loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Nie gorsi niż Niemcy
Opublikowano dnia 22.11.2017 19:00
Związkowcy z Volkswagen Poznań negocjują z zarządem spółki wyższe wynagrodzenia. Chcą, by pensje pracowników spółki nie odbiegały od płac osób zatrudnionych przez koncern na Słowacji, w Czechach i w Niemczech.

fot. materiały Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „S”
Barbara Michałowska

W czerwcu tego roku pracownicy VW Słowacja zorganizowali pierwszy w historii tej spółki (działającej od 1991 roku) strajk płacowy. Jak podawały media, pracę przerwało ok. 70 proc. załogi spośród ok. 12 tys. zatrudnionych w fabryce robotników.

Słowacy już mają podwyżki
Protestujących Słowaków poparł premier Robert Fico. – Dlaczego firma, która produkuje jedne z najbardziej luksusowych samochodów, płaci słowackim pracownikom jedną trzecią tego, co w zachodnich krajach? Słowacy są bardzo wydajnymi pracownikami, więc zasługują na podwyżkę – mówił.

Sześciodniowy strajk zakończył się podpisaniem porozumienia między przedstawicielami załogi a kierownictwem spółki. Na jego podstawie w najbliższym czasie płace pracowników mają w kilku etapach wzrosnąć średnio o 13,5 proc. Ponadto pracownicy otrzymają jednorazową premię w wysokości 500 euro. Wcześniej średnia płaca pracowników VW Słowacja wynosiła 1,8 tys. euro. Po sukcesie pracowników Volkswagena na Słowacji o podwyżki postanowili zawalczyć Czesi ze Skoda Auto.

Podzielić się zyskami
Polscy związkowcy w sierpniu tego roku wystosowali do kierownictwa spółki 11 postulatów. Najważniejszy z nich to podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł, tak, aby pracownicy Volkswagen Poznań nie zarabiali mniej niż ich koledzy w zakładach VW Słowacja i Skoda Czechy. Obecnie średnie wynagrodzenie w spółce wynosi 6,5 tys. zł brutto.
– Średnia to nie wszystko. Wielu pracowników zarabia mniej...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jacek
Matysiak

Polska-Izrael. Ostra debata między ofiarami kata...
Im więcej wszystko się zmienia tym bardziej pozostaje takie same. Czekamy na “Dobrą Zmianę” w przemienieniu eksterytorialnych żydowskich placówek ziejących antypolskim jadem i pogardą dla prawdy, a utrzymywanych z kieszeni polskiego podatnika, w instytucje służące historycznej prawdzie. Chodzi tu o kierownictwo Muzeum w Auschwitz, Muzeum Polin i kilka innych ośrodków, na które łożą Polacy, aby ich i ich najświętsze idee i wartości brutalnie i chamsko opluwano. Niestety jeśli miotła “Dobrej Zmiany” już się zdarła Polacy będą zobligowani szukać nowej. Takiej polskiej miotły, która wymiecie te błazeńskie umizgi elit polskiego budżetu w kierunku rozpuszczonych jak dziadowskie bicze przez poprzednie reżimy, rozmaite antypolskie atrapy. Przyjaźń polsko-żydowska przypomina Globalne Ocieplenie wszyscy o niej mówili i ją sponsorowali dopóki nie odczuli prawdziwego oziębienia.
avatar
Przemysław
Jarasz

Dziewięciu zatrzymanych, 237 zarzutów karnych. Policja na Śląsku rozbiła narkotykowy gang pseudokibiców
Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem dużymi ilościami narkotyków i środków psychotropowych na terenie województwa śląskiego. Dziewięciu zatrzymanych usłyszało w sumie 237 zarzutów m.in. wprowadzenia na czarny rynek ponad 100 kg narkotyków wartych około 4 miliony złotych. Sześciu z podejrzanych, zostało już tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 12 lat więzienia. Większa część gangu to mieszkańcy Zabrza, prawdopodobnie związani ze środowiskiem pseudokibiców Górnika.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Te pomniki muszą stanąć!
Apeluję do władz Krakowa o zrealizowanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo dawno temu podjętych uchwał.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.