loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Dr Karbownik: Skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy
Opublikowano dnia 23.11.2017 16:08
W świetle statystyk skrajne wcześniaki w późniejszych latach radzą sobie w szkole gorzej niż ich rówieśnicy, którzy urodzili się w terminie. Różnice między nimi są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w ich rozwoju fizycznym – mówi dr Krzysztof Karbownik w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Tygodnik Solidarność
Barbara Michałowska - "Pokonać ograniczenia"

– Jak w późniejszym życiu radzą sobie skrajne wcześniaki w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie?

– Wraz z zespołem naukowców zbadaliśmy, jaki wpływ na wyniki edukacyjne dzieci urodzonych na Florydzie ma to, w którym tygodniu ciąży odbył się ich poród. Okazało się, że dzieci urodzone w 23. i 24. tygodniu ciąży w porównaniu do dzieci urodzonych o czasie (czyli w 39, 40 lub 41 tygodniu ciąży) mają gorsze wyniki w nauce. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo, że będą one gotowe do rozpoczęcia nauki przedszkolnej na czas, a w późniejszych latach – że zostaną zakwalifikowane do programu dla dzieci szczególnie uzdolnionych. Te różnice są jednak mniejsze niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę duże rozbieżności w rozwoju fizycznym skrajnych wcześniaków i dzieci urodzonych o czasie.

Pamiętajmy jednak, że bardzo wiele dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży umiera w ciągu pierwszego roku życia. Z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dla Florydy wynika, że w tym stanie do pierwszego roku dożyło jedynie ok. 49 proc. dzieci urodzonych w 23. i 24. tygodniu ciąży (średnia z lat 1994-2002). Te, którym się to udaje, są najsilniejsze biologicznie...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Portal
Stoczniowy

PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów
Państwowa stocznia należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła szeroką rekrutację. Firma zamierza w najbliższym czasie zatrudnić ok. 150 osób. Potrzebni są spawacze, monterzy, elektromonterzy, elektrycy, rurarze, malarze, elektronicy, automatycy. Stocznia Wojenna szuka też technologów i projektantów, spółka podała w komunikacie.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Gafa Putina, niedopatrzenie ochroniarzy innych VIP-ów"
Prezydentowi Rosji zabrakło refleksu i wyczucia sytuacji, co w niczym nie zwalnia jednak z odpowiedzialności za ten skandal służb ochrony pozostałych moknących w deszczu na Łużnikach VIP-ów.
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.