loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[NASZ NEWS] Powstanie nowy think thank badający fenomen Solidarności
Opublikowano dnia 24.10.2017 17:30
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie powstanie ośrodek badający fenomen Solidarności. - Jest on wynikiem napływających do nas zapytań ze świata na temat Solidarności - mówią inicjatorzy przyszłego ośrodka badawczo-naukowego.

Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność
Pierwszego dnia obrad Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w Wieliczce odbyło się spotkanie robocze w sprawie powołania pierwszego w Polsce i na świecie centrum badającego fenomen Solidarności.

- Przed południem przedstawiciele NSZZ Solidarność wraz z przedstawicielami Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie spotkali się w celu powołania centrum, ośrodka czy instytutu, który będzie zajmował się badaniem fenomenu NSZZ Solidarność zarówno jako związku zawodowego, jak również ruchu społecznego - podkreśla w rozmowie z portalem tysol.pl Krzysztof Woźniewski, ekspert Komisji Krajowej "S", jeden z uczestników dzisiejszego spotkania.


Wynikiem dzisiejszych rozmów jest rozpoczęcie prac organizacyjnych nad powołaniem nowego ośrodka, który - jak wyjaśnia nasz rozmówca - w przyszłości ma być także czymś w rodzaju think thanku.

Skąd pomysł na tego rodzaju instytucję?

- Napływały do nas zapytania z całego świata od ośrodków naukowych, które interesują się kwestią Solidarności. Doszliśmy do wniosku, że potrzeba takiego ośrodka, który zbadałby naszą organizację - mówią inicjatorzy.


Izabela Kozłowska, Wieliczka
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Koniec psychozy strachu wśród kobiet w Zabrzu. Policja wytropiła zboczeńca
Koniec horroru i życia w strachu kobiet w śródmieściu Zabrza. Mężczyzna, który w okolicy podziemnego przejścia pod torami kolejowymi przy ul. Damrota (nieopodal stadionu Górnika Zabrze) napadał na kobiety, został wytropiony i zatrzymany przez zabrzańskich policjantów. Na wniosek prokuratury sąd wysłał go za kraty na co najmniej trzy miesiące. Jednakże za usiłowanie zgwałcenia trzech kobiet i doprowadzenia ich do tzw. innej czynności seksualnej, mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia. Kara ta może zostać zwiększona o połowę, gdyż podejrzany działał w warunkach recydywy. Zaledwie w 2015 roku opuścił mury więzienia, gdzie odsiadywał wyrok również za przestępstwa na tle seksualnym.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Michael Bartsch [TAZ]: "..."Różaniec do granic" został Euroregionowi Nysa oszczędzony"
Straszna, po prostu straszna jest ta niemiecka propaganda. Jest tak nieznośna, tak nachalna, że nawet gdyby się człowiek bronił przed tym rękami i nogami, to jednak trudno nie doszukiwać się analogii do propagandy z tamtych najbardziej mrocznych czasów. Kiedyś miałem w ręku numer wychodzącej przed wojną (i w czasie wojny) bardzo popularnej na Śląsku gazety „Der Oberschlesische Wanderer" (Górnośląski wędrowiec) poświęconej w dużym stopniu tematyce polsko-niemieckiego pogranicza (w latach dwudziestych i wcześnej pojawiały się tam nawet teksty w języku polskim). Wierzcie mi, ale ta dzisiejsza Polen-Hetze bardzo przypomina i w niczym nie ustępuje - przynajmniej pod względem nachalności - tamtej antypolskiej nagonce z lat poprzedzających wojnę, choć oczywiście jej charakter jest nieco inny.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kolejne pieniądze na krakowski pomnik gen. Kuklińskiego
Przedstawiający pękający mur berliński i wygięte w łuk ostrze szabli jako symbol oficerskiego honoru monument ma stanąć - jak niedawno informowałem - wiosną br.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.