loading
Proszę czekać...
Obraz Siemiradzkiego, zaginiony podczas okupacji, Sotheby's zwrócił niemieckiemu "właścicielowi"
Opublikowano dnia 20.01.2018 19:24
Dom aukcyjny Sotheby's wystawił w zeszłym roku na aukcję obraz polskiego malarza Henryka Siemiradzkiego zatytułowany "Taniec wśród mieczów". Aukcja została wstrzymana ze względu na polskie roszczenia wobec dzieła, bowiem obraz wystawiony w warszawskiej "Zachęcie" zaginął po 1939 roku i obecnie był na liście płócien poszukiwanych przez państwo polskie.

wikipedia/public domain
Okazuje się, że dom aukcyjny Sotheby’s zwrócił obraz niemieckiemu właścicielowi, więc polskie szanse na powrót tego arcydzieła są niezbyt wysokie. Dom aukcyjny w Londynie nie uznaje polskich roszczeń, twierdzi, że właścicielem obrazu jest osoba z Niemiec. Nie chce udzielić polskim władzom informacji na temat właściciela obrazu
- mówił w Polskim Radiu dziennikarz Marek Kozubal.
 
Ministerstwo Kultury podjęło działania, wykorzystując wszczęcie śledztwa przez polską prokuraturę. Ta zwróciła się z prośba do Sotheby’s o wstrzymanie aukcji i ewentualne zabezpieczenie obrazu na poczet prowadzonego śledztwa. Niestety, ostatni element nie został zrealizowany
- dodał.

źródło: polskie radio.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Grzegorz Gołębiewski
(grzechg)

Grzegorz Gołębiewski: Źli Polacy, zła Polska - wygodna narracja dla Zachodu
Premier Morawiecki powiedział całkiem niedawno, że gdyby Polska w 1939 roku nie wystąpiła przeciwko Niemcom, los całego narodu żydowskiego byłby zapewne przesądzony, a być może i los innych narodów Europy.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Komu nadal nie podoba się bohater narodowy?
Taką bohaterską postawę warto przedstawiać jako wzór polskiej młodzieży.
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Walka o słowo
Świat, w którym dominuje biały człowiek wyraźnie uległ polaryzacji. Kłócimy się zarówno o drobiazgi jak i o sprawy pryncypialne, które są dla nas ważne ze względów istotowych i bytowych. Ateiści walczą z ludźmi wierzącymi w Boga, najczęściej z katolikami. Lewacy bez pardonu atakują ludzi o poglądach konserwatywnych. Dziennikarze lewej strony opluwają tych dziennikarzy, którzy bronią realnego świata i racjonalnego postrzegania rzeczywistości. Dostrzegamy zwiększoną walkę dobra ze złem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.