loading
Proszę czekać...
Dla większej ochrony pracowników delegowanych
Opublikowano dnia 19.10.2017 12:45
Zacieśnienie współpracy pomiędzy związkami zawodowymi i państwowymi inspekcjami pracy, bardziej skuteczny przepływ informacji pomiędzy pracodawcami i reprezentacją pracowników oraz centrum informacyjne, to główne rezultaty międzynarodowego projektu wzmacniającego egzekucję prawodawstwa europejskiego dla pracowników delegowanych. W historycznej Sali BHP 19-20 października podczas międzynarodowej konferencji "W kierunku ochrony pracowników delegowanych" podsumowano rezultaty realizowanego od blisko półtora roku projektu.

Ramune Mereckiene z litewskiego Centrum Szkoleń i Zarządzania Projektami - Fot. Marek Lewandowski
Projekt „Promocja współpracy międzynarodowej między zainteresowanymi stronami oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w celu wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa europejskiego w zakresie problematyki pracowników delegowanych” realizowany jest przez partnerów z 4. krajów UE: Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

W podsumowaniu lidera projektu Ramune Mereckiene z litewskiego Centrum Szkoleń i Zarządzania Projektami wskazała, że jednym z praktycznych rezultatów przedsięwzięcia jest specjalne centrum informacyjne dla pracowników delegowanych z obszaru Litwy, Białorusi i Ukrainy. Można tam uzyskać nie tylko podstawowe informacje o przepisach, wynagrodzeniu czy uprawnieniach, ale też otrzymać wsparcie medyczne z zakresu np. chorób zawodowych.

Istotnym efektem jest też bliska współpraca związków zawodowych i inspekcji pracy z poszczególnych krajów. Zwracała na to uwagę prof. Monika Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego, która wskazywała na rolę związków zawodowych w zwracaniu uwagi na występujące w praktyce nieprawidłowości.

Prof. Tomaszewska na przykładzie przepisów o stawce minimalnej pokazała też jak skomplikowane są przepisy w poszczególnych krajach i jak trudno je w sposób jednolity wprowadzać w życie.

W ramach projektu powstały dwa ważne dokumenty: Rekomedacje w zakresie poprawy systemu IMI oraz tzw. Plan komunikacji. O czym mówiła w podsumowaniu  Ramune Mereckiene.

Punktem wyjścia do realizowanego do marca 2016 r. projektu, do którego przystąpiła KK NSZZ „Solidarność” są trudności związane z wdrożeniem dyrektywy 96/71 /WE dot. pracowników delegowanych W 2014 roku została przyjęta dyrektywa o egzekwowaniu (2014/67 /UE) dyrektywy 96/71, której celem jest poprawa implementacji i praktycznego stosowania dyrektywy o delegowaniu pracowników. Ma to gwarantować lepszą ochronę oraz bardziej przejrzyste i przewidywalne ramy prawne.

Projekt ralizują:
1) Lider projektu: Centrum szkoleniowe i zarządzające projektami (PMTC) – organizacja non-profit, która administruje projektem i koordynuje stworzenie sieci partnerskiej w celu rozpowszechnienia wiedzy na temat dyrektyw dot. pracowników delegowanych.  Sieć obejmuje 20 organizacji działających w tym obszarze z Litwy, Łotwy, Polski i Estonii.
2) Lithuanian confederation of industrialist (LCI) –największa organizacja pracodawców na Litwie, członek Krajowej Rady Trójstronnej, zrzeszona w BUSINESSEUROPE;
3) Lithuanian trade union Solidarumas (LTUS) – krajowy związek zawodowy, członek Krajowej Rady Trójstronnej; zrzeszony w EKZZ.
4) Estonian Transport and Road Workers Trade Union (ETTA) – związek zawodowy z Estonii, zrzeszony w Europejskiej Federacji Transportu.
5) Latvian trade union of public service and transport workers (LAKRS)-związek zawodowy z Łotwy; zrzeszony w Europejskiej Federacji Transportu.
6) NSZZ „Solidarność”- związek zawodowy z Polski, członek krajowej Rady Dialogu Społecznego zrzeszony w EKZZ.
7) Lithuanian carriers’ trade union Solidarumas (LCTS) – związek zawodowy kierowców ciężarówek, zapoczątkował powstawanie punktów informacyjnych na granicach dla pracowników delegowanych.
8) Vilnius Industry and Business association (VIBA) – organizacja pracodawców skupiająca przedsiębiorców z branży budowlanej z Litwy.
9) Państwowy Inspektorat Pracy z Litwy.
10) Państwowy Inspektorat Pracy z Łotwy.
11) Państwowy Inspektorat Pracy z Estonii.

ml
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Obywatelu, ratuj się sam
Z wielu opracowywanych przez ostatnie lata dokumentów wynika, że obrona cywilna działa w Polsce tylko na papierze. Miejsce w schronach znajdzie w razie potrzeby tylko 1,37 proc. Polaków. Co co możemy liczyć w sytuacji zagrożenia? Obrona cywilna to Temat Tygodnia 46 nr TS.

Przybyli, zobaczyli, nic nie zrozumieli
Pracodawcy w Polsce nie chcą układów branżowych, nie widzą potrzeby ich negocjowania, nie dostrzegają korzyści wynikających z istnienia PUZP. Co gorsza, nie tylko oni tych korzyści nie widzą lub nie znają – gdyż problem dotyczy również polskich ministrów. Mirosław Miara

Wirtualny świat, rzeczywista wojna
W XXI w. do pokonania przeciwnika wcale nie potrzeba wielkich armii, nowoczesnych czołgów lub samolotów. Wojnę można wygrać, operując klawiaturą i myszką komputerową w komfortowym biurze. Łukasz Piotrowski
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 46/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl wywiad Cezarego Krysztopy z protestującym przeciwko KOD Zygmuntem Poziomką
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tischnera przewodnik po życiu
Myślą przewodnią składających się na książkę tekstów jest poszukiwanie w ludziach dobra i ciągnięcie ich do góry, o co zawsze zabiegał ks prof. Tischner.
avatar
Włodzimierz Iszczuk
Jagiellonia.org Głos Polonii

Włodzimierz Iszczuk: Międzymorze bastionem Europy
Międzymorze może stać się niezawodną tarczą cywilizacji europejskiej i całego wolnego świata.
avatar
Stanisław Seaman
Januszewski

S. Januszewski: Tydzień z życia sfer publicznych, czyli o czym szumią kręgi szpagatowej inteligencji
Nie uśmiecha się życie do Romana Giertycha, ciernista jest dola nacjonalisty nawróconego na drogę postępu. Tyle lat pokuty i wciąż go ci lewacy poniewierają.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.