loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dla większej ochrony pracowników delegowanych
Opublikowano dnia 19.10.2017 12:45
Zacieśnienie współpracy pomiędzy związkami zawodowymi i państwowymi inspekcjami pracy, bardziej skuteczny przepływ informacji pomiędzy pracodawcami i reprezentacją pracowników oraz centrum informacyjne, to główne rezultaty międzynarodowego projektu wzmacniającego egzekucję prawodawstwa europejskiego dla pracowników delegowanych. W historycznej Sali BHP 19-20 października podczas międzynarodowej konferencji "W kierunku ochrony pracowników delegowanych" podsumowano rezultaty realizowanego od blisko półtora roku projektu.

Ramune Mereckiene z litewskiego Centrum Szkoleń i Zarządzania Projektami - Fot. Marek Lewandowski
Projekt „Promocja współpracy międzynarodowej między zainteresowanymi stronami oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w celu wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych” realizowany jest przez partnerów z 4. krajów UE: Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

W podsumowaniu lidera projektu Ramune Mereckiene z litewskiego Centrum Szkoleń i Zarządzania Projektami wskazała, że jednym z praktycznych rezultatów przedsięwzięcia jest specjalne centrum informacyjne dla pracowników delegowanych z obszaru Litwy, Białorusi i Ukrainy. Można tam uzyskać nie tylko podstawowe informacje o przepisach, wynagrodzeniu czy uprawnieniach, ale też otrzymać wsparcie medyczne z zakresu np. chorób zawodowych.

Istotnym efektem jest też bliska współpraca związków zawodowych i inspekcji pracy z poszczególnych krajów. Zwracała na to uwagę prof. Monika Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego, która wskazywała na rolę związków zawodowych w zwracaniu uwagi na występujące w praktyce nieprawidłowości.

Prof. Tomaszewska na przykładzie przepisów o stawce minimalnej pokazała też jak skomplikowane są przepisy w poszczególnych krajach i jak trudno je w sposób jednolity wprowadzać w życie.

W ramach projektu powstały dwa ważne dokumenty: Rekomedacje w zakresie poprawy systemu IMI oraz tzw. Plan komunikacji. O czym mówiła w podsumowaniu  Ramune Mereckiene.

Punktem wyjścia do realizowanego do marca 2016 r. projektu, do którego przystąpiła KK NSZZ „Solidarność” są trudności związane z wdrożeniem dyrektywy 96/71 /WE dot. pracowników delegowanych W 2014 roku została przyjęta dyrektywa o egzekwowaniu (2014/67 /UE) dyrektywy 96/71, której celem jest poprawa implementacji i praktycznego stosowania dyrektywy o delegowaniu pracowników. Ma to gwarantować lepszą ochronę oraz bardziej przejrzyste i przewidywalne ramy prawne.

Projekt ralizują:
1) Lider projektu: Centrum szkoleniowe i zarządzające projektami (PMTC) – organizacja non-profit, która administruje projektem i koordynuje stworzenie sieci partnerskiej w celu rozpowszechnienia wiedzy na temat dyrektyw dot. pracowników delegowanych.  Sieć obejmuje 20 organizacji działających w tym obszarze z Litwy, Łotwy, Polski i Estonii.
2) Lithuanian confederation of industrialist (LCI) –największa organizacja pracodawców na Litwie, członek Krajowej Rady Trójstronnej, zrzeszona w BUSINESSEUROPE;
3) Lithuanian trade union Solidarumas (LTUS) – krajowy związek zawodowy, członek Krajowej Rady Trójstronnej; zrzeszony w EKZZ.
4) Estonian Transport and Road Workers Trade Union (ETTA) – związek zawodowy z Estonii, zrzeszony w Europejskiej Federacji Transportu.
5) Latvian trade union of public service and transport workers (LAKRS)-związek zawodowy z Łotwy; zrzeszony w Europejskiej Federacji Transportu.
6) NSZZ „Solidarność”- związek zawodowy z Polski, członek krajowej Rady Dialogu Społecznego zrzeszony w EKZZ.
7) Lithuanian carriers’ trade union Solidarumas (LCTS) – związek zawodowy kierowców ciężarówek, zapoczątkował powstawanie punktów informacyjnych na granicach dla pracowników delegowanych.
8) Vilnius Industry and Business association (VIBA) – organizacja pracodawców skupiająca przedsiębiorców z branży budowlanej z Litwy.
9) Państwowy Inspektorat Pracy z Litwy.
10) Państwowy Inspektorat Pracy z Łotwy.
11) Państwowy Inspektorat Pracy z Estonii.

ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Smoleńscy beneficjenci
Sakiewicz ma pretensje, że Andrzej Duda się wyłamuje z powinności stania po określonej stronie konfliktu o Smoleńsk, konkretnie stania „murem za Antonim”, choć przecież jest z niego bez dwóch zdań „beneficjent sprawy smoleńskiej”. Jednym słowem daje Sakiewicz do zrozumienia, że podnoszenie Smoleńska nie wynika z jakiegoś idealistycznego przekonania, że to sprawa ważna, że tragedia straszna a wyjaśnienie tego to po prostu fundament. Wynika natomiast z tego, że się na tragedii Smoleńskiej jakoś skorzystało.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jaki pomnik powinien stanąć na krakowskim placu Inwalidów?
Apeluję do Rady Miasta Krakowa o powrót do tej ważnej dla sędziwych weteranów sprawy.
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: 500+
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.