loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Człowiek jako towar. Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi
Opublikowano dnia 18.10.2017 09:33
18 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. Łańcuchy, głodzenie, sprzedaż ludzi na aukcjach – w XXI wieku są takie miejsca na świecie. Według danych australijskiej fundacji Walk Free na całym świecie jest około 29 milionów niewolników.

Pixabay.com/CC0

Współczesne formy niewolnictwa to przymusowa praca, wykorzystywanie seksualne w celach zarobkowych, przemienianie w niewolników i niewolnice mieszkańców podbitych rejonów, jak w przypadku praktyk barbarzyńców z tzw. państwa islamskiego, przymuszenie do żebractwa oraz przymusowe małżeństwa, zmuszanie do pracy dzieci m.in. w kopalniach. Niewolnictwo obejmuje też dzieci, które są zmuszane są do noszenia broni i uczestniczenia w wojnach, głównie w Afryce. Dochodzi też do pozyskiwanie komórek i narządów czy w „łagodniejszej formie” do wymuszania zasiłków socjalnych oraz do rozprowadzania narkotyków.

W Mauretanii aż 4 proc. całej populacji żyje w niewoli. Dalej na tej niechlubnej liście znaleźć możemy Haiti, Pakistan i Indie. Również w krajach europejskich istnieje niewolnictwo – na naszym kontynencie wśród krajów o największym odsetku zniewolonych ludzi są przede wszystkim państwa Europy Środkowej. Niestety, również Polska jest krajem pochodzenia ofiar oraz krajem tranzytowym, przez który odbywa się przewożenie ofiar i krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych w prostytucji i przy pracy przymusowej.

Szacuje się wg. australijskiej fundacji, że w Polsce żyje blisko 180 tysięcy współczesnych niewolników, czyli wykorzystywanych, źle opłacanych, oszukiwanych lub przymuszanych do świadczenia rozmaitych usług od żebractwa po prostytucję. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej i 24. na świecie. Takie są szokujące dane z raportu za 2015 rok, przygotowanego przez Walk Free Foundation.

Polska przyjęła w ostatnich latach szereg regulacji prawnych dotyczących walki ze współczesnym niewolnictwem, a także stworzyła wyjątkowo dobry system wsparcia ofiar, ale wciąż brakuje wystarczającej determinacji i finansowania oraz współpracy z pracodawcami.
Przypomnijmy, że w woj. pomorskim powołany jest i działa Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, którym kieruje kpt. Robert Mroczek z Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zadaniem zespołu jest usprawnianie organizacji działalności prewencyjnej, wsparcia i reintegracji ofiar handlu ludźmi oraz pobudzanie aktywności lokalnych samorządów , fundacji i stowarzyszeń. W   zespole są przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie oraz straży granicznej, policji, prokuratury i zespołów kryzysowych, PCK i Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, Państwowej Inspekcji Pracy.

Eksperci szacują, że wśród ofiar przymusowej pracy są m.in. obywatele państw znajdujących się w sąsiedztwie Polski (Ukraina, Białoruś, Bułgaria, Rumunia, Mołdawia), a także państw Azji (Wietnam, Filipiny), co spowodowane jest trwającymi konfliktami i niestabilną sytuacją polityczną, biedą i wysokim poziomem bezrobocia.

Wśród opisanych i rozpoznanych przypadków są m.in. działania zorganizowanych grup przestępczych zmuszających romskie matki z Ukrainy, Rumunii i Mołdawii do żebrania na ulicach polskich miast.

Z kolei Polacy stanowią też pokaźną grupę ofiar handlu ludźmi w UE, m.in. z ponad 400 potwierdzonymi przypadkami na terenie Wielkiej Brytanii oraz na południu Italii.

18 października szczególnie organy ścigania organizacje rządowe jak i pozarządowe starają się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego regionu świata.

W ramach realizacji projektów EMPACT THB (Europejska Multidyscyplinarna Platforma przeciwko Zagrożeniu Przestępczością Handlu Ludźmi) koordynowanych przez Europol, a realizowanych w ramach Cyklu Polityki Bezpieczeństwa EU, nasza policja wzięła udział w  europejskiej Joint Action Day (JAD), skierowanej na zwalczanie handlu ludźmi w celu wykorzystania seksualnego, w tym seksualnego wykorzystania dzieci w Polsce. Prowadzona była 12 i 13 października 2016 r. pod kryptonimem CICONIA ALBA. W ramach operacji skontrolowano miejsca, gdzie jak wynikało z rozpoznania, może dochodzić do wykorzystywania seksualnego ofiar handlu ludźmi, szereg agencji towarzyskich i tzw. domówek, klubów nocnych oraz miejsc uprawiania przydrożnej prostytucji wraz z parkingami, stacjami benzynowymi i kompleksami leśnymi.

W wyniku działań udało się ujawnić 33 potencjalne ofiary handlu ludźmi. 21 osób stanowili obywatele Polscy, 8 obywatelki Bułgarii i 4 obywatelki Ukrainy, zatrzymano 53 osoby, w większości obywateli Polski. 5 osób zatrzymanych usłyszało zarzuty handlu ludźmi, 10 czerpania korzyści z cudzego nierządu. 19 obywateli państw trzecich zatrzymano, a następnie wydalono z kraju w związku z pobytem niezgodnym z zadeklarowanym. W ramach działań ujawniono i zatrzymano również 4 osoby poszukiwane listami gończymi.

Pierwsza z akcji w ramach JAD przeprowadzona została na terenie Polski od 1 do 3 czerwca 2016 r. i dotyczyła zwalczania handlu ludźmi w celu wykorzystania do pracy przymusowej. Chodzi o przetwórstwo spożywcze, przemysł budowlany, gastronomia, przemysł transportowy oraz rolnictwo. Skontrolowano ponad 1600 miejsc. W toku czynności ujawniono trzy ofiary handlu ludźmi, zatrzymano 56 osób.

ASG       

/ Źródło: www.solidarnosc.gda.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Michał
Orzechowski

Pismo do Ministra Kultury Piotra Glińskiego w/s informacji medialnych dot. filmów promujących Polskę
do: Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
avatar
Andrzej
Fajda

Zestaw "Pozbądź się przybysza" to świetny pomysł na prezent...
...od kochającego partnera dla każdej strajkującej w Czarny Piątek pani ...
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: ZLP nie zasiedział Oleandrów
Władze Krakowa są gotowe na rozpoczęcie remontu Domu im. Józefa Piłsudskiego jeszcze przed definitywnym zakończeniem sporu prawnego.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.