loading
Proszę czekać...
Andrzej Kołodziejski: Brak pomysłu na przyciągnięcie ludzi do munduru
Opublikowano dnia 29.12.2017 15:59
W 2016 roku rząd przyjął duży program modernizacji służb mundurowych, w MSWiA to kwota 6,5 mld zł, Ministerstwo Sprawiedliwości na Służbę Więzienną dostało 1,5 mld zł.

screen YouTube

Należy przyznać, że sa to nie małe pieniądze i wiele obszarów dotycznych służby mundurowych zostanie w ten sposób rozwiązanych, spora część tych środków jest przeznaczonych na podwyższenie uposażeń funkcjonariuszom.

Jednak warunki zewnętrzne zmieliły się diametralnie do lat poprzednich, kiedy to z racji dość wysokiego bezrobocia i ogólnej niezbyt dobrej kondycji gospodarki praca w mundurze przyciągała rzesze ludzi, dzisiaj ten stan rzeczy zmienił się i służba w formacjach zmilitaryzowanych już tak nie przyciąga. Ponieważ w „cywilu” po prostu można teraz przyzwoicie zarobić, plus możliwość wyjazdu za nasze granice powoduje trudności w naborze i selekcji ludzi do munduru, a powinni to być najlepsi z najlepszych.

Politycy obecnie nie specjalnie dostrzegają ten delikatny i ważki aspekt, a wiąże się on z bezpieczeństwem, który na sztandarach niesie obóz rządzący.

Problem jest bardziej złożony niż nam się wydaje, ponieważ same pieniądze nie załatwią wszystkiego, przypomnę, że od 2013 roku zmieniły się zasady odejść w stan spoczynku mundurowych. Obecnie młody człowiek, który w wieku 20 lat zaciągnę się do munduru musi w nim spędzić 35 lat, w przypadku służby na pierwszej linii jest to nierealne.

Jeżeli politycy, związkowcy i specjaliści nie pochyla się głęboko nad tym tematem, to w dłuższej perspektywie nic się nie zmieni, co w konsekwencji może doprowadzić do problemów w zabezpieczeniu podstawowych zadań jakie stoją przed służbami z braku mocy przerobowych. Plan powinien być perspektywiczny nawet na 20 lat do przodu, tak aby szefowie służb mieli spokojną głowę, że ludzi im nie zabraknie.

Założenia do takiego planu:

1.Procentowy budżet dla służb – szefowie służb powinni mieć komfort właściwego zaplecza finansowego,

2.Gwarancja praw zabezpieczających funkcjonariuszom godne warunki płacowe,

3.Gwarancja ochrony prawnej funkcjonariuszy wykonujących swe obowiązki,

4.Zarządzanie wiekiem w służbie – będzie przybywać coraz starszych funkcjonariuszy, racjonalizacja zadań,

5.Jasna ścieżka rozwoju zawodowego dla funkcjonariuszy, taka aby niechętnie odchodzili ze służby.

 

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: 22 lipca - zwyczajny dzień
Nie ma już dzisiaj fałszywych świąt i rocznic, nie ma ogłupiającej propagandy, nie ma zastępowania prawdy kłamstwem.
avatar
Zbigniew "Zebe"
Kula

Zbigniew "Zebe" Kula: Pierwszy gwizdek w Krakowie
Pierwszy gwizdek rozpoczynający sezon piłkarski 2018/19 rozległ się w Krakowie, gdzie w piątek o godz. 17.45 walkę o punkty w I Lidze rozpoczęli zawodnicy Garbarni i Stali Mielec. Tam też padła pierwsza bramka sezonu, którą w 13’ spotkania zdobył zawodnik Stali, Martin Dobrotka.
avatar
Jerzy
Bukowski

Bukowski: Udany powrót za kraty przez spalony dom
Podpalacz ostatnie dziesięciolecie spędził w kryminale i traktował to miejsce jako swój prawdziwy dom, do którego koniecznie chciał powrócić.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.