loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Pracownik socjalny, zawód niedoceniony
Opublikowano dnia 14.12.2017 16:00
Pracownik socjalny to formalnie zawód dość młody, chociaż ma długą historię, związaną początkowo z dobroczynnością i działaniami społeczników. Państwowy system opieki społecznej w Polsce powstał w roku 1923, wraz z ustawą o opiece społecznej.

Fotolia
Agnieszka Kochańska

Dobrowolność, która początkowo opierała się głównie na dobroczynności, została zastąpiona obowiązkiem udzielania świadczeń z funduszy publicznych.

Nowe potrzeby, nowe zadania
Lata dziewięćdziesiąte XX w. przyniosły głęboką reformę systemu zabezpieczenia społecznego, a nowa ustawa o pomocy społecznej stała się odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne. Ugruntowała ona pozycję pracownika socjalnego poprzez rozwój form pomocy niematerialnej. Instytucjonalny system pomocy społecznej objął swoją działalnością pomoc środowiskową w miejscu zamieszkania. Konieczność kolejnych zmian przepisów wymusiła akcesja Polski do UE, co skutkowało uchwaleniem kolejnej ustawy o pomocy społecznej, która weszła w życie 1 maja 2004 r. i choć nowelizowana wielokrotnie, obowiązuje do dzisiaj.

Jak oni pracują
Mimo tak licznych przemian w systemie pomocy społecznej, które doprowadziły do całkowitej profesjonalizacji zawodu pracownika socjalnego, ta grupa zawodowa nigdy nie doczekała się ustawy o wykonywaniu zawodu, co niewątpliwie podniosłoby jego prestiż. A oczekiwania i wymagania stojące przed nimi są bardzo duże...
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Helena Kmieć harcerską patronką
- Chciałyśmy, aby patronem naszej drużyny był ktoś bliski i realny, żyjący niedawno, w naszych czasach.
avatar
Natalia
Nitek

Natalia Nitek: Spadek po Forsterze
Nieopodal Wejherowa oraz Dębogórza, gdzie znajduje się firma POS Systems, której właścicielem jest Hans G., znajduje się Piaśnica. Jej lasy stały się mogiłą 12-14 tysięcy Polaków, Żydów, Węgrów, Czechów a także chorych psychicznie Niemców. Ich katem byli Niemcy.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Mazowiecki wolał Jaruzelskiego od Kaczorowskiego
Niestety, rządzili wówczas Polską ludzie niezbyt wielkiego formatu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.