loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dr Karbownik: Skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy
Opublikowano dnia 23.11.2017 16:08
W świetle statystyk skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy, którzy urodzili się w terminie. Różnice między nimi są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w ich rozwoju fizycznym – mówi dr Krzysztof Karbownik w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Tygodnik Solidarność
Barbara Michałowska - "Pokonać ograniczenia"

– Jak w późniejszym życiu radzą sobie skrajne wcześniaki w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie?

– Wraz z zespołem naukowców zbadaliśmy, jaki wpływ na wyniki edukacyjne dzieci urodzonych na Florydzie ma to, w którym tygodniu ciąży odbył się ich poród. Okazało się, że dzieci urodzone w 23. i 24. tygodniu ciąży w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie (czyli w 39, 40 lub 41 tygodniu ciąży) mają gorsze wyniki w nauce. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że będą one gotowe do rozpoczęcia nauki przedszkolnej na czas, a w późniejszych latach – że zostaną zakwalifikowane do programu dla dzieci szczególnie uzdolnionych. Te różnice są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w rozwoju fizycznym skrajnych wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie.

Pamiętajmy jednak, że bardzo wiele dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży umiera w ciągu pierwszego roku życia. Z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dla Florydy wynika, że w tym stanie do pierwszego roku dożyło jedynie ok. 49 proc. dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży (średnia z lat 1994-2002). Te, którym się to udaje, są najsilniejsze biologicznie...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Etyczna busola i polityczna codzienność
Kierowanie się wysokimi wartościami moralnymi wystawia dobre świadectwo każdemu przywódcy politycznemu, ale dobrze jest też pozyskać poważnych sojuszników w tej delikatnej materii.
avatar
Jacek
Matysiak

Polska-Izrael. Ostra debata między ofiarami kata...
Im więcej wszystko się zmienia tym bardziej pozostaje takie same. Czekamy na “Dobrą Zmianę” w przemienieniu eksterytorialnych żydowskich placówek ziejących antypolskim jadem i pogardą dla prawdy, a utrzymywanych z kieszeni polskiego podatnika, w instytucje służące historycznej prawdzie. Chodzi tu o kierownictwo Muzeum w Auschwitz, Muzeum Polin i kilka innych ośrodków, na które łożą Polacy, aby ich i ich najświętsze idee i wartości brutalnie i chamsko opluwano. Niestety jeśli miotła “Dobrej Zmiany” już się zdarła Polacy będą zobligowani szukać nowej. Takiej polskiej miotły, która wymiecie te błazeńskie umizgi elit polskiego budżetu w kierunku rozpuszczonych jak dziadowskie bicze przez poprzednie reżimy, rozmaite antypolskie atrapy. Przyjaźń polsko-żydowska przypomina Globalne Ocieplenie wszyscy o niej mówili i ją sponsorowali dopóki nie odczuli prawdziwego oziębienia.
avatar
Przemysław
Jarasz

Dziewięciu zatrzymanych, 237 zarzutów karnych. Policja na Śląsku rozbiła narkotykowy gang pseudokibiców
Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem dużymi ilościami narkotyków i środków psychotropowych na terenie województwa śląskiego. Dziewięciu zatrzymanych usłyszało w sumie 237 zarzutów m.in. wprowadzenia na czarny rynek ponad 100 kg narkotyków wartych około 4 miliony złotych. Sześciu z podejrzanych, zostało już tymczasowo aresztowanych. Grozi im do 12 lat więzienia. Większa część gangu to mieszkańcy Zabrza, prawdopodobnie związani ze środowiskiem pseudokibiców Górnika.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.