loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Pracownik socjalny, zawód niedoceniony
Opublikowano dnia 14.12.2017 16:00
Pracownik socjalny to formalnie zawód dość młody, chociaż ma długą historię, związaną początkowo z dobroczynnością i działaniami społeczników. Państwowy system opieki społecznej w Polsce powstał w roku 1923, wraz z ustawą o opiece społecznej.

Fotolia
Agnieszka Kochańska

Dobrowolność, która początkowo opierała się głównie na dobroczynności, została zastąpiona obowiązkiem udzielania świadczeń z funduszy publicznych.

Nowe potrzeby, nowe zadania
Lata dziewięćdziesiąte XX w. przyniosły głęboką reformę systemu zabezpieczenia społecznego, a nowa ustawa o pomocy społecznej stała się odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne. Ugruntowała ona pozycję pracownika socjalnego poprzez rozwój form pomocy niematerialnej. Instytucjonalny system pomocy społecznej objął swoją działalnością pomoc środowiskową w miejscu zamieszkania. Konieczność kolejnych zmian przepisów wymusiła akcesja Polski do UE, co skutkowało uchwaleniem kolejnej ustawy o pomocy społecznej, która weszła w życie 1 maja 2004 r. i choć nowelizowana wielokrotnie, obowiązuje do dzisiaj.

Jak oni pracują
Mimo tak licznych przemian w systemie pomocy społecznej, które doprowadziły do całkowitej profesjonalizacji zawodu pracownika socjalnego, ta grupa zawodowa nigdy nie doczekała się ustawy o wykonywaniu zawodu, co niewątpliwie podniosłoby jego prestiż. A oczekiwania i wymagania stojące przed nimi są bardzo duże...
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Były prominentny polityk śląskiej lewicy jest zbyt chory na więzienie, ale miał siły na rozrywkę
Być może to już jutro Sąd Rejonowy w Zabrzu zdecyduje ostatecznie o losach byłego wiceprezydenta Zabrza Jerzego W., prawomocnie skazanego na karę więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Ten były samorządowiec i wpływowy onegdaj działacz lewicy na Śląsku w zasadzie powinien był już trafić za kraty, lecz próbuje od pewnego czasu udowodnić przed zabrzańskim sądem, iż po orzeczeniu wyroku tak poważnie podupadł na zdrowiu, że nie może trafić do więzienia. Tymczasem jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., Jerzy W. jeszcze do późnej jesieni ub.r., a nawet wiosną br. pojawiał się na meczach Górnika Zabrze i to pomimo tęgiego chłodu i zimowych wręcz warunków atmosferycznych. Zaś po nastaniu nowego roku brał udział nie tylko w opłatku środowisk biznesowych Zabrza, ale wręcz uczestniczył w zabawie karnawałowej. Jest też i inna kluczowa wątpliwość – czy Jerzy W. powinien być opiniowany przez miejscowych biegłych lekarzy sądowych m.in. pod kątem zaburzeń sercowych, skoro zarówno on, jak i jego małżonka – Anna powszechnie znani są ze ścisłych kontaktów ze światem śląskiej kardiologii medycznej?
avatar
Elżbieta
Połomska

Elżbieta Połomska: Marność nad marnościami
Przedkładanie jednego życia ludzkiego nad drugie jest okrutnym precedensem, a usprawiedliwianie tego „realiami polityki społecznej” brzmi jak molochowy żart. Można mieć tylko nadzieję, że postawa p. poseł nie jest reprezentatywna dla całego ugrupowania PiS, które wyniosło panią na szczyty władzy. Chociaż opór tego obozu w procedowaniu tej i podobnych obywatelskich propozycji jest zaskakujący i głęboko niepokojący nas, wyborców.
avatar
Przemysław
Jarasz

64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej
Wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach o łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych oraz 641 osób pokrzywdzonych – to efekt działania piramidy finansowej stworzonej przez dwóch mężczyzn z Kalisza i okolic. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 47-latka na karę 12 lat pozbawienia wolności, 700 tysięcy złotych grzywny, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych. Drugi z mężczyzn usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, obowiązek zapłaty 250 tys. złotych grzywny oraz zobowiązano go do uiszczenia 160 tysięcy złotych kosztów sądowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.