loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Pracownik socjalny, zawód niedoceniony
Opublikowano dnia 14.12.2017 16:00
Pracownik socjalny to formalnie zawód dość młody, chociaż ma długą historię, związaną początkowo z dobroczynnością i działaniami społeczników. Państwowy system opieki społecznej w Polsce powstał w roku 1923, wraz z ustawą o opiece społecznej.

Fotolia
Agnieszka Kochańska

Dobrowolność, która początkowo opierała się głównie na dobroczynności, została zastąpiona obowiązkiem udzielania świadczeń z funduszy publicznych.

Nowe potrzeby, nowe zadania
Lata dziewięćdziesiąte XX w. przyniosły głęboką reformę systemu zabezpieczenia społecznego, a nowa ustawa o pomocy społecznej stała się odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne. Ugruntowała ona pozycję pracownika socjalnego poprzez rozwój form pomocy niematerialnej. Instytucjonalny system pomocy społecznej objął swoją działalnością pomoc środowiskową w miejscu zamieszkania. Konieczność kolejnych zmian przepisów wymusiła akcesja Polski do UE, co skutkowało uchwaleniem kolejnej ustawy o pomocy społecznej, która weszła w życie 1 maja 2004 r. i choć nowelizowana wielokrotnie, obowiązuje do dzisiaj.

Jak oni pracują
Mimo tak licznych przemian w systemie pomocy społecznej, które doprowadziły do całkowitej profesjonalizacji zawodu pracownika socjalnego, ta grupa zawodowa nigdy nie doczekała się ustawy o wykonywaniu zawodu, co niewątpliwie podniosłoby jego prestiż. A oczekiwania i wymagania stojące przed nimi są bardzo duże...
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Wyborcze esemesy
Mam nadzieję, że nikt, kto wysłał dzisiaj esemesa lub odbył rozmowę telefoniczną o kandydatach do samorządów nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
avatar
Resortowy
Renegat

Resortowy Renegat: Cisza wyborcza…
Od wielu lat, kiedy dostęp do sieci jest powszechny, politycy publicyści czy komentatorzy zadają sobie pytane, właśnie o ową ciszę wyborczą.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: W Pardubicach odbyło się święto polskiego żużla
Dziś cisza wyborcza - a więc będzie o sporcie. W Czechach (Pardubice) odbył się decydujący o tytule mistrza świata juniorów na żużlu trzeci turniej IMŚJ ( poprzednie w Polsce i na Łotwie). Wygrał go Polak, mistrzem został Polak, wicemistrzem tez Polak. Poniżej publikuję wywiad, którego udzieliłem na ten temat „Tygodnikowi Żużlowemu”. Rozmawiał ze mną red Radosław Zieliński.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.