loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Narodowcy - młot na nazistów
Opublikowano dnia 30.01.2018 01:27
Każdy neonazista, który chce uprawiać politykę, musi wiedzieć, że nie ma w Polsce rodziny, w której ktoś nie przeszedł przez nazistowskie obozy śmierci lub w inny sposób był szykanowany w imię tej właśnie ideologii.

screen YouTube
Po zeszłotygodniowej emisji reportażu Superwizjera TVN o imprezie neonazistów w Katowicach na lewicowych salonach zawrzało. Reporterzy TVN przeniknęli do grupy radykałów ze stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” i nagrali materiał z „obchodów” 128. urodzin Adolfa Hitlera. Był tort ze swastyką ułożoną z wafelków, dużo „hajlowania” i wspominki o Führerze m.in. ten, jakoby „Hitler był prawdziwym dżentelmenem, kobiety się nim fascynowały, a dzieci kochały”. Dno. 

Jacek Żakowski w Radiu TOK FM wzburzony bił na alarm i porównywał sytuację do lat 30. w Niemczech. Tytuły prasowe – również te prawicowe – biły po oczach nagłówkami: „Wstrząsające”, „Gdzie ABW i służby”, „Szokujący reportaż”, „Zalewa nas brunatna fala”. Czyżby? Szacunek dla dziennikarzy TVN za udaną próbę przeniknięcia do tych dość hermetycznych środowisk i zdobycie ich zaufania, lecz czy ideologia neonazistowska faktycznie może w Polsce liczyć na powszechny aplauz i masowo zatruć umysły młodych ludzi?

Narodowy, znaczy polski
Polski ruch narodowy jest fenomenem na skalę europejską właśnie dlatego, że w swojej ideologii na czoło od zawsze wysuwał nie braterstwo krwi i etniczność, lecz kulturę. – Polski ruch narodowy jest wsobny, każdy, kto czuł się Polakiem, po prostu się nim stawał i mógł nawet być endekiem. Stąd wśród działaczy Stronnictwa Narodowego w przedwojennej Polsce było sporo osób o żydowskich korzeniach – przekonuje prof. Marek Jan Chodakiewicz. I rzeczywiście, kiedy przejrzymy biogramy znaczących postaci Narodowej Demokracji okresu międzywojennego, to znajdziemy tam sporo takich ludzi. Byli nimi m.in. posłowie Rudolf Gala oraz Stanisław Stroński, ten drugi był zresztą czołowym publicystą pism narodowych w latach 30. Wojciech Wasiutyński, działacz Obozu Wielkiej Polski, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz „Falangi” także miał żydowskie pochodzenie. Stanisław Piasecki, członek ONR i Młodzieży Wszechpolskiej, urodził się w rodzinie Eugeniusza i Gizeli z domu Silberfeld. 

Wybitny działacz narodowy, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wincenty Lutosławski tak pisał w1939 roku o prezentowanej przez siebie idei: „Do polskiego narodu należą spolszczeni Niemcy, Tatarzy, Ormianie, Cyganie, Żydzi, jeśli żyją dla wspólnego ideału Polski. Murzyn lub czerwonoskóry może zostać prawdziwym Polakiem, jeśli przejmie dziedzictwo duchowe polskiego narodu i jeśli ma niezłomną wolę przyczyniania się do rozwoju bytu narodowego Polaków”. Sam Roman Dmowski pochodził z Dmochów, którzy byli Tatarami.Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo gen. Komornicki: Rosjanie przygotowują się do wojny na dużą skalę
Blogi
avatar
Maciej
Skotnicki

Maciej Skotnicki: Rozumiem Twoją frustrację
Może wybierasz się na Czarny Protest. Wydaje Ci się, że popierasz postulaty na nim przedstawiane. Jednak, czy chcesz firmować swoją twarzą tę sprawę?
avatar
Jerzy
Bukowski

KdSZZwZzRORwSPPPMKoPTdMK
Myślę, że trzeba jak najszybciej zgłosić tę nazwę do Księgi Rekordów Guinnessa.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Mafia w Warszawie wyłudzała pieniądze i kamienice, ze wsparciem z budżetu państwa
Wczoraj Komisja Weryfikacyjna pod przewodnictwem Patryka Jakiego zaprezentowała raport dotyczący wyłudzeń zarówno środków finansowych jak i nieruchomości w naturze przez grupę mecenasa Roberta N. (przez wiele lat dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, brata urzędniczki zatrudnionej w ministerstwie sprawiedliwości za rządów PO-PSL, beneficjentki wielu milionów złotych pochodzących z tego procederu).
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.