loading
Proszę czekać...
Policja na Śląsku pamięta o funkcjonariuszach poległych na służbie. Dziś odsłonięto poświęconą im tablicę
Opublikowano dnia 08.11.2017 20:51
W katowickiej Komendzie Wojewódzkiej Policji odsłonięta została tablica poświęcona stróżom prawa, którzy stracili życie na służbie. Jest to wyraz pamięci o tych funkcjonariuszach, którzy rotę ślubowania wypełnili do końca. W uroczystości wzięli udział bliscy poległych policjantów, a ich przedstawicielka odsłoniła ów monument wraz z szefem śląskiej policji nadinsp. Krzysztofem Justyńskim oraz kom. Krzysztofem Musielakiem - dyrektorem Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

Śląska Policja


Na uroczystość przybyli również wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Kochańczyk oraz bliscy policjantów, którzy pełniąc służbę oddali swoje życie.

Tablica podzielona jest na trzy części - jedną poświęcono policjantom poległym w latach 1920-1990, druga zawiera fragment roty ślubowania, które składają policjanci wstępujący do służby:"...strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia", w trzeciej zaś umieszczono tabliczki epitafijne z nazwiskami dziewięciu policjantów, którzy stracili życie po 1990 roku.

Śmierć ponieśli:
- starszy sierżant Marek Sienicki 15.06.1967 - 02.05.1992
- sierżant Dariusz Małowski 09.06.1969 - 08.09.1993
- starszy sierżant Sławomir Pałka 10.03.1968 - 08.07.1994 
- sierżant sztabowy Andrzej Siwczyk 10.02.1959 - 13.06.1999
- komisarz Mirosław Małczęć 04.02.1962 - 20.05.2002
- młodszy aspirant Tadeusz Świerkot 14.02.1970 - 20.05.2002
- sierżant Grzegorz Załoga 21.06.1980 - 10.08.2003
- podkomisarz Tadeusz Bartosik 02.03.1970 - 28.01.2006
- młodszy aspirant Ireneusz Sojka 05.02.1976 - 11.02.2009

Sylwetki poległych przedstawił naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Informacji mł.insp. Paweł Dratwiński, zaś po samym odsłonięciu tablicy głos zabrał Henryk Załoga, jako przedstawiciel rodzin policjantów, dziękując za pamięć o ich bliskich kultywowaną wśród funkcjonariuszy. Dyrektor biura historii i tradycji kom. Krzysztof Musielak podkreślił  jak wielką stratą jest każda śmierć i wyraził życzenie, aby liczba tabliczek epitafijnych umieszczonych na tablicy nie zwiększyła się. Z kolei komendant wojewódzki w swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że żadna z tych śmierci nie poszła na marne, że mogą one stanowić lekcje dla każdego policjanta, będąc też świadectwem tego, jak niebezpieczna jest policyjna służba. 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer

Obywatelu, ratuj się sam
Z wielu opracowywanych przez ostatnie lata dokumentów wynika, że obrona cywilna działa w Polsce tylko na papierze. Miejsce w schronach znajdzie w razie potrzeby tylko 1,37 proc. Polaków. Co co możemy liczyć w sytuacji zagrożenia? Obrona cywilna to Temat Tygodnia 46 nr TS.

Przybyli, zobaczyli, nic nie zrozumieli
Pracodawcy w Polsce nie chcą układów branżowych, nie widzą potrzeby ich negocjowania, nie dostrzegają korzyści wynikających z istnienia PUZP. Co gorsza, nie tylko oni tych korzyści nie widzą lub nie znają – gdyż problem dotyczy również polskich ministrów. Mirosław Miara

Wirtualny świat, rzeczywista wojna
W XXI w. do pokonania przeciwnika wcale nie potrzeba wielkich armii, nowoczesnych czołgów lub samolotów. Wojnę można wygrać, operując klawiaturą i myszką komputerową w komfortowym biurze. Łukasz Piotrowski
Najnowsze wydanie Tygodnika Solidarność nr 46/2017 już dostępne

Pobierz darmową aplikację do cyfrowego wydania Tygodnika Solidarność
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl
Blogi
avatar
Marcin
Kacprzak

Marcin Kacprzak: Murem za Beatą
Gdy tylko Prawo i Sprawiedliwość zdobyło władzę, to niemal od pierwszego dnia ich rządów najbardziej bałem się wielce prawdopodobnego momentu, w którym ktoś z tego obozu, nie mając nic ciekawszego do roboty, złapie za młotek i przychrzani sobie nim prosto w duży palec u stopy. Udawało się uniknąć tego scenariusza, lepiej lub gorzej, równo dwa lata. Młotek jednak wisi wciąż na ścianie i widzę, że pokusa by go użyć jest w PiS-ie bardzo, bardzo wysoka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Polska nie wykupi Zułowa
Wypowiedź wicepremiera kładzie chyba kres nadziejom litewskich Polaków.
avatar
Przemysław
Jarasz

[Ujawniamy] Poznaj Poznań... Jak samorządowe fundusze trafiały do Agory/AMS
Z kasy miast zarządzanych przez liberalnych polityków płyną szerokim - przynajmniej z punktu widzenia przeciętnego człowieka - strumieniem fundusze przeznaczone na akcje reklamowe (i inne) w liberalnych mediach. Odkryliśmy, że przez ostatnie 2-3 lata, grupa Agora S.A./AMS S.A. w Poznaniu zarządzanym przez - związanego z Platformą Obywatelską - prezydenta Jacka Jaśkowiaka otrzymała zlecenia na ponad 1,07 miliona złotych!
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.