loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Krzysztof Michałkiewicz dla "TS": W 2018 r. rząd opracuje kompleksową strategię pomocy niepełnosprawnym
Opublikowano dnia 03.01.2018 18:00
– Program „Za życiem” umożliwia rzeczywistą i pełną integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcie psychologiczne, społeczne, funkcjonalne i ekonomiczne ich rodzin. Żaden rząd do tej pory nie stworzył tak rozbudowanego i kompleksowego programu na rzecz osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w rozmowie z Anną Grabowską.

Fotolia

–Panie ministrze, jak określiłby Pan działania resortu rodziny, czy szerzej – rządu, w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych w 2017 roku? To także półmetek kadencji rządu PiS, więc dobry czas na podsumowanie.

– Ostatnie dwa lata przyniosły wiele pozytywnych zmian w zakresie pomocy świadczonej osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, spośród których na pierwszym miejscu należy wymienić program „Za życiem”.
Wprowadziliśmy też nową formułę dyskusji ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Dokonana została zmiana składu Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych tak, aby był to organ znacznie bardziej reprezentujący środowisko. Kolejnym krokiem było powołanie zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin, na którego każde spotkanie zapraszana jest możliwie duża grupa osób niepełnosprawnych, ich reprezentantów i specjalistów zajmujących się tematyką niepełnosprawności. Zrealizowaliśmy również służący szerokim konsultacjom programu „Za życiem” projekt „Konsultacje+”.
Przykładem nowego otwarcia w prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych jest także powierzenie temu środowisku badania barier we wdrażaniu konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w ramach projektu finansowanego z EFS, czy choćby nawet współdecydowanie o wyglądzie nowej legitymacji osoby niepełnosprawnej.

– Powiedzmy zatem, jak to wygląda w liczbach. Nie oddają poziomu empatii, ale pozwalają przybliżyć działania w tym zakresie.

– W 2017 r. na realizację programu „Za życiem” zaplanowano ponad 511 mln zł. W latach 2017-2021 będzie to łącznie ponad 3,1 mld zł. W ramach programu „Za życiem” przewidziano dodatkowe świadczenie w wysokości 4 tysięcy zł w przypadku narodzin dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu. W okresie 1 stycznia – 31 października 2017 r. gminy wypłaciły 3 354 świadczenia na kwotę ponad 13,4 mln zł.
Jeżeli chodzi o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, nadzorowany przez ministerstwo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznacza na ten cel co roku coraz większe kwoty. W 2015 r. było to łącznie ok. 2,9 mld zł. Dla porównania, w 2017 r. ok. 3,2 mld.
W 2015 r. wydatki samorządów na rehabilitację społeczną finansowane ze środków PFRON wyniosły 743 mln zł, a na rehabilitację zawodową 147 mln zł.Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Normalność kontra totalny odlot
Ostatnie 2,5 roku rządów PiS w znacznym stopniu przywróciło wreszcie w Polsce normalność, choć jest jeszcze nad czym popracować, po blisko 30 latach zaniedbań. Obudziło jednak totalne wariactwo polityczne i niesłychaną frustrację ze strony przegranej opozycji - coraz bardziej antypolskiej i antypaństwowej. Przypomniało w ich wydaniu takie stare demony jak: liberum veto, zdrada i zaprzaństwo, powszechne wręcz kłamstwo stosowane w debacie politycznej. Wzmogły one jeszcze szaleństwa szkodników polskiego interesu narodowego, zaktywizowało tzw. V-kolumnę, wszelkich wrogów polskości, patriotyzmu, tradycji, a nawet zdrowego rozsądku.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Uprzejma motornicza i nieczuli pasażerowie
Ta historia, którą pochwaliło się na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma dwa oblicza: radosne i smutne.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Nigdy po roku 1989 nie było tak dużej pomocy dla rodzin wychowujących dzieci
Już ponad 2 lata realizowany jest program Rodzina 500 plus, rusza właśnie program wyprawki szkolnej dla wszystkich uczących się dzieci w wysokości 300 zł wypłacanej corocznie przed rozpoczęciem roku szkolnego, realizowane jest także finansowanie darmowych podręczników w szkołach podstawowych i w ostatniej już klasie gimnazjum, co oznacza, że wsparcie państwa dla rodzin wychowujących dzieci jest obecnie najwyższe w naszej najnowszej historii po roku 1989.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.