loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Jerzy Bukowski: Będzie Rok Harcerstwa
Opublikowano dnia 26.12.2017 16:07
Senat przywołał chwalebne i martyrologiczne karty z historii harcerstwa.

screen YT

            Jednogłośnie przyjętą uchwałą Senat RP ustanowił rok 2018 Rokiem Harcerstwa i wyraził w niej uznanie dla zasług polskiego skautingu oraz jego znaczącej roli w wychowaniu kolejnych młodych pokoleń rodaków tworzących podwaliny pod nowoczesne społeczeństwo, odbudowujących Ojczyznę po obu wojnach światowych, zawsze chętnie niosących pomoc potrzebującym.

            Przypomniano w niej, że 22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski wydał we Lwowie rozkaz powołujący komendę i pierwsze drużyny skautowe na ziemiach polskich. Do tej tradycji oraz do powołanego w dniach 1–2 listopada 1918 roku Związku Harcerstwa Polskiego nawiązują obecnie wszystkie działające w Polsce i na obczyźnie organizacje harcerskie.

            „Lata 1918–1922, w których dokonał się proces odrodzenia i zjednoczenia Rzeczypospolitej, były czasem niezwykłego, spontanicznego zrywu, walki i pracy we wszystkich wymiarach życia państwowego, narodowego i społecznego. Na całym obszarze państwa, we wszystkich działaniach wzięło czynny udział harcerstwo polskie, tworzone od 1910 roku na wzór skautingu Roberta Baden-Powella, którego zasady wychowawcze zostały silnie nasycone rodzimymi pierwiastkami patriotyzmu, wychowania moralnego i kształtowania tężyzny fizycznej młodzieży” - czytamy w uchwale.

            Senat przywołał chwalebne i martyrologiczne karty z historii harcerstwa, m.in. obronę Lwowa przez „Orlęta” w listopadzie 1918 roku, skautów walczących z nawałą bolszewicką w 1920 roku, Szare Szeregi, Pogotowie Harcerek, Hufce Polskie z okresu II wojny światowej, walkę w konspiracji z władzą komunistyczną i sowieckim okupantem w latach 1944–1956 oraz późniejszych: Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, Ruch Harcerski i Ruch Harcerski Rzeczypospolitej.

            „Dziś Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skauci Europy, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego <Zawisza>, Związek Harcerstwa Polskiego Poza Granicami Kraju, organizacje harcerskie na Wschodzie i pozostałe organizacje harcerskie kontynuują to dzieło. Dzieło to, tak ważne dla naszego społeczeństwa, zasługuje na uznanie i wsparcie. Mamy nadzieję, że przez długie, kolejne lata harcerstwo będzie wskazaniem dla młodych w podejmowaniu decyzji życia, wyzwaniem i polem Służby Bogu, Polsce i Bliźnim, dla dobra naszego Narodu i Państwa” - napisano w uchwale.

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: "Cela+"
Nowa animacja Barbary Pieli
avatar
Graf
Zero

"Wiara" Anna Kańtoch | Recenzja | Grafzero
Tajemnicza zbrodnia w "cieniu Czarnobyla"
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wygląda na to, że Włochy czekają powtórne wybory parlamentarne
Mija już blisko 2 miesiące od wyborów parlamentarnych we Włoszech, a z wypowiedzi liderów ugrupowań, które odnotowały najlepsze wyniki wynika, że jest coraz mniej szans na utworzenie rządu.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.