loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko u nas] prof. Artur W. Wróblewski dla Tysol.pl : "USA próbuje zażegnać konflikt Polski z Izraelem"
Opublikowano dnia 21.02.2018 19:43
Amerykańska polityka zagraniczna nie jest zakładnikiem polityki izraelskiej czy lobby i środowisk żydowskich. Amerykańska polityka jest samodzielna jeśli chodzi o kształtowanie relacji z Polską i Europą Środkowo-Wschodnią. Dowodem na to jest to, że zostały przedstawione propozycje budżetowe na 2019 rok. Mamy zwyżkę pieniędzy na obronność w Stanach Zjednoczonych. Jest to prawie 700 miliardów dolarów. Jest tam również dużo więcej pieniędzy na inicjatywy w Europie - mówi w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem prof. Artur W. Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego.

screen YouTube
Bartosz Boruciak: dlaczego administracja USA nie komentuje słów premiera Mateusza Morawieckiego o „żydowskich sprawcach”, które wypowiedział na konferencji w Monachium?

Prof. Artur W. Wróblewski: Amerykanie próbują zażegnać ten konflikt. Chcą go deeskalować, bo zabrnął już za daleko. Wcześniej Amerykanie trzykrotnie wypowiadali się w kwestii nowelizacji ustawy o IPN. Mieliśmy list kongresmenów amerykańskich, oświadczenie Departament Stanu i Białego Domu. W tym momencie jest cisza.

Dlaczego?

Z punktu widzenia administracji Trumpa, która współdziała z obecnym rządem w Polsce oraz blisko współpracuje z Jerozolimą, nie jest na rękę podgrzewanie tego konfliktu między sojusznikami USA. Izrael jest strategicznym sojusznikiem USA. Wspólnie produkują pociski, rozwijają różne projekty. Izrael jest największym beneficjentem tzw. wojskowej pomocy zagranicznej.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe droga do społecznej gospodarki rynkowej" - Debata publicystów
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Te pomniki muszą stanąć!
Apeluję do władz Krakowa o zrealizowanie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości bardzo dawno temu podjętych uchwał.
avatar
Andrzej
Fajda

[kliknij], by zobaczyć całość] Andrzej Fajda: Nowa inwestycja na dnie Bałtyku...
...mądrością Nowego Etapu
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: W 2017 roku rekordowy eksport i dodatni wynik na rachunku obrotów bieżących
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS) rok 2017 zakończył się nie tylko wysokim wzrostem gospodarczym, ale także polska gospodarka odnotowała rekordowe rozmiary eksportu, który przekroczył po raz pierwszy w historii 200 mld euro.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.