loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Dalej roboty!
Opublikowano dnia 03.10.2017 18:00
Sztuczna inteligencja (AI) i robotyzacja wszystkich niemal dziedzin życia jest faktem. Dotyczy to również wojny. Idzie fala ostrzeżeń o nadchodzących robotach-zabójcach. Około 100 prezesów firm zajmujących się wdrażaniem nowych technologii wystosowało list otwarty, wyrażając swój sprzeciw etyczny wobec potencjalnych zagrożeń ze strony zrobotyzowanej śmierci. Nawet Organizacja Narodów Zjednoczonych ma zamiar debatować nad tą kwestią w świetle prawa międzynarodowego. Wygląda na to jednak, że nie będzie zakazu budowy tego typu systemów. Co najwyżej zainteresowani zgodzą się na regulację wojskowych wersji AI.

Pixabay.com/CC0


Przewiduje się, że za 30 lat roboty będą wykonywały 50 proc. wszelkich prac. Czyli nasza cywilizacja jako taka przejdzie dramatyczną, rewolucyjną transformację. Paradoksalnie, niektóre tuzy Doliny Krzemowej ostrzegają przed dalszą robotyzacją, a w tym i sam Bill Gates.
Na razie można stwierdzić, że robotyzacja może być pozytywna, negatywna albo neutralna. Na przykład firma Hirebotics wypożycza roboty do fabryk, którym brak wykwalifikowanych rąk do pracy. Jeden z klientów, fabryka Tenere w Dresser, Wisconsin, nie może poradzić sobie z oddawaniem swych produktów w pożądanej ilości i na czas. Wynajmuje więc roboty, a jak zleceń będzie mniej, to się je zwróci. Ludzie zostają. Załoga 550-osobowa jest na razie raczej zadowolona. Próby rozwiązania problemu niedoboru pracowników spełzają na niczym z powodu braku zainteresowania i braku wykwalifikowanych kandydatów w tamtych okolicach.

Przyjrzyjmy się popularnemu robotowi pod nazwą Uber. Oprogramowanie to jest klęską dla tradycyjnych taksówkarzy, szczęściem dla pasażerów (którzy mniej płacą), no i pewnym błogosławieństwem dla niewykwalifikowanych szoferów. Ale i to nie potrwa długo. Od kiedy w latach 70. ubiegłego stulecia inż. Sadayuki Tsugawa zbudował pierwszy komercyjny prototyp samochodu autonomicznego, technologia AI w kombinacji z laserami pozwala obecnie na wdrażanie takich pomysłów w praktyce.

Zaczęła się również debata na temat tego, aby firmy stosujące roboty opodatkować. W Korei Południowej już taki podatek wprowadzono. Pewnie z tego właśnie ma powstać fundusz gwarantowanych dochodów – dla robotników, którzy z powodu robotów stracą pracę. Niektórzy zaczynają zastanawiać się nad prawami robotów. Na razie ogranicza się to do filmów Hollywood czy videoclipów. Nigel Staford wyprodukował muzykę, w takt której następuje nawet rewolucja robotów! Wyzyskiwane buntują się.

Co dalej? Dalej to niektóre firmy zwracają się do pracowników, aby dali się zaczipować. Dla własnego bezpieczeństwa, naturalnie. I staniemy się kompatybilni z robotami. Idzie kolejna rewolucja. Już nakłada się na rewolucję manipulacji genetycznej i klonowania. A nad nami krążyć będzie Putin i jego AI.

Marek Jan Chodakiewicz
Washington, DC
www.iwp.edu


Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (40/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Życie w 800 gramach
Gdzie zaczyna się człowiek? Choć etycy, duchowni i naukowcy wciąż nie są w tej kwestii zgodni, w Polsce nie ma obowiązku ratowania dzieci rodzących się między 23 a 27 tygodniem ciąży. Lekarze - i trudno ich za to winić - nie chcą w takich przypadkach sami podejmować decyzji. Pytają rodziców. Podobno większość odpowiada – walczmy. Dziś medycyna jest zdolna uratować znaczny odsetek skrajnych wcześniaków. Jak funkcjonują te, którym udało się przeżyć? To temat tygodnia 47 numeru TS.

Czy grożą nam emerytalne kominy?
– Rząd łamie prawo (…). Proponuje rozwiązanie, które będzie zarzewiem konfliktów społecznych i problemów finansowych – mówi członek KK NSZZ Solidarność Henryk Nakonieczny. O co chodzi w projekcie zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dlaczego związki zawodowe tak mocno go krytykują? Anna Grabowska
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 47/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl
Blogi
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Coraz bliżej mi do przekonania, że artystom należy zakazać wypowiadania się o polityce
Jestem coraz bliższy przekonania, że wszystkim artystom na świecie - wszystkim poetom, pisarzom, malarzom, aktorom, reżyserom, muzykom, a nawet mistrzom wikliniarstwa - powinno się zakazać zabierania głosu na temat polityki. ;)
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Działo Macierewicza?
Czytam rozmowę na portalu mpolska24.pl przeprowadzoną przez Annę Raciniewską i Mariusza Giereja z ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem w trakcie #TweetupMON 16 listopada 2017. A tam jest coś takiego...
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Test na polskość PO
Czy Platforma Obywatelska podejmie ostatnią już chyba próbę ratowania mocno nadwątlonej - jeżeli nie doszczętnie zrujnowanej - reputacji
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.