loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prof. Cenckiewicz o nowej książce Wałęsy: To paradoksalnie moje osobiste zwycięstwo
Opublikowano dnia 11.10.2017 15:41
Profesor Sławomir Cenckiewicz w rozmowie z Onetem skomentował treść książki "Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą". "Ta książka to paradoksalnie moje osobiste zwycięstwo, bo Wałęsa – w dobrze znanym mi stylu – zaczął częściowo potwierdzać nawet najtrudniejsze wątki swojego życiorysu" - powiedział historyk.

Sławomir Cenckiewicz, screen YT
Zdaniem Cenckiewicza, gdyby autorzy książki chcieli i dysponowali uporządkowaną wiedzą, mogliby dowiedzieć się od byłego prezydenta znacznie więcej.
 

A tak, Wałęsa mówi, co chce powiedzieć, choć i tak mówi naprawdę sporo, uznając prawdopodobnie, że rozbraja w ten sposób kolejne miny i tykające bomby, które za sprawą historyków się wkrótce pojawią. Trzeba pamiętać, że Wałęsa zawsze działał publicznie pod presją strachu i ta książka świetnie to ukazuje


- mówił historyk w rozmowie z Katarzyną Szewczuk. W jego opinii fundamentalną kwestią zawartą w książce jest potwierdzenie kontaktów byłego prezydenta z bezpieką podczas rewolty Grudnia '70. 
 

Sposób, w jaki Wałęsa opowiada o tym, jak znalazł się w siedzibie milicji 15 grudnia, później został dokooptowany do Komitetu Strajkowego w Grudniu ’70 (...) potwierdza nawet najbardziej senascyjne relacje i nieliczne dokumenty na ten temat


- stwierdził Cenckiewicz. Dodał, że Wałęsa potwierdza obecnie, że nie był autentycznym uczestnikiem gdańskiego Grudnia ’70. 
 

To niezwykle cenne wyznania


- konkluduje Sławomir Cenckiewicz.

źródło: onet.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Kolejna rewolucja w rosyjskiej strefie wpływów, tym razem aksamitna w Armenii
Wszystko wskazuje na to, że fala protestów w Armenii, które zaczęły się w ubiegły poniedziałek, po wczorajszych akcjach policji może się wymknąć spod kontroli. Dziś kolejny dzień demonstracji ulicznych, ale obserwuje się też dość istotne zmiany. Po raz pierwszy wśród protestujących pojawili się ludzie w wojskowych uniformach, jak informuje ormiańska stacja radiowa Azatujon, są to żołnierze, którzy ze swym dowódcą w randze pułkownika postanowili pokazać, że „wojsko jest z narodem”.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Sztukmistrz z Londynu znów nadaje
Były minister finansów Jan Vincent Rostowski mistrz kreatywnej księgowości znów wciska przysłowiową ciemnotę, że to rząd PO-PSL i on osobiście uszczelnili system podatkowy w tym VAT i podjęli walkę z nielegalnym hazardem i chwali się, że był „niezmiernie skuteczny do końca”. Jaki trzeba mieć tupet, ile pychy i zakłamania, żeby tak jak były wicepremier, minister finansów Jan Vincent Rostowski kłamliwie atakować, krytykować i pouczać polski rząd, gdy samemu powinno się odpowiadać nie tylko przed komisją śledczą, co już wkrótce nastąpi, ale i przed Trybunałem Stanu, za to co uczyniło się Polsce, Polakom, a zwłaszcza polskim finansom publicznym.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Zdrajcy śmieją się nam w nos
Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy o szybkie zajęcie się tą bardzo ważną z punktu widzenia imponderabiliów narodowych oraz polityki historycznej sprawą
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.