loading
Proszę czekać...
Andrzej Kołodziejski: Brak pomysłu na przyciągnięcie ludzi do munduru
Opublikowano dnia 29.12.2017 15:59
W 2016 roku rząd przyjął duży program modernizacji służb mundurowych, w MSWiA to kwota 6,5 mld zł, Ministerstwo Sprawiedliwości na Służbę Więzienną dostało 1,5 mld zł.

screen YouTube

Należy przyznać, że sa to nie małe pieniądze i wiele obszarów dotycznych służby mundurowych zostanie w ten sposób rozwiązanych, spora część tych środków jest przeznaczonych na podwyższenie uposażeń funkcjonariuszom.

Jednak warunki zewnętrzne zmieliły się diametralnie do lat poprzednich, kiedy to z racji dość wysokiego bezrobocia i ogólnej niezbyt dobrej kondycji gospodarki praca w mundurze przyciągała rzesze ludzi, dzisiaj ten stan rzeczy zmienił się i służba w formacjach zmilitaryzowanych już tak nie przyciąga. Ponieważ w „cywilu” po prostu można teraz przyzwoicie zarobić, plus możliwość wyjazdu za nasze granice powoduje trudności w naborze i selekcji ludzi do munduru, a powinni to być najlepsi z najlepszych.

Politycy obecnie nie specjalnie dostrzegają ten delikatny i ważki aspekt, a wiąże się on z bezpieczeństwem, który na sztandarach niesie obóz rządzący.

Problem jest bardziej złożony niż nam się wydaje, ponieważ same pieniądze nie załatwią wszystkiego, przypomnę, że od 2013 roku zmieniły się zasady odejść w stan spoczynku mundurowych. Obecnie młody człowiek, który w wieku 20 lat zaciągnę się do munduru musi w nim spędzić 35 lat, w przypadku służby na pierwszej linii jest to nierealne.

Jeżeli politycy, związkowcy i specjaliści nie pochyla się głęboko nad tym tematem, to w dłuższej perspektywie nic się nie zmieni, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów w zabezpieczeniu podstawowych zadań jakie stoją przed służbami z braku mocy przerobowych. Plan powinien być perspektywiczny nawet na 20 lat do przodu, tak aby szefowie służb mieli spokojną głowę, że ludzi im nie zabraknie.

Założenia do takiego planu:

1.Procentowy budżet dla służb – szefowie służb powinni mieć komfort właściwego zaplecza finansowego,

2.Gwarancja praw zabezpieczających funkcjonariuszom godne warunki płacowe,

3.Gwarancja ochrony prawnej funkcjonariuszy wykonujących swe obowiązki,

4.Zarządzanie wiekiem w służbie – będzie przybywać coraz starszych funkcjonariuszy, racjonalizacja zadań,

5.Jasna ścieżka rozwoju zawodowego dla funkcjonariuszy, taka aby niechętnie odchodzili ze służby.

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Były prominentny polityk śląskiej lewicy jest zbyt chory na więzienie, ale miał siły na rozrywkę
Być może to już jutro Sąd Rejonowy w Zabrzu zdecyduje ostatecznie o losach byłego wiceprezydenta Zabrza Jerzego W., prawomocnie skazanego na karę więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Ten były samorządowiec i wpływowy onegdaj działacz lewicy na Śląsku w zasadzie powinien był już trafić za kraty, lecz próbuje od pewnego czasu udowodnić przed zabrzańskim sądem, iż po orzeczeniu wyroku tak poważnie podupadł na zdrowiu, że nie może trafić do więzienia. Tymczasem jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., Jerzy W. jeszcze do późnej jesieni ub.r., a nawet wiosną br. pojawiał się na meczach Górnika Zabrze i to pomimo tęgiego chłodu i zimowych wręcz warunków atmosferycznych. Zaś po nastaniu nowego roku brał udział nie tylko w opłatku środowisk biznesowych Zabrza, ale wręcz uczestniczył w zabawie karnawałowej. Jest też i inna kluczowa wątpliwość – czy Jerzy W. powinien być opiniowany przez miejscowych biegłych lekarzy sądowych m.in. pod kątem zaburzeń sercowych, skoro zarówno on, jak i jego małżonka – Anna powszechnie znani są ze ścisłych kontaktów ze światem śląskiej kardiologii medycznej?
avatar
Elżbieta
Połomska

Elżbieta Połomska: Marność nad marnościami
Przedkładanie jednego życia ludzkiego nad drugie jest okrutnym precedensem, a usprawiedliwianie tego „realiami polityki społecznej” brzmi jak molochowy żart. Można mieć tylko nadzieję, że postawa p. poseł nie jest reprezentatywna dla całego ugrupowania PiS, które wyniosło panią na szczyty władzy. Chociaż opór tego obozu w procedowaniu tej i podobnych obywatelskich propozycji jest zaskakujący i głęboko niepokojący nas, wyborców.
avatar
Przemysław
Jarasz

64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej
Wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach o łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych oraz 641 osób pokrzywdzonych – to efekt działania piramidy finansowej stworzonej przez dwóch mężczyzn z Kalisza i okolic. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 47-latka na karę 12 lat pozbawienia wolności, 700 tysięcy złotych grzywny, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych. Drugi z mężczyzn usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, obowiązek zapłaty 250 tys. złotych grzywny oraz zobowiązano go do uiszczenia 160 tysięcy złotych kosztów sądowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.