loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Przedwyborczy przegląd prasy niemieckiej: "Jak zastrzelone dzikie zwierzę roznieca nienawiść do Niemców"
Opublikowano dnia 23.09.2017 21:09
W mijającym tygodniu jednym z głównych przedwyborczych lejtmotywów w prasie niemieckiej pozostaje tematyka polska, raczej rzadko w jakimkolwiek pozytywnym kontekście - Jak zastrzelone zwierzę roznieca »nienawiść do Niemców - pisze Gerhard Gnauck korespondent Die Welt w Polsce. Tematem dyżurnym jest również nerwowo komentowana kwestia reparacji wojennych

morguefile.com

Zacznijmy od Frankfurter Allgemeine, w którym pod tytułem: „Widzę to, czego ty nie widzisz.” czytamy między innymi:

W Polsce nie mamy do czynienia z antyniemiecką atmosferą. Ponadgraniczna współpraca w sferze edukacji, wymiany młodzieżowej, współpracy straży pożarnych, w kooperacji naukowej - we wszystkich tych obszarach proces pojednania trwa i jest nader żywy. Każde kolejne ograniczenie dla pojazdów z silnikami Diesla w jakimś kolejnym niemieckim mieście ożywia polski rynek samochodów używanych. A jednoczenie na warszawskich murach od paru miesięcy pojawiają się plakaty będące dziełem kampanii zorganizowanej przez tzw. "Centrum Higieny Moralnej" (...) Fakty historyczne, przybrane celowo w odpowiednie estetyczne formy, umieszczane zostają w nowym, współczesnym kontekście. Ktoś na przykład zaopatrzył zdjęcie więźnia Buchenwaldu w napis "Made in Germany". Jest to odwołaniem się do kontekstu historycznego, w którym to zdjęcie powstało jako element kampanii edukacyjnej prowadzonej przez aliantów w roku 1945. Taka radykalna aktualizacja po prostu szokuje, sugeruje bowiem, iż nawet 72 lata po wojnie niemieckie społeczeństwo wciąż jeszcze powinno być wychowywane i edukowane. Obok zaś widzimy kolaż z wykorzystaniem łuku nad bramą obozu koncentracyjnego zmontowany z napisem „Reparationen machen frei“ i sloganem „Ordnung muss sein“.

W Warszawie II Wojna Światowa jest tak czy inaczej wciąż jeszcze bardzo obecna. Od momentu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości, w każdym urzędzie pocztowym, obok literatury katolickiej typu "ku pokrzepieniu dusz" i książek z receptami kuchennymi sióstr zakonnych, wystawione są czasopisma historyczne, które szczegółowo informują o skutkach niemieckiej agresji dla polskiego społeczeństwa. A niemal na każdym rogu ulicy spotkać można jakiś pomnik przypominający o ofiarach Powstania Warszawskiego* (w oryg.: an die Opfer des Warschauer Aufstands, przyp. M.P.). Można więc zapytać, do kogo skierowana jest obecnie owa kampania związana z żądaniami reparacyjnymi

(...)

Retoryka Warszawy ma wymiar europejski. Obiektem ataków polskich mediów państwowych jest tak naprawdę Unia Europejska. Polski rząd, w związku z konfliktem z Unią wywołanym atakiem na Trybunał Konstytucyjny, czuje się przez Brukselę zdominowany i ograniczany. Jednak krytyka owego nieuprawnionego z punktu widzenia polskich władz mieszania się w wewnętrzne sprawy Polski skierowana jest również przeciwko Niemcom oraz ich wpływowi na decyzje podejmowane w Unii.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Tatrzańska aplikacja
Jednym z ułatwień jest nabywanie biletów wstępu do TPN przy pomocy telefonów komórkowych.
avatar
Jerzy
Bukowski

Komornik na Oleandrach
Czy zajęcie przez komornika jednego pomieszczenia w Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach będzie czymś na kształt wsadzenia nogi w drzwi przez jego prawowitego właściciela?
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Jaki patron dla kolebki "Solidarności"?
Wybór patrona dla Stoczni Gdańskiej jest czymś więcej niż nadanie imienia jakiemuś innemu zakładowi pracy w Polsce.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.