loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Bł. ks. Jerzy wyszedł do ludzi torować drogę Chrystusowi. Msza św. w 33. rocznicę śmierci Patrona "S"
Opublikowano dnia 19.10.2017 19:11
- Błogosławiony ks. Jerzy przypomina, abyśmy w imię Jezusa Chrystusa nigdy nie chodzili na kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia jako ceny za prawdę. Tak, jak on, nawet w niektórych wypadkach, byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział w homilii w homilii ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu sprawowana była msza św. z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

fot.T.Gutry - Tygodnik Solidarność

W Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego uczestniczyła rodzina błogosławionego oraz Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność wraz prezydium Komisji Krajowej. O swoim patronie pamiętali związkowcy z całej Polski.

Biskup Jarecki przypomniał, że przeżywamy 33. rocznicę śmierci ciała błogosławionego. - Jest to jednocześnie próg graniczny przejścia do niebieskiej ojczyzny. Tworzymy wspólnotę uwielbienia Boga, wspólnotę wdzięczności człowiekowi oraz wspólnotę modlitwy - mówił.

Podkreślił, że czcimy ks. Jerzego jako błogosławionego, ponieważ całkowicie zawierzył naszemu Zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi.

- Tych, którzy zadali śmierć, którzy myśleli, że unicestwili księdza Jerzego, Biblia nazywa głupimi. Oni albo zmienili swoje poglądy albo zdani są na niebyt. Ten, którego niszczyli jest czczony, jest dla nas światłem na ziemskich drogach


- zauważył.

Biskup Jarecki dodał, że Bogu dziękujemy za jego dzieło w człowieku. - Księdzu Jerzemu dziękujemy za to, że łaska którą otrzymał zaowocowała. I to w bardzo trudnych warunkach życia okazał się wiernym Jezusowi Chrystusowi - zaznaczył.

Hierarcha zauważył, że ks. Jerzy nie ograniczył się jedynie do szafowania sakramentami, do czego został powołany jako kapłan. Ks. Jerzy - podkreślił biskup - wychodził do ludzi i torował w ludzkich sercach drogę jednemu Zbawicielowi. Nie tylko był Bogu wierny, ale także do końca pozostał jego sługą.

Wskazał, że Patron Solidarności był prawdziwym Bożym prorokiem, od którego każdy powinien czerpać przykład.

- Ksiądz Jerzy jest patronem misji prorockiej Kościoła


- dodał.

Wiele uwagi poświęcił konfliktom nie tylko społecznym, ale także rodzinnych, przyjacielskich i międzyludzkich. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: "W pojednaniu musi być jeden wspólny cel, dobro ojczyzny i poszanowanie godności człowieka". Uroczystości rozpoczęły się koncertem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Jana Lewtaka. Po zakończeniu mszy św. wspólnie odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego oraz uczestnicy Liturgii ucałowali relikwie błogosławionego. Po mszy św. przy grobie bł. ks. Jerzego złożono wieńce i kwiaty.

Izabela Kozłowska


Poświęcenie sztandaru 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Apel o apolityczność ZHP
Wzywam Was do opamiętania, druhny i druhowie ze Związku, w którym spędziłem wiele lat harcerskiej oraz instruktorskiej służby.
avatar
.
Rosemann

Rosemann: „La Pasionarie” i „Pistolety” czyli jeszcze bardziej totalna
Irracjonalna jest radość polityków i zwolenników rządzącej prawicy, że obdarowani zostali przeciwnikiem.którego działania właśnie obserwujemy. To owszem, na pierwszy rzut oka jest śmieszne. Jest też mało skuteczne bo dla większości społeczeństwa a także (co widać z komentarzy w mediach społecznościowych) dla całkiem twardej opozycji wobec władzy po prostu niestrawne i nie akceptowalne. Tyle, że efektem nieskutecznego radykalizmu zazwyczaj jest jeszcze większy radykalizm.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wątpliwa sława Szkieletora
Ranking otwiera przesławne dzieło Antoni Gaudiego - barcelońska świątynia Sagrada Familia.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.