loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Jerzy Bukowski: Przetarg na obsługę smoka
Opublikowano dnia 18.01.2018 21:44
Podobizna łasego na dziewice potwora stoi na głazie u podnóża Wawelu, u wejścia do jaskini zwanej Smoczą Jamą.

screen YouTube
            Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu Urzędu Miasta Krakowa ogłosił przetarg na pełnienie stałego dozoru technicznego oraz dokonywanie niezbędnych napraw w celu zapewnienia poprawnego działania Smoka Wawelskiego, w tym zapewnienia, aby regularnie zionął ogniem - poinformował „Dziennik Polski”.
            Do obowiązków zwycięzcy będzie należał 24-godzinny dozór nad rzeźbą z brązu autorstwa niedawno zmarłego Bronisława Chromego, zgłaszanie i usuwanie awarii, dokonywanie niezbędnych napraw oraz konserwacji w celu zapewnienia poprawnego działania instalacji elektro-gazowej.
            Termin wykonania zamówienia ma obowiązywać od dnia zawarcia umowy do 31 grudnia 2020 roku.
            Podobizna łasego na dziewice potwora stoi na głazie u podnóża Wawelu, u wejścia do jaskini zwanej Smoczą Jamą, w której nb. w średniowieczu mieściła się karczma dość podłej konduity, a na zapleczu zamtuz, czyli wedle dzisiejszego słownictwa agencja towarzyska.
            „Według pierwotnej koncepcji smok miał być częściowo zanurzony w wodach Wisły. Stwierdzono jednak, że niesione przez nurt rzeki śmieci będą się osadzać na rzeźbie. Wewnątrz rzeźby została zamontowana instalacja gazowa pozorująca zianie ogniem. Ogień bucha co kilka minut” - czytamy w gazecie.
            Jeszcze kilka lat temu Smok Wawelski zionął po wysłaniu SMS-a na specjalny numer, co sprawiało wielką radość dzieciom, ale powodowało, że musiał to robić niemal nieustannie. Teraz miewa chwile wytchnienia. 
 
 
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Kukliński patrzy na defiladę
Marzę, aby w roku 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości śp. generał Ryszard Kukliński został wreszcie zaliczony w poczet kawalerów jej najwyższego odznaczenia - Orderu Orła Białego.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukoski: Chwilowa zgoda narodowa
Związek Harcerstwa Polskiego nie będzie narażony na wplątanie go w żenującą rozgrywkę prowadzoną przez reprezentantów dwóch zwaśnionych obozów politycznych.
avatar
Marek
Budzisz

Marek Budzisz: Konwencja w sprawie Morza Kaspijskiego, czyli jak Rosja rozgrywa Iran.
12 sierpnia na szczycie w kazachskim porcie Aktau podpisano konwencję regulującą status Morza Kaspijskiego oraz zasady współpracy 5 państw mających doń dostęp. Negocjacje trwały 22 lata, odbyło się 5 szczytów liderów państw, setki spotkań na niższych szczeblach i negocjacji eksperckich, a do ostatniej chwili nie było wiadomo czy umowa zostanie podpisana. Irańskie media oceniały, przed szczytem, że szansa jej zawarcia wynosi 50 na 50. Już to, że rozmowy trwały tak długo i ostatecznie doszło do zawarcia jakiejś formy porozumienia każe przyjrzeć się temu, co się stało, z większą uwagą. Przede wszystkim z tego powodu, że kształt kompromisu odbija jak w zwierciadle zmieniający się układ sił w regionie oraz zamierzenia i interesy głównych graczy.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.