loading
Proszę czekać...
Donald Trump o Polakach: "Historia Polski to przypowieść o ludziach, którzy nigdy nie stracili nadziei"
Opublikowano dnia 11.10.2017 19:42
"Dziś oddajemy hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu imigrantowi, którego bohaterski wkład w amerykańską wojnę o niepodległość pomógł ukształtować historię naszego kraju. Przywiązanie Kazimierza Pułaskiego do wolności, rządów prawa i suwerenności symbolizuje dobre i bliskie relacje pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi" - napisał o Kazimierzu Pułaskim prezydent Donald Trump w liście do Polonii.

Mateusz Marek

Dziś czcimy pamięć generała Kazimierza Pułaskiego, polskiego imigranta, którego bohaterski udział w amerykańskiej Wojnie Rewolucyjnej nadał kształt historii naszego Narodu. Znany jako 'ojciec amerykańskiej kawalerii', generał Pułaski wykazał się żołnierską odwagą i wyjątkowymi zdolnościami dowódczymi. Otaczany jest międzynarodową estymą jako ten, który walczył o niepodległość i wolność w swojej ojczystej Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

- napisał prezydent USA.

Występowanie generała Pułaskiego w obronie polsko-amerykańskich wartości, takich jak wolność, praworządność i suwerenność narodu symbolizuje bliskie więzi łączące Stany Zjednoczone i Polskę. Przychodziliśmy sobie z pomocą w najtrudniejszych momentach, począwszy od Amerykańskiej Rewolucji po uwolnienie się Polski od komunizmu. W dzisiejszych trwałych relacjach dwustronnych z Polską, w których kształtowaniu miały udział tak wybitne postacie jak generał Pułaski, kładziemy nacisk na tak ważne kwestie jak bezpieczeństwo, gospodarka i sprawy społeczne, od których zależy zapewnienie dobrobytu obu naszym krajom. Ponad 200 lat po bohaterskiej śmierci generała Pułaskiego, USA zamieszkuje 9,5 miliona Amerykanów polskiego pochodzenia. Niosą dalej spuściznę generała Pułaskiego, chroniąc nasze wspólne wartości, umacniając dziedzictwo kulturowe i służąc w amerykańskiej armii.

Przypominają nam, że historia Polski, tak jak historia Ameryki, to opowieść o ludziach, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie dali się złamać i nigdy nie zapomnieli, kim są. Zatem ja, Donald J. Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy uprawnień nadanych mi przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych, ogłaszam jedenasty października 2017 roku Dniem Pamięci Generała Pułaskiego, obchodzonym już po raz osiemdziesiąty ósmy. Wzywam wszystkich Amerykanów, by z tej okazji uczcili pamięć wszystkich tych, którzy przyczynili się do umocnienia naszego Narodu. W dowód czego składam swój podpis dnia dziesiątego października Roku Pańskiego dwa tysiące siedemnastego, w dwieście czterdziestym drugim roku niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki".

- czytamy w liście.

/ Źródło: telewizjarepublika.pl


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Chcemy pracowniczej konstytucji!
Na Zachodzie układy zbiorowe pracy to chleb powszedni. U nas wciąż uważane są za archaizm, rozwiązanie niepotrzebne i niepraktyczne. Niesłusznie – i dlatego Solidarność będzie o nie walczyć. O tym w Temacie Tygodnia 43. numeru „TS”, poświęconym właśnie układom zbiorowym.
Nauczyciele potrzebni od zaraz
Od początku wprowadzania zmian w oświacie straszono, że wielu nauczycieli
straci pracę. Tymczasem w niektórych szkołach nawet kilka tygodni
po rozpoczęciu roku szkolnego brakowało dydaktyków. Jak to w końcu jest ze zwolnieniami nauczycieli po reformie? Barbara Michałowska.
Grupa Wyszehradzka – więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu
Chociaż pozornie zgadzamy się we wszystkim, nie można zapominać, że w politycznych sojuszach każdy z partnerów ma swoje interesy. Nie inaczej jest w przypadku Grupy Wyszehradzkiej. O tym, czy rzeczywiście tak bardzo po drodze Węgrom i Polakom – dla „TS” pisze Dominik Héjj.
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 43/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl wywiad Cezarego Krysztopy z protestującym przeciwko KOD Zygmuntem Poziomką
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wielkie inwestycje w Polsce ukazują prorosyjskość i proniemieckość partii opozycyjnych
Pod koniec poprzedniego tygodnia na sesji rady miejskiej w Elblągu, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przedstawił lokalizację kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która znacząco skróci drogę morską do portu przeładunkowego zlokalizowanego w tym mieście.
avatar
Barbara
Piela

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowe plastusie Barbary Pieli: Grodzka, HGW i Kijowski
"Trzeba być sobą", plastelina, skala 1:10
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Oryginalna walka ze stresem
A może reakcja przełożonych była zbyt pochopna?
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.