loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Bezczynność urzędu – co zrobić?
Opublikowano dnia 22.02.2018 14:13
Od czasu do czasu każdy musi załatwić sprawę w urzędzie. Niejednokrotnie zdarza się, że decyzje wydawane są nie w przewidzianym terminie, sprawy przeciągają się w nieskończoność, a my czujemy się coraz bardziej bezradni w starciu z urzędniczą nomenklaturą. Czy jednak zawsze stoimy na straconej pozycji?

pixabay.com
Tomasz Oleksiewicz

Bez zbędnej zwłoki
Obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki określony jest m.in. w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. W tym samym artykule przewidziane są maksymalne terminy dla załatwienia poszczególnych rodzajów spraw. Według zapisów niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie. Bądź są to dowody możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

Nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania powinny być załatwiane sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego. Natomiast nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania powinny być załatwiane sprawy szczególnie skomplikowane.

Terminy maksymalne
Nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania w postępowaniu odwoławczym bez zbędnej zwłoki powinny być załatwiane skargi i wnioski. Użyte w art. 35 terminy maksymalne oznaczają, że sprawa nie może być załatwiona później. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby była załatwiona wcześniej.

Co w sytuacji, kiedy organ nie załatwia sprawy w wyznaczonym terminie?
Zgodnie z art. 36 kpa o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej musi zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, a także wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Adam Andruszkiewicz [K'15]: Głosowałem w obronie ministra Macierewicza i już tłumaczę dlaczego
Blogi
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Poderżnął gardło partnerce na ostatniej randce, bo kobieta postanowiła odejść
Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Arkadiuszowi Z., który podciął gardło swej partnerce, bo ta postanowiła się z nim rozstać. Ofiara na szczęście przeżyła, a mężczyzna odpowiadać będzie przed Sądem Okręgowym w Gliwicach za usiłowanie zabójstwa. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.