loading
Proszę czekać...
Dziś przypada 344. rocznica triumfu Jana Sobieskiego nad Turkami w Bitwie pod Chocimiem
Opublikowano dnia 11.11.2017 11:15
Prawie 3,5 wieku temu hetman wielki koronny - Jan Sobieski pokonał wojska Husejna Paszy. Ta właśnie szarża, dzięki której wojska polskie zdobyły w imponującym stylu obóz turecki i rozbiły w proch armię osmańską stała się w niedługim czasie powodem wyboru hetmana Sobieskiego na króla Polski.

wikipedia/public domain/Franciszek Smuglewicz

11.11.1673r. hetman Jan Sobieski - Lew Lechistanu, rozgromił pod Chocimiem 35-tysięczną armię turecką. Zdobył 120 dział i świetnie zapatrzoną twierdzę. Turcy stracili ok.30 tys zabitych i wziętych do niewoli. Było to największe w dziejach polskie zwycięstwo w jednej bitwie

- pisze Wojskowe Biuro Historyczne.

 

źródło: TT


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Rosja oddaje Kuryle, ale może zyskuje coś więcej
Na spotkanie państw ASEAN, które odbywało się w Singapurze przybyła liczna rosyjska delegacja z prezydentem Putinem na czele. Przybyła w swoim stylu, tzn. z półtoragodzinnym opóźnieniem. Putin znany jest z tego, że każe swoim rozmówcom czekać – czekał Papież, ostatnio przybył w ostatnim momencie, oczywiście spóźniony, na uroczystości zakończenia I wojny światowej. Trudno powiedzieć czy jest to wynik pewnego chaosu organizacyjnego, czy celowe działanie mające na celu okazanie rozmówcom lekceważenia. Za czasów mojej młodości rozpowszechnionym był pogląd, że taki ostentacyjny brak punktualności jest przede wszystkim przejawem braku kultury. Ale nie oczekujmy zbyt wiele od rosyjskich oficjeli.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: WTEM!!
Hiobowscy bardzo spokojnie przyjęli to, co dla mamy Łukaszka było ekscytującą sensacją.\n- Peszard-Rytru zakłada nową partię!
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak zjeść lokalne konfitury polityczne i nie wylecieć z partii?
Liderzy, a także szefowie wojewódzkich struktur Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego muszą nieustannie przypominać działaczom terenowym, że wykluczone są jakiekolwiek alianse z politycznym wrogiem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.