loading
Proszę czekać...
Dr Karbownik: Skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy
Opublikowano dnia 23.11.2017 16:08
W świetle statystyk skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy, którzy urodzili się w terminie. Różnice między nimi są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w ich rozwoju fizycznym – mówi dr Krzysztof Karbownik w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Tygodnik Solidarność
Barbara Michałowska - "Pokonać ograniczenia"

– Jak w późniejszym życiu radzą sobie skrajne wcześniaki w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie?

– Wraz z zespołem naukowców zbadaliśmy, jaki wpływ na wyniki edukacyjne dzieci urodzonych na Florydzie ma to, w którym tygodniu ciąży odbył się ich poród. Okazało się, że dzieci urodzone w 23. i 24. tygodniu ciąży w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie (czyli w 39, 40 lub 41 tygodniu ciąży) mają gorsze wyniki w nauce. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że będą one gotowe do rozpoczęcia nauki przedszkolnej na czas, a w późniejszych latach – że zostaną zakwalifikowane do programu dla dzieci szczególnie uzdolnionych. Te różnice są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w rozwoju fizycznym skrajnych wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie.

Pamiętajmy jednak, że bardzo wiele dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży umiera w ciągu pierwszego roku życia. Z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dla Florydy wynika, że w tym stanie do pierwszego roku dożyło jedynie ok. 49 proc. dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży (średnia z lat 1994-2002). Te, którym się to udaje, są najsilniejsze biologicznie...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Resortowy
Renegat

Wyniki sondażowe – subiektywna analiza
Pierwsze wyniki sondażowe po godz. 21:00, które dają zjednoczonej prawicy tylko, tak tylko 32,3 % uważam, mimo wszystko za porażkę.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Niepodległościowa duma na ulicach Krakowa
Około 10 tysięcy uczniów z całej Małopolski przemaszerowało w piątek z Wawelu do parku im. doktora Henryka Jordana w ramach „Widowiska Dumy i Radości”.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wyborcze esemesy
Mam nadzieję, że nikt, kto wysłał dzisiaj esemesa lub odbył rozmowę telefoniczną o kandydatach do samorządów nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.