loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Jakie zmiany w ordynacji wyborczej? PiS prezentuje projekt ustawy
Opublikowano dnia 10.11.2017 13:58
Jak poinformowała poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w kodeksie wyborczym. Celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej.

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach, tylko dwie kadencje dla burmistrzów, wójtów i prezydentów miast oraz wprowadzenie kamer w lokalach wyborczych – to najważniejsze z propozycji zmian w kodeksie wyborczym, które proponuje rząd.
 

To są zmiany, które przygotowywane były przez długi okres, one są efektem informacji, które do nas docierały, których byliśmy świadkami w procesie wyborczym, to są sygnały od ludzi, którzy są praktykami 


- tłumaczyła Beata Mazurek.
 

Dla wzmocnienia poczucia, że wyniki wyborów nie zostały "skręcone", kamery będą obecne w lokalach wyborczych. Mężowie zaufania zyskają możliwość uczestniczenia w całym procesie. Będą działały dwie komisje wyborcze 


- mówił poseł Łukasz Schreiber. Wyjaśnił, że jest to nawiązanie do modelu brytyjskiego: jedna komisja pracuje od rozpoczęcia, do zakończenia głosowania, a druga liczy głosy. Zaznaczył jednak, że liczenie głosów będzie odbywało się w obecności wszystkich członków komisji.

Wprowadzono także dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Obecne kadencje nie będą jednak brane pod uwagę; pierwsza kadencja ma liczyć się od 2018 roku. Rząd planuje także likwidację ordynacji większościowej na wszystkich szczeblach i wprowadzenie ordynacji proporcjonalnej. 
 

Skład rady gminy powinien odzwierciedlać wynik wyborczy. Tymczasem przy ordynacji większościowej to krzywe zwierciadło 


– stwierdził Schreiber. Organizacja wyborów ma przejść w ręce Państwowej Komisji Wyborczej.
 

Nie może być tak, że wójt, burmistrz czy prezydent miasta, który jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jest organizatorem wyborów 


– przekonywali posłowie.

źródło: do rzeczy, onet.pl


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

19-20 czerwca 1574 r. - ucieczka króla Henryka Walezego z Polski
444 lata temu, w nocy z 19 na 20 czerwca 1574 r., król Polski Henryk z rodu Walezjuszy zbiegł ze stołecznego Krakowa i wraz z kilkoma zaufanymi osobami uciekł do rodzinnej Francji, by objąć tron po zmarłym bracie Karolu IX.
avatar
Portal
Stoczniowy

[Wywiad] Konrad Konefał: PGZ Stocznia Wojenna szuka 150 pracowników i liczy na nowe kontrakty
– Jeżeli pozyskamy kontrakty w takim kształcie, do jakiego dążymy, będziemy potrzebowali nawet 150 nowych pracowników w drugim półroczu tego roku. Poszukujemy głównie pracowników produkcyjnych o różnych specjalnościach stoczniowych. Chcemy również uzupełnić wakaty na stanowiskach projektantów i technologów. Szeroko zakrojoną rekrutację zaczynamy z końcem czerwca – mówi prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał w rozmowie z Portalem Stoczniowym.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Coraz więcej krajów Europy Zachodniej przyznaje rację Polsce
Jeszcze kilka miesięcy temu Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej były bardzo mocno krytykowane przez establishment europejski za zdecydowany sprzeciw wobec polityki imigracyjnej Unii Europejskiej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.