loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Andrzej Kołodziejski: Brak pomysłu na przyciągnięcie ludzi do munduru
Opublikowano dnia 29.12.2017 15:59
W 2016 roku rząd przyjął duży program modernizacji służb mundurowych, w MSWiA to kwota 6,5 mld zł, Ministerstwo Sprawiedliwości na Służbę Więzienną dostało 1,5 mld zł.

screen YouTube

Należy przyznać, że sa to nie małe pieniądze i wiele obszarów dotycznych służby mundurowych zostanie w ten sposób rozwiązanych. W tym miejscu trzeba podkreślić, że spora część tych środków jest przeznaczonych na podwyższenie uposażeń funkcjonariuszom.

Jednak warunki zewnętrzne zmieliły się diametralnie do lat poprzednich, kiedy to z racji dość wysokiego bezrobocia i ogólnej niezbyt dobrej kondycji gospodarki praca w mundurze przyciągała rzesze ludzi, dzisiaj ten stan rzeczy zmienił się i mundur już tak nie przyciąga. Ponieważ w „cywilu” po prostu można teraz przyzwoicie zarobić, plus możliwość wyjazdu za nasze granice powoduje trudności w naborze i selekcji ludzi do munduru, a powinni to być najlepsi z najlepszych.

Politycy obecnie nie specjalnie dostrzegają ten delikatny i ważki aspekt, a wiąże się on z bezpieczeństwem, który na sztandarach niesie obóz rządzący.

Problem jest bardziej złożony niż nam się wydaje, ponieważ same pieniądze nie załatwią wszystkiego, przypomnę, że od 2013 roku zmieniły się zasady odejść w stan spoczynku mundurowych. Obecnie młody człowiek, który w wieku 20 lat zaciągnę się do munduru musi w nim spędzić 35 lat, w przypadku służby na pierwszej linii jest to nierealne.

Jeżeli politycy, związkowcy i specjaliści nie pochyla się głęboko nad tym tematem, to w dłuższej perspektywie nic się nie zmieni, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów w zabezpieczeniu podstawowych zadań jakie stoją przed służbami z braku mocy przerobowych. Plan powinien być perspektywiczny nawet na 20 lat do przodu, tak aby szefowie służb mieli spokojną głowę, że ludzi im nie zabraknie.

Założenia do takiego planu:

1.Procentowy budżet dla służb – szefowie służb powinni mieć komfort właściwego zaplecza finansowego,

2.Gwarancja praw zabezpieczających funkcjonariuszom godne warunki płacowe,

3.Gwarancja ochrony prawnej funkcjonariuszy wykonujących swe obowiązki,

4.Zarządzanie wiekiem w służbie – będzie przybywać coraz starszych funkcjonariuszy, racjonalizacja zadań,

5.Jasna ścieżka rozwoju zawodowego dla funkcjonariuszy, taka aby niechętnie odchodzili ze służby.

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Michael Bartsch [TAZ]: "..."Różaniec do granic" został Euroregionowi Nysa oszczędzony"
"Przed 20 laty gdy powołane zostało do życia "Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec", w pewnej niemieckiej kawiarni wywieszony był napis w języku polskim "Tutaj się nie kradnie"
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kolejne pieniądze na krakowski pomnik gen. Kuklińskiego
Przedstawiający pękający mur berliński i wygięte w łuk ostrze szabli jako symbol oficerskiego honoru monument ma stanąć - jak niedawno informowałem - wiosną br.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Pietruszka
Pan, który w osiedlowym sklepiku handlował warzywami znienacka podniósł cenę pietruszki.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.