loading
Proszę czekać...
[Fotorelacja] Pogrzeb Trzech Komandorów. Prezydent: Torturowani, skazani, zabici strzałem w tył głowy
Opublikowano dnia 17.12.2017 12:32
Trzech oficerów polskiej floty i obrony wybrzeża z 1939 r.: śp. kadm Stanisław Mieszkowski, śp. kadm Jerzy Staniewicz i śp. kmdr Zbigniew Przybyszewski, zamordowanych 65 lat temu przez komunistyczne władze spoczęło w Gdyni z należnymi bohaterom Rzeczypospolitej honorami. 65 lat obrońcy polskiego wybrzeża, zamordowani w zdradziecki sposób, czekali na ten moment. Na ceremonii pogrzebowej w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej obecny był Prezydent RP Andrzej Duda.

Izabela Pek

Torturowani, a następnie skazani i zabici strzałami w głowę w grudniu 1952 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie – za rzekome szpiegostwo i dywersję. Do końca byli wierni słowom przysięgi "Morze nasze morze wiernie ciebie będziem strzec". – Za to właśnie zobowiązanie oddali życie, bo bronili polskiego wybrzeża w 39 r. przed Niemcami, a potem wrócili do Polski po to, żeby nadal pełnić swoją służbę na morzu dla Rzeczypospolitej


– mówił Prezydent.

Z wielkim wzruszeniem przybyłem tu do Gdyni, żeby pokłonić się szczątkom bohaterów, które zostały wydobyte przez zespół wiceprezesa IPN pana prof. (Krzysztofa) Szwagrzyka. Piękna uroczystość, piękne miejsce. Sam bym chciał spocząć w  takim miejcu po śmieci. To miejsce pamięci o nich całego Narodu polskiego niech będzie zadośćuczynieniem za przestępstwa popełnione przez komunistyczny reżim i naszą spuścizną po czasie honoru, braterstwa i heroicznej służby. Musimy tę pamięć utrwalać z pokolenia na pokolenie, bo próbowano ich wymazać z pamięci i polskiej historii. 

W przyszłym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Tej niepodległości, której oni bronili. Cieszę się ogromnie, że w tym tak ważnym dla Polski momencie możemy tym wielkim żołnierzom Rzeczpospolitej, jej marynarzom oddać należny im hołd


– dodał.

Pogrzeb poprzedziła uroczysta Msza św. w Parafii Wojskowej Marynarki Wojennej RP pw. M.B. Częstochowskiej w Gdyni – Oksywie, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek.

– Odnalezienie ich ciał, identyfikacja i królewski pogrzeb są triumfem prawdy nad kłamstwem, sprawiedliwości nad przemocą i bezprawiem. Ostatecznie to oni odnieśli zwycięstwo, a ich oprawcy ponieśli sromotną klęskę.


– Kazaniu biskupa przysłuchiwały się rodziny zabitych i kilkaset gości, które po Eucharystii odprowadziły kondukt żałobny na Cmentarz Marynarki Wojennej.

Izabela Pek 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Padają ostatnie szańce obrony III RP
Tuż po wygranych przez Andrzeja Dudę wyborach, a przed objęciem urzędu prezydenta, zaapelował on do rządzącej koalicji PO-PSL, aby nie podejmowali zmian, które mogą w przyszłości kreować konflikty.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Lotna Czytelnia" nad Wisłą
Często spaceruję tym bulwarem, będę się więc bacznie przyglądał wypoczywającym na nim krakowianom i turystom, aby zobaczyć, czy zagłębiają się w lekturze książek.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: 22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.