loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
CBOS: Reforma sądownictwa najważniejszym wydarzeniem 2017 roku
Opublikowano dnia 03.01.2018 12:27
Reforma sądownictwa oraz rządowy program 500 plus to krajowe wydarzenia, które Polacy uznali za najważniejsze w minionym 2017 roku.

M. Żegliński - Tygodnik Solidarność
Jakie wydarzenia były najważniejsze w ubiegłym roku? Takie pytanie zadał CBOS reprezentatywnej grupie Polaków. Co ciekawe ponad połowa naszych rodaków nie potrafiła wskazać krajowych wydarzeń, które zdecydowanie zdominowałoby minione 12 miesięcy.

Z tych, którzy zdecydowali się wyróżnić jakieś wydarzenie, najwięcej bo 7 procent zagłosowało na reformę sądownictwa. Co ważne podkreślenia, 4 proc. Polaków uznało je za neutralne lub pozytywne, zaś pozostałe 3 proc. odniosło się do nich krytycznie.

Na drugim miejscu wśród najważniejszych krajowych wydarzeń uplasowała się kontynuacja programu 500 plus, na którą wskazało 6 procent ankietowanych. Ubiegły rok był bowiem pierwszym, w którym program funkcjonował przez pełne 12 miesięcy (wszedł w życie wiosną 2016 roku).

Podium najważniejszych wydarzeń uzupełnia polska reprezentacja w piłce nożnej, która zakwalifikowała się do tegorocznego czempionatu globu (4 proc. głosów). Ten rozegrany zostanie za pół roku na rosyjskich boiskach.

Natomiast jeśli chodzi o najważniejsze wydarzenia, jakie mogliśmy obserwować za granicą, Polacy wymienili wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA oraz napływ uchodźców do Europy.

MK/źródło: niezalezna.pl
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Prymas przyjął nagrodę Tygodnika Powszechnego. Wielka szkoda
Wczoraj prymas Polski abp Wojciech Polak został laureatem „Tygodnika Powszechnego”, otrzymał medal św. Jerzego. Jak opublikowano na stronach tygodnika, otrzymał go „za walkę ze smokiem podziałów, które oddaliły od siebie Polaków. Za to, że jest siłą spokoju naszego Kościoła. Za to, że jednoczy wspólnotę swoim opanowaniem i pokorą – w naszych czasach cechami unikalnymi”.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: "Bawaria: tradycja, nowoczesność, tożsamość"
Jeżeli miałoby dojść – drugi raz w historii Bawarii – do podzielenia się przez CSU władzą z koalicjantem to będzie to dla Seehofera, Soedera i reszty liderów twardy orzech do zgryzienia. Najbardziej oczywista koalicja z liberałami – przynajmniej według sondaży – nie dawałaby większości rządowej w monachijskim Landtagu. Również odtworzenie ze szczebla centralnego, szereg razy ćwiczonej w całych Niemczech i kilku innych landach, choć w Bawarii nie praktykowanej – „Grosse Koalizion” czyli „Wielkiej Koalicji”, czarno-czerwonego rządu CSU-SPD – jest trudne ze względów nawet nie politycznych a … matematycznych. Po prostu może nie starczyć nie tyle woli, co szabel w lokalnym parlamencie. Teoretycznie − i arytmetycznie − jest możliwa egzotyczna, nigdy nie stosowana na terenie RFN koalicja CSU z „Alternatywą dla Niemiec”. Tyle, że jest ona politycznie wykluczona. Po pierwsze dlatego, że obie partie niesłychanie ostro rywalizują o przynajmniej częściowo podobny elektorat. Po drugie, że taki polityczny mezalians wywołałby wściekłość w Berlinie i pewnie osłabiłby pozycję Horsta Seehofera w niemieckim rządzie. Najbardziej więc prawdopodobny scenariusz to, jak mówił mi mój wysoko postawiony w CDU znajomy, koalicja „schwarz-gruen” czyli CSU z Zielonymi. A więc taka, która była już praktykowana w niektórych niemieckich landach. Ba, CDU i CSU rozważały ją również na szczeblu centralnym przed ostatnimi wyborami do Bundestagu.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: "Ostre wyrazy w walce politycznej nie są nieparlamentarne"
Słowo „parlamentum” znaczyło pierwotnie tyle, co „sklep z gadaniną” i dlatego nawet bardzo ostre potyczki werbalne w nim nie powinny razić, ani wywoływać zgorszenia.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.