loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dla większej ochrony pracowników delegowanych
Opublikowano dnia 19.10.2017 12:45
Zacieśnienie współpracy pomiędzy związkami zawodowymi i państwowymi inspekcjami pracy, bardziej skuteczny przepływ informacji pomiędzy pracodawcami i reprezentacją pracowników oraz centrum informacyjne, to główne rezultaty międzynarodowego projektu wzmacniającego egzekucję prawodawstwa europejskiego dla pracowników delegowanych. W historycznej Sali BHP 19-20 października podczas międzynarodowej konferencji "W kierunku ochrony pracowników delegowanych" podsumowano rezultaty realizowanego od blisko półtora roku projektu.

Ramune Mereckiene z litewskiego Centrum Szkoleń i Zarządzania Projektami - Fot. Marek Lewandowski
Projekt „Promocja współpracy międzynarodowej między zainteresowanymi stronami oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w celu wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych” realizowany jest przez partnerów z 4. krajów UE: Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

W podsumowaniu lidera projektu Ramune Mereckiene z litewskiego Centrum Szkoleń i Zarządzania Projektami wskazała, że jednym z praktycznych rezultatów przedsięwzięcia jest specjalne centrum informacyjne dla pracowników delegowanych z obszaru Litwy, Białorusi i Ukrainy. Można tam uzyskać nie tylko podstawowe informacje o przepisach, wynagrodzeniu czy uprawnieniach, ale też otrzymać wsparcie medyczne z zakresu np. chorób zawodowych.

Istotnym efektem jest też bliska współpraca związków zawodowych i inspekcji pracy z poszczególnych krajów. Zwracała na to uwagę prof. Monika Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego, która wskazywała na rolę związków zawodowych w zwracaniu uwagi na występujące w praktyce nieprawidłowości.

Prof. Tomaszewska na przykładzie przepisów o stawce minimalnej pokazała też jak skomplikowane są przepisy w poszczególnych krajach i jak trudno je w sposób jednolity wprowadzać w życie.

W ramach projektu powstały dwa ważne dokumenty: Rekomedacje w zakresie poprawy systemu IMI oraz tzw. Plan komunikacji. O czym mówiła w podsumowaniu  Ramune Mereckiene.

Punktem wyjścia do realizowanego do marca 2016 r. projektu, do którego przystąpiła KK NSZZ „Solidarność” są trudności związane z wdrożeniem dyrektywy 96/71 /WE dot. pracowników delegowanych W 2014 roku została przyjęta dyrektywa o egzekwowaniu (2014/67 /UE) dyrektywy 96/71, której celem jest poprawa implementacji i praktycznego stosowania dyrektywy o delegowaniu pracowników. Ma to gwarantować lepszą ochronę oraz bardziej przejrzyste i przewidywalne ramy prawne.

Projekt ralizują:
1) Lider projektu: Centrum szkoleniowe i zarządzające projektami (PMTC) – organizacja non-profit, która administruje projektem i koordynuje stworzenie sieci partnerskiej w celu rozpowszechnienia wiedzy na temat dyrektyw dot. pracowników delegowanych.  Sieć obejmuje 20 organizacji działających w tym obszarze z Litwy, Łotwy, Polski i Estonii.
2) Lithuanian confederation of industrialist (LCI) –największa organizacja pracodawców na Litwie, członek Krajowej Rady Trójstronnej, zrzeszona w BUSINESSEUROPE;
3) Lithuanian trade union Solidarumas (LTUS) – krajowy związek zawodowy, członek Krajowej Rady Trójstronnej; zrzeszony w EKZZ.
4) Estonian Transport and Road Workers Trade Union (ETTA) – związek zawodowy z Estonii, zrzeszony w Europejskiej Federacji Transportu.
5) Latvian trade union of public service and transport workers (LAKRS)-związek zawodowy z Łotwy; zrzeszony w Europejskiej Federacji Transportu.
6) NSZZ „Solidarność”- związek zawodowy z Polski, członek krajowej Rady Dialogu Społecznego zrzeszony w EKZZ.
7) Lithuanian carriers’ trade union Solidarumas (LCTS) – związek zawodowy kierowców ciężarówek, zapoczątkował powstawanie punktów informacyjnych na granicach dla pracowników delegowanych.
8) Vilnius Industry and Business association (VIBA) – organizacja pracodawców skupiająca przedsiębiorców z branży budowlanej z Litwy.
9) Państwowy Inspektorat Pracy z Litwy.
10) Państwowy Inspektorat Pracy z Łotwy.
11) Państwowy Inspektorat Pracy z Estonii.

ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Maciej
Skotnicki

Maciej Skotnicki: Rozumiem Twoją frustrację
Może wybierasz się na Czarny Protest. Wydaje Ci się, że popierasz postulaty na nim przedstawiane. Jednak, czy chcesz firmować swoją twarzą tę sprawę?
avatar
Jerzy
Bukowski

KdSZZwZzRORwSPPPMKoPTdMK
Myślę, że trzeba jak najszybciej zgłosić tę nazwę do Księgi Rekordów Guinnessa.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Mafia w Warszawie wyłudzała pieniądze i kamienice, ze wsparciem z budżetu państwa
Wczoraj Komisja Weryfikacyjna pod przewodnictwem Patryka Jakiego zaprezentowała raport dotyczący wyłudzeń zarówno środków finansowych jak i nieruchomości w naturze przez grupę mecenasa Roberta N. (przez wiele lat dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, brata urzędniczki zatrudnionej w ministerstwie sprawiedliwości za rządów PO-PSL, beneficjentki wielu milionów złotych pochodzących z tego procederu).
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.