loading
Proszę czekać...
Putin – wypróbowana szkoła KGB
Opublikowano dnia 18.01.2018 13:00
Choć od likwidacji Związku Sowieckiego minęło ponad 25 lat, organy służb specjalnych w Rosji należą do filarów władzy. Są narzędziem ingerencji Kremla nawet w politykę USA.

Fotolia
Teresa Wójcik

Portal The Daily Beast 27 grudnia ub.r. opublikował dokument liczący 108 stron, pod tytułem „Polityczna praca wywiadowcza z terytorium ZSRR” (Political Intelligence from the Territory of the USSR ). Podręcznik, nadal ściśle tajny, ponoć zdobyła jedna z europejskich agencji wywiadu. Jest on wciąż aktualny i wykorzystywany w przygotowywaniu kadr wywiadu rosyjskiego.

Dokument opracowany w Moskwie w 1989 r. został akceptowany przez najwyższe organy KGB jako obowiązujący podręcznik „dla studentów Instytutu Czerwonego Sztandaru im. Jurija Andropowa, oraz dla agentów wywiadu zagranicznego ZSRR”. Instytut był szkołą operacyjnych agentów wywiadu sowieckiego.

Kreml szkoli metodami KGB
Jest to pierwsza z trzyczęściowej serii podręcznikowej KGB. Wykształcił się na niej Władimir Putin i można oceniać, że wiele z jego działań wywodzi się z tych nauk oraz technik. The Daily Beast dowodzi, że metodologia ta posłużyła Kremlowi w rozgrywaniu ostatnich wyborów prezydenckich w USA, aby nie dopuścić do zwycięstwa Hillary Clinton. Jednakże argumentacja jest tu zbyt naciągana i odnosi się – bez żadnych bezpośrednich dowodów – do (rzeczywiście) mocno podejrzanej postaci maltańskiego profesora Josepha Mifsuda oraz jego wpływu na Georga Demetriosa Papadopoulosa, byłego doradcy w komitecie wyborczym ds. polityki zagranicznej w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 r . (5 października 2017 r. Papadopoulos przyznał się do składania fałszywych oświadczeń agentom FBI w sprawie kontaktów z rosyjskim przedstawicielami w 2016 r.).

Jednak znacznie ważniejsze jest, że wielu ekspertów-kremlinologów z USA uważa, że na tym podręczniku została wyszkolona grupa rosyjskich szpiegów, przebywających w USA od wczesnych lat 2000. Rola tej grupy, tzw. pierścienia, została niemal zlekceważona.

Lektura podręcznika przypomina i ostrzega, że nie wolno zapominać o przeszłości i KGB-owskiej mentalności Putina...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
.
Rosemann

Rosemann: Ból…
Gdyby nie inicjatywa władz, mielibyśmy dziś na pierwszych stronach polskich i zagranicznych gazet prawdziwe a nie kadrowane z wielkim wysiłkiem pracowników Agory gorszące sceny z Warszawy. I mielibyśmy wielkiego kaca, że daliśmy sobie zepsuć święto, które raz tylko dane nam było przeżywać. I to tylko, że na to nie pozwolono powinno być dla nas ważne.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk wysoko zawiesza poprzeczkę
Nie odnoszę się do treści przemówień Tuska, lecz wyłącznie do retoryki i erystyki, którymi znakomicie włada.
avatar
Ryszard
Czarnecki

Ryszard Czarnecki: Największa demokracja świata
Świat stał się globalną wioską, to prawda, ale interesy narodowe i państwowe wciąż są głównym drogowskazem i punktem odniesienia. Globalizacja polityki międzynarodowej nie polega na tym, że poszczególne kraje przestają mieć interesy czy że je grzecznie przekazują organizacjom międzynarodowym, tylko na tym, że owe interesy stają się przedmiotem rozgrywek globalnych.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.