loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Jakie zmiany w ordynacji wyborczej? PiS prezentuje projekt ustawy
Opublikowano dnia 10.11.2017 13:58
Jak poinformowała poinformowała rzecznik PiS Beata Mazurek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, klub PiS złożył w Sejmie projekt zmian w kodeksie wyborczym. Celem jest zwiększenie udziału obywateli w procesie wybierania, kontrolowania i funkcjonowania niektórych organów administracji państwowej.

T. Gutry - Tygodnik Solidarność
Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach, tylko dwie kadencje dla burmistrzów, wójtów i prezydentów miast oraz wprowadzenie kamer w lokalach wyborczych – to najważniejsze z propozycji zmian w kodeksie wyborczym, które proponuje rząd.
 

To są zmiany, które przygotowywane były przez długi okres, one są efektem informacji, które do nas docierały, których byliśmy świadkami w procesie wyborczym, to są sygnały od ludzi, którzy są praktykami 


- tłumaczyła Beata Mazurek.
 

Dla wzmocnienia poczucia, że wyniki wyborów nie zostały "skręcone", kamery będą obecne w lokalach wyborczych. Mężowie zaufania zyskają możliwość uczestniczenia w całym procesie. Będą działały dwie komisje wyborcze 


- mówił poseł Łukasz Schreiber. Wyjaśnił, że jest to nawiązanie do modelu brytyjskiego: jedna komisja pracuje od rozpoczęcia, do zakończenia głosowania, a druga liczy głosy. Zaznaczył jednak, że liczenie głosów będzie odbywało się w obecności wszystkich członków komisji.

Wprowadzono także dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Obecne kadencje nie będą jednak brane pod uwagę; pierwsza kadencja ma liczyć się od 2018 roku. Rząd planuje także likwidację ordynacji większościowej na wszystkich szczeblach i wprowadzenie ordynacji proporcjonalnej. 
 

Skład rady gminy powinien odzwierciedlać wynik wyborczy. Tymczasem przy ordynacji większościowej to krzywe zwierciadło 


– stwierdził Schreiber. Organizacja wyborów ma przejść w ręce Państwowej Komisji Wyborczej.
 

Nie może być tak, że wójt, burmistrz czy prezydent miasta, który jednocześnie ubiega się o kolejną kadencję, jest organizatorem wyborów 


– przekonywali posłowie.

źródło: do rzeczy, onet.pl


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.