loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prof. Cenckiewicz o nowej książce Wałęsy: To paradoksalnie moje osobiste zwycięstwo
Opublikowano dnia 11.10.2017 15:41
Profesor Sławomir Cenckiewicz w rozmowie z Onetem skomentował treść książki "Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą". "Ta książka to paradoksalnie moje osobiste zwycięstwo, bo Wałęsa – w dobrze znanym mi stylu – zaczął częściowo potwierdzać nawet najtrudniejsze wątki swojego życiorysu" - powiedział historyk.

Sławomir Cenckiewicz, screen YT
Zdaniem Cenckiewicza, gdyby autorzy książki chcieli i dysponowali uporządkowaną wiedzą, mogliby dowiedzieć się od byłego prezydenta znacznie więcej.
 

A tak, Wałęsa mówi, co chce powiedzieć, choć i tak mówi naprawdę sporo, uznając prawdopodobnie, że rozbraja w ten sposób kolejne miny i tykające bomby, które za sprawą historyków się wkrótce pojawią. Trzeba pamiętać, że Wałęsa zawsze działał publicznie pod presją strachu i ta książka świetnie to ukazuje


- mówił historyk w rozmowie z Katarzyną Szewczuk. W jego opinii fundamentalną kwestią zawartą w książce jest potwierdzenie kontaktów byłego prezydenta z bezpieką podczas rewolty Grudnia '70. 
 

Sposób, w jaki Wałęsa opowiada o tym, jak znalazł się w siedzibie milicji 15 grudnia, później został dokooptowany do Komitetu Strajkowego w Grudniu ’70 (...) potwierdza nawet najbardziej senascyjne relacje i nieliczne dokumenty na ten temat


- stwierdził Cenckiewicz. Dodał, że Wałęsa potwierdza obecnie, że nie był autentycznym uczestnikiem gdańskiego Grudnia ’70. 
 

To niezwykle cenne wyznania


- konkluduje Sławomir Cenckiewicz.

źródło: onet.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: "Czy prócz zmiany retoryki w Helsinkach zmieniło się coś jeszcze?"
Jesteśmy już po spotkaniu Trump – Putin w Helsinkach i teraz, zapewne jeszcze przez kilka tygodni legion ekspertów i komentatorów analizował będzie każde wypowiedziane na konferencji prasowej słowo, każdy gest, ale również to, czego nie mówiono. Jednym słowem czeka nas jeszcze sporo narracyjnych fajerwerków, interpretacji, opinii i raportów na temat tego, co się w Helsinkach stało. Rozważania niniejsze mają, zatem charakter wstępny, bo póki nie ujawnią się nowe informacje, albo konsekwencje polityczne toczonych rozmów, skazani jesteśmy na snucie hipotez.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.