loading
Proszę czekać...
Trzeba będzie odpracować przerwę na papierosa?
Opublikowano dnia 09.02.2018 12:43
Planowane zmiany w kodeksie pracy mogą zaskoczyć wielu pracowników.

Pixabay.com/CC0 Creative Commons
Wynagrodzenie  za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego.

Zmiany mogą również objąć  palaczy, od których pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania "przerwy na papierosa" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Jedną z najważniejszych zmian w planowanym projekcie nowego kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, będzie dotyczyć  ponadwymiarowego czasu pracy.

W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. "Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę" - podała cytowana przez "DGP" wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.

Palacze powinni się mieć na baczności. Jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby korzystającej z chwili odpoczynku odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Zmiany rozwają   też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych firmachh, w których pracuje do 50 osób trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.

Planowane są również zmiany dotyczące podwyższenia dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - czytamy w "DGP".

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, onet.pl

Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo "Konstytucja dla obywateli, nie dla elit". Wywiad z Ewą Tomaszewską
Blogi
avatar
dr Piotr
Łysakowski

Dr Piotr Łysakowski: Dezinformacja. Wierni uczniowie tajnych służb PRL
Dezinformacja była jedną z metod działania tajnych służb w PRL (i cały "obozie" państw demokracji ludowej - niestety jeszcze dzisiaj widać , że wspomniane służby mają wiernych uczniów
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Co niepełnosprawni sądzą o wczorajszym proteście pod Sejmem?
Przebywające od wielu dni w Sejmie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają znakomitą okazję, aby jednoznacznie przekonać opinię publiczną, że ich protest ma całkowicie i wyłącznie apolityczny charakter.
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Prezydenci zaproszeni pod pomnik gen. Kuklińskiego
Taka wielka, patriotyczna uroczystość ponad wszelkimi politycznymi podziałami należy się „pierwszemu polskiemu oficerowi w NATO”.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.