loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Przedwyborczy przegląd prasy niemieckiej: "Jak zastrzelone dzikie zwierzę roznieca nienawiść do Niemców"
Opublikowano dnia 23.09.2017 21:09
W mijającym tygodniu jednym z głównych przedwyborczych lejtmotywów w prasie niemieckiej pozostaje tematyka polska, raczej rzadko w jakimkolwiek pozytywnym kontekście - Jak zastrzelone zwierzę roznieca »nienawiść do Niemców - pisze Gerhard Gnauck korespondent Die Welt w Polsce. Tematem dyżurnym jest również nerwowo komentowana kwestia reparacji wojennych

morguefile.com

Zacznijmy od Frankfurter Allgemeine, w którym pod tytułem: „Widzę to, czego ty nie widzisz.” czytamy między innymi:

W Polsce nie mamy do czynienia z antyniemiecką atmosferą. Ponadgraniczna współpraca w sferze edukacji, wymiany młodzieżowej, współpracy straży pożarnych, w kooperacji naukowej - we wszystkich tych obszarach proces pojednania trwa i jest nader żywy. Każde kolejne ograniczenie dla pojazdów z silnikami Diesla w jakimś kolejnym niemieckim mieście ożywia polski rynek samochodów używanych. A jednoczenie na warszawskich murach od paru miesięcy pojawiają się plakaty będące dziełem kampanii zorganizowanej przez tzw. "Centrum Higieny Moralnej" (...) Fakty historyczne, przybrane celowo w odpowiednie estetyczne formy, umieszczane zostają w nowym, współczesnym kontekście. Ktoś na przykład zaopatrzył zdjęcie więźnia Buchenwaldu w napis "Made in Germany". Jest to odwołaniem się do kontekstu historycznego, w którym to zdjęcie powstało jako element kampanii edukacyjnej prowadzonej przez aliantów w roku 1945. Taka radykalna aktualizacja po prostu szokuje, sugeruje bowiem, iż nawet 72 lata po wojnie niemieckie społeczeństwo wciąż jeszcze powinno być wychowywane i edukowane. Obok zaś widzimy kolaż z wykorzystaniem łuku nad bramą obozu koncentracyjnego zmontowany z napisem „Reparationen machen frei“ i sloganem „Ordnung muss sein“.

W Warszawie II Wojna Światowa jest tak czy inaczej wciąż jeszcze bardzo obecna. Od momentu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości, w każdym urzędzie pocztowym, obok literatury katolickiej typu "ku pokrzepieniu dusz" i książek z receptami kuchennymi sióstr zakonnych, wystawione są czasopisma historyczne, które szczegółowo informują o skutkach niemieckiej agresji dla polskiego społeczeństwa. A niemal na każdym rogu ulicy spotkać można jakiś pomnik przypominający o ofiarach Powstania Warszawskiego* (w oryg.: an die Opfer des Warschauer Aufstands, przyp. M.P.). Można więc zapytać, do kogo skierowana jest obecnie owa kampania związana z żądaniami reparacyjnymi

(...)

Retoryka Warszawy ma wymiar europejski. Obiektem ataków polskich mediów państwowych jest tak naprawdę Unia Europejska. Polski rząd, w związku z konfliktem z Unią wywołanym atakiem na Trybunał Konstytucyjny, czuje się przez Brukselę zdominowany i ograniczany. Jednak krytyka owego nieuprawnionego z punktu widzenia polskich władz mieszania się w wewnętrzne sprawy Polski skierowana jest również przeciwko Niemcom oraz ich wpływowi na decyzje podejmowane w Unii.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z prof. Kamilem Zaradkiewiczem
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wielkie inwestycje w Polsce ukazują prorosyjskość i proniemieckość partii opozycyjnych
Pod koniec poprzedniego tygodnia na sesji rady miejskiej w Elblągu, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przedstawił lokalizację kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która znacząco skróci drogę morską do portu przeładunkowego zlokalizowanego w tym mieście.
avatar
Barbara
Piela

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowe plastusie Barbary Pieli: Grodzka, HGW i Kijowski
"Trzeba być sobą", plastelina, skala 1:10
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Oryginalna walka ze stresem
A może reakcja przełożonych była zbyt pochopna?
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.