loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Donald Trump o Polakach: "Historia Polski to przypowieść o ludziach, którzy nigdy nie stracili nadziei"
Opublikowano dnia 11.10.2017 19:42
"Dziś oddajemy hołd generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, polskiemu imigrantowi, którego bohaterski wkład w amerykańską wojnę o niepodległość pomógł ukształtować historię naszego kraju. Przywiązanie Kazimierza Pułaskiego do wolności, rządów prawa i suwerenności symbolizuje dobre i bliskie relacje pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi" - napisał o Kazimierzu Pułaskim prezydent Donald Trump w liście do Polonii.

Mateusz Marek

Dziś czcimy pamięć generała Kazimierza Pułaskiego, polskiego imigranta, którego bohaterski udział w amerykańskiej Wojnie Rewolucyjnej nadał kształt historii naszego Narodu. Znany jako 'ojciec amerykańskiej kawalerii', generał Pułaski wykazał się żołnierską odwagą i wyjątkowymi zdolnościami dowódczymi. Otaczany jest międzynarodową estymą jako ten, który walczył o niepodległość i wolność w swojej ojczystej Polsce i w Stanach Zjednoczonych.

- napisał prezydent USA.

Występowanie generała Pułaskiego w obronie polsko-amerykańskich wartości, takich jak wolność, praworządność i suwerenność narodu symbolizuje bliskie więzi łączące Stany Zjednoczone i Polskę. Przychodziliśmy sobie z pomocą w najtrudniejszych momentach, począwszy od Amerykańskiej Rewolucji po uwolnienie się Polski od komunizmu. W dzisiejszych trwałych relacjach dwustronnych z Polską, w których kształtowaniu miały udział tak wybitne postacie jak generał Pułaski, kładziemy nacisk na tak ważne kwestie jak bezpieczeństwo, gospodarka i sprawy społeczne, od których zależy zapewnienie dobrobytu obu naszym krajom. Ponad 200 lat po bohaterskiej śmierci generała Pułaskiego, USA zamieszkuje 9,5 miliona Amerykanów polskiego pochodzenia. Niosą dalej spuściznę generała Pułaskiego, chroniąc nasze wspólne wartości, umacniając dziedzictwo kulturowe i służąc w amerykańskiej armii.

Przypominają nam, że historia Polski, tak jak historia Ameryki, to opowieść o ludziach, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie dali się złamać i nigdy nie zapomnieli, kim są. Zatem ja, Donald J. Trump, Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, na mocy uprawnień nadanych mi przez Konstytucję i prawo Stanów Zjednoczonych, ogłaszam jedenasty października 2017 roku Dniem Pamięci Generała Pułaskiego, obchodzonym już po raz osiemdziesiąty ósmy. Wzywam wszystkich Amerykanów, by z tej okazji uczcili pamięć wszystkich tych, którzy przyczynili się do umocnienia naszego Narodu. W dowód czego składam swój podpis dnia dziesiątego października Roku Pańskiego dwa tysiące siedemnastego, w dwieście czterdziestym drugim roku niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki".

- czytamy w liście.

/ Źródło: telewizjarepublika.pl


 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Tatrzańska aplikacja
Jednym z ułatwień jest nabywanie biletów wstępu do TPN przy pomocy telefonów komórkowych.
avatar
Jerzy
Bukowski

Komornik na Oleandrach
Czy zajęcie przez komornika jednego pomieszczenia w Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach będzie czymś na kształt wsadzenia nogi w drzwi przez jego prawowitego właściciela?
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Jaki patron dla kolebki "Solidarności"?
Wybór patrona dla Stoczni Gdańskiej jest czymś więcej niż nadanie imienia jakiemuś innemu zakładowi pracy w Polsce.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.