loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Pracownik socjalny, zawód niedoceniony
Opublikowano dnia 14.12.2017 16:00
Pracownik socjalny to formalnie zawód dość młody, chociaż ma długą historię, związaną początkowo z dobroczynnością i działaniami społeczników. Państwowy system opieki społecznej w Polsce powstał w roku 1923, wraz z ustawą o opiece społecznej.

Fotolia
Agnieszka Kochańska

Dobrowolność, która początkowo opierała się głównie na dobroczynności, została zastąpiona obowiązkiem udzielania świadczeń z funduszy publicznych.

Nowe potrzeby, nowe zadania
Lata dziewięćdziesiąte XX w. przyniosły głęboką reformę systemu zabezpieczenia społecznego, a nowa ustawa o pomocy społecznej stała się odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne. Ugruntowała ona pozycję pracownika socjalnego poprzez rozwój form pomocy niematerialnej. Instytucjonalny system pomocy społecznej objął swoją działalnością pomoc środowiskową w miejscu zamieszkania. Konieczność kolejnych zmian przepisów wymusiła akcesja Polski do UE, co skutkowało uchwaleniem kolejnej ustawy o pomocy społecznej, która weszła w życie 1 maja 2004 r. i choć nowelizowana wielokrotnie, obowiązuje do dzisiaj.

Jak oni pracują
Mimo tak licznych przemian w systemie pomocy społecznej, które doprowadziły do całkowitej profesjonalizacji zawodu pracownika socjalnego, ta grupa zawodowa nigdy nie doczekała się ustawy o wykonywaniu zawodu, co niewątpliwie podniosłoby jego prestiż. A oczekiwania i wymagania stojące przed nimi są bardzo duże...
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Niemieccy artyści i politycy podpisują petycję przeciw "nacjonalistycznym" rządom Polski
Niemieccy artyści i politycy podpisują petycję przeciwko: "prawicowo-nacjonalistycznym rządom Polski, Węgier i Austrii, które próbują zaprząc scenę artystyczną do swych [politycznych] celów" i ograniczają wolność artystyczną.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Blisko 70% Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową
Ukazał się właśnie raport sporządzony przez Krajowy Rejestr Długów (KRD) pod tytułem „Raport statystycznego Polaka” za rok 2017, z którego wynika, że aż 68% mieszkańców naszego kraju pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a tylko 22% przyznało, że jego sytuacja finansowa się pogorszyła.
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: iluzjonista
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.