loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Fotorelacja] Pogrzeb Trzech Komandorów. Prezydent: Torturowani, skazani, zabici strzałem w tył głowy
Opublikowano dnia 17.12.2017 12:32
Trzech oficerów polskiej floty i obrony wybrzeża z 1939 r.: śp. kadm Stanisław Mieszkowski, śp. kadm Jerzy Staniewicz i śp. kmdr Zbigniew Przybyszewski, zamordowanych 65 lat temu przez komunistyczne władze spoczęło w Gdyni z należnymi bohaterom Rzeczypospolitej honorami. 65 lat obrońcy polskiego wybrzeża, zamordowani w zdradziecki sposób, czekali na ten moment. Na ceremonii pogrzebowej w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej obecny był Prezydent RP Andrzej Duda.

Izabela Pek

Torturowani, a następnie skazani i zabici strzałami w głowę w grudniu 1952 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie – za rzekome szpiegostwo i dywersję. Do końca byli wierni słowom przysięgi "Morze nasze morze wiernie ciebie będziem strzec". – Za to właśnie zobowiązanie oddali życie, bo bronili polskiego wybrzeża w 39 r. przed Niemcami, a potem wrócili do Polski po to, żeby nadal pełnić swoją służbę na morzu dla Rzeczypospolitej


– mówił Prezydent.

Z wielkim wzruszeniem przybyłem tu do Gdyni, żeby pokłonić się szczątkom bohaterów, które zostały wydobyte przez zespół wiceprezesa IPN pana prof. (Krzysztofa) Szwagrzyka. Piękna uroczystość, piękne miejsce. Sam bym chciał spocząć w  takim miejcu po śmieci. To miejsce pamięci o nich całego Narodu polskiego niech będzie zadośćuczynieniem za przestępstwa popełnione przez komunistyczny reżim i naszą spuścizną po czasie honoru, braterstwa i heroicznej służby. Musimy tę pamięć utrwalać z pokolenia na pokolenie, bo próbowano ich wymazać z pamięci i polskiej historii. 

W przyszłym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Tej niepodległości, której oni bronili. Cieszę się ogromnie, że w tym tak ważnym dla Polski momencie możemy tym wielkim żołnierzom Rzeczpospolitej, jej marynarzom oddać należny im hołd


– dodał.

Pogrzeb poprzedziła uroczysta Msza św. w Parafii Wojskowej Marynarki Wojennej RP pw. M.B. Częstochowskiej w Gdyni – Oksywie, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek.

– Odnalezienie ich ciał, identyfikacja i królewski pogrzeb są triumfem prawdy nad kłamstwem, sprawiedliwości nad przemocą i bezprawiem. Ostatecznie to oni odnieśli zwycięstwo, a ich oprawcy ponieśli sromotną klęskę.


– Kazaniu biskupa przysłuchiwały się rodziny zabitych i kilkaset gości, które po Eucharystii odprowadziły kondukt żałobny na Cmentarz Marynarki Wojennej.

Izabela Pek 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Jak sprytnie poradzić sobie z reliktami komunizmu?
Problemy z pamiątkami minionego ustroju mają też inne dawniej zniewolone przez Sowietów państwa.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Zakończono budowę pomnika gen. Kuklińskiego
Monument robi spore wrażenie, chociaż osobiście wolałbym, żeby był on figuralny, a nie symboliczny.
avatar
prof. Romuald
Szeremietiew

Romuald Szeremietiew: Dwa sztandary - Żydowski Związek Wojskowy
Przypominając powstanie w getcie warszawskim w 75. rocznicę wybuchu walk, warto pamiętać, kto wówczas walczył. Obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, znanej dzięki licznym opracowaniom historycznym, był też przemilczany w latach PRL Żydowski Związek Wojskowy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.