loading
Proszę czekać...
[tylko u nas] J. Szewczak o rekordzie polskiej giełdy: To historyczny wynik i wizytówka dobrych zmian
Opublikowano dnia 23.01.2018 12:51
Po 11 latach WIG, czyli indeks szerokiego rynku, pobił rekord wszech czasów, przebijając barierę 67773 punktów. WIG wyraża łączną wartość względną spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych, w stosunku do ich wartości z początku jego notowania, kiedy to wynosił 1000 punktów. Eksperci nie mają wątpliwości: to informacja bardzo radosna i wydarzenie wręcz historyczne. Specjalnie dla tysol.pl sprawę skomentował polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK, poseł na Sejm VIII kadencji - Janusz Szewczak.

Janusz Szewczak, screen YT
Polska giełda pobiła rekord - WIG osiągnął najlepszy wynik historii. Brzmi imponująco.
Po pierwsze - jest to wynik historyczny, prawdziwy rekord, czegoś takiego nie notowano od wielu lat. Po drugie - dowód na niezwykle kłamliwe i wręcz głupie oceny totalnej opozycji, która jest dzisiaj w totalnej destrukcji. Rok czy dwa lata temu PO, PSL i Nowoczesna zapowiadały upadek giełdy, załamanie się spółek, brak dywidend, straty akcjonariuszy. Jest dokładnie odwrotnie, wszystkie wskaźniki są sensacyjnie pozytywne. Co prawda na świecie giełdy kwitną w zieleni, ale jednak dokonujemy poważnych reform społecznych, gospodarczych, mamy zajadłą opozycję szkodzącą opinii Polski, a mimo to notowania są rekordowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o spółki skarbu państwa, które miały być rzekomo zarządzane przez "misiewiczów", a wiele z nich notuje wzrosty nawet o 300%. Kadra nie tylko nie kradnie, ale świetnie sobie radzi z zarządzaniem.

Jakie są przyczyny tego wzrostu?
To na pewno zasługa koniunktury gospodarczej, ale również menadżerów zarządzających spółkami skarbu państwa. To również walka z różnymi patologiami w systemie finansowym, gospodarczym, z wyłudzaniem podatków, marnotrawieniem pieniędzy publicznych, co niegdyś było dosyć powszechne - widzieliśmy nietrafione inwestycje, marnotrawstwo, rozrzutność w okresie rządów PO-PSL i przyzwolenie dla różnego rodzaju manipulacji. To także zmiana szefostwa Komisji Nadzoru Finansowego. Myślę, że nie bez znaczenia były zarzuty w stosunku do jednego z największych inwestorów, pana Romana Karkosika. Prokuratura oskarżyła go o manipulacje, nie wiadomo, jak się to procesowo zakończy, ale widać, że giełda jest obserwowana przez wymiar sprawiedliwości. Rola ministra Zbigniewa Ziobry i prokuratury generalnej jest tutaj niezwykle istotna. Oprócz tego działania CBA, CBŚP, które potrafią ukrócać te machinacje, wyłudzenia, oszustwa. To wszystko ma duże znaczenie dla przejrzystości gry na giełdzie.

Czyli polska giełda rośnie. A co to oznacza dla zwykłego zjadacza chleba? 
Polacy nie są tak zaangażowani w giełdę jak Amerykanie, u nas zjawisko inwestowania nie jest, aż tak powszechne. Nie mniej jednak, to zainteresowanie rośnie i sukces giełdy jest trochę wizytówką systemu gospodarczego Polski. Pokazuje, że warto robić interesy, że mamy stabilność ekonomiczną, że inwestorzy są mile widziani, pod warunkiem że ich działalność przynosi korzyści także dla polskiej strony. Giełda nie jest formą podstawowej działalności dla przeciętnego Kowalskiego, ale jest dobrą wizytówką pozytywnych zmian w Polsce dokonanych w ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki czemu powstały dobre warunki do inwestowania i współpracy z polską gospodarką. 


Rozmawiał Robert Wąsik.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Mamy charyzmatycznego premiera
Premier zawiesił bardzo wysoko poprzeczkę w kampanii samorządowej nie tylko liderom opozycji, ale także własnemu obozowi politycznemu.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Deutschlandfunk tłumaczy dyplomatyczną zdradę Niemiec
Niedawno przyjmowany był w Berlinie (w sposób nieomal tajny) rosyjski szef sztabu, Gierasimow, człowiek objęty zakazem wjazdu do Unii, a wczoraj gościł u naszych niemieckich "przyjaciół" sam Putin. Ciekawe są komentarze niemieckich mediów mainstreamowych, które wyczuwają co prawda, że coś jest nie tak, że to wszystko wygląda na niemieckie sobiepaństwo, na - jak to oni nazywają - "Alleingang" i przytaczają nawet z pewną troską głosy zaniepokojonej zagranicy, skąd padają nawet tak śmiałe supozycje, jak "dyplomatyczna zdrada". Zawsze jednak bardzo szybko znajdują usprawiedliwienie dla owego niemieckiego "Alleingangu", wszak Angela, jak przystało na przywódczynię Europy, rozmawia z Putinem nie w imieniu Niemiec, lecz całego kontynentu.
avatar
Marcin
Brixen

Marcin Brixen: Kanapki
Kiedy dwie kobiety przebywają blisko siebie dłuższy czas, zawsze dochodzi pomiędzy nimi do rywalizacji na jakiejś płaszczyźnie. I nieważne czy są te kobiety sobie zupełnie obce, czy też to najlepsze przyjaciółki, czy w ostateczności rodzina. I to jest po prostu faktyczny fakt.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.