loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dr Karbownik: Skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy
Opublikowano dnia 23.11.2017 16:08
W świetle statystyk skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy, którzy urodzili się w terminie. Różnice między nimi są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w ich rozwoju fizycznym – mówi dr Krzysztof Karbownik w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Tygodnik Solidarność
Barbara Michałowska - "Pokonać ograniczenia"

– Jak w późniejszym życiu radzą sobie skrajne wcześniaki w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie?

– Wraz z zespołem naukowców zbadaliśmy, jaki wpływ na wyniki edukacyjne dzieci urodzonych na Florydzie ma to, w którym tygodniu ciąży odbył się ich poród. Okazało się, że dzieci urodzone w 23. i 24. tygodniu ciąży w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie (czyli w 39, 40 lub 41 tygodniu ciąży) mają gorsze wyniki w nauce. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że będą one gotowe do rozpoczęcia nauki przedszkolnej na czas, a w późniejszych latach – że zostaną zakwalifikowane do programu dla dzieci szczególnie uzdolnionych. Te różnice są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w rozwoju fizycznym skrajnych wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie.

Pamiętajmy jednak, że bardzo wiele dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży umiera w ciągu pierwszego roku życia. Z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dla Florydy wynika, że w tym stanie do pierwszego roku dożyło jedynie ok. 49 proc. dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży (średnia z lat 1994-2002). Te, którym się to udaje, są najsilniejsze biologicznie...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Dr Waldemar Kozioł Udomowienie nie polonizacja banków
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Rodzinny sadysta i gwałciciel z wyrokiem 25 lat więzienia. Wcześniej prokuratura 3 razy umarzała sprawę
Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wczoraj w mocy karę 25 lat pozbawienia wolności dla Mariusza Sz. – antybohatera głośnej sprawy z Pucka, który zgotował istny koszmar swym najbliższym. Skazany przez cztery lata znęcał się ze szczególnym okrucieństwem nad żoną oraz dwiema małoletnimi córkami. Pozbawił małżonkę wolności przetrzymując ją w piwnicy i wielokrotnie gwałcąc. Molestował również seksualnie 4-letnią córeczkę. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że w latach 2011-2013 Prokuratura Rejonowa w Pucku trzykrotnie decydowała o umorzeniu tego śledztwa i odrzucała zażalenia pokrzywdzonej. Po interwencji Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry okazało się, że decyzje te zapadały przedwcześnie i były nieuzasadnione.
avatar
Przemysław
Jarasz

Festiwal absurdów. Wojewoda wzywa do wygaszenia mandatu radnemu, a członkowie PiS się wstrzymują
Rada Miasta w Zabrzu w ogóle nie zajęła się uchwałą w sprawie wygaszenia mandatu rademu rządzącego miastem ugrupowania „Skutecznych dla Zabrza” Damianowi Trześniewskiemu – byłemu piłkarzowi Górnika. A do takiego kroku został wezwany formalnie zabrzański samorząd przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka. Z pomocą koledze przyszli partnerzy klubowi radnego, którzy już na samym wstępie sesji – nie uznając ewidentnych faktów potwierdzonych po interwencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez nadzór prawny wojewody – zdjęli projekt uchwały z porządku obrad bez rozpatrywania go i głosowania nad nim. Dziwne było to, iż w decydowaniu o losach dokumentu w swej własnej sprawie głosował sam zainteresowany. W osłupienie jednak wprowadzić mogła reakcja wszystkich czterech radnych PiS – wbrew stanowisku ministerstwa własnego rządu i jego wojewody – wstrzymali się od głosu.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Zakopane kupiło "Palace"
„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.”
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.