loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Putin – wypróbowana szkoła KGB
Opublikowano dnia 18.01.2018 13:00
Choć od likwidacji Związku Sowieckiego minęło ponad 25 lat, organy służb specjalnych w Rosji należą do filarów władzy. Są narzędziem ingerencji Kremla nawet w politykę USA.

Fotolia
Teresa Wójcik

Portal The Daily Beast 27 grudnia ub.r. opublikował dokument liczący 108 stron, pod tytułem „Polityczna praca wywiadowcza z terytorium ZSRR” (Political Intelligence from the Territory of the USSR ). Podręcznik, nadal ściśle tajny, ponoć zdobyła jedna z europejskich agencji wywiadu. Jest on wciąż aktualny i wykorzystywany w przygotowywaniu kadr wywiadu rosyjskiego.

Dokument opracowany w Moskwie w 1989 r. został akceptowany przez najwyższe organy KGB jako obowiązujący podręcznik „dla studentów Instytutu Czerwonego Sztandaru im. Jurija Andropowa, oraz dla agentów wywiadu zagranicznego ZSRR”. Instytut był szkołą operacyjnych agentów wywiadu sowieckiego.

Kreml szkoli metodami KGB
Jest to pierwsza z trzyczęściowej serii podręcznikowej KGB. Wykształcił się na niej Władimir Putin i można oceniać, że wiele z jego działań wywodzi się z tych nauk oraz technik. The Daily Beast dowodzi, że metodologia ta posłużyła Kremlowi w rozgrywaniu ostatnich wyborów prezydenckich w USA, aby nie dopuścić do zwycięstwa Hillary Clinton. Jednakże argumentacja jest tu zbyt naciągana i odnosi się – bez żadnych bezpośrednich dowodów – do (rzeczywiście) mocno podejrzanej postaci maltańskiego profesora Josepha Mifsuda oraz jego wpływu na Georga Demetriosa Papadopoulosa, byłego doradcy w komitecie wyborczym ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 r . (5 października 2017 r. Papadopoulos przyznał się do składania fałszywych oświadczeń agentom FBI w sprawie kontaktów z rosyjskim przedstawicielami w 2016 r.).

Jednak znacznie ważniejsze jest, że wielu ekspertów-kremlinologów z USA uważa, że na tym podręczniku została wyszkolona grupa rosyjskich szpiegów, przebywających w USA od wczesnych lat 2000. Rola tej grupy, tzw. pierścienia, została niemal zlekceważona.

Lektura podręcznika przypomina i ostrzega, że nie wolno zapominać o przeszłości i KGB-owskiej mentalności Putina...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Znika pomnik generała, "który się kulom nie kłaniał"
Świerczewski był aktywnym działaczem komunistycznym, który walczył przeciwko Polsce w 1920 roku jako oficer Armii Czerwonej.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Jeśli kłamstwu dać godzinę przewagi, to prawda już go nigdy nie dogoni
Gdzieś przeczytałem (mniejsza o to gdzie), że przegrywamy, a właściwie już przegraliśmy z kretesem "bitwę o prawdę historyczną" w sieci. Na podstawie jakichś tam kryteriów i statystyk ktoś doszedł do takich właśnie bardzo ponurych i masochistycznych wniosków. 
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wzrost PKB w IV kw. 2017 roku wynoszący aż 5,1 proc., dobrym prognostykiem na rok 2018
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w poprzednim tygodniu wstępne szacunki wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w IV kwartale 2017 roku, z których wynika, że wzrost ten wyniósł aż 5,1 proc. w porównaniu do IV kwartału 2016 roku.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.