loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko u nas] prof. Artur W. Wróblewski dla Tysol.pl : "USA próbuje zażegnać konflikt Polski z Izraelem"
Opublikowano dnia 21.02.2018 19:43
Amerykańska polityka zagraniczna nie jest zakładnikiem polityki izraelskiej czy lobby i środowisk żydowskich. Amerykańska polityka jest samodzielna jeśli chodzi o kształtowanie relacji z Polską i Europą Środkowo-Wschodnią. Dowodem na to jest to, że zostały przedstawione propozycje budżetowe na 2019 rok. Mamy zwyżkę pieniędzy na obronność w Stanach Zjednoczonych. Jest to prawie 700 miliardów dolarów. Jest tam również dużo więcej pieniędzy na inicjatywy w Europie - mówi w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem prof. Artur W. Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego.

screen YouTube
Bartosz Boruciak: dlaczego administracja USA nie komentuje słów premiera Mateusza Morawieckiego o „żydowskich sprawcach”, które wypowiedział na konferencji w Monachium?

Prof. Artur W. Wróblewski: Amerykanie próbują zażegnać ten konflikt. Chcą go deeskalować, bo zabrnął już za daleko. Wcześniej Amerykanie trzykrotnie wypowiadali się w kwestii nowelizacji ustawy o IPN. Mieliśmy list kongresmenów amerykańskich, oświadczenie Departament Stanu i Białego Domu. W tym momencie jest cisza.

Dlaczego?

Z punktu widzenia administracji Trumpa, która współdziała z obecnym rządem w Polsce oraz blisko współpracuje z Jerozolimą, nie jest na rękę podgrzewanie tego konfliktu między sojusznikami USA. Izrael jest strategicznym sojusznikiem USA. Wspólnie produkują pociski, rozwijają różne projekty. Izrael jest największym beneficjentem tzw. wojskowej pomocy zagranicznej.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Kościelne "piosenki zakazane"
Stosowny dokument będzie pierwszym efektem sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
avatar
Barbara
Piela

[video] Nowa animacja Barbary Pieli: Mistrz "Demolka" Tusk
Nowa animacja Barbary Pieli
avatar
Andrzej
Kołodziejski

Andrzej Kołodziejski: Mundurowe postulaty
Trzy miesiące od konferencji prasowej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która odbyła się 27 marca, mundurowe związki zawodowe mają podjąć decyzję dotyczącą ogłoszenia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.