Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Kołodziejczaka na spotkaniu z Ukraińcami. Jest reakcja wiceministra

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka. Jest reakcja wiceministra.

Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii z ostatniej chwili
Zełenski: Nie mamy już prawie artylerii

Rosja na 100 proc. wykorzystuje przerwę we wsparciu USA dla Ukrainy; nie mamy już prawie w ogóle artylerii - powiedział w wyemitowanym w czwartek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ostrzegł, że bez amerykańskiego wsparcia Ukraina przegra, a wojna bardzo szybko może "przyjść do Europy".

Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Dramatyczne wyznanie Zbigniewa Ziobry

"Choroba bardzo przyspieszyła. W ciągu miesiąca schudłem 10 kilogramów, pojawiły się bardzo mocne bóle i towarzyszył mi coraz większy problem z głosem" - powiedział w programie "Debata Dnia" o stanie swojego zdrowia Zbigniew Ziobro.

Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: Bedzie miał proces z ostatniej chwili
Były minister Tuska zaatakował Dominika Tarczyńskiego: "Bedzie miał proces"

Były minister finansów, Jan Vincent Rostowski zaatakował na Twitterze [X] Dominika Tarczyńskiego. "Będzie miał proces za publikowanie obrzydliwych fake newsów" - odpowiada europoseł Prawa i Sprawiedliwości

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji z ostatniej chwili
"Adam Bodnar powinien podać się do dymisji"

Radosław Fogiel, poseł PiS uważa, że służby złamały prawo, wchodząc do domu b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak mówił w czwartek w Studiu PAP, w jego ocenie prokurator Marzena Kowalska i szef MS Adam Bodnar powinni za to ponieść odpowiedzialność i podać się do dymisji.

Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem z ostatniej chwili
Ukraińcy opublikowali specyficzne zdjęcie Kołodziejczaka. "Zachowywał się dziwnie. Wybiegał z pokoju, pociągał nosem"

W środę i w czwartek przedstawiciele resortów infrastruktury, funduszy, rozwoju, finansów, aktywów państwowych oraz rolnictwa uczestniczyli w spotkaniach ze stroną ukraińską. W sieci Ukraińcy opublikowali zdjęcie z nietypową pozą Michała Kołodziejczaka.

Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze? Wiadomości
Zastępca Bodnara: Co Pan zamierza zrobić Panie Ministrze?

Dziś opinią publiczną wstrząsnęły fakty przedstawione w artykule Patryka Słowika "Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media". Neoprokuratura opublikowała komunikat o tym, że zajmuje się opisanym w artykule wątkami. Do sprawy odniósł się również prokurator Michał Ostrowski, powołany za czasów Zbigniewa Ziobry, ale pełniący nadal obowiązki, zastępca Prokuratora Generalnego. Prokuratorem Generalnym, wbrew zapowiedziom rozdzielenia tych funkcji, jest obecnie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Rosyjski myślwiec zestrzelony z ostatniej chwili
Rosyjski myślwiec zestrzelony

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.

Spiegel: Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji z ostatniej chwili
"Spiegel": Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji

Czeski rząd ujawnił poważną rosyjską operację wywierania wpływu na sześć krajów UE. W centrum sprawy znajduje się portal informacyjny Voice of Europe - pisze portal tygodnika "Spiegel" w artykule "Europejscy politycy mieli otrzymywać setki tysięcy euro od Rosji".

Marcin Najman trafił do szpitala z ostatniej chwili
Marcin Najman trafił do szpitala

Marcin Najman trafił do szpitala. Sportowiec musi przejść operację.

REKLAMA

Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe