[relacja online] Konferencja "Układy zbiorowe - drogą do społecznej gospodarki rynkowej"

- Słyszymy ze strony polityków, jak pan premier Morawiecki mówi o Konstytucji dla biznesu, premier Gowin o Konstytucji dla nauki, a my mówimy o Konstytucji dla pracowników - mówił Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda inaugurując Konferencję "Układy zbiorowe pracy drogą do społecznej gospodarki rynkowej" zorganizowaną przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest artykuł 20 ustawy zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Po konferencji zapraszamy na debatę ekspertów. Relacja online na Tysol.pl.
 [relacja online] Konferencja "Układy zbiorowe - drogą do społecznej gospodarki rynkowej"
/ materiały organizatorów

Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia na tę debatę. Chcemy w niej odpowiedzieć na pytanie, w jakim miejscu jesteśmy jesli chodzi o partycypacje pracowniczą, w jakim miejscu jeśli chodzi o napisanie nowego kodeksu pracy. Szanowni Państwo, podczas sierpniowej konferencji w sali BHP, podczas której debatowaliśmy nad zmianami w Konstytucji, wszyscy prelegenci mówili, że tak piękny artykuł 20 Konstytucji, który mówi o społecznej gospodarce rynkowej, opartej na wolności działalności gospodarczej, na własności prywatnej, na dialogu partnerów społecznych, jest podstawą naszej gospodarki. Wszyscy uznali, że ten przepis jest martwy. Ta partycypacja pracownicza i równowaga między gospodarką społęczną, a rynkową, jest u nas zaburzona.

Dlatego hasło dzisiejszej konferencji to "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej". Uważamy, że niewystarczającą partycypacją jest kodeks pracy. To jedynie minimum przyzwoitości w cywilizowanym kraju. To układy branżowe, ponadnarodowe są podstawową większej partycypacji pracowniczej.

Niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że w Polsce układów zbiorowych praktycznie nie ma. Branżowe, ponad zakładowe praktycznie nie istnieją.

Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której na nowo musimy przekonywać pracodawców, że układy zbiorowe są potrzebne i pracownikom i pracodawcom. 

Stąd dzisiaj grono osób zaproszonych nieprzypadkowo. Reprezentujecie Państwo spółki skarbu państwa, z których powinien płynąć pozytywny przykład. To dla nas bardzo ważne. 

Słyszymy ze strony polityków, jak pan premier Morawiecki mówi o Konstytucji dla biznesu, premier Gowin o Konstytucji dla nauki, a my mówimy o Konstytucji dla pracowników.

Układy zbiorowe to droga w kierunku cywilizowanym, a nie archaizm. Podpisanie układu zbiorowego to nie porażka, a sukces pracodawcy i pracownika. 


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
 

Dla mnie znaczek Solidarności to jedna z największych moich świętości. To dla mnie wyznacznik, latarnia morska, wzdłuż której kształtowało się moje życie publiczne, polityczne. Kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, daliśmy temu wyraz poprzez zaangażowanie się w coś, o czym wtedy w Polsce nie bardzo ktoś słyszał. Mianowicie o prawach własności pracowniczej. Z Krzysztofem Ludwiniakiem próbowaliśmy promować to w Polsce. Jednak model gospodarczy, który się rozwinął, był oparty o neoliberalizm, gdzie związki zawodowe były niepotrzebne. Jeśli przedsiębiorcy narzekają na związki zawodowe, odpowiadam: dopiero kiedy ich brakuje, widać jak jest źle. 

Społeczna gospodarka rynkowa to gospodarka oparta o paradygmat Solidarności. My dzisiaj, nasz rząd, realizuje dziedzictwo Solidarności. Oprócz tematu pracy jest temat społeczny, zabezpieczenia bytu ludzkiego. Praca jest podstawą bytu człowieka, wyznacza całokształt zachowań. W taki sposób ja patrzę na zakładowe układy zbiorowe, które podniosą standard życia społecznego i gospodarczego. Nie ma dwóch odrębnych bytów - społeczeństwo i gospodarka. Jedziemy na jednym wózku, to jest połączone. 

Uważam, że w tyglu różnych dyskusji uciera się pogląd o tym, w jaki sposób stosunki pracy powinny być ukształtowany. 

Opowiem taki dowcip, anegdotkę. Przychodzi Piotr Duda do siedziby Volkswagena. Szef koncernu mówi do niego: nie potrzebujemy związków zawodowych, tu prawie nie ma pracowników, zobacz - wszystko wykonują roboty. Ale szef związkowców odpowiada: ciekawe kto będzie te samochody kupował, bo na pewno nie te roboty. 

Bądźmy w dialogu, w trudnym dialogu, rozmawiajmy. Nie możemy chować głowy w piasek i udawać, że relacje pomiędzy pracą, a pracownikiem są takie same jak 20, 50 czy 100 lat temu. Dzisiaj definicja pracownika jest zupełnie inna niż choćby 10 lat temu. 

Świat poszedł z postępem technologicznym, dobrobyt nigdy nie był taki jak dziś. To jest wielkie wyzwanie. Artykuł 20 nie jest bardzo żywy, zgadzam się z przewodniczącym Dudą. Po stronie pracodawców i związkowców jest odpowiedzialność, żeby pracowników też było stać na kupowanie samochodów z tej krótkiej opowiastki.

Jak ktoś ma pracę, jest w innej rzeczywistości niż ten kto nie ma pracy. Czasem ten bezrobotny jest w trudnym położeniu, bo o niego nikt się nie upomina. Związki nie upominają się o bezrobotnych, lecz o pracowników. Gospodarka to skomplikowany mechanizm, bo przyjezdny czasem tworzy miejsce pracy, a nie je zabiera. Jak nie przyjedzie i nie będzie pracował, miejsca pracy się wyniosą z Polski. Powiem Państwu, nie było naszego przemysłu owoców, eksportu jabłek, gdyby nie pracownicy ze wschodu. Proszę o tym pamiętać.

Gospodarka to nie jest prosty mechanizm. Spójrzmy na to z różnych perspektyw: pracownika, pracodawcy, bezrobotnego. Na wzajemnym dialogu wszyscy skorzystamy


- powiedział premier Mateusz Morawiecki.
 

Dla mnie to zaszczyt, że możemy wziąć udział w tej debacie. Dziękuję Solidarności za to spotkanie. Wpisuje się ono w dialog o nowej Konstytucji, który rozpoczęliśmy w Sali BHP.

Mówimy o nowej umowie społecznej. W układach zbiorowych nie ma przegranych, to efekt porozumienia. To porozumienie ogólnospołeczne. 

Jestem przekonany, że układy zbiorowe powinny być wspierane. Porozumienie to sukces, który umożliwia zrealizowanie wszelkich zadań, które wyznacza sobie przedsiębiorstwo.

Jednym ze sposobów na równomierny podział dóbr są układy zbiorowe. Prymat wolnego rynku, co do którego nikt nie dyskutuje, musi jednak być związany z pewną refleksą o sprawach ogólnospołecznych. 

Dla Pana Prezydenta nie ulega wątpliwości, że dialog społeczny powinien być podstawą naszego funkcjonowania. Powinien dotyczyć największych spraw pracowniczych. Prezydent chce, abyśmy pozostawali w dialogu. Cieszę się i dziękuję Solidarności za włączenie się do rozmowy.


- mówił minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 

To spotkanie ma szanse otworzyć szerszy dialog. Zdarzyło mi się w moim życiu siedzieć po obu stronach stołu. Siedziałem po stronie związkowej i pracodawców, byłem także wielokrotnie mediatorem. Dziś jesteśmy blisko 25-tej rocznicy ogólnopolskiego strajku kolejarzy. To państwo było pracodawcą wtedy. Zostałem wtedy jako poseł opozycji poproszony o poprowadzenie mediacji, bo sytuacja była trudna. 

Dokument ani prawo nie zastąpią realnych wniosków o aktualnej sytuacji.

Patrząc na wszelkie uwarunkowania, musimy zdefniować przedsiębiorstwo w ramach oczekiwań, czy nawet przyszłych poprawek do Konstytucji. Jednak ponadwłasnościowo. Żeby nie miało znaczenia, czy jest to własność państwowa, czy prywatna. Wymóg prawny i jego egzekucja powinna być podobna. Bo dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że tam, gdzie państwo ma znaczący udział własności, tam jest lepiej egzekwowane prawo pracownicze, tam pracownik jest traktowany bardziej partnersko. W prywatnych zakładach dzieje się często gorzej. I to wszystko dzieje się w świetle prawa. Więc musimy na to popatrzeć bardziej globalnie


- mówił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.






Art. 20 Konstytucji RP brzmi:

„Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”.


W powszechnej ocenie z art. 20. realizowany jest tylko część dot. wolności działalności gospodarczej, natomiast zapis dot. części społecznej opartej na dialogu jest zapisem de facto martwym. Czy drogą do jego „ożywienia” mogą być układy zbiorowe pracy?

Konferencja składa się z dwóch części: wystąpień i panelu eksperckiego.

W pierwszej od godz. 10.00 do godz. 11.30 wystąpią:
- Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
- Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki
- Minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha
- Minister Energii Krzysztof Tchórzewski
- Sekretarz Generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini

W panelu dyskusyjnym od godz. 12.00 do godz. 13.30 udział wezmą:
- Ekspert KK NSZZ „Solidarność” Sławomir Adamczyk – moderator
- Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski
- Przewodniczący ZR Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz
- Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Samochody Użytkowe Jens Ocksen
- Członek Komitetu Wykonawczego Industrial Europe  Bruno Vannoni
- Prezes Zarządu Lotos Oil Krzysztof Nowicki
- Przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” Bogdan Szozda

Po konferencji będzie miała miejsce debata publicystów z udziałem redaktorów Rafała Wosia [Polityka], Łukasza Guzy [Dziennik Gazeta Prawna], Artura Kiełbasińskiego [Radio Gdańsk], Krzysztofa Świątka [TVP Indo, PR24] i Macieja Chudkiewicza z-cy redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X z ostatniej chwili
Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce środków bojowych JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek, że Kongres USA zaakceptował sprzedaż Polsce lotniczych środków bojowych: JASSM-ER, AMRAAM oraz AIM-9X.

Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce z ostatniej chwili
Putin mówił o ataku Rosji na NATO. Padły słowa o Polsce

Wojna na Ukrainie trwa już trzeci rok. Rosja wiele razy groziła swoim sąsiadom, że konflikt może rozszerzyć się przybierając nawet formę nuklearnego. Władimir Putin, który w środę spotkał się z żołnierzami w obwodzie twerskim, nawiązał do tej kwestii i przy okazji wspomniał o naszym kraju.

Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli z ostatniej chwili
Sondaż: Wojska NATO na Ukrainie? Polacy odpowiedzieli

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że 74,8 proc. badanych nie chce, aby do Ukrainy zostali wysłani żołnierze polscy oraz z krajów NATO. Za takim rozwiązaniem jest tylko 10,2 proc. pytanych, a 15 proc. nie ma zdania – podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komunikat neoprokuratury z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komunikat neoprokuratury

„W nawiązaniu do dzisiejszego artykułu red. Patryka Słowika pt. «Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media» informuję, iż Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo” – brzmi komunikat opublikowany przez prok. Przemysława Nowaka, rzecznika prasowego Prokuratury Krajowej. 

Dramat w Pałacu Buckingham. Ekspert zabrał głos ws. księżnej Kate z ostatniej chwili
Dramat w Pałacu Buckingham. Ekspert zabrał głos ws. księżnej Kate

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o problemach zdrowotnych księżnej Kate, która trafiła do szpitala. Żona księcia Williama musiała przejść pilną operację jamy brzusznej. Brytyjczycy zamartwiają się o swoją ulubienicę, nie brakuje również spekulacji, które mnożą się wśród lekarzy.

Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz zastępcy Bodnara z ostatniej chwili
Wraca skandal wokół przejęcia TVP. Jest komentarz zastępcy Bodnara

"Oto odpolitycznienie prokuratury w praktyce. Oto jej nowe kadry. Patrzcie na to, prokuratorzy. Patrzcie i wyciągajcie wnioski" - pisze na platformie X Michał Ostrowski, zastępca Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, powołany na to stanowisko jeszcze za czasów poprzedniego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

Trwają poszukiwania defektoskopu. Wyznaczono nagrodę z ostatniej chwili
Trwają poszukiwania defektoskopu. Wyznaczono nagrodę

Niedawno media obiegła informacja o zaginięciu defektoskopu. Urządzenie to może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Wyznaczono nagrodę za jego znalezienie. 

3 lata więzienia za „nawoływanie do nienawiści ze względu na orientację”. Szykują się zmiany w kodeksie karnym z ostatniej chwili
3 lata więzienia za „nawoływanie do nienawiści ze względu na orientację”. Szykują się zmiany w kodeksie karnym

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dot. zmian w kodeksie karnym zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort próbuje przeforsować zaostrzenie przepisów w sprawie tzw. mowy nienawiści.

Wpadka Igi Świątek przed kamerą. Sieć obiegło nagranie z ostatniej chwili
Wpadka Igi Świątek przed kamerą. Sieć obiegło nagranie

Iga Świątek ukończyła zmagania w turnieju WTA w Miami. Przegrała w meczu z Rosjanką Jekateriną Aleksandrową 4:6, 2:6. Przez dłuższy czas utrzymywała się jednak na prowadzeniu i zachwycała publiczność. Tenisistka w czasie pracy nad materiałem do oficjalnego kanału WTA zaliczyła zabawną wpadkę. Została ona uwieczniona na krótkim nagraniu.

Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos z ostatniej chwili
Odwołanie gen. Gromadzińskiego. Szef MON zabiera głos

Nasi sojusznicy zostali poinformowani o odwołaniu gen. Jarosława Gromadzińskiego ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu z odpowiednim wyprzedzeniem - powiedział w czwartek szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. Zapewnił, że "nie ma żadnego zaniepokojenia między nami a sojusznikami".

REKLAMA

[relacja online] Konferencja "Układy zbiorowe - drogą do społecznej gospodarki rynkowej"

- Słyszymy ze strony polityków, jak pan premier Morawiecki mówi o Konstytucji dla biznesu, premier Gowin o Konstytucji dla nauki, a my mówimy o Konstytucji dla pracowników - mówił Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda inaugurując Konferencję "Układy zbiorowe pracy drogą do społecznej gospodarki rynkowej" zorganizowaną przez Komisję Krajową NSZZ Solidarność. To kontynuacja sierpniowej debaty "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Dziś punktem wyjścia do dyskusji jest artykuł 20 ustawy zasadniczej, mówiący o społecznej gospodarce rynkowej. Po konferencji zapraszamy na debatę ekspertów. Relacja online na Tysol.pl.
 [relacja online] Konferencja "Układy zbiorowe - drogą do społecznej gospodarki rynkowej"
/ materiały organizatorów

Bardzo dziękuję za przyjęcie zaproszenia na tę debatę. Chcemy w niej odpowiedzieć na pytanie, w jakim miejscu jesteśmy jesli chodzi o partycypacje pracowniczą, w jakim miejscu jeśli chodzi o napisanie nowego kodeksu pracy. Szanowni Państwo, podczas sierpniowej konferencji w sali BHP, podczas której debatowaliśmy nad zmianami w Konstytucji, wszyscy prelegenci mówili, że tak piękny artykuł 20 Konstytucji, który mówi o społecznej gospodarce rynkowej, opartej na wolności działalności gospodarczej, na własności prywatnej, na dialogu partnerów społecznych, jest podstawą naszej gospodarki. Wszyscy uznali, że ten przepis jest martwy. Ta partycypacja pracownicza i równowaga między gospodarką społęczną, a rynkową, jest u nas zaburzona.

Dlatego hasło dzisiejszej konferencji to "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej". Uważamy, że niewystarczającą partycypacją jest kodeks pracy. To jedynie minimum przyzwoitości w cywilizowanym kraju. To układy branżowe, ponadnarodowe są podstawową większej partycypacji pracowniczej.

Niestety z przykrością trzeba powiedzieć, że w Polsce układów zbiorowych praktycznie nie ma. Branżowe, ponad zakładowe praktycznie nie istnieją.

Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której na nowo musimy przekonywać pracodawców, że układy zbiorowe są potrzebne i pracownikom i pracodawcom. 

Stąd dzisiaj grono osób zaproszonych nieprzypadkowo. Reprezentujecie Państwo spółki skarbu państwa, z których powinien płynąć pozytywny przykład. To dla nas bardzo ważne. 

Słyszymy ze strony polityków, jak pan premier Morawiecki mówi o Konstytucji dla biznesu, premier Gowin o Konstytucji dla nauki, a my mówimy o Konstytucji dla pracowników.

Układy zbiorowe to droga w kierunku cywilizowanym, a nie archaizm. Podpisanie układu zbiorowego to nie porażka, a sukces pracodawcy i pracownika. 


- mówił przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.
 

Dla mnie znaczek Solidarności to jedna z największych moich świętości. To dla mnie wyznacznik, latarnia morska, wzdłuż której kształtowało się moje życie publiczne, polityczne. Kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, daliśmy temu wyraz poprzez zaangażowanie się w coś, o czym wtedy w Polsce nie bardzo ktoś słyszał. Mianowicie o prawach własności pracowniczej. Z Krzysztofem Ludwiniakiem próbowaliśmy promować to w Polsce. Jednak model gospodarczy, który się rozwinął, był oparty o neoliberalizm, gdzie związki zawodowe były niepotrzebne. Jeśli przedsiębiorcy narzekają na związki zawodowe, odpowiadam: dopiero kiedy ich brakuje, widać jak jest źle. 

Społeczna gospodarka rynkowa to gospodarka oparta o paradygmat Solidarności. My dzisiaj, nasz rząd, realizuje dziedzictwo Solidarności. Oprócz tematu pracy jest temat społeczny, zabezpieczenia bytu ludzkiego. Praca jest podstawą bytu człowieka, wyznacza całokształt zachowań. W taki sposób ja patrzę na zakładowe układy zbiorowe, które podniosą standard życia społecznego i gospodarczego. Nie ma dwóch odrębnych bytów - społeczeństwo i gospodarka. Jedziemy na jednym wózku, to jest połączone. 

Uważam, że w tyglu różnych dyskusji uciera się pogląd o tym, w jaki sposób stosunki pracy powinny być ukształtowany. 

Opowiem taki dowcip, anegdotkę. Przychodzi Piotr Duda do siedziby Volkswagena. Szef koncernu mówi do niego: nie potrzebujemy związków zawodowych, tu prawie nie ma pracowników, zobacz - wszystko wykonują roboty. Ale szef związkowców odpowiada: ciekawe kto będzie te samochody kupował, bo na pewno nie te roboty. 

Bądźmy w dialogu, w trudnym dialogu, rozmawiajmy. Nie możemy chować głowy w piasek i udawać, że relacje pomiędzy pracą, a pracownikiem są takie same jak 20, 50 czy 100 lat temu. Dzisiaj definicja pracownika jest zupełnie inna niż choćby 10 lat temu. 

Świat poszedł z postępem technologicznym, dobrobyt nigdy nie był taki jak dziś. To jest wielkie wyzwanie. Artykuł 20 nie jest bardzo żywy, zgadzam się z przewodniczącym Dudą. Po stronie pracodawców i związkowców jest odpowiedzialność, żeby pracowników też było stać na kupowanie samochodów z tej krótkiej opowiastki.

Jak ktoś ma pracę, jest w innej rzeczywistości niż ten kto nie ma pracy. Czasem ten bezrobotny jest w trudnym położeniu, bo o niego nikt się nie upomina. Związki nie upominają się o bezrobotnych, lecz o pracowników. Gospodarka to skomplikowany mechanizm, bo przyjezdny czasem tworzy miejsce pracy, a nie je zabiera. Jak nie przyjedzie i nie będzie pracował, miejsca pracy się wyniosą z Polski. Powiem Państwu, nie było naszego przemysłu owoców, eksportu jabłek, gdyby nie pracownicy ze wschodu. Proszę o tym pamiętać.

Gospodarka to nie jest prosty mechanizm. Spójrzmy na to z różnych perspektyw: pracownika, pracodawcy, bezrobotnego. Na wzajemnym dialogu wszyscy skorzystamy


- powiedział premier Mateusz Morawiecki.
 

Dla mnie to zaszczyt, że możemy wziąć udział w tej debacie. Dziękuję Solidarności za to spotkanie. Wpisuje się ono w dialog o nowej Konstytucji, który rozpoczęliśmy w Sali BHP.

Mówimy o nowej umowie społecznej. W układach zbiorowych nie ma przegranych, to efekt porozumienia. To porozumienie ogólnospołeczne. 

Jestem przekonany, że układy zbiorowe powinny być wspierane. Porozumienie to sukces, który umożliwia zrealizowanie wszelkich zadań, które wyznacza sobie przedsiębiorstwo.

Jednym ze sposobów na równomierny podział dóbr są układy zbiorowe. Prymat wolnego rynku, co do którego nikt nie dyskutuje, musi jednak być związany z pewną refleksą o sprawach ogólnospołecznych. 

Dla Pana Prezydenta nie ulega wątpliwości, że dialog społeczny powinien być podstawą naszego funkcjonowania. Powinien dotyczyć największych spraw pracowniczych. Prezydent chce, abyśmy pozostawali w dialogu. Cieszę się i dziękuję Solidarności za włączenie się do rozmowy.


- mówił minister w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
 

To spotkanie ma szanse otworzyć szerszy dialog. Zdarzyło mi się w moim życiu siedzieć po obu stronach stołu. Siedziałem po stronie związkowej i pracodawców, byłem także wielokrotnie mediatorem. Dziś jesteśmy blisko 25-tej rocznicy ogólnopolskiego strajku kolejarzy. To państwo było pracodawcą wtedy. Zostałem wtedy jako poseł opozycji poproszony o poprowadzenie mediacji, bo sytuacja była trudna. 

Dokument ani prawo nie zastąpią realnych wniosków o aktualnej sytuacji.

Patrząc na wszelkie uwarunkowania, musimy zdefniować przedsiębiorstwo w ramach oczekiwań, czy nawet przyszłych poprawek do Konstytucji. Jednak ponadwłasnościowo. Żeby nie miało znaczenia, czy jest to własność państwowa, czy prywatna. Wymóg prawny i jego egzekucja powinna być podobna. Bo dziś jesteśmy w takiej sytuacji, że tam, gdzie państwo ma znaczący udział własności, tam jest lepiej egzekwowane prawo pracownicze, tam pracownik jest traktowany bardziej partnersko. W prywatnych zakładach dzieje się często gorzej. I to wszystko dzieje się w świetle prawa. Więc musimy na to popatrzeć bardziej globalnie


- mówił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.






Art. 20 Konstytucji RP brzmi:

„Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej”.


W powszechnej ocenie z art. 20. realizowany jest tylko część dot. wolności działalności gospodarczej, natomiast zapis dot. części społecznej opartej na dialogu jest zapisem de facto martwym. Czy drogą do jego „ożywienia” mogą być układy zbiorowe pracy?

Konferencja składa się z dwóch części: wystąpień i panelu eksperckiego.

W pierwszej od godz. 10.00 do godz. 11.30 wystąpią:
- Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda
- Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki
- Minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha
- Minister Energii Krzysztof Tchórzewski
- Sekretarz Generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Luca Visentini

W panelu dyskusyjnym od godz. 12.00 do godz. 13.30 udział wezmą:
- Ekspert KK NSZZ „Solidarność” Sławomir Adamczyk – moderator
- Wiceminister Energii Grzegorz Tobiszowski
- Przewodniczący ZR Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz
- Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Samochody Użytkowe Jens Ocksen
- Członek Komitetu Wykonawczego Industrial Europe  Bruno Vannoni
- Prezes Zarządu Lotos Oil Krzysztof Nowicki
- Przewodniczący Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” Bogdan Szozda

Po konferencji będzie miała miejsce debata publicystów z udziałem redaktorów Rafała Wosia [Polityka], Łukasza Guzy [Dziennik Gazeta Prawna], Artura Kiełbasińskiego [Radio Gdańsk], Krzysztofa Świątka [TVP Indo, PR24] i Macieja Chudkiewicza z-cy redaktora naczelnego Tygodnika Solidarność.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe