMS S.A. góruje, bo umów co prawda "tylko" około 20, ale łączna ich wartość to ponad 290 tys. zł.

Nie zabrakło też zlecenia dla Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, której wiceprezesem i dyrektorem jest Zofia Komorowska - córka byłego prezydenta RP:


Co prawda na razie odkryliśmy tylko jedno zlecenie i to na "marne" 16,2 tys. zł; ale niedawna data (kwiecień 2017) może oznaczać, że to dopiero początek współpracy samorządu i z fundacją w jej obecnej "niedoli". Przy czym bardzo niepokojąco wygląda wyłączenie jawności informacji zawartych w ofercie, w tym nawet danych kontaktowych - niekiedy "cenzurowano" większość informacji na stronach, vide:


Czy deklarowana "tajemnica przedsiębiorstwa" jest realnie uzasadniona, czy też po prostu wszyscy są równi, ale niektórzy równiejsi?


Podsumowanie

Agora S.A. podpisała umowy ze szczecińskim samorządem na co najmniej 225 tys. zł, AMS S.A. na co najmniej 290 tys. zł. co daje razem ponad pół miliona złotych, a to tylko UM Szczecin, i tylko ok. 4 lata. Fundacja "Stocznia" z (na razie) kilkunastoma tysiącami, ale nawet przy tak relatywnie niewielkim zleceniu mocno dba o "tajemnicę przedsiębiorstwa", natomiast nie ukrywa dla kogo i co wykonywała (więcej w sekcji Bonus).

Jak wspomnieliśmy, na razie ograniczamy się do informacji dostępnych publicznie w BIP, czyli niewielkiego wycinka całości. Udostępniony rejestr dotyczy umów zawartych przez Gminę Miasto Szczecin - Urząd Miasta Szczecin, a jak wiemy choćby z przykładu Krakowa, miejskie jednostki lub zarządy również potrafią być dobrymi reklamo-, czy ogólniej: zleceniodawcami. Stąd należy domniemywać, że łączne kwoty mogą być znacznie większe, zwłaszcza że dostępny publicznie rejestr samego UM obejmuje okres tylko od sierpnia 2013r., a więc raptem ostatnich nieco ponad 4 lat; podczas gdy zainteresować się warto także co najmniej okresem 2007-2013...

Przed nami więc sporo jeszcze ujawniania, a tymczasem zachęcamy do lektury części bonusowej (poniżej), oraz poprzednich części cyklu (wystarczy wpisać "ujawniamy" w wyszukiwarkę w prawym górnym rogu strony - po naciśnięciu "enter" artykuły o Warszawie, Gdańsku i Krakowie będą wśród kilku początkowych wyników).


Bonus

W ofercie Fundacji "Stocznia" (dostępnej jako skan pod linkiem do umowy, w tym samym pliku po skanie treści dokumentu głównego), dość szeroko opisane jest jej doświadczenie. Co prawda współpraca z Fundacją Batorego czy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej (za czasów ugruntowanej pozycji Platformy Obywatelskiej) nie dziwią:


... niemniej jednak, mimo oferty z marca 2017, daty dokonań i sukcesów przypadają na kadencję Bronisława Komorowskiego, tzn. są w zakresie lat 2011-2015 plus dodatkowy rok "z rozpędu". 


Czy to przypadek, że tak właśnie dokonania Stoczni przypadają, a przełom lat 2015/2016 wydaje się być granicą pasma sukcesów "społeczników", niech każdy oceni sam...

 
Przemysław Jarasz
współpraca: Grzegorz Duplaga
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Opiekun – więzień bez wyboru
Osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi pobierają świadczenie w wysokości 1406 zł miesięcznie. Opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych – zaledwie 520 zł. Prawo zabrania im pracować, jeśli chcą zachować uprawnienia do świadczenia. W Temacie Tygodnia 52 nr TS piszemy o walce opiekunów o zmianę tego prawa i podwyżkę świadczeń, której wciąż się nie doczekali, mimo obietnic Beaty Szydło.
 
Chcemy konstytucji dla pracowników
– W zachodniej Europie układy zbiorowe pracy to standard. Tylko u nas pracodawcy uważają, że to XIX-wieczny archaizm – mówi przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem.
 
Władza w rękach naukowców
Uczelnie czeka rewolucja. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce przewiduje m.in. zwiększenie ich autonomii. Teoretycznie – to dobrze, ale zmiana ta niesie za sobą również wiele zagrożeń. Barbara Michałowska.

Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 42/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Piotr Zarzycki: 17 września Sowieci użyli przeciwko Polsce więcej czołgów niż Niemcy
Blogi
avatar
Tomasz
Samołyk

[video] "Kultura Naprawdę Niezależna": nowy cykl Tomasza Samołyka
Jakiś czas temu powstala inicjatywa pt. "Kultura Niepodległa". Zrzesza ona dobrze znany "pseudoelitarny" świat celebrytów, ludzi pełniących zawód "uczestnik protestów" lub artystów zwabionych szansą kolejnego utożsamienia się ze zmorą poprawości politycznej.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Pytanie do Grzegorza Schetyny po konwencji
Platforma Obywatelska zapowiada: PROPONUJEMY WIELKI PROJEKT „TWOJA POLSKA”. MAJĄTEK PAŃSTWOWY PRZENIESIEMY NA KONTA EMERYTALNE OBYWATELI”. Czy moglibyście, Panie Przewodniczący Grzegorzu Schetyno, już teraz podać listę nazwisk owych obywateli, na których konta emerytalne zamierzacie przenieść majątek Państwa?
avatar
Alexander
Degrejt

Alexander Degrejt: Gra aneksem do jednej bramki
Wygląda na to, drodzy moi szanowni, że zostaliśmy koncertowo zrobieni w wała. Kompletnego, wielkiego, potężnego wała i nawet nie możemy mieć do nikogo pretensji, bo sami się o to prosiliśmy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.