loading
Proszę czekać...
"PiS nie ma z kim przegrać”. Poprzednia władza myślała tak samo i przegrała wybory
Opublikowano dnia 23.01.2018 19:00
„PiS nie ma z kim przegrać”, „Opozycja się pogrąża”, „Prezes Kaczyński rozgrywa opozycję jak chce” – takie nagłówki od dłuższego czasu widać we wszystkich mediach. Partia rządząca ma powody do radości, ale chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że szczęście nie może trwać wiecznie.

fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
Bartosz Boruciak

Koronnym przykładem słabości opozycji było głosowanie za odrzuceniem prac nad projektem „Ratujmy Kobiety 2017”. Największe partie opozycyjne – dla których walka o prawa kobiet jest ważnym postulatem – nie zadbały, by wszyscy posłowie stawili się na głosowanie. W PO nie zagłosowało 29 osób, a w Nowoczesnej 10. Do tego, aby propozycja Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017” nie została odrzucona, zabrakło 9 głosów. Za odrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety 2017” głosowało 202 posłów, przeciw było 194, wstrzymało się siedmiu. W sprawie głosowań nad zmianami w prawie aborcyjnym w klubie PO zarządzono dyscyplinę. Z dyscypliny wyłamali się Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak, których wyrzucono z partii. Nieobecni parlamentarzyści tłumaczyli się problemami zdrowotnymi, jak np. posłanka PO Kinga Gajewska.

Znaczący epizod
Według Bogusława Sonika z PO głosowanie nad projektem „Ratujmy Kobiety 2017” było epizodem, który nie świadczy o rozsypce opozycji. – PO jest za kompromisem aborcyjnym. To Nowoczesna ma większy problem z głosowaniem, bo była gotowa wspierać projekt liberalizujący prawo o aborcji – podkreśla poseł Sonik.

Nowoczesna też nie ma powodów do zadowolenia. Partię opuścił poseł Adam Cyrański. W związku z postawą partyjnych kolegów Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Schmidt i Krzysztof Mieszkowski zawiesili członkostwo w Nowoczesnej. W rozmowie z „TS” Piotr Misiło z Nowoczesnej podkreśla, że takie głosowanie było błędem. – To nie powinno się zdarzyć, ale się zdarzyło. Wyciągniemy wnioski i już nigdy więcej się to nie powtórzy – deklaruje.

Wśród przeciwników odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu i za skierowaniem go do prac w komisji (w końcu to projekt obywatelski) było 58 posłów klubu PiS, m.in. prezes Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz. Za odrzuceniem było 166 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwóch posłów wstrzymało się od głosu, a 11 nie głosowało.

Lewica wraca do gry
Wyborcy PO i Nowoczesnej są rozczarowani poczynaniami swoich posłów...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Grzegorz Gołębiewski
(grzechg)

Grzegorz Gołębiewski: Źli Polacy, zła Polska - wygodna narracja dla Zachodu
Premier Morawiecki powiedział całkiem niedawno, że gdyby Polska w 1939 roku nie wystąpiła przeciwko Niemcom, los całego narodu żydowskiego byłby zapewne przesądzony, a być może i los innych narodów Europy.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Komu nadal nie podoba się bohater narodowy?
Taką bohaterską postawę warto przedstawiać jako wzór polskiej młodzieży.
avatar
Dariusz
Łaszyca

Dariusz Łaszyca: Walka o słowo
Świat, w którym dominuje biały człowiek wyraźnie uległ polaryzacji. Kłócimy się zarówno o drobiazgi jak i o sprawy pryncypialne, które są dla nas ważne ze względów istotowych i bytowych. Ateiści walczą z ludźmi wierzącymi w Boga, najczęściej z katolikami. Lewacy bez pardonu atakują ludzi o poglądach konserwatywnych. Dziennikarze lewej strony opluwają tych dziennikarzy, którzy bronią realnego świata i racjonalnego postrzegania rzeczywistości. Dostrzegamy zwiększoną walkę dobra ze złem.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.