loading
Proszę czekać...
Obchody odzyskania niepodległości. Bo wszystko zaczęło się w Krakowie!
Opublikowano dnia 17.01.2018 14:26
Choć rocznica odzyskania niepodległości przypada formalnie w jednym dniu 11 listopada, to Kraków zaplanował obchody na cały rok, ba rozpoczął świętowanie nawet już pod koniec ubiegłego roku! Ale - jak podkreśla prezydent miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, historyk  – Niepodległość ściśle związana jest z Krakowem i chcemy to uczcić. Legenda głosi, że na stoliku, który stoi u mnie w sekretariacie, podpisywano rozbrojenie Austriaków. Miasto z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało więc szereg wydarzeń odbywających się w Krakowie.

pixabay.com
Przewidziano wystawy, koncerty, konferencje naukowe i wydarzenia sportowe, a wszystko to wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znalazły się wydarzenia ogólnomiejskie, ale także o bardzo lokalnym charakterze, adresowane do wszystkich mieszkańców Krakowa.

Świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości w Krakowie rozpoczęto już w 2017 r. Była to konferencja „Początek drogi do niepodległości Polski”. 16 sierpnia 2017 r., na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich, odsłonięto tablicę upamiętniającą  Naczelny Komitet Narodowy, zaś potem odbyła się konferencja w 100. rocznicę intronizacji Rady Regencyjnej „Droga do wolności”, choć to wydarzenie sprzed stu lat miało miejsce… w Warszawie. Wszystko to jednak miało przypomnieć o wydarzeniach, które zapoczątkowały dążenia do odzyskania niepodległości.

Inauguracja tegorocznych obchodów rozpocznie się już 19 stycznia spektaklem „Drogi do wolności”, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Przedstawienie pokazuje w obrazach historię Polski od XVIII wieku po współczesność. W lutym zostanie odsłonięta rzeźba prezydenta Wielkiego Krakowa – Juliusza Lea. Dodatkowo odbędzie się konferencja popularnonaukowa: „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”, której towarzyszyć będzie wystawa z pamiątkami po prezydencie. Ekspozycja jest przygotowana przy współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie.

W marcu specjalną wystawę „Piękna Niepodległa”, poświęconą udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski zaprezentuje Muzeum Armii Krajowej. Główny nacisk położony zostanie na uczestniczki konspiracji niepodległościowej z lat 1914-1918.

W kwietniu Kraków wzbogaci się o nowe Muzeum Podgórza, dzielnicy, która przez zaborców była zakładana, jako miasto konkurencyjne dla Krakowa. W czerwcu nieodłącznym elementem obchodów będą Dni Krakowa, a w lipcu miasto pod Wawelem zamieni się w wielką scenę muzyczną, a to wszystko za sprawą Festiwalu Muzyki Polskiej. W sierpniu przewidziano ustanowienie rekordu Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie Poloneza na Rynku Głównym, nie mówiąc o tradycyjnym Marszu trasą Kadrówki. Wrzesień upłynie pod hasłem: „Nowa Huta dla Niepodległej” – multidyscyplinarne widowisko plenerowe grup i zespołów artystycznych funkcjonujących w ramach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

W październiku tradycyjny Bieg Sztafetowy o szablę kpt. A. Stawarza, aczkolwiek w wyjątkowej, bardziej uroczystej odsłonie. A obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończy 11 listopada Lekcja Śpiewania: „Radosna Niepodległość”. A na wszystkie te wydarzenia Kraków zaprasza gości z całej Polski!

Jednocześnie miasto startuje z nową kampanią promocyjną „Wyzwolona_1918”, która ma na celu uświadomić mieszkańcom jak ważną rolę odegrał Kraków w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Plakaty mają nawiązywać do radosnego stylu świętowania. Na potrzeby kampanii miasto stworzyło cały system Identyfikacji Wizualnej Kampanii wraz z tzw. „manualem”. Główną bohaterką i narratorką kampanii „Wyzwolona_1918” jest kobieta młoda, wyzwolona i energiczna, symbol nadziei i wolności, będąca personifikacją Polski. 

Adam Zyzman

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: przeznaczenie
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Marian
Panic

Apel Karczewskiego do Polonii o obronę imienia Polski niemieckie media naz. "wezwaniem do denuncjowania"
- "Denunziationsaufruf aus Warschau. Berlin setzt auf Vernunft der Polen in Deutschland" - Co oni mają z tym "denuncjowaniem"? Apel marszałka senatu do Polaków na świecie, aby angażować się na rzecz obrony dobrego imienia Polski, wszystkie niemieckie gazety nazywają "wezwaniem do denuncjowania". Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że to nie RFN przyłączyło NRD, tylko odwrotnie.
avatar
Adrian
Wachowiak

Tolerancjonizm to pałka politycznej poprawności, ale premier Morawiecki nie może się dać przestraszyć
Któż nie chce być tolerancyjny? Za sprawą terroru politycznej poprawności w dzisiejszym świecie określenie “jesteś nietolerancyjny” urosło do rangi jednej z najcięższych obelg. Każdy komu skutecznie uda się przypiąć łatkę osoby nietolerancyjnej nie ma czego szukać na światowych salonach, dzięki mediom musi się liczyć z ostracyzmem, kariera zawodowa zazwyczaj staje pod dużym znakiem zapytania, a bajońskie sumy na odszkodowania są codziennością.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.