loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Tydzień na wypracowanie porozumienia w Bałtyckim Terminalu Zbożowym
Opublikowano dnia 11.10.2017 09:46
Sytuacja w Bałtyckim Terminalu Zbożowym w Gdyni nadal jest patowa, a negocjacje są w impasie. Rozmowy między związkowcami a zarządem spółki z 28 września br. nie przyniosły przełomu. Kolejna runda negocjacji jest wyznaczona na wtorek 17 października br.

msp.gov.pl

Czy załoga Bałtyckiego Terminala Zbożowego sp. z o.o. w Gdyni sięgnie w sporze z właścicielami po broń strajkową? We wrześniowy referendum strajkowym w Bałtyckim Terminalu Zbożowym większość załogi opowiedziało się za strajkiem.

W BTZ Sp. z o.o. związkowcy są od 2012 roku w sporze zbiorowym z zarządem. Podstawowe żądanie to podwyżka płac oraz podpisanie nowego ZUZP. Pracownicy są zdesperowani i przygotowują akcję strajkową. Przypomnijmy, że spośród 78 pracowników spółki BTŻ w referendum uczestniczyło 69. Wynik 58:11 za akcją strajkową.

- Kolejna tura rozmów przewidziana jest na wtorek 17 października br. Oczekujemy rzeczowych rozmów o problemach pracowniczych. Okaże się za kilka dni jaką wolę będzie miał zarząd spółki. Negocjacje trwają. W ich wyniku, mam nadzieję, dojdzie do podpisania porozumienia oraz wynegocjowany zostanie nowy układ zbiorowy pracy – mówi Mariusz Połom, przewodniczący Sekcji Krajowej portów Morskich NSZZ „S”.

Chodzi głównie o uznanie żądań płacowych wynikających z trudnych warunków pracy i o podpisania nowego, zbiorowego układu pracy. Zarobki pracowników terminalu to około 2,5 tys. zł, a z nadgodzinami 3,3 tys. zł. Postulaty minimum to: po czterysta złotych dodatku do końca roku i premia świąteczna 600 złotych oraz rozmowy nad nowym ZUZP. Negocjacje prowadzone przez NSZZ „Solidarność” i Wolny Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Morskiej Portu Gdynia z zarządem terminala zbożowego prowadzone są od maja br.

–  Przeszliśmy już trzykrotnie zmianę zarządów, ostatnio wprowadzono nowego prezesa, który podejmował z nami rozmowy ostatniej szansy, które do niczego nie doprowadziły. Załoga domaga się podwyżek od pięciu lat – informuje Zenon Wiszowaty, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” Portu Gdynia.

W poniedziałek 2 października 2017 r. odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Pracodawca zareagował nerwowo i poinformował, że „to na niego nie działa” i pod presją nie będzie niczego podpisywał.

Przypomnijmy, że BTŻ podlegał do 2005 roku pod Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Teraz to spółka z o.o. należąca do Konsorcjum Wielkopolskich Zakładów Tłuszczowych ADM i Ceferta B.V. z Rotterdamu.

Na nabrzeżach Indyjskim i Norweskim poczynione zostały inwestycje. Dzisiaj Bałtycki Terminal Zbożowy Sp. z o. o. to najnowocześniejszy w Polsce terminal przeznaczony do obsługi wszelkiego rodzaju ładunków zbożowych i paszowych takich jak pszenica, jęczmień, żyto, nasiona rzepaku, bobik; pasze: śruta sojowa, rzepak, wysłodki.


www.solidarnosc.gda.pl / ASG

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
Przemysław
Jarasz

Wielka akcja służb przeciwko mafii paliwowej: 300 policjantów, 80 lokalizacji, 20 zatrzymanych
Ponad 300 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w akcji przeciwko gangowi paliwowemu, który nielegalnie przerabiał olej smarowy oraz opałowy na olej napędowy i wprowadzał go na rynek jako pełnowartościowy produkt, oczywiście bez opłacenia podatków. W efekcie jednoczesnego wejścia do 80 miejsc na terenie całego kraju, zatrzymano 20 osób, zlikwidowano odbarwialnię olejów i zabezpieczono 200 tysięcy litrów paliwa, którego wartość szacuje się na około 880 tys. zł. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić na rynek ponad 1,5 mln litrów oleju, wartego nie mniej niż 7 mln zł.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.