loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Obraz Siemiradzkiego, zaginiony podczas okupacji, Sotheby's zwrócił niemieckiemu "właścicielowi"
Opublikowano dnia 20.01.2018 19:24
Dom aukcyjny Sotheby's wystawił w zeszłym roku na aukcję obraz polskiego malarza Henryka Siemiradzkiego zatytułowany "Taniec wśród mieczów". Aukcja została wstrzymana ze względu na polskie roszczenia wobec dzieła, bowiem obraz wystawiony w warszawskiej "Zachęcie" zaginął po 1939 roku i obecnie był na liście płócien poszukiwanych przez państwo polskie.

wikipedia/public domain
Okazuje się, że dom aukcyjny Sotheby’s zwrócił obraz niemieckiemu właścicielowi, więc polskie szanse na powrót tego arcydzieła są niezbyt wysokie. Dom aukcyjny w Londynie nie uznaje polskich roszczeń, twierdzi, że właścicielem obrazu jest osoba z Niemiec. Nie chce udzielić polskim władzom informacji na temat właściciela obrazu
- mówił w Polskim Radiu dziennikarz Marek Kozubal.
 
Ministerstwo Kultury podjęło działania, wykorzystując wszczęcie śledztwa przez polską prokuraturę. Ta zwróciła się z prośba do Sotheby’s o wstrzymanie aukcji i ewentualne zabezpieczenie obrazu na poczet prowadzonego śledztwa. Niestety, ostatni element nie został zrealizowany
- dodał.

źródło: polskie radio.pl

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: UE dopiero będzie mieć kłopoty, czyli o jednego Donalda za dużo
Tam gdzie jest Donald Tusk tam zawsze są problemy i szkody. Powinniśmy jednak być wdzięczni Donaldowi Tuskowi i Fransowi Timmermansowi, bo to właśnie dzięki nim pozbywamy się ostatecznie złudzeń, co do samej Unii i wątpliwości, że tacy ludzie mogą zrobić cokolwiek dobrego i sensownego dla Polski.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Im więcej zwrócili mafii reprywatyzacyjnej, tym większe nagrody otrzymali od HGW
Wczoraj Komisja Weryfikacyjna ogłosiła komunikat o ogromnych nagrodach, jakie wypłaciła urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w latach 2007-2013 pracownikom Biura Gospodarki Nieruchomościami (od roku 2014 zamiast premii władze miasta uruchomiły dla tych pracowników dodatek motywacyjny do wynagrodzenia).
avatar
Jerzy
Bukowski

Skandaliczny mural z Baumanem
Jest to poważne nadużyciem moralne, historyczne i polityczne popełnione przez dyrekcję Polin.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.