loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Polscy związkowcy wspólnym głosem o Europejskim filarze praw socjalnych
Opublikowano dnia 13.10.2017 09:07
W trakcie dyskusji w Zespole prawa pracy RDS strona związkowa zdecydowanie wsparła inicjatywę przyjęcia Europejskiego filaru praw socjalnych. Jednocześnie partnerzy społeczni postanowili zaapelować o jak najszybsze sformułowanie przez rząd stanowiska w tej sprawie.

fot.Shutterstock
W ocenie przedstawicieli NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, filar stanowi szansę na budowanie rzeczywistego wymiaru społecznego integracji europejskiej. Jest to tym bardziej ważne, że może przyczynić się do przywrócenia zaufania obywateli do instytucji UE. W tym miejscu warto wskazać na słowa Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, która podkreśla - dzięki Europejskiemu filarowi praw socjalnych mamy plan działania na rzecz dobrze funkcjonujących i sprawiedliwych rynków pracy, które są dostosowane do XXI w. Chcielibyśmy, aby Parlament, Rada i Komisja wspólnie go ogłosiły na Szczycie Społecznym w Göteborgu w dniu 17 listopada 2017 r.

Warto przypomnieć, że w dniu 10 października br. Prezydium KK NSZZ Solidarność po raz kolejny wezwało rząd RP do uczestnictwa w Europejskim filarze praw socjalnych. W stanowisku (dostępne: tutaj) wskazuje się, że dla Polski, jako kraju, który wciąż z dużymi problemami wdraża konstytucyjną zasadę społecznej gospodarki rynkowej, wyjątkową wartość mają następujące zapisy Europejskiego filaru praw socjalnych:
  • Dialog społeczny i zaangażowanie pracowników- gdzie wskazuje się na potrzebę promowania układów zbiorowych pracy;
  • Informacje dotyczące zatrudnienia i ochrony w przypadku zwolnienia- w Filarze wskazuje się, że zanim pracownik zostanie zwolniony ma prawo do otrzymania informacji na temat powodów zwolnienia;
  • Aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia – gdzie podkreśla się, że każdy ma prawo do otrzymania wsparcia w odniesieniu do poszukiwania pracy, szkolenia i przekwalifikowania zawodowego;
  • Gdzie wskazuje się, że pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia zapewniającego godne warunki życia;
  • Zdrowe, bezpieczne i odpowiednio dostosowane środowisko pracy oraz ochrona danych – podkreślenie, iż pracownicy mają prawo do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb zawodowych, które umożliwia im przedłużenie ich uczestnictwa na rynku pracy.

bs


 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
Przemysław
Jarasz

Wielka akcja służb przeciwko mafii paliwowej: 300 policjantów, 80 lokalizacji, 20 zatrzymanych
Ponad 300 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w akcji przeciwko gangowi paliwowemu, który nielegalnie przerabiał olej smarowy oraz opałowy na olej napędowy i wprowadzał go na rynek jako pełnowartościowy produkt, oczywiście bez opłacenia podatków. W efekcie jednoczesnego wejścia do 80 miejsc na terenie całego kraju, zatrzymano 20 osób, zlikwidowano odbarwialnię olejów i zabezpieczono 200 tysięcy litrów paliwa, którego wartość szacuje się na około 880 tys. zł. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić na rynek ponad 1,5 mln litrów oleju, wartego nie mniej niż 7 mln zł.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.