loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Nie gorsi niż Niemcy
Opublikowano dnia 22.11.2017 19:00
Związkowcy z Volkswagen Poznań negocjują z zarządem spółki wyższe wynagrodzenia. Chcą, by pensje pracowników spółki nie odbiegały od płac osób zatrudnionych przez koncern na Słowacji, w Czechach i w Niemczech.

fot. materiały Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „S”
Barbara Michałowska

W czerwcu tego roku pracownicy VW Słowacja zorganizowali pierwszy w historii tej spółki (działającej od 1991 roku) strajk płacowy. Jak podawały media, pracę przerwało ok. 70 proc. załogi spośród ok. 12 tys. zatrudnionych w fabryce robotników.

Słowacy już mają podwyżki
Protestujących Słowaków poparł premier Robert Fico. – Dlaczego firma, która produkuje jedne z najbardziej luksusowych samochodów, płaci słowackim pracownikom jedną trzecią tego, co w zachodnich krajach? Słowacy są bardzo wydajnymi pracownikami, więc zasługują na podwyżkę – mówił.

Sześciodniowy strajk zakończył się podpisaniem porozumienia między przedstawicielami załogi a kierownictwem spółki. Na jego podstawie w najbliższym czasie płace pracowników mają w kilku etapach wzrosnąć średnio o 13,5 proc. Ponadto pracownicy otrzymają jednorazową premię w wysokości 500 euro. Wcześniej średnia płaca pracowników VW Słowacja wynosiła 1,8 tys. euro. Po sukcesie pracowników Volkswagena na Słowacji o podwyżki postanowili zawalczyć Czesi ze Skoda Auto.

Podzielić się zyskami
Polscy związkowcy w sierpniu tego roku wystosowali do kierownictwa spółki 11 postulatów. Najważniejszy z nich to podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł, tak, aby pracownicy Volkswagen Poznań nie zarabiali mniej niż ich koledzy w zakładach VW Słowacja i Skoda Czechy. Obecnie średnie wynagrodzenie w spółce wynosi 6,5 tys. zł brutto.
– Średnia to nie wszystko. Wielu pracowników zarabia mniej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.