loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Trzeba będzie odpracować przerwę na papierosa?
Opublikowano dnia 09.02.2018 12:43
Planowane zmiany w kodeksie pracy mogą zaskoczyć wielu pracowników.

Pixabay.com/CC0 Creative Commons
Wynagrodzenie  za nadgodziny nie trafiałaby od razu do kieszeni zatrudnionego.

Zmiany mogą również objąć  palaczy, od których pracodawca będzie mógł domagać się odpracowania "przerwy na papierosa" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej"

Jedną z najważniejszych zmian w planowanym projekcie nowego kodeksu pracy, które proponuje powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna, będzie dotyczyć  ponadwymiarowego czasu pracy.

W okresie wzmożonego zapotrzebowania na produkty czy usługi firmy zatrudnieni pracowaliby dłużej, jednak pensja za nadgodziny nie byłaby wypłacana automatycznie. "Trafiałaby na konto powiernicze pracownika prowadzone przez przedsiębiorcę" - podała cytowana przez "DGP" wiceprzewodnicząca komisji prof. Monika Gładoch.

Palacze powinni się mieć na baczności. Jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby korzystającej z chwili odpoczynku odpracowały ten czas, ale nie w ramach nadgodzin.

Zmiany rozwają   też, że firma będzie mogła zlecać pracę w sześć niedziel w ciągu roku, pod warunkiem jednak, że zatrudniony wyraziłby na to zgodę. W małych firmachh, w których pracuje do 50 osób trzy niedziele mogłyby być pracujące bez zgody podwładnego.

Planowane są również zmiany dotyczące podwyższenia dodatku za pracę w nocy oraz zwolnienie mikrofirm z obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy - czytamy w "DGP".

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, onet.pl

Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca.

Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
poseł Janusz
Szewczak

Janusz Szewczak: Jan Vincent Rostowski pluje pod wiatr
Ciekawe, kogo chciał obrazić i sprowokować Sztukmistrz z Londynu Jan Vincent Rostowski; Kornela Morawieckiego, premiera Mateusza Morawieckiego, a może śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w związku z 10-tą rocznicą jego odważnej akcji w Gruzji, swym ostatnim, głupawym i aroganckim wpisem w mediach społecznościowych.
avatar
Marian
Panic

Marian Panic: Człowiek Putina objęty zakazem wjazdu do UE w związku z aneksją Krymu przyjęty w Berlinie
Rząd niemiecki nie miał żadnych skrupułów przyjąć w Berlinie (niemalże w tajemnicy) szefa sztabu generalnego Rosji, Walerija Gierasimowa.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Minister Ardanowski zapowiedział od początku września wypłaty tzw. pomocy suszowej
Wczoraj minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski w wywiadzie dla TVP Info poinformował, że jego resort będzie gotowy do rozpoczęcia wypłat środków tzw. pomocy suszowej dla poszkodowanych rolników już od początku września.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.