loading
Proszę czekać...
Nie gorsi niż Niemcy
Opublikowano dnia 22.11.2017 19:00
Związkowcy z Volkswagen Poznań negocjują z zarządem spółki wyższe wynagrodzenia. Chcą, by pensje pracowników spółki nie odbiegały od płac osób zatrudnionych przez koncern na Słowacji, w Czechach i w Niemczech.

fot. materiały Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „S”
Barbara Michałowska

W czerwcu tego roku pracownicy VW Słowacja zorganizowali pierwszy w historii tej spółki (działającej od 1991 roku) strajk płacowy. Jak podawały media, pracę przerwało ok. 70 proc. załogi spośród ok. 12 tys. zatrudnionych w fabryce robotników.

Słowacy już mają podwyżki
Protestujących Słowaków poparł premier Robert Fico. – Dlaczego firma, która produkuje jedne z najbardziej luksusowych samochodów, płaci słowackim pracownikom jedną trzecią tego, co w zachodnich krajach? Słowacy są bardzo wydajnymi pracownikami, więc zasługują na podwyżkę – mówił.

Sześciodniowy strajk zakończył się podpisaniem porozumienia między przedstawicielami załogi a kierownictwem spółki. Na jego podstawie w najbliższym czasie płace pracowników mają w kilku etapach wzrosnąć średnio o 13,5 proc. Ponadto pracownicy otrzymają jednorazową premię w wysokości 500 euro. Wcześniej średnia płaca pracowników VW Słowacja wynosiła 1,8 tys. euro. Po sukcesie pracowników Volkswagena na Słowacji o podwyżki postanowili zawalczyć Czesi ze Skoda Auto.

Podzielić się zyskami
Polscy związkowcy w sierpniu tego roku wystosowali do kierownictwa spółki 11 postulatów. Najważniejszy z nich to podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł, tak, aby pracownicy Volkswagen Poznań nie zarabiali mniej niż ich koledzy w zakładach VW Słowacja i Skoda Czechy. Obecnie średnie wynagrodzenie w spółce wynosi 6,5 tys. zł brutto.
– Średnia to nie wszystko. Wielu pracowników zarabia mniej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Resortowy
Renegat

Wyniki sondażowe – subiektywna analiza
Pierwsze wyniki sondażowe po godz. 21:00, które dają zjednoczonej prawicy tylko, tak tylko 32,3 % uważam, mimo wszystko za porażkę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wyborcze esemesy
Mam nadzieję, że nikt, kto wysłał dzisiaj esemesa lub odbył rozmowę telefoniczną o kandydatach do samorządów nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.