loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Polscy związkowcy wspólnym głosem o Europejskim filarze praw socjalnych
Opublikowano dnia 13.10.2017 09:07
W trakcie dyskusji w Zespole prawa pracy RDS strona związkowa zdecydowanie wsparła inicjatywę przyjęcia Europejskiego filaru praw socjalnych. Jednocześnie partnerzy społeczni postanowili zaapelować o jak najszybsze sformułowanie przez rząd stanowiska w tej sprawie.

fot.Shutterstock
W ocenie przedstawicieli NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, filar stanowi szansę na budowanie rzeczywistego wymiaru społecznego integracji europejskiej. Jest to tym bardziej ważne, że może przyczynić się do przywrócenia zaufania obywateli do instytucji UE. W tym miejscu warto wskazać na słowa Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, która podkreśla - dzięki Europejskiemu filarowi praw socjalnych mamy plan działania na rzecz dobrze funkcjonujących i sprawiedliwych rynków pracy, które są dostosowane do XXI w. Chcielibyśmy, aby Parlament, Rada i Komisja wspólnie go ogłosiły na Szczycie Społecznym w Göteborgu w dniu 17 listopada 2017 r.

Warto przypomnieć, że w dniu 10 października br. Prezydium KK NSZZ Solidarność po raz kolejny wezwało rząd RP do uczestnictwa w Europejskim filarze praw socjalnych. W stanowisku (dostępne: tutaj) wskazuje się, że dla Polski, jako kraju, który wciąż z dużymi problemami wdraża konstytucyjną zasadę społecznej gospodarki rynkowej, wyjątkową wartość mają następujące zapisy Europejskiego filaru praw socjalnych:
  • Dialog społeczny i zaangażowanie pracowników- gdzie wskazuje się na potrzebę promowania układów zbiorowych pracy;
  • Informacje dotyczące zatrudnienia i ochrony w przypadku zwolnienia- w Filarze wskazuje się, że zanim pracownik zostanie zwolniony ma prawo do otrzymania informacji na temat powodów zwolnienia;
  • Aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia – gdzie podkreśla się, że każdy ma prawo do otrzymania wsparcia w odniesieniu do poszukiwania pracy, szkolenia i przekwalifikowania zawodowego;
  • Gdzie wskazuje się, że pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia zapewniającego godne warunki życia;
  • Zdrowe, bezpieczne i odpowiednio dostosowane środowisko pracy oraz ochrona danych – podkreślenie, iż pracownicy mają prawo do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb zawodowych, które umożliwia im przedłużenie ich uczestnictwa na rynku pracy.

bs


 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Balli
Marzec

Balli Marzec: Prezent Pana Hilarego
Dzisiaj zadzwonił do mnie mój stary znajomy – to repatriant z Kazachstanu, który przyjechał do Polski w pierwszych latach „pieriestrojki”
avatar
Waldemar
Biniecki

Zablokujmy wspólnie amerykańskie ustawy S. 447 i HR 1226. Czas na działanie.
„Obrona Polski jest dzisiaj naszym najświętszym i najważniejszym obowiązkiem.” Karol Rozmarek pierwszy prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Tata
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.