loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
prof. dr hab. med. Ryszard Lauterbach: I Einstein był wcześniakiem
Opublikowano dnia 21.11.2017 19:00
"Zwykle terapii uporczywej nie stosuje się u dzieci, które urodziły się na granicy przeżywalności (w 22/23 tygodniu ciąży) i są w bardzo złym stanie klinicznym. Niestety, nie mamy szans, by je uratować. W każdej takiej sytuacji decyzję powinni podejmować rodzice, ale przede wszystkim lekarze" – mówi prof. dr hab. med. Ryszard Lauterbach, kierownik oddziału Klinicznego Neonatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

prof. dr hab. med. Ryszard Lauterbach, fot. arch
– 17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka…
– Warto wyjaśnić, że wcześniakami określane są wszystkie dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Tzw. noworodki donoszone, to dzieci urodzone między 37 a 40 tygodniem ciąży. Optymalną sytuacją jest urodzenie się w 40 tygodniu. Wówczas dziecko jest najlepiej przygotowane do tego, aby podjąć trud samodzielnego życia poza łonem swojej mamy.

– Jak ocenia Pan zainteresowanie problemem wcześniactwa w Polsce?
– Od dawna staramy się, aby tym problemem zainteresować nie tylko społeczeństwo, ale przede wszystkim przedstawicieli władzy. Są pewne pozytywne sygnały mówiące o tym, że problem wcześniactwa zaczyna być dostrzegany i doceniany. Takim momentem, który pozwala nam wierzyć, że będzie lepiej, była decyzja Ministerstwa Zdrowia o finansowaniu zakupu aparatury niezbędnej do monitorowania i leczenia najmniejszych pacjentów. Wsparcie otrzymają wiodące ośrodki w kraju, które zajmują się najtrudniejszymi przypadkami wcześniaków. Decyzja resortu zdrowia daje dużą nadzieję, że jeśli tak dalej będzie, wówczas będziemy mieli coraz lepsze wyniki, a nasi mali pacjenci coraz większe szanse na przeżycie...

 


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: ZLP nie zasiedział Oleandrów
Władze Krakowa są gotowe na rozpoczęcie remontu Domu im. Józefa Piłsudskiego jeszcze przed definitywnym zakończeniem sporu prawnego.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Kulinaria i konspiracja
- Dzisiaj gotuję obiad - oświadczyła siostra Łukaszka.\nWywołała tym samym u Hiobowskich atak paniki, bowiem jej umiejętności kulinarne cieszyły się poważaniem, ale nie takim jak chciała. Tata Łukaszka twierdził, że jej rosół może śmiało konkurować ze śliną Obcego.
avatar
Przemysław
Jarasz

Mężczyzna zadał partnerce 20 ciosów śrubokrętem w głowę w obecności ich rocznego dziecka
W obecności zaledwie rocznej córeczki, 42-letni mężczyzna okrutnie uśmiercił swą 33-letnią partnerkę w ich mieszkaniu przy ul. Czarnieckiego w Zabrzu. A działo się to dokładnie w Dniu Kobiet. Jak ustalił lokalny "Głos Zabrza i Rudy Śl.", zabrzanin zadał swej ukochanej, a zarazem matce swego dziecka około 20 (!) ciosów śrubokrętem krzyżakowym w głowę i jej okolice, a także w inne części ciała. Ofiara nie miała szans na ratunek, zaś sam sprawca został szybko zatrzymany przez policję na miejscu tragedii po tym, gdy sam zadzwonił na numer 112 z szokującą wiadomością. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu dożywocie. Tymczasem jak ustaliliśmy, zamordowana kobieta już przed miesiącem ratowała się ucieczką przed agresywnym partnerem do domu samotnej matki w Zabrzu-Rokitnicy. Niestety, wbrew podpowiedziom tamtejszego personelu, nie zerwała definitywnie kontaktów z oprawcą i co rusz się z nim spotykała.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.