Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane

W dniu 14 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP miała miejsce ogólnopolska konferencja pt. „Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji”, którą Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Konferencja otworzyła obchody Dnia Praw Rodziny, ustanowionego w 2016 roku Uchwałą Sejmu na 22 października, który obchodzony będzie każdego roku przypadając w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Ustanowienie tego Dnia jest wystawionym Papieżowi szczególnym pomnikiem upamiętniającym Jego nauczanie o rodzinie.
 Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane
/ morguefile.com
 
Konferencja obejmująca zagadnienia praw rodziny w oparciu o zapisy zawarte w Karcie Praw Rodziny będzie wkładem w ogólnonarodową dyskusję, zasygnalizowaną już przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i innych polityków, nad kształtem nowej Konstytucji, która powinna uwzględnić prawa rodziny i ich respektowanie w całym prawodawstwie, co byłoby gwarancją ładu społecznego w państwie
– powiedział otwierając Konferencję Poseł Tadeusz Woźniak - Przewodniczący Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny.


Prezentowane wystąpienia dotyczyły praw rodziny zapisanych w Karcie Praw Rodziny i polskim systemie prawnym, podręcznikach szkolnych, a także w kontekście wychowania do patriotyzmu i kształtowania współczesnej demokracji. 
 
Najważniejszym wskazaniem Karty Praw Rodziny jest to, iż prawa człowieka i prawa rodziny muszą  być traktowane jako nierozłączna całość i nie mogą być sobie przeciwstawne. Nie ma autentycznej demokracji bez respektowania praw człowieka i praw rodziny
– mówiła Grażyna Sołtyk Poseł na Sejm RP III kadencji.


Prof. Helena Pietrzak z UKSW w sposób analityczny i szczegółowy przedstawiła prawa rodziny i małżonków oraz zakres ochrony ich praw w polskim porządku prawnym. Profesor Pietrzak wskazała również kierunek zabezpieczenia praw rodziny, w tym prawa dziecka do wychowania w rodzinie biologicznej w przypadku śmierci jednego z rodziców, pochodzenia dziecka oraz integralności małżeństwa i rodziny odnośnie uznania ojcostwa wobec komórki i zarodka. 

Niezwykle ważny temat praw rodziny stanowiących fundament patriotycznego wychowania przedstawił prof. Kazimierz Wiatr - Senator RP, od wielu lat aktywnie zaangażowany w pracę z młodzieżą.

Małżeństwo, rodzina i jej prawa w programach i podręcznikach szkolnych , a także zgodność podstawy programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) z prawami zapisanymi w Karcie Praw Rodziny i Konstytucją RP zaprezentowała prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała o polityce prorodzinnej w aktualnych i przyszłych działaniach rządu. Natomiast ochronę praw rodziny w działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił minister Zbigniew Ziobro. Uczestnicy przyjęli z aplauzem zmiany prawa i działania rządu, m.in. w wyniku których poprawiła się sytuacja materialna rodzin, jak również zmianę prawa i działania w wyniku, których dzieci nie są odbierane rodzicom z powodu ubóstwa oraz zwiększenie egzekwowania alimentów. Ministrowie podkreślili, że w wyniku tych działań rodzina odzyskała również swoją godność.

Marian Krzaklewski koordynator ds. Prawa Unijnego i Europejskich Komitetów Wielostronnych NSZZ „Solidarność” przedstawił jak bardzo istotne znaczenie miało przez NSZZ Solidarność przyjęcie Kraty Praw Rodziny w działaniach związku oraz przypomniał znaczenie obywatelskiego projektu Konstytucji RP przedstawionego przed laty, w której zapisy były zbieżne z zapisami zawartymi w Karcie Praw Rodziny.

Licznie obecnych przedstawicieli samorządów bardzo zainteresowały doświadczenia wykorzystania zapisów Karty Praw Rodziny w pracy samorządów przedstawione przez Małgorzatę Mańkę-Szulik Prezydent Zabrza. Natomiast o wychowaniu do znajomości praw rodziny w praktyce duszpasterskiej mówił ks. Kazimierz Kurek - Krajowy Duszpasterz Rodzin w latach 1985-1996. 

Przedstawione przez prelegentów zagadnienia dotyczące praw rodziny spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ponad 450 uczestników Konferencji, reprezentujących Rząd, Sejm, Senat, samorządy wszystkich szczebli, świat nauki, środowisko nauczycieli, mediów, duszpasterstwa rodzin, organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, dzieci, praw rodziców, a także samych rodziców zainteresowanych tymi zagadnieniami.

W Deklaracji przyjętej na zakończenie Konferencji, uczestnicy zwrócili się z apelem m.in. do władz publicznych o poszanowanie praw rodziny i zapewnienie rzeczywistego ich uznania oraz zagwarantowanie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawach szczegółowych oraz innych przepisach niezbywalnych praw rodziny opartej na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny, ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, uznania rodziców za pierwszych i głównych wychowawców dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi. 

Uczestnicy konferencji zaapelowali o podjęcie stosownych działań mających na celu ustanowienie 22 października Międzynarodowym Dniem Praw Rodziny.

Konferencja w Sejmie zainaugurowała bogate w wydarzenia obchody Dnia Praw Rodziny, które będą kontynuowane w województwach, powiatach i gminach zarówno w bieżącym roku, jak i w latach następnych. Warto zaznaczyć, że już teraz spontanicznie powstają komitety obchodów Dnia Praw Rodziny w jednostkach samorządu terytorialnego. 



#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy? z ostatniej chwili
To już koniec wczasów all inclusive jakie znamy?

W Turcji pojawiły się pomysł przekształcenia popularnej formuły wyżywienia all inclusive, aby "była ona zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju". Taką propozycję wysnuł prezes tureckiego stowarzyszenia menedżerów hoteli.

Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód z ostatniej chwili
Spotkanie Tusk-Duda odwołane. Podano powód

Ze względu na zaawansowaną formą zapalenia płuc, aktywność pana premiera Donalda Tuska, w najbliższych dniach nie będzie możliwa - powiedział szef KPRP Jan Grabiec pytany o to, czy premier skorzysta z zaproszenie prezydenta i pojawi się 1 maja w Pałacu Prezydenckim.

Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nie żyje żołnierz WOT. Pełnił służbę na granicy z Białorusią

"Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy o śmierci naszego żołnierza z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zmarł z przyczyn naturalnych podczas pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej" – poinformowano w komunikacie WOT.

„W warszawskiej PO panika. Kierwiński został politycznie zabity” z ostatniej chwili
„W warszawskiej PO panika. Kierwiński został politycznie zabity”

Na łamach „Wprost” red. Joanna Miziołek opisuje kulisy nadchodzącej zmiany na stanowisku szefa MSWiA. Okazuje się, że decyzja Donalda Tuska o wysłaniu Kierwińskiego do Parlamentu Europejskiego zszokowała samego zainteresowanego. 

Pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie z ostatniej chwili
Pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie

Na cmentarzu św. Botwida w Huddinge pod Sztokholmem pożegnano w czwartek Polaka zamordowanego na początku kwietnia w stolicy Szwecji.

Ochojska wyrzucona z list do PE. Nieoficjalne ustalenia z ostatniej chwili
Ochojska wyrzucona z list do PE. Nieoficjalne ustalenia

Znana ze swoich proimigranckich wypowiedzi Janina Ochojska nie znalazła się na listach Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego – informuje serwis Interia i zdradza powody takiej decyzji.

Wybory w Rosji: Jest reakcja Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Wybory w Rosji: Jest reakcja Parlamentu Europejskiego

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski potępił „wybory” prezydenckie w Rosji i na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, nazywając je „farsą”.

Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. „To koniec niezależnej Polski” z ostatniej chwili
Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. „To koniec niezależnej Polski”

„Radosław Sikorski oznajmił, że rząd Tuska jest otwarty na zmianę Traktatów Europejskich i pozbawienie Polski oraz innych krajów UE prawa weta” – komentuje exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

TSUE nałożyło karę na Polskę z ostatniej chwili
TSUE nałożyło karę na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

„Halo? Pomocy!” Zaskakujący incydent po występie w „Tańcu z gwiazdami” z ostatniej chwili
„Halo? Pomocy!” Zaskakujący incydent po występie w „Tańcu z gwiazdami”

Roksana Węgiel i Michał Kassin po zakończonym treningu do „Tańca z gwiazdami” natknęli się na nieprzewidziane trudności. 24 kwietnia wieczorem na Instastory piosenkarki pojawił się apel o pomoc.

REKLAMA

Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane

W dniu 14 października 2017 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP miała miejsce ogólnopolska konferencja pt. „Prawa rodziny - rdzeń współczesnej demokracji”, którą Patronatem Honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Konferencja otworzyła obchody Dnia Praw Rodziny, ustanowionego w 2016 roku Uchwałą Sejmu na 22 października, który obchodzony będzie każdego roku przypadając w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Ustanowienie tego Dnia jest wystawionym Papieżowi szczególnym pomnikiem upamiętniającym Jego nauczanie o rodzinie.
 Konferencja "Prawa rodziny": prawa człowieka i prawa rodziny nie mogą być sobie przeciwstawiane
/ morguefile.com
 
Konferencja obejmująca zagadnienia praw rodziny w oparciu o zapisy zawarte w Karcie Praw Rodziny będzie wkładem w ogólnonarodową dyskusję, zasygnalizowaną już przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i innych polityków, nad kształtem nowej Konstytucji, która powinna uwzględnić prawa rodziny i ich respektowanie w całym prawodawstwie, co byłoby gwarancją ładu społecznego w państwie
– powiedział otwierając Konferencję Poseł Tadeusz Woźniak - Przewodniczący Narodowego Komitetu Obchodów Dnia Praw Rodziny.


Prezentowane wystąpienia dotyczyły praw rodziny zapisanych w Karcie Praw Rodziny i polskim systemie prawnym, podręcznikach szkolnych, a także w kontekście wychowania do patriotyzmu i kształtowania współczesnej demokracji. 
 
Najważniejszym wskazaniem Karty Praw Rodziny jest to, iż prawa człowieka i prawa rodziny muszą  być traktowane jako nierozłączna całość i nie mogą być sobie przeciwstawne. Nie ma autentycznej demokracji bez respektowania praw człowieka i praw rodziny
– mówiła Grażyna Sołtyk Poseł na Sejm RP III kadencji.


Prof. Helena Pietrzak z UKSW w sposób analityczny i szczegółowy przedstawiła prawa rodziny i małżonków oraz zakres ochrony ich praw w polskim porządku prawnym. Profesor Pietrzak wskazała również kierunek zabezpieczenia praw rodziny, w tym prawa dziecka do wychowania w rodzinie biologicznej w przypadku śmierci jednego z rodziców, pochodzenia dziecka oraz integralności małżeństwa i rodziny odnośnie uznania ojcostwa wobec komórki i zarodka. 

Niezwykle ważny temat praw rodziny stanowiących fundament patriotycznego wychowania przedstawił prof. Kazimierz Wiatr - Senator RP, od wielu lat aktywnie zaangażowany w pracę z młodzieżą.

Małżeństwo, rodzina i jej prawa w programach i podręcznikach szkolnych , a także zgodność podstawy programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ) z prawami zapisanymi w Karcie Praw Rodziny i Konstytucją RP zaprezentowała prof. Urszula Dudziak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała o polityce prorodzinnej w aktualnych i przyszłych działaniach rządu. Natomiast ochronę praw rodziny w działaniach Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawił minister Zbigniew Ziobro. Uczestnicy przyjęli z aplauzem zmiany prawa i działania rządu, m.in. w wyniku których poprawiła się sytuacja materialna rodzin, jak również zmianę prawa i działania w wyniku, których dzieci nie są odbierane rodzicom z powodu ubóstwa oraz zwiększenie egzekwowania alimentów. Ministrowie podkreślili, że w wyniku tych działań rodzina odzyskała również swoją godność.

Marian Krzaklewski koordynator ds. Prawa Unijnego i Europejskich Komitetów Wielostronnych NSZZ „Solidarność” przedstawił jak bardzo istotne znaczenie miało przez NSZZ Solidarność przyjęcie Kraty Praw Rodziny w działaniach związku oraz przypomniał znaczenie obywatelskiego projektu Konstytucji RP przedstawionego przed laty, w której zapisy były zbieżne z zapisami zawartymi w Karcie Praw Rodziny.

Licznie obecnych przedstawicieli samorządów bardzo zainteresowały doświadczenia wykorzystania zapisów Karty Praw Rodziny w pracy samorządów przedstawione przez Małgorzatę Mańkę-Szulik Prezydent Zabrza. Natomiast o wychowaniu do znajomości praw rodziny w praktyce duszpasterskiej mówił ks. Kazimierz Kurek - Krajowy Duszpasterz Rodzin w latach 1985-1996. 

Przedstawione przez prelegentów zagadnienia dotyczące praw rodziny spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ponad 450 uczestników Konferencji, reprezentujących Rząd, Sejm, Senat, samorządy wszystkich szczebli, świat nauki, środowisko nauczycieli, mediów, duszpasterstwa rodzin, organizacji pozarządowych działających na rzecz rodzin, dzieci, praw rodziców, a także samych rodziców zainteresowanych tymi zagadnieniami.

W Deklaracji przyjętej na zakończenie Konferencji, uczestnicy zwrócili się z apelem m.in. do władz publicznych o poszanowanie praw rodziny i zapewnienie rzeczywistego ich uznania oraz zagwarantowanie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawach szczegółowych oraz innych przepisach niezbywalnych praw rodziny opartej na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny, ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, uznania rodziców za pierwszych i głównych wychowawców dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi i religijnymi. 

Uczestnicy konferencji zaapelowali o podjęcie stosownych działań mających na celu ustanowienie 22 października Międzynarodowym Dniem Praw Rodziny.

Konferencja w Sejmie zainaugurowała bogate w wydarzenia obchody Dnia Praw Rodziny, które będą kontynuowane w województwach, powiatach i gminach zarówno w bieżącym roku, jak i w latach następnych. Warto zaznaczyć, że już teraz spontanicznie powstają komitety obchodów Dnia Praw Rodziny w jednostkach samorządu terytorialnego. 



#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe