loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Bł. ks. Jerzy wyszedł do ludzi torować drogę Chrystusowi. Msza św. w 33. rocznicę śmierci Patrona "S"
Opublikowano dnia 19.10.2017 19:11
- Błogosławiony ks. Jerzy przypomina, abyśmy w imię Jezusa Chrystusa nigdy nie chodzili na kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia jako ceny za prawdę. Tak, jak on, nawet w niektórych wypadkach, byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział w homilii w homilii ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu sprawowana była msza św. z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

fot.T.Gutry - Tygodnik Solidarność

W Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego uczestniczyła rodzina błogosławionego oraz Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność wraz prezydium Komisji Krajowej. O swoim patronie pamiętali związkowcy z całej Polski.

Biskup Jarecki przypomniał, że przeżywamy 33. rocznicę śmierci ciała błogosławionego. - Jest to jednocześnie próg graniczny przejścia do niebieskiej ojczyzny. Tworzymy wspólnotę uwielbienia Boga, wspólnotę wdzięczności człowiekowi oraz wspólnotę modlitwy - mówił.

Podkreślił, że czcimy ks. Jerzego jako błogosławionego, ponieważ całkowicie zawierzył naszemu Zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi.

- Tych, którzy zadali śmierć, którzy myśleli, że unicestwili księdza Jerzego, Biblia nazywa głupimi. Oni albo zmienili swoje poglądy albo zdani są na niebyt. Ten, którego niszczyli jest czczony, jest dla nas światłem na ziemskich drogach


- zauważył.

Biskup Jarecki dodał, że Bogu dziękujemy za jego dzieło w człowieku. - Księdzu Jerzemu dziękujemy za to, że łaska którą otrzymał zaowocowała. I to w bardzo trudnych warunkach życia okazał się wiernym Jezusowi Chrystusowi - zaznaczył.

Hierarcha zauważył, że ks. Jerzy nie ograniczył się jedynie do szafowania sakramentami, do czego został powołany jako kapłan. Ks. Jerzy - podkreślił biskup - wychodził do ludzi i torował w ludzkich sercach drogę jednemu Zbawicielowi. Nie tylko był Bogu wierny, ale także do końca pozostał jego sługą.

Wskazał, że Patron Solidarności był prawdziwym Bożym prorokiem, od którego każdy powinien czerpać przykład.

- Ksiądz Jerzy jest patronem misji prorockiej Kościoła


- dodał.

Wiele uwagi poświęcił konfliktom nie tylko społecznym, ale także rodzinnych, przyjacielskich i międzyludzkich. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: "W pojednaniu musi być jeden wspólny cel, dobro ojczyzny i poszanowanie godności człowieka". Uroczystości rozpoczęły się koncertem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Jana Lewtaka. Po zakończeniu mszy św. wspólnie odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego oraz uczestnicy Liturgii ucałowali relikwie błogosławionego. Po mszy św. przy grobie bł. ks. Jerzego złożono wieńce i kwiaty.

Izabela Kozłowska


Poświęcenie sztandaru 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Życie w 800 gramach
Gdzie zaczyna się człowiek? Choć etycy, duchowni i naukowcy wciąż nie są w tej kwestii zgodni, w Polsce nie ma obowiązku ratowania dzieci rodzących się między 23 a 27 tygodniem ciąży. Lekarze - i trudno ich za to winić - nie chcą w takich przypadkach sami podejmować decyzji. Pytają rodziców. Podobno większość odpowiada – walczmy. Dziś medycyna jest zdolna uratować znaczny odsetek skrajnych wcześniaków. Jak funkcjonują te, którym udało się przeżyć? To temat tygodnia 47 numeru TS.

Czy grożą nam emerytalne kominy?
– Rząd łamie prawo (…). Proponuje rozwiązanie, które będzie zarzewiem konfliktów społecznych i problemów finansowych – mówi członek KK NSZZ Solidarność Henryk Nakonieczny. O co chodzi w projekcie zmian ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dlaczego związki zawodowe tak mocno go krytykują? Anna Grabowska
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 47/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Agnieszka Kutyłowska: "Nie jesteśmy "antyszczepionkowcami""
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Test na polskość PO
Czy Platforma Obywatelska podejmie ostatnią już chyba próbę ratowania mocno nadwątlonej - jeżeli nie doszczętnie zrujnowanej - reputacji
avatar
Marcin
Wątrobiński

Marcin Wątrobiński: Donald Tusk - polityk "tłiterowej" prowokacji
Niewątpliwym mistrzem w "tłiterowej" prowokacji jest nasz były Prezes Rady Ministrów oraz aktualny Przewodniczący Rady Europejskiej. Gdzie go to zaprowadzi?
avatar
Grzegorz Gołębiewski
(grzechg)

Grzegorz Gołębiewski: Donald Tusk w oparach absurdu, jego wyborcy na to czekali
Świadomość niewolnicza, uległość, niemożność wyjścia poza stereotyp, że sami nic nie możemy, że wszystko co głosi Zachód jest dla Polski zbawieniem, zebrała swoje obfite żniwo. Donald Tusk jedynie korzysta z obłędu, do jakiego doprowadził z Platformą swoich wyborców.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.