loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Krzysztof Michałkiewicz dla "TS": W 2018 r. rząd opracuje kompleksową strategię pomocy niepełnosprawnym
Opublikowano dnia 03.01.2018 18:00
– Program „Za życiem” umożliwia rzeczywistą i pełną integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie psychologiczne, społeczne, funkcjonalne i ekonomiczne ich rodzin. Żaden rząd do tej pory nie stworzył tak rozbudowanego i kompleksowego programu na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z Anną Grabowską.

Fotolia

–Panie ministrze, jak określiłby Pan działania resortu rodziny, czy szerzej – rządu, w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych w 2017 roku? To także półmetek kadencji rządu PiS, więc dobry czas na podsumowanie.

– Ostatnie dwa lata przyniosły wiele pozytywnych zmian w zakresie pomocy świadczonej osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, spośród których na pierwszym miejscu należy wymienić program „Za życiem”.
Wprowadziliśmy też nową formułę dyskusji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Dokonana została zmiana składu Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych tak, aby był to organ znacznie bardziej reprezentujący środowisko. Kolejnym krokiem było powołanie zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin, na którego każde spotkanie zapraszana jest możliwie duża grupa osób niepełnosprawnych, ich reprezentantów i specjalistów zajmujących się tematyką niepełnosprawności. Zrealizowaliśmy również służący szerokim konsultacjom programu „Za życiem” projekt „Konsultacje+”.
Przykładem nowego otwarcia w prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych jest także powierzenie temu środowisku badania barier we wdrażaniu konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w ramach projektu finansowanego z EFS, czy choćby nawet współdecydowanie o wyglądzie nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej.

– Powiedzmy zatem, jak to wygląda w liczbach. Nie oddają poziomu empatii, ale pozwalają przybliżyć działania w tym zakresie.

– W 2017 r. na realizację programu „Za życiem” zaplanowano ponad 511 mln zł. W latach 2017-2021 będzie to łącznie ponad 3,1 mld zł. W ramach programu „Za życiem” przewidziano dodatkowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy zł w przypadku narodzin dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu. W okresie 1 stycznia – 31 października 2017 r. gminy wypłaciły 3 354 świadczenia na kwotę ponad 13,4 mln zł.
Jeżeli chodzi o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, nadzorowany przez ministerstwo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznacza na ten cel co roku coraz większe kwoty. W 2015 r. było to łącznie ok. 2,9 mld zł. Dla porównania, w 2017 r. ok. 3,2 mld.
W 2015 r. wydatki samorządów na rehabilitację społeczną finansowane ze środków PFRON wyniosły 743 mln zł, a na rehabilitację zawodową 147 mln zł.Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Koniec psychozy strachu wśród kobiet w Zabrzu. Policja wytropiła zboczeńca
Koniec horroru i życia w strachu kobiet w śródmieściu Zabrza. Mężczyzna, który w okolicy podziemnego przejścia pod torami kolejowymi przy ul. Damrota (nieopodal stadionu Górnika Zabrze) napadał na kobiety, został wytropiony i zatrzymany przez zabrzańskich policjantów. Na wniosek prokuratury sąd wysłał go za kraty na co najmniej trzy miesiące. Jednakże za usiłowanie zgwałcenia trzech kobiet i doprowadzenia ich do tzw. innej czynności seksualnej, mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia. Kara ta może zostać zwiększona o połowę, gdyż podejrzany działał w warunkach recydywy. Zaledwie w 2015 roku opuścił mury więzienia, gdzie odsiadywał wyrok również za przestępstwa na tle seksualnym.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Michael Bartsch [TAZ]: "..."Różaniec do granic" został Euroregionowi Nysa oszczędzony"
"Przed 20 laty gdy powołane zostało do życia "Europejskie Miasto Görlitz/Zgorzelec", w pewnej niemieckiej kawiarni wywieszony był napis w języku polskim "Tutaj się nie kradnie"
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kolejne pieniądze na krakowski pomnik gen. Kuklińskiego
Przedstawiający pękający mur berliński i wygięte w łuk ostrze szabli jako symbol oficerskiego honoru monument ma stanąć - jak niedawno informowałem - wiosną br.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.