loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Polscy związkowcy wspólnym głosem o Europejskim filarze praw socjalnych
Opublikowano dnia 13.10.2017 09:07
W trakcie dyskusji w Zespole prawa pracy RDS strona związkowa zdecydowanie wsparła inicjatywę przyjęcia Europejskiego filaru praw socjalnych. Jednocześnie partnerzy społeczni postanowili zaapelować o jak najszybsze sformułowanie przez rząd stanowiska w tej sprawie.

fot.Shutterstock
W ocenie przedstawicieli NSZZ Solidarność, OPZZ i FZZ, filar stanowi szansę na budowanie rzeczywistego wymiaru społecznego integracji europejskiej. Jest to tym bardziej ważne, że może przyczynić się do przywrócenia zaufania obywateli do instytucji UE. W tym miejscu warto wskazać na słowa Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, która podkreśla - dzięki Europejskiemu filarowi praw socjalnych mamy plan działania na rzecz dobrze funkcjonujących i sprawiedliwych rynków pracy, które są dostosowane do XXI w. Chcielibyśmy, aby Parlament, Rada i Komisja wspólnie go ogłosiły na Szczycie Społecznym w Göteborgu w dniu 17 listopada 2017 r.

Warto przypomnieć, że w dniu 10 października br. Prezydium KK NSZZ Solidarność po raz kolejny wezwało rząd RP do uczestnictwa w Europejskim filarze praw socjalnych. W stanowisku (dostępne: tutaj) wskazuje się, że dla Polski, jako kraju, który wciąż z dużymi problemami wdraża konstytucyjną zasadę społecznej gospodarki rynkowej, wyjątkową wartość mają następujące zapisy Europejskiego filaru praw socjalnych:
  • Dialog społeczny i zaangażowanie pracowników- gdzie wskazuje się na potrzebę promowania układów zbiorowych pracy;
  • Informacje dotyczące zatrudnienia i ochrony w przypadku zwolnienia- w Filarze wskazuje się, że zanim pracownik zostanie zwolniony ma prawo do otrzymania informacji na temat powodów zwolnienia;
  • Aktywne wsparcie na rzecz zatrudnienia – gdzie podkreśla się, że każdy ma prawo do otrzymania wsparcia w odniesieniu do poszukiwania pracy, szkolenia i przekwalifikowania zawodowego;
  • Gdzie wskazuje się, że pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia zapewniającego godne warunki życia;
  • Zdrowe, bezpieczne i odpowiednio dostosowane środowisko pracy oraz ochrona danych – podkreślenie, iż pracownicy mają prawo do środowiska pracy dostosowanego do ich potrzeb zawodowych, które umożliwia im przedłużenie ich uczestnictwa na rynku pracy.

bs


 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Szerokie rozumienie sodomii
Jestem przekonany, że szef resortu obrony miał na myśli biblijne, a nie podręcznikowe rozumienie pojęcia sodomii.
avatar
Jerzy
Bukowski

Kukliński patrzy na defiladę
Marzę, aby w roku 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości śp. generał Ryszard Kukliński został wreszcie zaliczony w poczet kawalerów jej najwyższego odznaczenia - Orderu Orła Białego.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukoski: Chwilowa zgoda narodowa
Związek Harcerstwa Polskiego nie będzie narażony na wplątanie go w żenującą rozgrywkę prowadzoną przez reprezentantów dwóch zwaśnionych obozów politycznych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.