loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Brać każdego człowieka z najlepszej strony
Opublikowano dnia 22.11.2017 08:53
13 listopada odeszła wielka postać polskiej kultury – Alina Janowska. Niezapomniana odtwórczyni ról w „Zakazanych piosenkach”, „Wojnie domowej”, „Rozmowach kontrolowanych” czy „Złotopolskich” zmarła w wieku 94 lat. 

fot. K. Kuczyk/Forum
Magdalena Zarzycka

Życiorysem mogłaby obdarować kilka osób. Była jedną z największych polskich aktorek, dzielną łączniczką w powstaniu warszawskim, aktywną działaczką społeczną oraz niezwykle energetycznym, ciepłym i dowcipnym człowiekiem. Wyjątkowo wszechstronna artystka, grała w filmach i teatrze, na estradzie i w telewizji, śpiewała, tańczyła, była świetną parodystką i mistrzynią monologu. 

Początki kariery
Początkowo zajmowała się tańcem – w czasie okupacji uczyła się go u profesor Janiny Mieczyńskiej. Po wojnie występowała jako tancerka i piosenkarka na deskach łódzkiego teatru Syrena i Domu Żołnierza, w kabarecie Gong, a także uczyła rytmiki dzieci oraz studentów Szkoły Teatralnej. Karierę aktorską zaczęła przypadkiem – a przypadek, jak podkreślała artystka, odgrywał w jej życiu wielką rolę. Najpierw w Syrenie została wypatrzona przez asystenta Leonarda Buczkowskiego, reżysera pierwszego powojennego filmu „Zakazane piosenki”. Janowska zadebiutowała aktorsko w tej produkcji, grając zapamiętany epizod ulicznej śpiewaczki. Potem na schodach biura kina polskiego w Łodzi natknęła się na Wandę Jakubowską, która akurat kompletowała obsadę do filmu „Ostatni etap”. Nieznana wówczas Alinie reżyserka wykrzyknęła pokazując na Janowską: „O, ta zagra Dessę”. I tak wyglądały starania o drugą rolę początkującej aktorki. Z kolei w powstałej dwa lata później komedii „Skarb” zagrała drugoplanową rolę kobiecą u boku takich gwiazd jak Danuta Szaflarska, Adolf Dymsza czy Jerzy Duszyński. Dzięki tym filmom i ona stała się gwiazdą na wielką skalę...

   


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl o. Jacek Norkowski Czy pobieramy narządy od żywych ludzi?
Blogi
avatar
Barbara
Piela

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowe plastusie Barbary Pieli: Pucz 2016
"Pucz", plakat, plastelina, skala 1:6
avatar
Fundacja
Łączka

Tadeusz Płużański: Rozbieramy Pałac Stalina w Warszawie
Do udziału w komitecie zapraszamy historyków, dziennikarzy, społeczników, opozycjonistów w PRL, niepodległościowców i wszystkich, którzy mają Polskę w sercu! - pisze Tadeusz Płużański Prezes Fundacji Łączka
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Adwent a komercja
Czy wierni wsłuchają się w to ważne napomnienie? Śmiem wątpić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.