loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
"PiS nie ma z kim przegrać”. Poprzednia władza myślała tak samo i przegrała wybory
Opublikowano dnia 23.01.2018 19:00
„PiS nie ma z kim przegrać”, „Opozycja się pogrąża”, „Prezes Kaczyński rozgrywa opozycję jak chce” – takie nagłówki od dłuższego czasu widać we wszystkich mediach. Partia rządząca ma powody do radości, ale chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczęście nie może trwać wiecznie.

fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
Bartosz Boruciak

Koronnym przykładem słabości opozycji było głosowanie za odrzuceniem prac nad projektem „Ratujmy Kobiety 2017”. Największe partie opozycyjne – dla których walka o prawa kobiet jest ważnym postulatem – nie zadbały, by wszyscy posłowie stawili się na głosowanie. W PO nie zagłosowało 29 osób, a w Nowoczesnej 10. Do tego, aby propozycja Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” nie została odrzucona, zabrakło 9 głosów. Za odrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety 2017” głosowało 202 posłów, przeciw było 194, wstrzymało się siedmiu. W sprawie głosowań nad zmianami w prawie aborcyjnym w klubie PO zarządzono dyscyplinę. Z dyscypliny wyłamali się Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak, których wyrzucono z partii. Nieobecni parlamentarzyści tłumaczyli się problemami zdrowotnymi, jak np. posłanka PO Kinga Gajewska.

Znaczący epizod
Według Bogusława Sonika z PO głosowanie nad projektem „Ratujmy Kobiety 2017” było epizodem, który nie świadczy o rozsypce opozycji. – PO jest za kompromisem aborcyjnym. To Nowoczesna ma większy problem z głosowaniem, bo była gotowa wspierać projekt liberalizujący prawo o aborcji – podkreśla poseł Sonik.

Nowoczesna też nie ma powodów do zadowolenia. Partię opuścił poseł Adam Cyrański. W związku z postawą partyjnych kolegów Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili członkostwo w Nowoczesnej. W rozmowie z „TS” Piotr Misiło z Nowoczesnej podkreśla, że takie głosowanie było błędem. – To nie powinno się zdarzyć, ale się zdarzyło. Wyciągniemy wnioski i już nigdy więcej się to nie powtórzy – deklaruje.

Wśród przeciwników odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu i za skierowaniem go do prac w komisji (w końcu to projekt obywatelski) było 58 posłów klubu PiS, m.in. prezes Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz. Za odrzuceniem było 166 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwóch posłów wstrzymało się od głosu, a 11 nie głosowało.

Lewica wraca do gry
Wyborcy PO i Nowoczesnej są rozczarowani poczynaniami swoich posłów...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: UE dopiero będzie mieć kłopoty, czyli o jednego Donalda za dużo
Tam gdzie jest Donald Tusk tam zawsze są problemy i szkody. Powinniśmy jednak być wdzięczni Donaldowi Tuskowi i Fransowi Timmermansowi, bo to właśnie dzięki nim pozbywamy się ostatecznie złudzeń, co do samej Unii i wątpliwości, że tacy ludzie mogą zrobić cokolwiek dobrego i sensownego dla Polski.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Im więcej zwrócili mafii reprywatyzacyjnej, tym większe nagrody otrzymali od HGW
Wczoraj Komisja Weryfikacyjna ogłosiła komunikat o ogromnych nagrodach, jakie wypłaciła urzędująca prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w latach 2007-2013 pracownikom Biura Gospodarki Nieruchomościami (od roku 2014 zamiast premii władze miasta uruchomiły dla tych pracowników dodatek motywacyjny do wynagrodzenia).
avatar
Jerzy
Bukowski

Skandaliczny mural z Baumanem
Jest to poważne nadużyciem moralne, historyczne i polityczne popełnione przez dyrekcję Polin.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.