loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Bezczynność urzędu – co zrobić?
Opublikowano dnia 22.02.2018 14:13
Od czasu do czasu każdy musi załatwić sprawę w urzędzie. Niejednokrotnie zdarza się, że decyzje wydawane są nie w przewidzianym terminie, sprawy przeciągają się w nieskończoność, a my czujemy się coraz bardziej bezradni w starciu z urzędniczą nomenklaturą. Czy jednak zawsze stoimy na straconej pozycji?

pixabay.com
Tomasz Oleksiewicz

Bez zbędnej zwłoki
Obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki określony jest m.in. w art. 35 Kodeksu postępowania administracyjnego. W tym samym artykule przewidziane są maksymalne terminy dla załatwienia poszczególnych rodzajów spraw. Według zapisów niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie. Bądź są to dowody możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ.

Nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia wszczęcia postępowania powinny być załatwiane sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego. Natomiast nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania powinny być załatwiane sprawy szczególnie skomplikowane.

Terminy maksymalne
Nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania w postępowaniu odwoławczym bez zbędnej zwłoki powinny być załatwiane skargi i wnioski. Użyte w art. 35 terminy maksymalne oznaczają, że sprawa nie może być załatwiona później. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby była załatwiona wcześniej.

Co w sytuacji, kiedy organ nie załatwia sprawy w wyznaczonym terminie?
Zgodnie z art. 36 kpa o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie organ administracji publicznej musi zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki, a także wskazując nowy termin załatwienia sprawy oraz pouczając o prawie do wniesienia ponaglenia...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Tysol.pl Wywiad Cezarego Krysztopy z Tomaszem Szatkowskim
Blogi
avatar
Historia W
Aspektach Różnych

19-20 czerwca 1574 r. - ucieczka króla Henryka Walezego z Polski
444 lata temu, w nocy z 19 na 20 czerwca 1574 r., król Polski Henryk z rodu Walezjuszy zbiegł ze stołecznego Krakowa i wraz z kilkoma zaufanymi osobami uciekł do rodzinnej Francji, by objąć tron po zmarłym bracie Karolu IX.
avatar
Portal
Stoczniowy

[Wywiad] Konrad Konefał: PGZ Stocznia Wojenna szuka 150 pracowników i liczy na nowe kontrakty
– Jeżeli pozyskamy kontrakty w takim kształcie, do jakiego dążymy, będziemy potrzebowali nawet 150 nowych pracowników w drugim półroczu tego roku. Poszukujemy głównie pracowników produkcyjnych o różnych specjalnościach stoczniowych. Chcemy również uzupełnić wakaty na stanowiskach projektantów i technologów. Szeroko zakrojoną rekrutację zaczynamy z końcem czerwca – mówi prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał w rozmowie z Portalem Stoczniowym.
avatar
europoseł Zbigniew
Kuźmiuk

Zbigniew Kuźmiuk: Coraz więcej krajów Europy Zachodniej przyznaje rację Polsce
Jeszcze kilka miesięcy temu Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej były bardzo mocno krytykowane przez establishment europejski za zdecydowany sprzeciw wobec polityki imigracyjnej Unii Europejskiej.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.