loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dziś obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego
Opublikowano dnia 13.10.2017 10:48
13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. To święto polskiego ratownictwa medycznego. Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem tego corocznego święta jest błogosławiony Gerard Tonque.

T. Gutry - Tygodnik Solidarność

Ratownicy medyczni to jedna z najmniejszych grup zawodowych w kraju. Pracuje ich ok. 10 tys., w tym 7,5 tys. w Pogotowiu Ratunkowym. Według danych Ministerstwa Zdrowia potrzeba jest co najmniej 15 tysięcy ratowników medycznych. Tymczasem ich liczba nie wzrasta, a niezadowolenie wśród ratowników medycznych jest coraz większe. Powód? Zbyt niskie zarobki i poczucie dyskryminacji względem innych zawodów.

W czasie, kiedy w Polsce wydaje się, że zapomniano o ratownikach medycznych, Wielka Brytania stosuje różne zabiegi, aby zachęcić Polaków do pracy w ich pogotowiach. Obecnie nasi rodacy stanowią drugą nację wśród ratowników medycznych zatrudnionych w brytyjskich pogotowiach. – Pracodawcy oferują kursy językowe, półroczne szkolenia, które pozwalają wdrożyć się w tamtejszy system i procedury. Za wszystko płaci firma, a wysokość zarobków jest kilka razy większa. Zakres czynności, które możemy wykonywać, i szkolenia, które przechodzimy, jest jednym z najlepszych w Europie. Nic dziwnego, że Brytyjczycy tak zabiegają o polskich ratowników. Są świadomi, że ratowników na Wyspie brakuje, że potrzebują wykwalifikowanej i solidnej kadry, rozumieją, że należy ją dobrze wynagradzać. Jest duże ryzyko, że w Polsce zabraknie ratowników medycznych – alarmuje szef „S” ratowników medycznych, Dariusz Mądraszewski.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
Przemysław
Jarasz

Wielka akcja służb przeciwko mafii paliwowej: 300 policjantów, 80 lokalizacji, 20 zatrzymanych
Ponad 300 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej wzięło udział w akcji przeciwko gangowi paliwowemu, który nielegalnie przerabiał olej smarowy oraz opałowy na olej napędowy i wprowadzał go na rynek jako pełnowartościowy produkt, oczywiście bez opłacenia podatków. W efekcie jednoczesnego wejścia do 80 miejsc na terenie całego kraju, zatrzymano 20 osób, zlikwidowano odbarwialnię olejów i zabezpieczono 200 tysięcy litrów paliwa, którego wartość szacuje się na około 880 tys. zł. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy mogli wprowadzić na rynek ponad 1,5 mln litrów oleju, wartego nie mniej niż 7 mln zł.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.