loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
List otwarty mleczarzy do premier Beaty Szydło i ministrów
Opublikowano dnia 29.10.2017 15:46
"Doceniając Państwa starania dążące do przebudowy społeczno-gospodarczej kraju zwracam uwagę na aspekty, które są pomijane lub celowo przemilczane. Dotykają one przyczyn a nie skutków.  Mam na myśli pracowników i tworzenie dobrych miejsc pracy" - pisze Lech Bednarz, Wiceprzewodniczący Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego i Koncentratów Spożywczych NSZZ „Solidarność” w liście otwartym skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego, Elżbiety Rafalskiej i Zbigniewa Ziobry. Poniżej publikujemy całość listu.

W chwili obecnej Polska postrzegana jest jako źródło taniej siły roboczej i największy obóz pracy w UE. Korporacje i koncerny działające w Polsce bezwzględnie wykorzystują tą sytuację i wyzyskują pracowników jak to tylko możliwe. Tworzenie nowych miejsc pracy przez inwestorów i spadek bezrobocia wcale nie wpływa na poprawę sytuacji pracowników w Polsce. W kraju, w którym obowiązuje społeczna gospodarka rynkowa pracodawcy traktują pracowników przedmiotowo. Powszechny jest mobbing i nękanie oraz zastraszanie pracowników. Zasada zrównoważonego rozwoju nie może być pustosłowiem i powinna przywrócić godność pracowników. Żadne działania zachęcające finansowo pracowników do pozostawania na rynku pracy nie przyniosą oczekiwanego skutku jeżeli nie zadbają Państwo o podniesienie statusu pracowników, szacunku dla nich i poszanowania ich praw. Pracownicy będą masowo uciekać na emerytury nie widząc swojej przyszłości na bezdusznym i nieludzkim rynku pracy w Polsce. Ludzie nie będą pracować dla krwiopijców i wyzyskiwaczy tracąc zdrowie psychiczne i fizyczne. Pieniądze, które zarobią i tak będą musieli wydać na leczenie i leki. 

Pracodawcy są praktycznie bezkarni. Bezczelnie łamią prawa pracownicze i związkowe, utrudniają tworzenie i działalność związków zawodowych, wyrzucają z pracy działaczy związkowych. Około 98,4% postępowań prokuratorskich i sądowych przeciwko pracodawcom naruszającym prawa związkowe i pracownicze zostało umorzonych. Sądy i prokuratura wyraźnie faworyzują pracodawców a pracobiorców skazują na pożarcie. To skandal i nie może być na to zgody. Czy zastanawiali się Państwo dlaczego w 2016 roku więcej Polaków popełniło samobójstwo niż zginęło w wypadkach komunikacyjnych w kraju?

Jeżeli czujecie się Państwo odpowiedzialni za tych, którzy tworzą dochód narodowy powinniście niezwłocznie podjąć następujące działania przywracające godność pracowników w Polsce:

1. Nowelizacja prawa pracy pod kątem wzmocnienia pozycji pracowników w szczególności obostrzenia czasu pracy, przywrócenia wolnych sobót i niedziel oraz zobowiązania pracodawców do udowodnienia braku mobbingu w przypadku jego zgłoszenia 
2. Nowelizacja ustawy o PIP pod kątem wyposażenia inspektorów w narzędzia skutecznie odstraszające pracodawców od łamania praw pracowniczych i związkowych /obecnie max. kara to 5.000 zł a powinna wynosić 500.000 zł/ oraz zwiększenia odpowiedzialności inspektorów za ich czynności służbowe
3. Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych pod kątem zniechęcenia pracodawców do utrudniania tworzenia i działalności związków zawodowych
4. Nowelizacja prawa karnego pod kątem zwiększenia kar finansowych i pozbawienia wolności dla pracodawców naruszających prawa pracownicze i związkowe. 

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Jeżeli nie zabezpieczycie Państwo interesów pracowniczych i związkowych na odpowiednim poziomie to pracownicy będą masowo uciekać z rynku pracy na renty i emerytury lub wyjeżdżać z Polski. Nigdy nie stworzycie Państwo gospodarki opartej na zrównoważonym rozwoju jeżeli nie wykonacie powyższych działań. Propaganda mówi o kolejnych korporacjach inwestujących w Polsce i tworzonych miejscach pracy. A ja się pytam - jakiej jakości będą to miejsca pracy?             Z poważaniem
            Lech Bednarz
            Wiceprzewodniczący Rady
            Krajowej Sekcji Przemysłu Mleczarskiego, Spirytusowego
            i Koncentratów Spożywczych NSZZ „Solidarność”
            skpsid@solidarnosc.org.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Czy Warszawa była tego warta (na gorąco)
Szkoda Jakiego bo faktycznie szarpał przeciwnika niesamowicie. I gdyby dano mu to robić w spokoju, bez medialnego szumi i zabójczej „pomocy” Kurskiego, być może dałby radę. Tak, jak dali radę w spokoju osiągnąć jakiś sukces Płażyński w Gdańsku i Wassermann w Krakowie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy Wassermann i Majchrowski wreszcie się obudzą?
Nie oczekuję żadnych fajerwerków programowych, ani sensacyjnych obietnic, bo stateczny Kraków nie wierzy w gruszki rosnące na wierzbach, lecz ceni spokój, rozwagę, konsekwencję.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Dobre wieści z krakowskiego wzgórza Kaim
Cieszę się, że sprawa przyszłości wzgórza Kaim wydaje się być na dobrej drodze do załatwienia jej zgodnie z historycznym charakterem tego miejsca na obrzeżach Krakowa.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.