loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Bł. ks. Jerzy wyszedł do ludzi torować drogę Chrystusowi. Msza św. w 33. rocznicę śmierci Patrona "S"
Opublikowano dnia 19.10.2017 19:11
- Błogosławiony ks. Jerzy przypomina, abyśmy w imię Jezusa Chrystusa nigdy nie chodzili na kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia jako ceny za prawdę. Tak, jak on, nawet w niektórych wypadkach, byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział w homilii w homilii ks. bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu sprawowana była msza św. z okazji 33. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

fot.T.Gutry - Tygodnik Solidarność

W Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego uczestniczyła rodzina błogosławionego oraz Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność wraz prezydium Komisji Krajowej. O swoim patronie pamiętali związkowcy z całej Polski.

Biskup Jarecki przypomniał, że przeżywamy 33. rocznicę śmierci ciała błogosławionego. - Jest to jednocześnie próg graniczny przejścia do niebieskiej ojczyzny. Tworzymy wspólnotę uwielbienia Boga, wspólnotę wdzięczności człowiekowi oraz wspólnotę modlitwy - mówił.

Podkreślił, że czcimy ks. Jerzego jako błogosławionego, ponieważ całkowicie zawierzył naszemu Zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi.

- Tych, którzy zadali śmierć, którzy myśleli, że unicestwili księdza Jerzego, Biblia nazywa głupimi. Oni albo zmienili swoje poglądy albo zdani są na niebyt. Ten, którego niszczyli jest czczony, jest dla nas światłem na ziemskich drogach


- zauważył.

Biskup Jarecki dodał, że Bogu dziękujemy za jego dzieło w człowieku. - Księdzu Jerzemu dziękujemy za to, że łaska którą otrzymał zaowocowała. I to w bardzo trudnych warunkach życia okazał się wiernym Jezusowi Chrystusowi - zaznaczył.

Hierarcha zauważył, że ks. Jerzy nie ograniczył się jedynie do szafowania sakramentami, do czego został powołany jako kapłan. Ks. Jerzy - podkreślił biskup - wychodził do ludzi i torował w ludzkich sercach drogę jednemu Zbawicielowi. Nie tylko był Bogu wierny, ale także do końca pozostał jego sługą.

Wskazał, że Patron Solidarności był prawdziwym Bożym prorokiem, od którego każdy powinien czerpać przykład.

- Ksiądz Jerzy jest patronem misji prorockiej Kościoła


- dodał.

Wiele uwagi poświęcił konfliktom nie tylko społecznym, ale także rodzinnych, przyjacielskich i międzyludzkich. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: "W pojednaniu musi być jeden wspólny cel, dobro ojczyzny i poszanowanie godności człowieka". Uroczystości rozpoczęły się koncertem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Jana Lewtaka. Po zakończeniu mszy św. wspólnie odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego oraz uczestnicy Liturgii ucałowali relikwie błogosławionego. Po mszy św. przy grobie bł. ks. Jerzego złożono wieńce i kwiaty.

Izabela Kozłowska


Poświęcenie sztandaru 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Czy uniknie więzienia skazany za korupcję były wpływowy polityk lewicy na Śląsku?
Właśnie decyduje się w zabrzańskim wymiarze sprawiedliwości czy bardzo wpływowy onegdaj jeden z baronów śląskiej lewicy, były radny miejski i dawny niezwykle znany wiceprezydent Zabrza - Jerzy W. trafi do więzienia odsiadywać prawomocny wyrok 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności orzeczony za korupcję, płatną protekcję, poświadczenie nieprawdy w fakturach oraz złożenie nieprawdziwego oświadczenia majątkowego. Sąd Rejonowy w Zabrzu już drugi raz odbył posiedzenie, w trakcie którego rozpatrywano wniosek skazańca o zawieszenie wykonania kary ze względów zdrowotnych. Zdecydowano jednak ponownie o niepodejmowaniu ostatecznej decyzji i zasięgnięciu opinii kolejnego biegłego lekarza.
avatar
Damian
Nejman

Damian Nejman: Miłosierna Kataryna
W poniedziałkowym „Do Rzeczy” Kataryna swym blogerskim okiem spojrzała na sprawę aborcji w Polsce. Autorka w swych krótkich rozważaniach stawiała coraz to śmielsze pytania i hipotezy, by dojść do absurdalnych wniosków.
avatar
Przemysław
Jarasz

Policyjni łowcy cieni wpadli na trop poszukiwanego gangstera
Policjanci Centralnego Biura Śledczego wpadli na trop i zatrzymali 53-letniego Piotra K. ps. „Piotrek”, który był poszukiwany w całym kraju dwoma listami gończymi wydanymi przez sądy w Warszawie. Grupa „łowców cieni” zlokalizowała mężczyznę w jednym z mieszkań na warszawskiej Woli. Nie stawiał on oporu. Był bardzo zaskoczony wejściem stróżów prawa, gdyż nie spodziewał się zatrzymania. A jest on podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o popełnienie innych przestępstw.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.