loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
[Tylko u nas] prof. Artur W. Wróblewski dla Tysol.pl : "USA próbuje zażegnać konflikt Polski z Izraelem"
Opublikowano dnia 21.02.2018 19:43
Amerykańska polityka zagraniczna nie jest zakładnikiem polityki izraelskiej czy lobby i środowisk żydowskich. Amerykańska polityka jest samodzielna jeśli chodzi o kształtowanie relacji z Polską i Europą Środkowo-Wschodnią. Dowodem na to jest to, że zostały przedstawione propozycje budżetowe na 2019 rok. Mamy zwyżkę pieniędzy na obronność w Stanach Zjednoczonych. Jest to prawie 700 miliardów dolarów. Jest tam również dużo więcej pieniędzy na inicjatywy w Europie - mówi w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem prof. Artur W. Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego.

screen YouTube
Bartosz Boruciak: dlaczego administracja USA nie komentuje słów premiera Mateusza Morawieckiego o „żydowskich sprawcach”, które wypowiedział na konferencji w Monachium?

Prof. Artur W. Wróblewski: Amerykanie próbują zażegnać ten konflikt. Chcą go deeskalować, bo zabrnął już za daleko. Wcześniej Amerykanie trzykrotnie wypowiadali się w kwestii nowelizacji ustawy o IPN. Mieliśmy list kongresmenów amerykańskich, oświadczenie Departament Stanu i Białego Domu. W tym momencie jest cisza.

Dlaczego?

Z punktu widzenia administracji Trumpa, która współdziała z obecnym rządem w Polsce oraz blisko współpracuje z Jerozolimą, nie jest na rękę podgrzewanie tego konfliktu między sojusznikami USA. Izrael jest strategicznym sojusznikiem USA. Wspólnie produkują pociski, rozwijają różne projekty. Izrael jest największym beneficjentem tzw. wojskowej pomocy zagranicznej.


Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Gdzie jest ojczyzna Frasyniuka?
"Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą do TSUE."
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.