loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Policja na Śląsku pamięta o funkcjonariuszach poległych na służbie. Dziś odsłonięto poświęconą im tablicę
Opublikowano dnia 08.11.2017 20:51
W katowickiej Komendzie Wojewódzkiej Policji odsłonięta została tablica poświęcona stróżom prawa, którzy stracili życie na służbie. Jest to wyraz pamięci o tych funkcjonariuszach, którzy rotę ślubowania wypełnili do końca. W uroczystości wzięli udział bliscy poległych policjantów, a ich przedstawicielka odsłoniła ów monument wraz z szefem śląskiej policji nadinsp. Krzysztofem Justyńskim oraz kom. Krzysztofem Musielakiem - dyrektorem Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

Śląska Policja


Na uroczystość przybyli również wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Kochańczyk oraz bliscy policjantów, którzy pełniąc służbę oddali swoje życie.

Tablica podzielona jest na trzy części - jedną poświęcono policjantom poległym w latach 1920-1990, druga zawiera fragment roty ślubowania, które składają policjanci wstępujący do służby:"...strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia", w trzeciej zaś umieszczono tabliczki epitafijne z nazwiskami dziewięciu policjantów, którzy stracili życie po 1990 roku.

Śmierć ponieśli:
- starszy sierżant Marek Sienicki 15.06.1967 - 02.05.1992
- sierżant Dariusz Małowski 09.06.1969 - 08.09.1993
- starszy sierżant Sławomir Pałka 10.03.1968 - 08.07.1994 
- sierżant sztabowy Andrzej Siwczyk 10.02.1959 - 13.06.1999
- komisarz Mirosław Małczęć 04.02.1962 - 20.05.2002
- młodszy aspirant Tadeusz Świerkot 14.02.1970 - 20.05.2002
- sierżant Grzegorz Załoga 21.06.1980 - 10.08.2003
- podkomisarz Tadeusz Bartosik 02.03.1970 - 28.01.2006
- młodszy aspirant Ireneusz Sojka 05.02.1976 - 11.02.2009

Sylwetki poległych przedstawił naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Informacji mł.insp. Paweł Dratwiński, zaś po samym odsłonięciu tablicy głos zabrał Henryk Załoga, jako przedstawiciel rodzin policjantów, dziękując za pamięć o ich bliskich kultywowaną wśród funkcjonariuszy. Dyrektor biura historii i tradycji kom. Krzysztof Musielak podkreślił  jak wielką stratą jest każda śmierć i wyraził życzenie, aby liczba tabliczek epitafijnych umieszczonych na tablicy nie zwiększyła się. Z kolei komendant wojewódzki w swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że żadna z tych śmierci nie poszła na marne, że mogą one stanowić lekcje dla każdego policjanta, będąc też świadectwem tego, jak niebezpieczna jest policyjna służba. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Koniec psychozy strachu wśród kobiet w Zabrzu. Policja wytropiła zboczeńca
Koniec horroru i życia w strachu kobiet w śródmieściu Zabrza. Mężczyzna, który w okolicy podziemnego przejścia pod torami kolejowymi przy ul. Damrota (nieopodal stadionu Górnika Zabrze) napadał na kobiety, został wytropiony i zatrzymany przez zabrzańskich policjantów. Na wniosek prokuratury sąd wysłał go za kraty na co najmniej trzy miesiące. Jednakże za usiłowanie zgwałcenia trzech kobiet i doprowadzenia ich do tzw. innej czynności seksualnej, mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia. Kara ta może zostać zwiększona o połowę, gdyż podejrzany działał w warunkach recydywy. Zaledwie w 2015 roku opuścił mury więzienia, gdzie odsiadywał wyrok również za przestępstwa na tle seksualnym.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Michael Bartsch [TAZ]: "..."Różaniec do granic" został Euroregionowi Nysa oszczędzony"
Straszna, po prostu straszna jest ta niemiecka propaganda. Jest tak nieznośna, tak nachalna, że nawet gdyby się człowiek bronił przed tym rękami i nogami, to jednak trudno nie doszukiwać się analogii do propagandy z tamtych najbardziej mrocznych czasów. Kiedyś miałem w ręku numer wychodzącej przed wojną (i w czasie wojny) bardzo popularnej na Śląsku gazety „Der Oberschlesische Wanderer" (Górnośląski wędrowiec) poświęconej w dużym stopniu tematyce polsko-niemieckiego pogranicza (w latach dwudziestych i wcześnej pojawiały się tam nawet teksty w języku polskim). Wierzcie mi, ale ta dzisiejsza Polen-Hetze bardzo przypomina i w niczym nie ustępuje - przynajmniej pod względem nachalności - tamtej antypolskiej nagonce z lat poprzedzających wojnę, choć oczywiście jej charakter jest nieco inny.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kolejne pieniądze na krakowski pomnik gen. Kuklińskiego
Przedstawiający pękający mur berliński i wygięte w łuk ostrze szabli jako symbol oficerskiego honoru monument ma stanąć - jak niedawno informowałem - wiosną br.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.