loading
Proszę czekać...
Grudniowe posiedzenie RDS: Polacy idą na emeryturę
Opublikowano dnia 03.01.2018 19:00
83 proc. uprawnionych zwykle korzysta z możliwości przejścia na emeryturę zgodnie z wiekiem. Podobnie jest i teraz, przy okazji obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak ok. 20 proc. uprawnionych zdecydowało się dłużej zostać na rynku pracy – mówiła na grudniowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Anna Grabowska

Przedstawiając informację na temat realizacji przez ZUS ustawy zmieniającej wiek emerytalny, prezes Uścińska przypomniała, że wiązało się to z ogromną ilością dodatkowej pracy ze strony pracowników Zakładu.

Dłuższa praca się opłaca

Prezes mówiła też o powołaniu doradców emerytalnych, którzy cały czas służą ubezpieczonym radą w kwestiach związanych z podejmowaniem przez nich decyzji o przejściu na emeryturę. Wskazują, iż jest to jedynie prawo, a pozostanie rok dłużej w pracy oznacza dodatkowe 8 proc. do wysokości wyliczonego świadczenia. Prezes ZUS podała, że w 2017 r. wpłynęło 413 tys. wniosków o emeryturę, z czego 92 proc. zostało już rozstrzygniętych. Ok. 40 proc. wnioskodawców to osoby aktywne zawodowo, 42 proc. pobierało jakieś świadczenia z ZUS i chciało zamienić je na emeryturę, 7 proc. to zarejestrowani w urzędach pracy, a pozostali to osoby bez tytułu do świadczenia, również niepracujące.
Prezes Uścińska poinformowała również, że ZUS jest przygotowany do wdrożenia ustawy wprowadzającej od 2018 r. indywidualne rachunki składkowe płatników, choć jest to niebagatelna liczba 7,2 mln płatników składek.
Poinformowała również, że w bieżącym budżecie na wydatki związane z obniżeniem wieku emerytalnego przewidziano kwotę 800 mln zł. W 2018 r. będzie to 9,5 mld zł, a w ciągu kolejnych 5 lat – 55 mld zł. Bardzo pozytywnie oceniła wpływy ze składek, których realizacja za 10 miesięcy 2017 r. wyniosła 86 proc. Jak zaznaczyła, w znacznym stopniu wpływa na to dobry rynek pracy i podwyżki wynagrodzeń.

Sprawność Zakładu

Zarówno przedstawiciele pracodawców, jak i związków zawodowych gratulowali ZUS-owi sprawności działania, przyjaznego podejścia do klienta, z czym wcześniej ZUS się nie kojarzył. Bardzo pozytywnie ocenili też uproszenie języka, jakim posługuje się Zakład i jego pracownicy w kontaktach z ubezpieczonymi, informowanie o wszelkich nowych rozwiązaniach w przestrzeni publicznej.
Przewodnicząca RDS, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska określiła działania ZUS jako dobrze prowadzony dialog z ubezpieczonymi, szczególnie poprzez doradców emerytalnych. Pozytywnie oceniła też stosunki pracownicze w Zakładzie, tj. zażegnanie sporu zbiorowego, podwyżki dla pracowników, wypłatę nadgodzin.
Na posiedzeniu RDS przyjęte zostało również kilka uchwał strony społecznej, czyli związków zawodowych i pracodawców.Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Przemysław
Jarasz

Były prominentny polityk śląskiej lewicy jest zbyt chory na więzienie, ale miał siły na rozrywkę
Być może to już jutro Sąd Rejonowy w Zabrzu zdecyduje ostatecznie o losach byłego wiceprezydenta Zabrza Jerzego W., prawomocnie skazanego na karę więzienia za udział w aferze korupcyjnej. Ten były samorządowiec i wpływowy onegdaj działacz lewicy na Śląsku w zasadzie powinien był już trafić za kraty, lecz próbuje od pewnego czasu udowodnić przed zabrzańskim sądem, iż po orzeczeniu wyroku tak poważnie podupadł na zdrowiu, że nie może trafić do więzienia. Tymczasem jak ustalił lokalny Głos Zabrza i Rudy Śl., Jerzy W. jeszcze do późnej jesieni ub.r., a nawet wiosną br. pojawiał się na meczach Górnika Zabrze i to pomimo tęgiego chłodu i zimowych wręcz warunków atmosferycznych. Zaś po nastaniu nowego roku brał udział nie tylko w opłatku środowisk biznesowych Zabrza, ale wręcz uczestniczył w zabawie karnawałowej. Jest też i inna kluczowa wątpliwość – czy Jerzy W. powinien być opiniowany przez miejscowych biegłych lekarzy sądowych m.in. pod kątem zaburzeń sercowych, skoro zarówno on, jak i jego małżonka – Anna powszechnie znani są ze ścisłych kontaktów ze światem śląskiej kardiologii medycznej?
avatar
Elżbieta
Połomska

Elżbieta Połomska: Marność nad marnościami
Przedkładanie jednego życia ludzkiego nad drugie jest okrutnym precedensem, a usprawiedliwianie tego „realiami polityki społecznej” brzmi jak molochowy żart. Można mieć tylko nadzieję, że postawa p. poseł nie jest reprezentatywna dla całego ugrupowania PiS, które wyniosło panią na szczyty władzy. Chociaż opór tego obozu w procedowaniu tej i podobnych obywatelskich propozycji jest zaskakujący i głęboko niepokojący nas, wyborców.
avatar
Przemysław
Jarasz

64 mln zł strat i 641 pokrzywdzonych. Surowe wyroki dla twórców piramidy finansowej
Wyrządzona szkoda w wielkich rozmiarach o łącznej wysokości prawie 64 milionów złotych oraz 641 osób pokrzywdzonych – to efekt działania piramidy finansowej stworzonej przez dwóch mężczyzn z Kalisza i okolic. Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał 47-latka na karę 12 lat pozbawienia wolności, 700 tysięcy złotych grzywny, a także orzekł obowiązek częściowego naprawienia szkody i pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250 tysięcy złotych. Drugi z mężczyzn usłyszał wyrok 3 lat pozbawienia wolności, obowiązek zapłaty 250 tys. złotych grzywny oraz zobowiązano go do uiszczenia 160 tysięcy złotych kosztów sądowych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.