loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
"PiS nie ma z kim przegrać”. Poprzednia władza myślała tak samo i przegrała wybory
Opublikowano dnia 23.01.2018 19:00
„PiS nie ma z kim przegrać”, „Opozycja się pogrąża”, „Prezes Kaczyński rozgrywa opozycję jak chce” – takie nagłówki od dłuższego czasu widać we wszystkich mediach. Partia rządząca ma powody do radości, ale chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczęście nie może trwać wiecznie.

fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
Bartosz Boruciak

Koronnym przykładem słabości opozycji było głosowanie za odrzuceniem prac nad projektem „Ratujmy Kobiety 2017”. Największe partie opozycyjne – dla których walka o prawa kobiet jest ważnym postulatem – nie zadbały, by wszyscy posłowie stawili się na głosowanie. W PO nie zagłosowało 29 osób, a w Nowoczesnej 10. Do tego, aby propozycja Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” nie została odrzucona, zabrakło 9 głosów. Za odrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety 2017” głosowało 202 posłów, przeciw było 194, wstrzymało się siedmiu. W sprawie głosowań nad zmianami w prawie aborcyjnym w klubie PO zarządzono dyscyplinę. Z dyscypliny wyłamali się Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak, których wyrzucono z partii. Nieobecni parlamentarzyści tłumaczyli się problemami zdrowotnymi, jak np. posłanka PO Kinga Gajewska.

Znaczący epizod
Według Bogusława Sonika z PO głosowanie nad projektem „Ratujmy Kobiety 2017” było epizodem, który nie świadczy o rozsypce opozycji. – PO jest za kompromisem aborcyjnym. To Nowoczesna ma większy problem z głosowaniem, bo była gotowa wspierać projekt liberalizujący prawo o aborcji – podkreśla poseł Sonik.

Nowoczesna też nie ma powodów do zadowolenia. Partię opuścił poseł Adam Cyrański. W związku z postawą partyjnych kolegów Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili członkostwo w Nowoczesnej. W rozmowie z „TS” Piotr Misiło z Nowoczesnej podkreśla, że takie głosowanie było błędem. – To nie powinno się zdarzyć, ale się zdarzyło. Wyciągniemy wnioski i już nigdy więcej się to nie powtórzy – deklaruje.

Wśród przeciwników odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu i za skierowaniem go do prac w komisji (w końcu to projekt obywatelski) było 58 posłów klubu PiS, m.in. prezes Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz. Za odrzuceniem było 166 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwóch posłów wstrzymało się od głosu, a 11 nie głosowało.

Lewica wraca do gry
Wyborcy PO i Nowoczesnej są rozczarowani poczynaniami swoich posłów...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Czy Wassermann i Majchrowski wreszcie się obudzą?
Nie oczekuję żadnych fajerwerków programowych, ani sensacyjnych obietnic, bo stateczny Kraków nie wierzy w gruszki rosnące na wierzbach, lecz ceni spokój, rozwagę, konsekwencję.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Dobre wieści z krakowskiego wzgórza Kaim
Cieszę się, że sprawa przyszłości wzgórza Kaim wydaje się być na dobrej drodze do załatwienia jej zgodnie z historycznym charakterem tego miejsca na obrzeżach Krakowa.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Wydarzenie bez precedensu - ratingi Polski w górę, Włoch w dół
1.W ostatni piątek jedna z 3 największych agencji ratingowych Moody’s obniżyła rating Włoch o jeden stopień z Baa2 do Baa3 uzasadniając to wyraźną zmianą strategii budżetowej włoskiego rządu i znacząco podniesionym deficytem, zdecydowanie wyższym niż oczekiwano.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.